Návod na život


Nyní už byste měli vědět, co dělat, pokud někam chcete dojít. Vše funguje na stejných principech. Pokud chcete dojít z bodu A do bodu B, máte spoustu možností, jak tak učinit, ale je pouze jeden výsledek. A stejné je to přesně se životem. Pokud máte cíl, vždy a nutně do něj musíte dojít. 


Potřeba cíle

Člověk nalezne největší radost tehdy, když má nejlepšího nepřítele, když má cíl bytí. A nemusí to být vyloženě nepřítel. Dej lidem cíl a všichni se spojí. Cíl. Cíl. Cíl. Smysl. Jinak se neustále touláme a čekáme na smrt. Ale jakmile mají lidé cíl, smysl svého putování, teprve tam jsou schopni dojít. Nikdy nedojdeme do cíle, když jej nemáme. Všechno, na co myslíme, pro co děláme, co můžeme, nás dovede do cíle. Ať tak či onak. Ale bez cíle se jenom touláme. 

Nyní víte, jak se máte motivovat, jak se můžete změnit tím, čím se obklopujete. Takže potřebujete jen chtít a něco pro to udělat. A ještě nejlépe potřebujete cíl. Cíl je to nejdůležitější v životě. A proto všem nařizuji, aby si v životě vytyčili cíle. Cíle si stanovte třeba měsíční, roční, ale i celoživotní. Každý rok si opakovaně stanovuji cíle, kterých bych chtěl dosáhnout. A pokud nevíte, kam máte směřovat, stačí se řídit jen dle cílů. Vše ostatní je nepodstatné. Vše ostatní je jen výplň života. Cíle je nutné rovněž pravidelně promýšlet, protože se jedná o stabilní pojmy, ačkoliv vy se neustále měníte. Cíle životní byste si měli nastavit tak, aby byly v souladu se všemi cíly. Mělo by to být něco obtížně splnitelného, leč ne nerealného. Měly by to být hodnoty, kterých se v životě chcete držet. Pokud máte cíle, můžete se konečně vydat na cestu.

A i když cíle nenaplníte, důležité je, že jste se o to pokusili. Jak zní totiž poslední ze čtyř dohod - Vždy dělej vše, jak nejlépe dovedeš - nikdy se nemůžeš odsuzovat, pokud jsi udělal vše, co bylo v tvých silách.


Kdo jsem?

Prvně si tedy musíte najít svou individualitu, uvědomit si, kdo skutečně jste. To můžete jenom vy. Nikdo jiný. Jednoduše se sami sebe zeptejte, jací byste chtěli být. Nic není jednoduššího. Cíl si taky vytvořím, nemám ho od narození. Introverty, extroverty nejsme od narození, ale do té či oné škatulky zapadáme, protože tomu věříme. Jakmile víte, kým byste chtěli být, máte cíl a můžete se tím stát. Ideu byste měli mít vytvořenou díky pozorování rozličných lidí nebo pomocí hraní masek. Jistě máte nějaké vzory, kterými byste se chtěli stát. Ať už jde o známé, známé osobnosti, smyšlené osoby, máte cíl. A pakliže máte cíl, víte, kam jdete. Na seznamu mám přibližně deset osob, které mi imponují. Abyste se neztratili ve spleti osobností, můžete si vytvořit jakýsi průnik. To bude vaše smyšlená postava, kterou byste se chtěli stát. Bude to váš vzor. A když nebudete vědět jak dál, jednoduše se zeptáte, jak by se zachoval/a. Co by dělal/a? Jak by jednal/a s lidmi? Jak by řešil/a krizové situace? A to jste vy ve vašich přáních. Někam si to zapište a máte první cíl.

Testy osobnosti jsou jistě zajímavá věc, ale musíte brát v potaz, že vám jen ukazují, jací jste v dané chvíli. V průběhu let se vaše osobnost mění. Staňte se raději tím, kým byste chtěli být. A pokud někdo navrhne, že by raději chtěl být sám sebou, musím oponovat tím, že nic jako vy neexistujete. Za to, kým jste, vděčíte všem okolo sebe. Jde přeci jen o to, abyste byli se sebou spokojení.


Co chci?

Nyní víte, kým se chcete stát. Teď už stačí jen vědět, co chcete dokázat. A princip je opět stejný. Musíte se sami sebe ptát. Pokud nemáte cíl, jistě vás něco baví. Tím bychom se měli řídit. Protože pokud jste v něčím dobří, je jistá šance, že budete nejlepší. A zároveň, pokud vás něco baví, máte k tomu vztah. Samozřejmě, že musíme dělat v životě věci, které nás nebaví, tomu se nevyhneme, ale můžeme si k nim najít vztah. Čím víc budeme něčím opovrhovat, tím více to bude opovrhovat námi. Ke všemu si musíme najít vztah. Vztah si můžete k věci najít tak, že se s ní spřátelíte, začnete ji mít rádi, najdete na ní to dobré. Největším problémem lidí je, že místo věcí společných, hledají rozdíly.

