Виробники медтехніки та обладнання vs COVID -19 i RUSSIA-22:  як підтримати

Глобальні події всеохоплюючого масштабу, що взяли свій початок у 2020 році, продемонстрували вразливість української промисловості і економіки в цілому у протидії політичним, економічним, військовим шокам і вказали на важливість обговорення багатьох «вузьких місць» задля вирішення актуальних проблем безпекового характеру для майбутнього розвитку країни.  Нові виклики, пов'язані з поширенням військової агресії РФ на всю територію України на тлі невщухаючої пандемії коронавірусу, виявили вразливі місця української економіки, пов'язані з неспроможністю прискореного та ефективного забезпечення населення необхідними лікарськими препаратами, виробами медичного призначення та пристроями для медичного обстеження і лікування.

Нещодавній приклад «протистояння» нашої країни у боротьбі з коронавірусом виявив нездатність системи охорони здоров'я та владних структур вчасно і адекватно реагувати на посталі виклики із забезпечення населення спеціальними ліками, медичним киснем та кисневими концентраторами, апаратами ШВЛ та й часто-густо звичайними засобами індивідуального захисту (маски медичні захисні, респіратори, дезінфікуючі засоби тощо). Спроби в короткий термін забезпечити шалено зрослий попит на медичні вироби та необхідне обладнання за рахунок власного виробництва не увінчались успіхом. Держава стикнулась з неможливістю швидкого запуску вже втрачених виробництв і змушена була очікувати в черзі імпортного постачання потрібних препаратів та обладнання від міжнародних організацій, ВОЗ та добродіїв-меценатів. 

Військова агресія РФ проти України у 2022 році ще більше оголила пул проблем в українській економіці, пов'язаних із забезпеченням, на цей раз не тільки цивільного населення, але й військових, виробами медичного призначення. І тут незначні можливості власного виробництва даються взнаки – у постачанні армії найбільшу роль відіграють гуманітарна, медична та волонтерська допомога з усіх куточків світу.

Тому цілком слушно розвиток вітчизняного виробництва медичних виробів та обладнання було визначено Урядом та Президією НАН України стратегічним пріоритетом розвитку української економіки. Та чи є для цього передумови сьогодні, ресурси і можливості, і що може запропонувати держава для підтримки розвитку цих виробництв?

Виробництво медичної техніки і виробів медичного призначення в Україні досить обмежене і давно потребує відновлення. В Україні налічується близько 250 виробників медичної техніки та обладнання у різних регіонах країни. Місцеві виробники пропонують недостатньо широкий вибір обладнання. Це – виробництво діагностичного (кардіологічного, рентгенологічного, ультразвукового та іншого) обладнання, що призначене для виявлення захворювань на ранніх стадіях, обладнання для терапії і хірургії, холодильне та кріогенне обладнання, ортопедичне обладнання, респіраторне анестезійне обладнання, електричні стимулятори та інше. Близько 40 провідних вітчизняних виробників медичної техніки та обладнання входять до  Асоціації виробників медичної техніки України «Укрмедпром», серед яких: «Медапаратура» (виробництво флюорографів та рентгенівської апаратури), ТОВ НВП «Метекол» (комплекси для лікування опікових хворих), «Крас» (виробник апаратів для рентгену), «Автоспецпром» (автомобілі швидкої медичної допомоги), «Діспамед» (крісла-колісні), «Контакт» (обладнання для мініінвазивної хірургії), «Телеоптик» рентгенологічне обладнання), «Радмір» (виробництво УЗД-апаратів, маммографів, рентгенівських апаратів), ТОВ «Компанія «ЮТАС» (виробник електрокардіографів, апаратів ШВЛ,  інфузійної техніки,  транспортних моніторів). Розробку і виробництво високотехнологічного медичного обладнання здійснюють ТОВ ЗРО «Квант» (рентгенівське обладнання), Київський державний завод «Буревісник» (виробництво медичної апаратури – апаратів ШВЛ, стерилізаторів, іншого медичного обладнання), ПАТ «Гемопласт» (вироби медичного призначення), ПП «Заповіт» Київ (бактерицидне обладнання), Львівський завод «РЕМА».

Експортна географія української медичної продукції поширюється не тільки на країни пострадянського простору, але й на країни ЄС. Користувались попитом за кордонами нашої держави вітчизняні колькоскопи, електрокардіографи, пульсоксиметри, монітори, кріотерапевтичні установки, вібростоли масажні та інші вироби.

Водночас, одна із особливостей українського ринку медичного обладнання – його значна імпортозалежність. Вітчизняна промисловість може забезпечувати потребу в медичних виробах лише на 13-15% за номенклатурою та до 20% – за обсягом.  Це пов'язано, насамперед, із недостатністю у виробників фінансових ресурсів для розвитку бізнесу та для інвестування у власні технологічні дослідження й розроблення інноваційного обладнання, що стало головною перешкодою для розвитку вітчизняного виробництва медичної техніки та обладнання .

Сучасний стан вітчизняного виробництва медичних виробів та обладнання потребує його суттєвого технічного переоснащення та підтримки відповідними виробничими кадрами. Здатність виробляти сучасну медичну техніку має забезпечуватися потужним виробничим сектором та професійною науково-дослідницькою базою, підтримуватися через механізми співпраці та кооперації виробників з провідними науковими установами країни та окремими науковцями.

