Стратегії розвитку громад: крізь терни до зірок

Фахівцями  відділу промислової політики ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» було опрацьовано відповіді на анкетування, повязаного з розробки стратегій розвитку представників територіальних громад, які зібрано під час проведення воркшопу для економічних лідерів громад 19 грудня 2023 року Київською обласною військовою адміністрацією «Економіка. Місія відновлення: Виклики та перспективи»

Децентралізація відкрила багато можливостей для громад, але водночас і поставила непрості завдання, одним з яких є розробка та оприлюднення стратегії розвитку територіальної громади згідно українських нормативних документів (Постанова 816, 817), Державної стратегії регіонального розвитку, а також європейських засад стратегічного планування.

 

В опитуванні взяли участь 13 територіальних громад: Боярська, Білоцерківська, Бучанська, Великодимерська, Вишгородська, Димерська, Дмитрівська, Калинівська (Броварський район), Коцюбинська, Немішаївська, Фастівська, Рокитнянська, Ірпінська. Більшість громад вже має розроблені стратегії, які потребують актуалізації в звязку наслідками військових дій. Інші, особливо ті, що нещодавно утворені, мають серйозні труднощі, повязані з відсутністю первинних документів територіального планування, досвіду розроблення стратегічних документів, низькою активністю мешканців громад та опору новаціям, відсутністю або суттєвою розбіжністю статистичних даних для стратегічного планування.

 

Аналіз показав, що складнощі виникають за всіма елементами стратегії. Але найбільше складним є проведення моніторингу і оцінювання результативності стратегії.

 

Загалом відповіді щодо складнощів у розробці стратегій розподілилися наступним чином:

 

 

Що ж робити?

 

Опитування і обговорення під час заходу показало, що крім того, що громади мають спільні проблеми, водночас вони мають успішний досвід вирішення цих проблем, зокрема завдяки підвищенню активності учасників громад, залученню бізнесу та реалізації можливостей грантових ресурсів міжнародних донорів. Узагальнення досвіду громад щодо подолання дозволило сформулювати наступні рекомендації:

 

1) спрощення процедур затвердження документації просторового планування громади;

2) залучення грантової допомоги та міжнародної  фахової підтримки;

3) активне включення громадських організацій та об’єднань до розробки стратегії розвитку громади;

4) широкий обмін досвідом, налагодження комунікацій, посилення горизонтальної співпраці між громадами у вирішенні спільних проблем.

 

Активна комунікація + співпраця + об’єднання зусиль органів місцевого самоврядування + продуктивна співпраця Київської обласної державної адміністрації з громадою, бізнесом і наукою – все це сприятиме не тільки розробці стратегій розвитку територіальної громади, а їх дієвій реалізації!