УСТАНИК

Саша Еди Ђорђевић

Прочитајте изабрани одломак из романа "Устаник", полицијског официра Саше Ђорђевића.

Редакција "Наше Ужице" дугује захвалност господину Ђорђевићу на указаном поверењу.

Томаш

Саша Еди Ђорђевић

У дворишту хана, устаници су се окупили око тела момка рањеног у јуришу, који је у међувремену преминуо. Скинули су капе и оборили главе, мрмљали молитве за његову душу и клетве за душмане због којих је морао да погине. Младићи који су му били блиски, који су одрасли са њим, плакали су. Пришао им је и Карађорђе, прекрстио се и изговорио Оченаш, а онда се што је гласније могао обратио борцима, да га сви добро чују....

Дрлупа

Саша Еди Ђорђевић

У међувремену, Карађорђе је показао да брине о својим људима и из крагујевачког затвора избавио Младена Миловановића тако што је тамошњем муселиму послао у размену ону тројицу заробљених Турака. Младен је био највиђенији утамничени Србин за кога је вожд знао, а силом није могао да га спасе, тако да је искористио заробљенике на најбољи могући начин.

Рудник

Саша Еди Ђорђевић

Очајнички покушавајући да се извуку из неугодне ситуације, дахије су писале свима за које су мислиле да им могу помоћи и захтевале, запомагале, молиле да прикупе снаге и нападну устанике са југа како би заједничким ударом са две стране скршили устаничку војску. Нарочите наде полагале су у рудничког муселима Сали-агу, јер је он, као брат Кучук-Алије, имао највећу обавезу да помогне.

Кучук-Алија

Саша Еди Ђорђевић

Срби су били силно охрабрени новом победом над јаничарима. После Аганлије, по носу је добио и злогласни Сали-ага, а територија ослобођена од дахија се увећавала. Пламен слободе је грејао ледену земљу и ширио се од нахије до нахије, од села до села, од човека до човека. Београд је био под опсадом коју су водили Јанко Катић, Васа Чарапић и кнез Сима. Турци у чаршији почели су да осећају прве последице тог стања: недостатак хране, дрва, муниције и других потрепштина.

БИОГРАФИЈА

Рођен је 1969. године у Смедереву. У родном граду је завршио основну школу и гимназију, а затим Вишу криминалистичку школу и Криминалистичко-полицијску академију у Београду. По занимању је дипломирани официр полиције, запослен у Министарству унутрашњих послова Републике Србије од 1993. године. Има ћерку Сару.

У ауторском хеви метал бенду Патриас из Смедерева пева и свира бас гитару, пише текстове и музику.

Библиографија

Написао је Трилогију о слободи, причу о српској борби за ослобођење од Турака, коју чине романи Јаничар (штампан у три издања), Устаник (два издања) и Четник.

  • Јаничар, роман, ЕвроБоок, 2016. године,

  • Устаник, роман, ЕвроБоок, 2017. године,

  • Четник, роман, ЕвроБоок, 2018. године.

У збирци приповедака групе аутора о Голупцу „Гвоздена капија” (Народна библиотека „Вељко Дугошевић”, Голубац, 2018.) учествовао је приповетком „Голубица”, коју је написао са својом партнерком, Јованом Атанацковић.

Дискографија

Патриас је до сада објавио два албума, са текстовима на српском језику, и забележио велики број наступа у Србији и иностранству, на којима никада није свирао песму неког другог аутора.

  • Патриас – Пут, Минер Рецордс, 2014. године

  • Патриас – Император, Оне Рецордс, 2018.