A pokud vůbec nevíte, co byste chtěli dělat, pak doporučuji dělat cokoliv. Rozšíříte si tak obzory. Nejhorší je jen sedět na místě a zoufat. Ideální je věnovat nějaký den, třeba neděli, sobě. Ideální také je nějaký týden v roce se odpoutat úplně od všeho a všech, kamsi vyrazit, a vše si promyslet s odstupem. Rovněž doporučuji psát si deník, protože pomocí deníku si můžete lépe uvědomovat váš postup k naplnění. Pomocí deníku si můžete uvědomovat, jestli jste se chovali jako váš vzor. Je pěkné si přečíst po roce, co jste dělali, kde jste byli, ale deník v první řadě slouží k oslavě úspěchů, nastínění budoucnosti.

Pokud víte, kým chcete být, čeho chcete dosáhnout, můžete se dát do práce. Není to však sprint, ale maraton. Všímejte si postupu, přehodnocujte priority, buďte k sobě kritičtí, ale i laskaví. Radujte se z úspěchů a povstaňte z neúspěchů. Slibte si, že příště to už bude lepší.


Co je štěstí?

Všichnci chceme být šťastní. Co však štěstí je?

Naučte se rozeznávat štěstí povrchové a Štěstí. Štěstí povrchové je to štěstí, které máte z okolností vnějších. Jsme od mala učeni, abychom se radovali z jídla, dárků, výhry našeho oblíbeného týmu atp. Netvrdím, že je to špatně. Ale je to pouze štěstí krátkodobé, dětské, protože děti ještě neznají vnitřní symboly. Pamatujte, že štěstí je uvnitř vás samých. Vy jste jeho správcem. Jedině vy se dokážete odměnit nebo potrestat. Jedině vy se dokážete pochválit nebo zkritizovat. Protože pokud si vezmete k srdci čtyři dohody, nutně se stanete pány vlastních osudů.


Co tedy dělat?

Stanovte si to, kým byste se chtěli stát. Zamyslete se pokaždé nad tím, jestli jednáte v jeho/jejích rámcích. Pochvalte se za úspěch a z neúspěchu se rychle oklepejte a slibte si, že příště to bude lepší. Stanovte si měsíční, roční cíle, cíle životní. Všechno by mělo být v souladu s cíli životními. Pokud nevíte, co máte dělat, jednoduše si připomeňte, jaké jsou vaše cíle, váš smysl. Když nevíte, co dělat, dělejte aspoň něco, protože nejhorší je stát pořád na místě. Novými zkušenostmi si rozšiřujete obzory. Nejlepší je dělat něco, co vás baví. Vyzkoušejte všechno, co byste chtěli. Nekladou se meze. Úspěch ve většině případů doprovází řada neúspěchů. Nenechte se odradit.

Pokud jste si uvědomili pravou podstatu světa, věci neděláte pro peníze, ale pro sebe. Neberete vše tak vážně, protože si uvědomujete pomíjivost. Chápete deterministicky svět a jste schopni ho formovat pomocí snahy a činností. Pokud máte cíl, jste schopni dosáhnout všeho, co si vytyčíte. 

Meditujte - meditace vám pomůže pochopit potřeby vlastního těla, pomáhá vám pochopit svět, zklidnit mysl.

Sportujte - Platí korelace mezi tělem a duší. Sport je prevencí splínu, je zdravý a relaxuje mysl.

Choďte se procházet a tiše pozorujte - Když neustále mluvíme, nejsme schopni nikdy pochopit svět a jeho pravou podstatu. Z chůze ani sportu by se neměl stát samotný výkon, na to pozor! V dnešní společnosti jsou prioritou čísla. Ve všem se soutěží, porovnáváme výsledky. Jen tak se při chůzi toulejte a běhejte, ne kvůli výsledku, ale kvůli sobě. Jakmile děláme aktivity jen kvůli cíli, neužijeme si vše kolem. Je to jako se řítit po hlavě do hrobu.

Zkoušejte - Jakmile pochopíte pravou podstatu světa, nezáleží vám vůbec na výsledku, ale průběhu. Nikdy nelitujte toho, co jste udělali. Jedině litujte toho, co jste neudělali, přesto, že jste to chtěli udělat.

Vyhraďte si den na sebe, své cíle.

Hrajte na hudební nástroj. Vyberte si svůj oblíbený a naučte se hrát. Vše můžete dělat spontánně. Vyberte si to, co vám vyhovuje. Hudba je božská.

Tvořte! Tvořte cokoliv. Cokoliv, co je vaše, je vaším výsledkem snahy. Všeho, co si vytvoříte, si budete daleko víc vážit, než toho, co si koupíte v obchodě. Ale neplatí to jen o věcech. Važte si vlastních myšlenek. Když budete neustále číst knihy, nikdy neuslyšíte vlastní myšlenky. Byli jsme stvořeni, abychom tvořili. Tak se dejte do práce!