Важливі кроки до реформування промисловості країни

© Відділ промислової політики ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України", 2019

Економіка України відроджується і зростає, але розпочаті реформи ще не доведені до задовільного результату. Затримка реформ гальмує економічне зростання, що особливо помітно у промисловості.

Промисловість як фундамент національної економіки потребує поглиблення перетворень. Першочерговими кроками на цьому шляху мають стати:

Удосконалення інституційно-організаційної підсистеми промислового сектору, що включає зміцнення інституцій усіх рівнів у сфері державного управління, правопорядку та судових органів, підвищення ефективності їх діяльності за рахунок проведення перегляду їх функцій, прав та повноважень, розробки нових вимог до навичок та вмінь персоналу відповідно до викликів часу, перегляд організаційної структури установ, встановлення стандартів якості їх роботи та запровадження ключових показників ефективності; ревізію законодавчої та нормативно-правової бази для виявлення застарілих, неефективних та суперечливих документів та розробку дієвих законодавчих актів відповідно до стратегічних цілей розвитку країни. Це забезпечить прозорість  діяльності державних інституцій, судової системи, сприятиме зменшенню рівня корупції, оздоровленню бізнес-клімату, підвищенню конкурентоспроможності економіки.

Оздоровлення інвестиційного клімату через системне удосконалення правової та організаційної бази, зменшення ризиків інвестиційної діяльності на внутрішньому ринку, усунення перешкод для вільного руху капіталу. Кроками до цього є спрощення процедур реєстрації власності на землю та інші види власності; забезпечення виконання контрактів та  удосконалення процедур захисту інвестицій, що потребує проведення судової реформи. Важливими кроками також буде збереження стабільності фінансової системи країни і забезпечення довіри до неї суб’єктів економіки, проведення ефективної ощадно-інвестиційної політики, удосконалення стимулів для пожвавлення ощадного процесу. Це дозволить вивести економіку країни зі стану інвестиційної кризи та  сформувати достатні валові заощадження для нарощеня нагромадження основного капіталу за рахунок власних джерел, а також дасть імпульс для притоку інвестиційних ресурсів та активізації інвестиційних процесів.

З метою підвищення передбачуваності та прозорості виконання норм конкурентного законодавства для ділового співтовариства, покращання інвестиційної привабливості економіки та країни в цілому, забезпечення підтримки у формуванні якісно нової державної політики, спрямованої на захист та розвиток економічної конкуренції, щодо чіткого дотримання повноважними органами з питань конкуренції конкурентного права, вчасного та неупередженого використання ними ефективних інструментів виявлення та забезпечення дотримання вимог конкурентного законодавства, вирішення актуальних завдань з підтримки конкурентного середовища та розвитку конкуренції. 

Стимулювання вітчизняного конкурентоспроможного виробництва споживчих та інвестиційних товарів за допомогою: державних, муніципальних замовлень; реалізації національних проектів, проектів державно-приватного партнерства; залучення інвестицій з умовами збільшення частки компонентів місцевого виробництва та підвищення рівня локалізації; надання підприємствам, які розгортають виробництво імпортозаміщуючих товарів, в оренду на пільгових умовах вільних виробничих площ, що перебувають у державній власності; підтримання довгострокового банківського кредитування випуску середньо- і високотехнологічної продукції для внутрішнього ринку (зокрема, техніки для дорожнього будівництва, міського та залізничного транспорту, станків та обладнання, електроінструментів та побутових приладів). Це дозволить збільшити обсяги виробництва продукції кінцевого споживання з вищою доданою вартістю, наростити частку продукції національного виробництва у задоволенні внутрішнього попиту, диверсифікувати ринки продукції та знизити залежність економіки від зовнішньої кон’юнктури.