Наука України має значні напрацювання в галузі створення виробів та технологій медичного призначення. У 2013 р. провідним українським вченим було присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки за роботу «Прилади та засоби для діагностики та магнітної нанотерапії раку». Серед лауреатів – вчені ДУ «Інститут ядерної медицини та променевої діагностики» НАМН України, Національного інституту раку,  «АТ Науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань». Розробка клініки інноваційних технологій при Інституті Шалімова – апарат для телемедицини, що дає змогу в найкоротші терміни зробити  кардіограму і передати її лікарю. НП ТОВ „Інмед”, що займається проєктуванням та виробництвом медичних ендопротезів, імплантатів та інструментарію, співпрацює у проєктуванні нових виробів з медичними установами НАМНУ та клініками, а також у розробці нових технологій – із установами НАН України (Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича, Інститут електрозварювання ім. Є.О.Патона, Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського, Інститут хімії високомолекулярних сполук та інші). У співпраці з Інститутом онкології розроблені та виготовляються індивідуальні онкологічні ендопротези «Ендопротези колінного суглоба», з Інститутом нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова розроблено та налагоджено виробництво «Набір імплантатів та інструментів для нейрохірургії». Національна медична академія післядипломної освіти ім. П. Шупика та Національний медичний університет ім. О. Богомольця мають розробки у протезуванні та проєктуванні інвалідних крісел на коліщатках. Крім того, власні розробки імплантатів мають такі наукові установи та компанії: «Реабілітімед», «Інмайстерс», Інститут біомедичних технологій (Тернопіль).

Враховуючи нагальну потребу у відновленні і розвитку вітчизняного виробництва медтехніки та обладнання, наявний науково-технічний і виробничий потенціал цієї галузі, вважаємо за доцільне прийняття відповідних заходів, спрямованих на реалізацію державної політики щодо забезпечення та підвищення якості медичного обслуговування, підтримки вітчизняних виробників медичного обладнання, залучення інвестицій у розвиток інфраструктури цієї галузі.

Перш за все, цьому має сприяти реалізація галузевих програм, спрямованих на підтримку розвитку вітчизняного виробництва медичної техніки та обладнання (на кшталт розробленої, але так і не реалізованої Програми переоснащення служби променевої діагностики),  формування держзамовлення на найважливіші науково-технічні розробки у цій сфері, забезпечення захисту інтелектуальних прав вітчизняних виробників медичного обладнання.

Розробка галузевої програми створення нової медичної техніки має ґрунтуватись на засадах державно-приватного партнерства, що передбачало б доступ до сталих державних закупівель, відкритість та прозорість проведення тендерів для закупівель медичної техніки і розвиток співробітництва при розробці та серійному виробництві медичної техніки між підприємствами-суміжниками (включаючи безпосередньо виробників вітчизняного медобладнання, профільні науковo-технічні та науково-освітні установи), що дозволить забезпечити імпортозаміщення, суттєво наростити частку медичного обладнання вітчизняного виробництва у структурі загальних закупівель МОЗ медичної техніки в Україні, забезпечити конкурентоспроможність вітчизняної продукції і доведення її до рівня сучасних світових стандартів, розширити номенклатуру медичної техніки вітчизняного виробництва.

Усвідомлюючи високу цінність інтелектуального капіталу галузі, необхідно суттєво посилити медико-інженерну складову у підготовці  інженерних кадрів для промисловості (конструкторів, технологів, інженерів-електроніків, графічних дизайнерів тощо), фахівців з європейським рівнем підготовки і медичним мисленням та світоглядом. Сприятиме цьому розвиток біомедичної інженерії в Україні, що, виходячи з досвіду європейських країн, стає стратегічним напрямком зміцнення економіки держави, підвищення ефективності національного медичного виробництва і охорони здоров’я, відкриття принципово нової сфери наукових досліджень.

Надати імпульс розвитку галузі у відповідності вимогам світового рівня допоможе створення потужних центрів досліджень і розробок високоякісного медичного обладнання, з огляду на наявність в Україні низки науково-дослідних підприємств і  виробничих потужностей, розвинуту науково-технічну і технологічну базу, працівників високої кваліфікації, значний досвід співпраці виробників медичного обладнання з медичними фахівцями та установами, практику розроблення складної техніки і виготовлення медичної, в тому числі наукоємної спеціалізованої, продукції. Нові можливості щодо утворення стратегічних альянсів вітчизняними підприємствами для модернізації галузі можна дослідити, використовуючи позитивний досвід Китаю, зокрема:

• Компанії LANDWIND MEDICAL (виробник медичних систем візуалізації, діагностичних продуктів in vitro, продуктів життєзабезпечення, продуктів очищення крові та медичної IT продукції);

• Компанії MinFound Medical Systems Co., Ltd (виробник обладнання для комп’ютерної томографії (КТ), позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) та іншого обладнання);

• Корпорації Alicn Medical (Shenzhen) INC (виробник професійного медичного, мобільного медичного обладнання та дослідження незалежних технологій).

Партнерство держави та виробників в сфері розробки та впровадження нової медичної техніки, інструментів та обладнання повинно мати міцне законодавче підґрунтя. Зокрема, задля більш ефективного залучення приватних інвестицій необхідне унормування в питанні укладання/оформлення типових (модельних) договорів державно-приватного партнерства відповідно розмежування різних форм реалізації ДПП (з урахуванням особливостей розвитку цієї сфери). Форми договорів можуть бути застосовані такі: договір про спільну діяльність, договір про державно-приватне партнерство, договір концесії та оренди – як вже затверджені, так і розроблені на основі кращих світових практик реалізації проєктів ДПП в сфері охорони здоров’я (досвід Франції, Великої Британії, Іспанії, Румунії тощо).