Маніпулятор-промисловий робот. Пристрої для дистанційного керування

Залежно від виду систем керування розрізняють маніпулятори з ручним і автоматичним керування.

У маніпуляторах з ручним керуванням оператор, діючи на ланки механізму керування, приводить у рух ланки виконавчого механізму. У найпростіших випадках передавання руху здійснюється за посередництвом механічних ланок: зубчастих коліс, тросів, важелів тощо. У цьому випадку граничні сили та переміщення виконавчого органа обмежені можливостями оператора. У разі потреби більших потужностей окремі ланки виконавчого механізму приводяться у рух приводами за сигналами, що виробляються оператором через пристрій керування.

У маніпуляторах з автоматичним керуванням ланки виконавчого механізму приводяться у рух сервоприводами, що працюють за попередньо складеною програмою. Маніпулятори з автоматичним керуванням, що застосовуються при автоматизації виробничих процесів називають промисловими роботам

Промисловий роботизований маніпулятор являє собою складний технічний пристрій, що складається з ланок, з'єднаних між собою сервоприводами. До складу найпростішого промислового механізму зазвичай входять два-три ланки. Рука, тобто маніпулятор такого пристрою, пристосована для виконання найбільш простих операцій, таких як переміщення певних об'єктів з одного місця в інше. Маніпулятори, що належали до першого покоління таких механізмів, які не були навіть оснащені будь-якими датчиками. Система їх управління включала в себе тільки одну команду. Функціональність подібного механізму забезпечувалася тільки в разі, якщо рука пристрою виявлялася точно перед оброблюваних об'єктом, чітко визначаючи мету.