Кумановски споразум

Генерал Обрад Стевановић (одломак)

Свим жртвама албанских терориста и НАТО агресора.

Представљамо одломак монографије генерала Обрада Стевановића, под називом "Кумановски споразум".

Редакција "Наше Ужице" исказује велико поштовање и захвалност господину Стевановићу на указаном поверењу и одобрењу да објавимо одломак његовог научно-истаживачког дела.

Предговор

Непосредно након завршетка преговора вођених између представника влада Савезне Републике Југославије и Републике Србије (са једне стране) и Међународних безбедносних снага – КФОР под окриљем Уједињених нација (са друге стране), који су окончани закључењем Војнотехничког споразума, 9. јуна 1999. године у Куманову, две чињенице су ми се чиниле најважнијим.

Увод

Куманово – град на северу Македоније, има посебан значај за историју Србије најмање из два разлога. Први је Кумановска битка која је, као једна од најславнијих и по даљи ток српске историје најзначајнијих битака у Првом балканском рату, вођена од 23. до 24. октобра 1912. године, између српске и турске војске.

Структура и садржај Споразума

Структуру званичне верзије Војнотехничког споразума (ВТС), познатог и под незваничним називом Кумановски споразум, који је закључен – потписан 9. јуна 1999. године у Куманову, чине: његов назив, шест чланова и 2 прилога (Прилог 10).

Анализа – тумачење Споразума

Пре свега, језичко-логичком, формално-логичком и системском анализом текста закљученог ВТС, може се, на неспоран начин, закључити да су његовим називом и одредбама решена најважнија или главна питања која су била предмет преговарања.

Резолуција СБ УН број 1244 и комплементарност докумената

Као што је већ истакнуто, на инсистирање СРЈ и РС на неопходности доношења резолуције СБ УН и на стављање међународних снага безбедности на Космету под окриље УН, СБ је позвао министре иностраних послова Групе – 8 да, у Бону, током 7. и 8. јуна, припреме нацрт такве резолуције.

Војнотехнички споразум данас

Актуелно стање примене ВТС и актуелно стање безбедности на Космету карактеришу, пре свега две основне противуречности, и то:

1) противречност актуелних вредности и значаја тог споразума – с једне стране и његовог погрешног тумачења и неспровођења – с друге стране, и

2) противречност очекиваних и остварених ефеката његове примене.

Кључни проблеми Споразума

Актуелно стање примене ВТС и актуелно стање безбедности на Космету карактеришу, пре свега две основне противуречности, и то: 1) противречност актуелних вредности и значаја тог споразума – с једне стране и његовог погрешног тумачења и неспровођења – с друге стране, и 2) противречност очекиваних и остварених ефеката његове примене.

Карактеристике актуелног стања

Стање сваког система, може се оценити и као добро и као лоше, зависно од чега се полази. Ако се у оцени безбедносног стања на Космету пође од непосредно предратног, ратног и непосредно поратног стања (1998–2000. године), садашње стање на тој територији РС, свакако се може оценити као добро. Разлози за такву општу оцену стања су општепознати и не треба их посебно објашњавати.

БИОГРАФИЈА

Обрад Стевановић , рођен је 1953. године у Брекову – општина Ариље у Републици Србији. Основне студије завршио је на Војној академији копнене војске у Београду, а магистарске и докторске студије на Факултету безбедности Универзитета у Београду. Доктор је наука одбране, заштите и безбедности и ванредни професор на Криминалистичко-полицијској академији у Београду.

Учесник је преговора који су, од 5. до 9. јуна 1999. године, вођени у Куманову између влада Савезне Републике Југославије и Републике Србије и Међународних безбедносних снага под окриљем Уједињених нација – КФОР.

У име Владе Републике Србије потписао је Војнотехнички споразум, који је у тим преговорима постигнут и којим је НАТО агресија на Савезну Републику Југославију суспендована, а касније и обустављена. У време преговора био је генерал-потпуковник полиције и помоћник министра унутрашњих послова Републике Србије. Поред докторске дисертације под називом „Посебности албанског тероризма на Косову и Метохији“, аутор је или коаутор и више научних и стручних радова у научним областима тероризма, безбедносног менаџмента, организације и послова полиције.

KUMANOVSKI - KORICE.pdf