Техніка безпеки при роботі маніпулятора

Технічні засоби і заходи з електробезпеки реалізуються в конструкції маніпулятора при його розробці, виготовленні і монтажі відповідно до чинних нормативів.

За своїми функціями технічні засоби і заходи забезпечення електробезпеки діляться на дві групи

  • технічні заходи і засоби забезпечення електробезпеки при нормальному режимі роботи електроустановок;

  • технічні заходи і засоби забезпечення електробезпеки при аварійних режимах роботи електроустановок.

Основні технічні засоби і заходи забезпечення електробезпеки при нормальному режимі роботи маніпулятора включають:

  • ізоляцію струмовідних частин;

  • недоступність струмовідних частин;

  • блоківки безпеки;

  • засоби орієнтації в електроустановках;

  • виконання електроустановок, ізольованих від землі;

  • захисне розділення електричних мереж;

  • компенсацію ємкісних струмів замикання на землю;

  • вирівнювання потенціалів. Із метою підвищення рівня безпеки, залежно від призначення, умов експлуатації і конструкції, в електроустановках застосовується одночасно більшість з перерахованих технічних засобів і заходів.

Ізоляція струмопровідних частин забезпечує технічну працездатність маніпулятора, зменшує вірогідність попадань людини під напругу, замикань на землю і на корпус маніпулятора, зменшує струм через людину при до- торканні до неізольованих струмовідних частин в електроустановках, що жи- вляться від ізольованої від землі мережі за умови відсутності фаз з пошкодженою ізоляцією.

При розробці електроустановок опір ізоляції приймається в межах 1 кОм/В, якщо технічними умовами не передбачені більш жорсткі вимоги відповідно до чинних актів. З метою забезпечення працездатності електроустановок і безпечної їх експлуатації проводиться контроль стану ізоляції, який характеризується електричною міцністю ізоляції, її електричним опором і діелектричними втратами. В установках, напругою до 1000В — проводиться вимір тільки електричного опору і електричної міцності.

Забезпечення недоступності струмовідних частин. Статистичні дані щодо електротравматизму свідчать, що більшість електротравм пов’язані з дотиком до струмовідних частин електроустановок (біля 56%). В установках до 1000В небезпека електротравм пов'язана, переважно, з дотиком до неізольованих струмовідних елементів електроустановок. Основними заходами забезпечення недоступності струмовідних частин є застосування захисних огороджень, закритих комутаційних апаратів (пакетних вимикачів, комплектних пускових пристроїв, дистанційних електромагнітних приладів управління споживачами електроенергії тощо), розміщення неізольованих струмовідних частин на недосяжній, для ненавмисного доторкання до них інструментом, висоті, різного роду пристосуваннями тощо, обмеження доступу сторонніх осіб в електротехнічні приміщення.