Яке майбутнє чекає на промисловість Київщини в повоєнний час: наші передбачення. Частина ІІ


Хімія. Фармація. Легка промисловість


Продовжуємо публікацію щодо оцінок поточних та майбутніх тенденцій у промисловому розвитку Київської області.

Нагадаємо, що прогноз формувався виходячи з трьох сценаріїв:

- песимістичного (Київщина знову стає об’єктом посиленої рашистської агресії з території Білорусі; падіння промислового виробництва складає до 50%);

- базового (продовження воєнного конфлікту у 2023 році з поступовим витісненням ворога до кордонів України; Київська область відновлює обсяги промислового виробництва в межах 80-85%);

- оптимістичного (звільнення окупованих з 24.02.2022 територій до кінця 2022 року і завершення активної фази війни; активна відбудова промислових галузей Київської області.

Наш узагальнений коментар представлений на основі базового сценарію.

Хімічна промисловість області знаходиться в такій самій залежності від постачання сировини, які і підприємства інших областей. Тому ключовою проблемою, окрім можливого відпливу працівників з області, є нестача сировини. Індекс товарного виробництва хімічних речовин та хімічної продукції у січні-червні 2022 р., за даними ДП «Черкаський НДІТЕХІМ», становив близько 34%. Рівень завантаження виробничих потужностей на діючих хімічних виробництвах за досить незначним виключенням залишається низьким.

Можна однозначно констатувати зміну структури виробництва хімічної продукції в аналізований період, насамперед, за рахунок значного скорочення частки продукції основної хімії, первинних пластмас, мінеральних добрив, виробів із пластмас, лакофарбових матеріалів. В Київській області розташовано підприємства лакофарбової промисловості, гумової промисловості (м. Біла Церква). У червні 2022 р. пожвавилася галузь будівництва у м. Київ та Київській області, що в результаті може сприяти поступовому зростанню попиту на окремі види продукції галузі. Однак очікувати нарощування виробництва хімічної продукції недоцільно.

Таким чином, очікування щодо обсягів виробництва хімічної промисловості у 2022 році можуть становити значне падіння відносно 2021 року. Внаслідок критичної нестачі сировини можна прогнозувати, що у 2023 році обсяги виробництва збережуться майже такими ж, швидше за все слід очікувати подальше скорочення порівняно з 2022 роком.

Фармацевтична галузь Київської області становить частку 3% у промисловості регіону. Незважаючи на те, що у січні 2022 р. галузь демонструвала значне падіння як порівняно з груднем 2021 р. (на 36,1%), так і порівняно з січнем 2021 р. (на 30,3%), зростання військових потреб у лікарських засобах та зміна структури споживання у бік низьковартісних вітчизняних препаратів дозволяє майже всім підприємствам області (у м. Вишневе, м. Бровари, м. Бориспіль), продовжувати виробничу діяльність. Тож незважаючи на скорочення кількості споживачів в цілому по Україні, за рахунок міграції у Київський регіон значної частки населення можна очікувати, що виробництво у 2022 р. фармацевтичної продукції становитиме близько близько три чверті від рівня 2021 р., а у 2023 році цей показник може досягти невеликого зростання.

Легка промисловість Київської області балансує на межі воєнних замовлень та спадання купівельної спроможності населення. У 2021 р. в промисловому секторі Київської області легка промисловість займала лише 0,6%, а частка її експорту – 1,3% всього товарного експорту. Пандемія негативно позначилася на галузі, яка в області забезпечувала робочими місцями близько 4000 осіб. Динаміка обсягів виробництва у 2021 р. свідчить, що відбулося їх катастрофічне падіння на майже 40% порівняно з 2020 роком. Однак у січні 2022 р. порівняно з січнем 2021 р. відбулося зростання виробництва на 23,7%, що закладало в цілому позитивну динаміку для галузі.

Індекс споживчих цін на споживчу продукцію легкої промисловості (одяг та взуття) з березня по липень 2022 р. мав тенденцію до зниження. У липні він склав 96,5%. Тому можна очікувати, що в умовах загального зростання собівартості сировини і матеріалів прибутковість галузі буде скорочуватися. Низка підприємств легкої промисловості відновлюють діяльність на тлі релокації із східних регіонів України (Луганська обл.), або навпаки – з Київської області у західні регіони, та переорієнтації на потреби оборони. Підприємства, які отримали офіційні або волонтерські оборонні замовлення, мають можливість повністю завантажити виробничі потужності, решта підприємств – орієнтуються на відновлення попиту, приріст якого склав 15% у червні 2022 р. Відновлення попиту в часі відбувається нерівномірно. Однак восени може мати місце сезонне пожвавлення попиту на готову продукцію легкої промисловості. Можна очікувати, що падіння обсягів виробництва за результатами 2022 р. порівняно з 2021 р. відбудеться приблизно на чверть.

Щодо перспектив галузі у 2023 році, то замовлення на готову продукцію вже формуються, але підприємства стикаються з проблемою оплати боргів як результат недостатності ліквідних оборотних активів та відсутності доступу до дешевого фінансування. В результаті зростання обсягів виробництва буде незначним.

Продовження читайте у наступних публікаціях.