Яке майбутнє чекає на промисловість Київщини в повоєнний час: наші передбачення. Частина І

Харчова промисловість. Виробництво гумових і пластмасових виробів. Машинобудування


Прогнозні оцінки в умовах невизначеності ринкових тенденцій під час війни є важливим науковим завданням, до виконання якого долучилися фахівці відділу промислової політики – заввідділом д.е.н., професор Людмила Дейнеко, д.е.н. Оксана Кушніренко, д.е.н. Олена Ципліцька, к.е.н., ст. наук. співробітник Наталія Гахович.

Експерти провели оцінку поточних та перспективних тенденцій промислового розвитку в Київській області у 2022-2023 роках на основі трьох сценаріїв:

- песимістичного (Київщина знову стає об’єктом посиленої рашистської агресії з території Білорусі; падіння промислового виробництва складає до 50%);

- базового (продовження воєнного конфлікту у 2023 році з поступовим витісненням ворога до кордонів України; Київська область відновлює обсяги промислового виробництва в межах 80-85%);

- оптимістичного (звільнення окупованих з 24.02.2022 територій до кінця 2022 року і завершення активної фази війни; активна відбудова промислових галузей Київської області.

З огляду на ці сценарії та враховуючи завдані промисловості внаслідок воєнних дій збитки можна очікувати значні структурні зрушення у промисловому комплексі області. Особливо в частині скорочення чутливих до ринкової кон’юнктури галузей та збільшення питомої ваги виробництв товарів першої необхідності та пов’язаних із військовим забезпеченням сфер.

Серед галузей промисловості в області зараз найбільш активно відновлюється харчова промисловість, частка якої в економіці регіону складає близько 27% у ВРП і яка забезпечила 56% товарного експорту області у січні-червні 2022 року.

У липні цього року підприємства харчової промисловості Київської області вже почали нарощувати виробництво. Цьому сприяли розширення ринків збуту на центрально-західні регіони України та зростання попиту на недороговартісний асортимент, у т.ч. завдяки потокам мігрантів. М’ясопереробна галузь працює на максимальних потужностях. Стримує зростання харчової промисловості недостатність сировини (овочів, фруктів, які вирощувалися на півдні України) та відплив робочої сили. Повернення мігрантів в область та стабілізація економічної ситуації сприятиме подальшому росту галузі у 2023 році за базовим сценарієм.  

Виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (будівельної та фарфоро-скляної продукції) є однією з провідних спеціалізацій Київської області. Частка реалізованої промислової продукції цих видів діяльності становила сукупно 18,7% у 2021 р.

Однак дані по експорту гумових і пластмасових виробів за січень-червень 2022 р. демонструють падіння обсягів закордонних поставок на 54,2% (частка в товарному експорті – 2,5%); по виробах з каменю, гіпсу та цементу – на 59% (частка в товарному експорті – 1,6%); по мінеральних продуктах групи “Сiль; сiрка; землi та камiння; штукатурнi матерiали, вапно та цемент” – на 95,9% (частка в товарному експорті <0,1%). Причиною є суттєве скорочення попиту на внутрішньому ринку, логістичні проблеми та перебої з постачанням сировини. Певний поштовх для розвитку галузі може дати пожвавлення будівництва, яке розпочалося у столичному регіоні з червня 2022 р. Можна очікувати, що у 2022 р. індекс промислового виробництва цих видів діяльності становитиме близько 2/3 від минулорічного показника. У 2023 р. за базовим сценарієм обсяг виробництва галузі порівняно з 2022 р. ймовірно залишиться без змін.

Машинобудування у мирний час становило 8,6% промисловості Київської області у 2021 році, а частка експорту машинобудівної продукції області – 6,4%; показники характеризувалися зростанням. Наразі машинобудівну галузь області підтримує виробництво спецтехніки, зокрема за рахунок держзамовлення та на потреби оборони. Разом з тим, зруйновано частину потужностей великих машинобудівних підприємств; низка підприємств релокувалися з Київської області в західні регіони. Серед підприємств машинобудування в серпні не спостерігалося значного пожвавлення виробничої активності порівняно із попередніми періодами 2022 р., лише 33% загалом по Україні працює на завантажених від 75% і більше потужностях. Тож у 2022 році варто очікувати скорочення в галузі, а в разі збільшення держзамовлення на продукцію галузі до кінця 2022 та у 2023 рр. та ринкового попиту в умовах економічної стабілізації у 2023 році відбудеться незначне зростання обсягів промислового виробництва.

Продовження матеріалу щодо тенденцій у інших галузях Київської області очікуйте в наступних публікаціях.