Електроенергія під контролем. Економія електроенергії – практичні способ

З початку 2011 року електроенергія для абсолютної більшості споживачів подорожчала на 15 % і на 45% на обсяг споживання понад 150 кВт/годин на місяць, і понад 250 кВт/годин на місяць для будинків, у яких використовуються кухонні електроплити й електроопалювальні установки. Таким чином, у більшості споживачів з’явилося бажання не тільки заощадити електроенергію, яка різко подорожчала, але й укластися в обсяг споживання з низькою вартістю електроенергії.

Розглянемо способи економії електроенергії, які пов’язані з мінімальним дискомфортом для споживача, тобто намагатися заощаджувати ту електроенергію, яка витрачається практично впусту.

Загальний підхід до економії

Щоб економія була раціональною й ефективною слід, насамперед, зосередитися на енергоємних приладах у будинку. Для цього необхідно проаналізувати таблицю 1, де представлене середнє споживання електроенергії деякими приладами. Звичайно, споживання буде сильно відрізнятися залежно від індивідуальних потреб кожного мешканця, але в цілому можна отримати загальне уявлення, які прилади споживають особливо багато електроенергії.

Так, з таблиці можна зробити висновок, що, наприклад, заміна старого телевізора з кінескопом на новий із пласким екраном не тільки підвищить зручність перегляду, але й заощадить близько 19 кВт/годин на місяць, а при роботі телевізора більше 4 годин на день – ще більше.

Таблиця 1. Споживання електроенергії різними електроприладами (окрім опалювальних) на одну людину при середньостатистичному використанні за місяць

Використання сонячного водонагрівача

Підігрів води для побутових потреб – найсерйозніша стаття споживання енергії після опалення. Витрати енергії на гаряче водопостачання можуть бути такими самими, як витрати електроенергії на усі інші прилади. Тому використання безкоштовної енергії сонця для підігріву води, навіть найпростішими сонячними нагрівачами, приведе до економії більше 30 кВт/годин на місяць на одну людину.

Оптимальне використання електроплити

Електрична плита на повному режимі нагрівання має потужність від 1500 до 2500 Вт на одну конфорку. Тому навіть невелике збільшення ефективності використання призведе до значної економії. Для ефективного нагрівання використовуйте посуд із пласким дном і кришкою, а також посуд, розміри якого відповідають розмірам нагрівальної поверхні. Усе це дозволяє уникнути даремних витрат тепла.

Конфорка електроплити розігрівається із затримкою. Особливо це властиво для електроплит з керамічною нагрівальною поверхнею. Це значить, що якщо забрати посуд відразу після вимикання електроплити, то запасене тепло в нагрівальних елементах буде дарма гріти повітря. Для запобігання цього використовуйте нагріту, але вимкнену поверхню для приготування їжі. Тобто виключайте електроплиту на кілька хвилин раніше, ніж зазвичай. Це дозволить заощадити в середньому 3–4 кВт/годин на місяць.

Кип’ятіння лише необхідної кількості води в електрочайнику

При використанні електрочайника потрібно намагатися заливати в нього обсяг води рівно такий, який вам необхідний. Той кип’яток, який ви не використали, просто охолоне, а значить енергія, витрачена на його приготування, пропала впусту. По цій же причині, маленькі за обсягом електрочайники вигідніше великих електрочайників при кип’ятінні невеликої кількості води. Це дозволяє заощадити близько 2 кВт/годин за місяць для однієї людини.

Відключення побутової техніки від мережі

Складна побутова техніка, така як: телевізор, аудіотехніка, мікрохвильова піч і ін. – при вимиканні не від’єднуються від мережі повністю й у режимі очікування завжди споживають певну кількість електроенергії.

Таблиця 2. Споживання електроенергії побутовою технікою в режимі очікування

Здавалося б, що споживання енергії зовсім невелике, близько 1-9 Вт, але враховуючи великий час простою, а також те, що приладів багато, у сумі це може вилитися в копієчку. Так, якщо взяти всю побутову техніку в таблиці, то за місяць роботи в режимі очікування вона «з’їсть» 19,4 кВт/годин. У середньому, повне відключення 4–5 побутових приладів від мережі дозволить заощадити 5–6 кВт/годин на місяць.

Використання енергозберігаючих ламп

Багатьох споживачів відлякує висока ціна на енергозберігаючі лампи, яка буває до 200-300 гривень. Споживачі вважають, що вони себе не окуплять. Але такий підхід був правильним лише поки ціна на електроенергію була досить низькою.

Давайте розрахуємо термін окупності енергозберігаючої лампи потужністю 18 Вт замість звичайної лампочки розжарювання 75 Вт при ціні за кВт/годину на рівні 28 коп. Будемо вважати, що лампаосвітлення використовується в середньому за рік рівно 2000 годин.

Спожита електроенергія звичайною лампою:

2000*0,075=150 кВт/годин.

Спожита електроенергія енергозберігаючою лампою:

2000*0,018=36 кВт/годин.

Різниця в споживанні:

150-36=114 кВт/годин/рік.

Вартість зекономленої електроенергії при тарифі 28,02 копійок за кВт/годину:

114*0.2802=31,94 грн./рік.

Вартість зекономленої електроенергії при тарифі 36,48 копійок за кВт/годину:

114*0.3648=41,58 грн./рік.

Таким чином, при ціні лампочки 30-40 гривень вона окупить себе всього за один рік використання, і буде заощаджувати на місяць близько 10 кВт/годин.

Встановлення лічильників багатотарифного обліку електроенергії

Багатотарифний лічильник рахує електроенергію не просто по кількості спожитих кВт/годин, а з поправкою на встановлені коефіцієнти залежно від часу доби споживання. Використання багатотарифного обліку — це той рідкісний випадок, коли збігаються інтереси споживачів, які можуть заощаджувати кошти й генеруючих компаній, яким багатотарифне споживання дозволяє знизити навантаження на електромережі, а також зменшити резервні потужності.

Очевидно, що тризонний тариф вигідний для будинків з електричним опаленням і використанням теплоакумуляторів, де споживання електроенергії на опалення набагато перевищує все побутове споживання.

Двозонний тариф вигідний усім споживачам, які можуть при його використанні включати енергоємні прилади, наприклад, бойлер, посудомийну й пральну машини під час дії дешевого «нічного тарифу». При цьому економія при використанні цих побутових приладів тільки вночі складе 36-37 кВт/годин на одну особу.

Таблиця 3. Тарифні коефіцієнти при використанні багатотарифних лічильників

Таблиця 4. Економія електроенергії при різних способах, при споживанні на одну особу за місяць