Підтримка у відродженні базових галузей промисловості, що здатні провести модернізацію виробництва та покращити свій технологічний рівень, показники ресурсо- та енерговитратності, екологічної безпеки, продуктивності. Враховуючи необхідність забезпечення реструктуризації традиційних галузей із високим рівнем зношеності основного капіталу та застарілими технологіями, ці галузі спроможні стати фундаментом для процесу реіндустріалізації країни та інноваційного розвитку промисловості, а їх стратегічна підтримка з боку держави дозволить подолати екстенсивний розвиток та підвищити техніко-технологічну складність галузей, наростити конкурентоспроможність з акцентом на випуск кінцевої товарної продукції високотехнологічного крила та продукції з поглибленим рівнем обробки.

Сприяння створенню робочих місць, які потребують високої кваліфікації та високої оплати праці, насамперед, у промисловому секторі, тому що це є основа для стимулювання розвитку процесів, які спрямовані на розширене продукування й використання знань в Україні та відтворення власного стратегічного інтелектуального ресурсу. Це сприятиме продуктивній та ефективній зайнятості населення; спонукатиме до співпраці роботодавців та стимулюватиме їх заінтересованість у створенні нових високотехнологічних робочих місць та запобігатиме міграції, бо дозволить припинити не тільки «відтік умів» та кваліфікованої робочої сили, але й «відтік умів, що формуються».

Створення дієвої системи підтримки впровадження нових технологій низьковуглецевих зелених виробництв, біохімії, розумних мереж, мікро- та наноелектроніки, робототехніки, що забезпечить формування нових джерел доходів та створить новий потенціал для розвитку, прискорить вихід України на вищі ланки ланцюгів доданої вартості в міжнародному розподілі праці.

Створення стратегії фінансування нових технологій, сприяння розширенню інноваційної інфраструктури за рахунок залучення внутрішніх та іноземних інвесторів, венчурних інвесторів, запровадження масштабних програм в партнерстві з закладами вищої освіти по створенню мережі центрів трансферу технологій, науково-технологічних парків, інкубаторів та академічних бізнес-інкубаторів, технологічних інкубаторів, компаній спін-офф, що дозволить полегшити комерціалізацію інновацій, з’єднати науковців, винахідників та промислових виробників, та сприятиме технологічній модернізації промисловості.

Започаткування державних інфраструктурних програм з модернізації усієї інфраструктурної мережі країни задля ліквідації «вузьких місць» та покращення техніко-експлуатаційних можливостей об’єктів транспортно-логістичної інфраструктури. Це мають бути масштабні проекти будівництва доріг, логістичних центрів, стандартизація та сертифікація якості обслуговування в портах та на залізниці, із залученням великих інвесторів за угодами концесії, укладення яких вже тривалий час відкладалося. Необхідними умовами виконання таких програм мають стати вимоги щодо локалізації, що стимулюватиме збільшення внутрішнього попиту на промислову продукцію і забезпечить прискорення промислового розвитку.

Формування дієвої фінансової системи підтримки розвитку промислового сектора «Від виробництва до експорту», що включає запровадження інтегрованої системи державних фінансових інституцій – Експортно-кредитне агентство, Банк розвитку, державні комерційні банки, бо це дозволить збільшити доступ до фінансових ресурсів, які на поточний момент є обмежені для підприємницького сектору, або умови їх надання не відповідають змісту довготривалих та стратегічно важливих для модернізації вітчизняної промисловості проектів.

Зменшення бюрократичних перепон при регулюванні митних операцій в інтересах національного промислового виробництва забезпечить скорочення витрат часу й коштів при оформленні торгівельних процедур, зростання експорту товарів українського виробництва, наповнення бюджету та зниження дефіциту торгівельного балансу. Для цього необхідно здійснити впровадження цифрових технологій в зовнішньоекономічну діяльність, підтримку СМАРТ торгівлі та створення платформи взаємодії між приватним сектором та державними інституціями, основною метою якої є координація взаємозв’язку між потребами експортерів та існуючими можливостями на ринку.