Системи автоматичного керування освітлення

Витрата електроенергії на цілі освітлення може бути помітно знижений досягненням оптимальної роботи освітлювальної установки в кожен момент часу.

Домогтися найбільш повного і точного обліку наявності денного світла, так само як і обліку присутності людей в приміщенні, можна, застосовуючи засоби автоматичного керування освітленням (ЗКО). Управління освітлювальної навантаженням здійснюється при цьому двома основними способами: відключенням всіх або частини світильників (дискретне управління) та плавним зміною потужності світильників (однаковим для всіх або індивідуальним). До систем дискретного управління освітленням в першу чергу відносяться різні фотореле (фотоавтомати) і таймери. Принцип дії перших заснований на включенні і відключенні навантаження за сигналами датчика зовнішньої природної освітленості.

Другі здійснюють комутацію освітлювального навантаження в залежності від часу доби за попередньо закладеною програмою.

До систем дискретного управління освітленням відносяться також автомати, оснащені датчиками присутності. Вони відключають світильники в приміщенні потому заданий проміжок часу після того, як з нього віддаляється остання людина. Це найбільш економічний вид систем дискретного управління, проте до побічних ефектів їх використання відноситься можливе скорочення терміну служби ламп за рахунок частих

Основні функції автоматизованих систем керування освітленням

Автоматизовані системи управління освітленням, призначені для використання в громадських будівлях, виконують такі типові для цього виду виробів функції:

  • Точна підтримка штучної освітленості в приміщенні на заданому рівні. Досягається це введенням в систему управління освітленням фотоелемента, що знаходиться всередині приміщення і контролюючого створювану освітлювальної установкою освітленість. Вже тільки одна ця функція дозволяє економити енергію за рахунок відсічення так званого "надлишку освітленості".

  • Облік природної освітленості в приміщенні. Незважаючи на наявність у в переважній більшості приміщень природного освітлення в світлий час доби, потужність освітлювальної установки розраховується без його обліку.

  • Якщо підтримувати освітленість, створювану спільно освітлювальної установкою і природним освітленням, на заданому рівні, то можна ще сильніше знизити потужність освітлювальної установки в кожен момент часу.

  • У певний час року і години доби можливо навіть використання одного природного освітлення. Ця функція може здійснюватися тим же фотоелементом, що і в попередньому випадку, за умови, що він відслідковує повну (природну + штучну) освітленість. При цьому економія енергії може становити 20 - 40%.

  • Облік часу доби і дня тижня. Додаткова економія енергії в освітленні може бути досягнута відключенням освітлювальної установки в певні години доби, а також у вихідні та святкові дні. Цей захід дозволяє ефективно боротися з забудькуватістю людей, що не відключають освітлення на робочих місцях перед своїм відходом. Для її реалізації автоматизована система управління освітленням повинна бути обладнана власними годинником реального часу.

  • Облік присутності людей в приміщенні. При обладнанні системи управління освітленням датчиком присутності можна включати і відключати світильники в залежності від того, чи є люди в даному приміщенні. Ця функція дозволяє витрачати енергію найбільш оптимально, проте її застосування виправдане далеко не у всіх приміщеннях. В окремих випадках вона може навіть скорочувати термін служби освітлювального обладнання та виробляти неприємне враження при роботі.

  • Одержувана за рахунок відключення світильників за сигналами таймера і датчиків присутності економія електроенергії становить 10 - 25%включень і виключень.