Як американські стартапи перетворили старопромисловий регіон на передову бізнес-екосистему і чим корисний цей досвід для України

Фото Детройта: Detroit means business (https://www.detroitmeansbusiness.org/)

Минулий і поточний роки в Україні підкреслили важливість продовження боротьби за прогрес на світовій арені. Модель відродження економіки регіонів України у повоєнний період буде результатом вибору з-поміж багатьох сценаріїв, які сьогодні розглядаються в рамках політичного та наукового дискурсу.

Особливу увагу слід буде приділити тим регіонам та районам, які потребуватимуть суттєвих структурних трансформацій та нарощування інноваційного потенціалу, зокрема, старопромисловим.

В цьому сенсі цікавим є досвід перетворення американського Детройту на зростаючу стартап екосистему №1 у світі (за оцінками Startup Genome).

Через провал інтеграції автомобільної промисловості у світову економіку, непередбачувані зміни попиту, відсутність технологічної та продуктової модернізації, а також міжрасові сутички, успішна на початку ХХ ст. автомобілебудівна галузь у місті з ІІ пол. ХХ ст. почала занепадати. Запустіння міста, населення якого постійно зменшувалося упродовж останніх десятиліть (з 1,03 млн у 1990 р. до 0,63 млн. у 2021 р.), призвело до падіння ринків нерухомості та відпливу бізнесу в інші регіони.

 

Саме чинник дешевої нерухомості та землі став ключовим фактором сприятливого бізнес-клімату для запуску тут венчурних проєктів. Детройт значно виграє у цій позиції у надзвичайно дорогих Сан-Франциско (порівняно з Детройтом вартість життя на 88% вища), Нью-Йорка (відповідно на 78% вища) або Бостона (на 47% вища). Крім того, в місті значно знизився рівень злочинності, відсутні затори, що сприяє швидкому пересуванню містом, а також активно ведеться боротьба з забрудненням довкілля.

 

У 2022 році Детройт підскочив на 13 позицій у рейтингу екосистем, що є свідченням позитивних змін в активності інвесторів, створенні єдинорогів та здатності утримувати таланти. Вартість екосистеми складає 90,6 млрд. дол. США. За цим показником регіон випередив такі національні і глобальні міста як Куала-Лумпур, Гонконг, Джакарта, Міннеаполіс.

 

Чинниками швидкого розвитку є не лише створена інфраструктура венчурного капіталу, один долар якого, за оцінками по штату Мічиган, приносить 90 доларів доходу, а й те, що стартапи швидко перетворюються на справжні функціонуючі бізнеси (відбувається так званий exit – продаж, поглинання або ІРО). Вартість компаній, що здійснили exit, перевищила 100 млн доларів США – Детройт став лідером за цим показником у США у 2022 році. Це демонструє оперативність та успішність проєктів, а також високоякісний людський капітал.

 

За структурою видів діяльності – 60% - це ІТ стартапи, 16% - компанії, які займаються науками про життя (біотех), решта виробляють споживчі товари, бізнес-послуги та інші продукти. У 2021 році, за звітом Entrypoint, налічувалося 38 помітних стартапів, у 2023 році платформа StartupBlink розмістила вибірку з 96 найбільших стартапів у Детройті, а Startup Genome свідчить про близько 1500 активних стартапів у місті і передмісті. Лідерськими стартапами, єдинорогами, на сьогодні визнано три проєкти – Autobooks (банкінгові послуги для малого бізнесу), Breadless (сендвічі з рослинної сировини) та Detroit Maid (онлайн маркетплейс для послуг з прибирання).

 

Драйверами поточної динаміки стартап екосистеми стала швидка віддача на вкладений капітал, неймовірно тісні зв’язки між інвесторами, експертним середовищем та фаундерами, привабливі умови для залучення талантів. Слід також зазначити, що в екосистемі фактично відсутні бізнес-інкубатори та акселератори.

 

Динаміка скорочення населення в Детройті в останні роки уповільнилася до менше 1% на рік, а представники місцевого бізнесу вважають, що скоро населення почне зростати, а Детройт – активно відроджуватися в новій якості. І хоча в місті досі багато покинутих промислових зон – приплив інвестицій у місто забезпечить не лише нові робочі місця, але й створення нового обличчя міста.

 

Приклад Детройту свідчить, що незважаючи на руйнівні наслідки війни в Україні, ми повинні зосередитися також і на баченні майбутнього відродження українських регіонів. Стимулювання нових точок зростання у старопромислових районах шляхом активної державної підтримки стартапів в регіональному розрізі має доповнитися також і створенням відповідних місцевих трансакційних переваг – недорога оренда, якісна дорожньо-транспортна інфраструктура, розвинена система підготовки висококваліфікованих кадрів, активна підтримка науки в університетах, а також згуртування місцевих спільнот.