Можливості блокчейну для воєнних потреб: світовий досвід

Фото: ManTech 


Блокчейн є одним із основних прогнозованих напрямів науково-технологічних досліджень в сфері озброєння і військової техніки. Новий підхід, який створює блокчейн, може призвести до нових знахідок, придатних для застосування у оборонній галузі. Світовий досвід застосування блокчейну в оборонному секторі вказує на те, що існують переважно три виду використання блокчейну: кіберзахист і цілісність даних, управління ланцюжками поставок і стійкі комунікації.

Кіберзахист та цілісність даних. Технологія блокчейн є потужним інструментом запобігання кібератакам. У 2017 році КНДР вкрала 235 ГБ секретної інформації, що належить південнокорейським та американським спецслужбам. Тоді ж Європейська комісія заявила, що було понад 4000 атак на день, і 80% європейських компаній зіткнулися як мінімум з одним інцидентом кібербезпеки. Економічні наслідки кіберзлочинності лише за останні чотири роки зросли вп'ятеро і їх частка продовжує збільшуватися. Федеральний уряд США став ціллю понад 60 000 кібератак, особливо в енергетичному секторі, який став уразливим через свою пов'язаність та залежність від обчислювальних технологій. Очевидно, що зберігання великих обсягів конфіденційної інформації в одному місці стає особливо ризикованим. Це може призвести до «терабайту смерті» - вираз, який використовується для опису крадіжки масивної секретної інформації іноземними суб'єктами. З огляду на це, стійкість, що забезпечується блокчейном, з його розподіленим характером і здатністю виявляти та блокувати будь-яку спробу проникнення, може бути дуже корисною. У той час, як централізована організація, що відповідає за цифровий зв'язок, більш вразлива для атак, які можуть призвести до перехоплення або зміни зв'язку, блокчейн завдяки горизонтальному обміну даними створює безпечне середовище, в якому відмова одного вузла не потягне за собою відмову інших.

Управління ланцюжками постачання. Військова логістика та ланцюжки поставок у світі об'єднують сотні різних суб'єктів військового та приватного секторів. Одне з найважливіших застосувань блокчейна в ланцюжках поставок — зробити їх більш прозорими, безпечними та ефективними. Можливість відстежувати деталі та матеріали, що використовуються в оборонній промисловості, має вирішальне значення. Технологія блокчейн може допомогти визначити походження зброї від виробництва до постачання та запобігти підробці. Блокчейн із позначкою дати дозволяє користувачам легко відслідковувати попередні транзакції. Світові оборонні компанії можуть комбінувати технологію блокчейн з іншими технологіями, такими як штучний інтелект, квантові обчислення та розширена реальність, щоб прискорити як обмін даними, так і їх аналіз. У той час як системи захисту все частіше використовують комерційні готові компоненти для своїх програмних систем, зростає занепокоєння тим, що ці компоненти можуть містити навмисну вразливість, яку зловмисник може використовувати в будь-який час. Блокчейн встановлює походження кожного процесора й плати та програмного компонента, забезпечує більшу прозорість ланцюжка постачання продуктів харчування та підвищує їхню безпеку. Відстеження ланцюжка поставок харчових продуктів може запобігти інцидентам, пов'язаними з псуванням продуктів, спалахами інфекційних захворювань, а також допомогти вирішити серйозну проблему відстеження критично важливих товарів, зокрема таких як фармацевтичні препарати.

Стійкий зв'язок. Надійний зв'язок необхідний в армії, особливо під час здійснення операцій, що потребують доступу до мережі під час цих операцій. У контексті багаторівневого конфлікту блокчейн може забезпечити такий стійкий зв'язок. Оборонні структури мають бути готовими до того, що противник атакує електромагнітний спектр і, зокрема, критично важливі системи зв'язку, такі як супутники, підводні кабелі або тактичні канали передачі даних. Також ворог спробує маніпулювати даними, щоб розірвати «ланцюжок знищення» (метод превентивних дій відбиття атаки). Щоб протистояти цій загрозі, армія потребує можливості безпечно генерувати, захищати і обмінюватися даними, що можливо завдяки ланцюжкам блокчейна.

На сьогоднішній день українській армії необхідні випереджаючі технології які б давали суттєву тактичну та стратегічну перевагу. Завдяки своїм можливостям блокчейн може забезпечувати таку перевагу, зокрема у кіберзахисті та цілісності даних, управлінні ланцюжками поставок і надійному зв'язку. Налагодження співпраці з розробниками блокчейну в оборонному секторі сприятимуть поширенню та застосуванню технології блокчейн у оборонній промисловості України.