Промисловість по-корейськи

Автор: Марія ЗАВГОРОДНЯ


 У пересічного обивателя Пд.Корея давно асоціюється з овочами по-корейськи, корейською косметикою, корейським кіно – проявами «корейської хвилі» як важливого чинника розвитку економічної моделі держави через масову культуру і її активне поширення. В економічному вимірі завжди згадуються лідерські позиції країни в суднобудуванні, машинобудуванні, виробництві телекомунікаційного обладнання, напівпровідників.

     Свого часу, за декілька поколінь Пд.Корея перетворилася з країни з низьким рівнем доходу на високотехнологічну державу завдяки стабільній, цілеспрямованій політиці авторитарних урядів; експортній та інноваційній спрямованості; залученню іноземних фінансових і технологічних капіталовкладень; поширеному конфуціанству, що найвищою цінністю визнає працьовитість, освіту, життєвий успіх і відданість своїй нації. Інвестування власних коштів корейців у промисловість країни і відношення до бізнесу як до сімейної справи, підтримка чеболей- гігантських промислових конгломератів, підвищенні рівня освіти населення та їх професійної грамотності, розвиток наукових технологій – все це чинники, які сприяли швидкому зростанню Пд.Кореї при обмеженості природних ресурсів та за несприятливих стартових умов. Саме чеболі: Samsung, Hyundai, SKGroup, LG, Daewoo, Lotte зіграли ключову роль у процесі індустріалізації та інтеграції Південної Кореї в світову економіку через створення спільних підприємств і регіональних дочірніх компаній по всьому світу. Розвиток промисловості на основі науково-технічних досягнень, витрати на НДДКР біля 5% ВВП сприяли зміцненню національної інноваційної системи. Значна частина з тих мільярдів доларів, що йдуть на розвиток малого бізнесу, спрямовані на співфінансування венчурних інвестицій та підтримку стартапів.

Для країни властива успішна практика прогнозування, планування й втілення задумів. Наразі, в руслі «Довгострокового прогнозу розвитку науки і технологій до 2025 р.» забезпечується безперервне зростання Кореї в рамках четвертої промислової революції. Уряд заявив, що буде і далі підвищувати конкурентоспроможність промисловості, поєднуючи інформаційні технології, нанотехнології та біотехнології зі стратегічними напрямками розвитку галузей промисловості. 

  В рамках міжміністерської співпраці в усіх секторах стимулюється експорт, включаючи енергетику, нові галузі, інфраструктуру та високі технології.12 нових драйверів зростання експорту охоплюватимуть напівпровідники, вторинні батареї, електромобілі, суднобудування з високою доданою вартістю, атомні електростанції, національну оборону, зелену промисловість, освітні технології, розумне землеробство та креативний контент. Міністерство торгівлі, промисловості та енергетики, Міністерство економіки та фінансів, Міністерство малого та середнього бізнесу та стартапів особливу увагу приділятимуть підтримці  конкурентоспроможних малих компаній та стартапів, а також установ, які підтримують вихід малих і середніх підприємств на зовнішні ринки. Міністерство торгівлі, промисловості та енергетики прагне створити основу для економічного зростання, об’єднавши свої зусилля для виконання широкого спектру своїх обов’язків у сферах торгівлі, інвестицій, промисловості та енергетики. Серед напрямів, яким приділена значна увага: підприємництво та енергоефективність, розвиток конвергенційних промислових матеріалів (тих, що широко застосовуються) та розвиток стратегічних галузей промисловості (Рис.1).

Україна зацікавлена в співпраці з Пд.Кореєю, в подальшій підтримці корейської діаспори України, понад ЗО-ти південнокорейських підприємств, Українсько-Корейського центру науково-технічного співробітництва, Українсько-Корейського освітнього центру, Українсько-корейського центру освіти, науки та інновацій. В нас так багато історичних паралелей, тож Республіка Корея– це країна, яка може підтримати нашу державу, допомогти з відродженням економіки, її модернізацією, впровадженням нових технологій.