Яке майбутнє чекає на промисловість Київщини в повоєнний час: наші передбачення. Частина ІІІ

Деревообробна та меблева галузі. Добувна промисловість

Ми завершуємо цією публікацією короткий прогноз, підготовлений відділом промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», щодо розвитку Київської області у 2022-2023 роках.

Огляд охоплює найбільш важливі галузі промисловості регіону. Очікувані показники визначалися виходячи з базового сценарію із врахуванням міграційних тенденцій, логістичних проблем, очікувань виробників та планованих урядом заходів економічної політики.

Виготовлення виробів з деревини, паперу та поліграфічна діяльність у структурі промислового виробництва Київської області до війни становила близько 10% та виступає провідним напрямом спеціалізації. Галузь є експортоорієнтованою – у 2021 році забезпечувала понад 7% всього товарного експорту регіону (у січні-червні 2022 р. – 5,1%).

Російська воєнна агресія унеможливила стабільну роботу деревообробних підприємств та виконання їх зобов’язань за більшістю міжнародних контрактів: падіння експорту у січні-червні 2022 р. порівняно з тим же періодом 2021 р. склало 36%.

Галузь також наразі позбавлена відшкодування ПДВ, а значна кількість мобілізованих працівників, за якими зберігається середній заробіток, поряд із високими цінами на сировину суттєво ускладнюють відновлення працездатності деревообробних підприємств.

Деревообробна промисловість, за даними Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, разом із хімічною промисловістю відноситься до тих, чиє відновлення у серпні значно сповільнилося, а очікування погіршилися.

Значна частина деревообробних підприємств була вимушена перемістити свої виробничі потужності на захід України, тому за результатами 2022 року можна очікувати, що обсяги промислової продукції деревообробної галузі можуть скоротитися майже на половину, а у 2023 році цей рівень виробництва, швидше за все, залишиться без змін.

Щодо виробництва меблів, то його частка у промисловості регіону становила близько 3%, а в товарному експорті – 1,4% (за підсумками січня-червня 2022 р. – 1,1%). Разом з тим, у січні-червні 2022 року падіння експорту вже склало 42%. При цьому споживчий попит на внутрішньому ринку на продукцію низький через недостатність платоспроможності населення.

Основним орієнтиром галузі буде очікуване зростання попиту на продукцію у 2023 році, за умови активізації будівництва і ймовірного зменшення невизначеності щодо війни. Може відбутися й зростання обсягу іноземних замовлень у великих підприємств-експортерів.

У 2022 році меблева галузь Київської області скоротить обсяги виробництва майже наполовину до кінця 2022 р. У 2023 році можна буде очікувати незначне пожвавлення за базовим сценарієм.

Частка добувної промисловості і розроблення кар’єрів у Київській області становить близько 1-1,5%. Частка товарного експорту – менше 0,1%, а у січні-червні 2022 р. обсяг експорту скоротився порівняно з аналогічним періодом 2021 р. на 13%. У 2021 р. індекс промислового виробництва галузі становив 98,3%, у січні 2022 р. – 26,2% до грудня 2021 р. та 45,4% до січня 2022 р.

Переважно галузь представлена добуванням граніту у Богуславському та Білоцерківському районах. Напередодні війни у трьох кар’єрів в цих районах була зупинена дія спецдозволів до кінця травня 2022 р. у зв’язку з порушенням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища. Наразі підприємства функціонують.

У вересні Держгеонадр виставило на аукціон спецдозволи на розробку двох ділянок у Київській області: ділянка Червонослобідська (площі № 1, 2, 3, 4) (торф – геологічне вивчення та дослідно-промислова розробка) та Броварське родовище (пісок – видобування).

До кінця 2022 року обсяг промислового виробництва добувної галузі Київської області порівняно з 2021 роком зменшиться на третину. У 2023 році слід очікувати пожвавлення діяльності добувних підприємств із індексом промислового виробництва у 109%, оскільки щебінь, пісок виступають найрозповсюдженішими матеріалами у будівництві житла, автомагістралей та залізничних шляхів.