Сучасний стан промислового комплексу України

Ескалація російської агресії з 24 лютого 2022 року завдала надзвичайної шкоди промисловості України та безпосередньо приватним інвесторам, знищивши низку великих підприємств України, деякі з яких належать нерезидентам. Слід зазначити, більшість постраждалих підприємств не виробляли будь-якої військової продукції чи продукції подвійного призначення. За нашими оцінками, незворотні втрати третини промислового потенціалу. Значна кількість підприємств, на яку припадає також біля третини промислового потенціалу, скоротила свою діяльність через втрату чи ускладнення доступу до сировинних ресурсів  та ринків збуту, а також вимушену міграцію промислово-виробничого персоналу.

Кількість фізичних осіб – підприємців, зайнятих в промислових видах діяльності, які гнучко реагують на зовнішні шоки та мають спрощені процедури зняття з реєстрації, офіційно скоротилася на 21%. Втім, можна припустити, що існує значна частка фізичних осіб, які не змогли офіційно припинити свою діяльність через воєнні події.  Щодо юридичних осіб, то враховуючи складність зняття з реєстрації та неочікуваність ескалації військової агресії РФ, довоєнну позитивну економічну динаміку, що мала результатом розширення кількості юридичних осіб з промисловими видами діяльності, офіційна статистика все ще демонструє високі показники, зокрема, зростання на 4,9%. Водночас відомо, що велика кількість підприємств в областях, які найбільше постраждали від обстрілів, внаслідок руйнувань або відтоку робочої сили фактично припинили свою діяльність на період війни або назавжди.

Війна негативно позначилася на динаміці товарного експорту. Внаслідок руйнування та зупинення діяльності промислових підприємств та окупації територій разом із блокуванням доступу до морських портів, наземних та повітряних шляхів сполучення експорт та імпорт  товарної продукції значно скоротився. У березні 2022 року в порівнянні з аналогічним періодом 2021 р. експорт товарної продукції скоротився на 49,5%. Найбільш “постраждалими” товарними групами були: готові харчові продукти (скорочення на 72,8% проти березня 2021 р.); фармацевтична продукція (відповідно на 78,7%); мінеральні добрива (на 80,2%); чорні метали (на 69,3%); реактори ядерні, котли, машини (на 52,7%); засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби (на 77,4%); полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них (на 54%); жири та олії тваринного або рослинного походження (на 58,1%). Падіння загального імпорту товарної продукції у березні 2022 р. проти березня 2021 р. склало 70,7%. Воно торкнулося всіх груп промислових товарів, найбільше  (падіння на 93,8%) – засобів наземного транспорту, крім залізничного.



Високі ризики виробництва та постачання споживчої продукції промисловості зумовили надзвичайне зростання цін у фактично повністю окупованій Херсонській області (у березні – 120,2%, у квітні – 131,1%). Менше, але значиме зростання цін спостерігалося у Сумській області, в якій промислове виробництво фактично зупинено через значні руйнування виробничих об’єктів та міграцію робочої сили. Від високих ризиків та зупинення значної кількості підприємств малого та середнього бізнесу страждають Миколаївська, Донецька, Запорізька області, м. Київ. Інші області постраждали внаслідок розриву ланцюгів постачань, шокового зростання попиту через приплив значної кількості внутрішньо переміщених осіб, зростання неофіційного курсу іноземних валют, вартості енергоносіїв та загальної стагнації економіки.

      Ситуація в галузях.

      Частину металургійних потужностей втрачено чи законсервовано. У квітні деякі підприємства відновили роботу, проте працюють лише на 40‒50% потужностей через ускладнену логістику та збут. Частину ресурсів та працівників переорієнтовано на потреби сектору оборони, напрацьовуються альтернативні маршрути поставок – через порти Румунії та Балтики. Рівень завантаження в добувній промисловості – один із найгірших серед усіх галузей. Попри руйнування інфраструктури, енергосистема України працює стабільно. Виробництво та споживання е/е з початком війни скоротилося приблизно на 30%.  Сектор  машинобудування зазнав суттєвих втрат: численні підприємства на півдні та сході зруйновані або зупинені (НКМЗ), деякі – у процесі релокації.  Галузь відновлюється передусім у західних областях та завдяки замовленням автовиробників Європи, агросектору, одозалізниці, енергетики, металургії.  Щодо  харчової промисловості - у західних областях підприємства вже працюють на повну потужність, у звільнених регіонах (Київщина, Сумщина, Чернігівщина) – активно відновлюють виробництво.  Деокупація півночі, релокація потужностей на захід, а також збільшення потреб оборонного сектору (одяг, бронежилети, підсумки тощо) сприяли пожвавленню легкої промисловості. Окремі фармацевтичні компанії навіть в умовах війни виводять на ринок нові продукти та ведуть перемовини про залучення іноземних інвестицій.