Племенити наковањ

20-годишњица од НАТО бомбардовања на СРЈ

Ову страницу посвећујемо 20-годишњици од НАТО бомбардовања на Савезну Републику Југославију.

Хронологија НАТО агресије на СРЈ

ПРВИ ДЕО

(24. март - 12. мај 1999.)

Савет НАТО и копредседавајући мировне конференције о Косову и Метохији у Рамбујеу, шеф француске дипломатије Ибер Ведрин, упозорили да ће у случају неуспеха Холбрукове мисије уследити ваздушни удари НАТО на Савезну Републику Југославију...

Хронологија НАТО агресије на СРЈ

ДРУГИ ДЕО

(13. мај - 9. јун 1999.)

На магистралном путу Призрен - Сува Река, на раскрсници код села Кориша, општина Призрен, НАТО авијација је бомбардовала колону од 500 - 600 албанских избеглица. Погинуло је 48 људи, а рањено је 60...

Херојска прича: Знао сам да ћеш доћи

Један од најкрвавијих дана у рату...

Војник је приметио да му је најбољи пријатељ пао на земљу. Били су под непријатељском ватром која им није дозвољавала ни секунду да подигну своје главе изнад ровова.

Рада Петрушић из Пећи

Радмила Петрушић, рођена 16. децембра 1948 у Пећи. Била је наставник српског језика и живела је у Пећкој Бањи до 1999. године. заједно са супругом Михаилом, синовима Данилом и Гораном.

Херојска браћа Милић из Вучитрна

На краљевачком новом гробљу Барутана, на брегу изнад града, леже један крај другог три брата Милића: Срђан, Бобан и Горан. Близанци Срђан и Бобан, официри Војске Југославије, погинули су у размаку од само две недеље бранећи родну груду на Космету. Најстарији Горан, дипломирани економиста, није дуго носио своју неизмерну тугу. У зору 13. маја 2000. године, срце му је препукло од бола.

Херој Срђан Кошанин

Срђан Кошанин, звани Ђидо,рођен је 4. фебруара 1968. године, у Ушћу код Краљева. За Кошанине у Ушћу зна свако дете, сваки рудар и случајни пролазник. Треба бити камен па не засузити над свиме ониме што би тамо чуо и видео.

Херој Слободан Перић

24. марта 1999, 19 земаља НАТО напало је Савезну Републику Југославију. У бомбардовању које је трајало 78 дана, учествовало је 600 најсавременијих ловачких авиона и бомбардера НАТО. Њима је донекле могло да се супротстави само 14 авиона МиГ-29 Војске СР Југославије.

Херој са Паштрика: Бошко Лемић

У одбрани од агресије НАТО 1999. године стотине припадника Приштинског копрпуса Војске СР Југославије заслужује да понесу епитет „херој“. Многи од њих дали су живот бранећи Косово и Метохију – српску свету земљу. Не смемо дозволити да остану заборављени. Потпуковник ВЈ Бошко Лемић је један од њих.

Херој Милош Ћирковић

Данас посљедњи припадници полиције и регуларне Војске Југославије напуштају територију Косова и Метохије. Како говоре одговорни у Србији, "југословенска војска добила је нови задатак да са обода Косова штити српски народ на Косову"! По оној народној, "нови дувар зиђу, а стари размећу"!

Херој Миленко Павловић

Потпуковник Миленко Павловић је био пилот Војске Југославије и командант 204. ловачко-авијацијског пука. Погинуо је у борби са НАТО ескадрилом изнад Ваљева 4. маја 1999. током НАТО бомбардовања СРЈ.

Херој Коста Алексић

У селу Тачевац, које се налази на самој административној линији са Косовом и Метохијом више нема никога ко би запамтио херојство Косте Алексића Које и његове супруге Љубице у лето 1999. године када су сами одбранили село од хорде УЧК који су упали у српско село Тачевац, преносе “Вести”.

Херој Зоран Радосављевић

Најмлађи пилот МИГ-а рекао је својој мајци: "Ми пилоти морамо да преузмемо први удар на себе и тако спасемо бар неко дете у овој земљи."

Мајор Зоран Радосављевић погинуо је трећег дана НАТО агресије на бившу СРЈ 26. марта 1999. године, у ваздушној борби са бројчано и технички знатно надмоћнијим непријатељем

Херој Живота Ђурић

Потпуковник Живота Ђурић рођен је 1963. године у Параћину. На стотинак метара од његовог дома је мали спортски аеродром са кога су често полетали старији момци, чланови клуба "Наша крила", и вероватно је то утицало на њега да се после завршене основне школе упути у Мостар у Војну ваздухопловну школу, а онда школовање настави на Академији у Земунику крај Задра и две године у Подгорици.

Од наковња до анђела

Операција бомбардовања СР Југославије није се звала "Милосрдни анђео", како се код нас мисли. Званични назив ове операције НАТО-а био је "Здружена сила" (Operation Allied Force могло би да се преведе и као "Операција Савезничка сила"), а забуна је настала због назива њене америчке компоненте.

Генерал НАТО-а о бомбардовању СРЈ

С љубазношћу која одудара од клишеа о пословичној крутости професионалних војника, Бјађо ди Грација, док се рукујемо, пита: „Да ли ’Политика’ још излази на ћирилици?”. После потврдног одговора, додаје: „Не замерите што не знам, Београд сам напустио 2001. године”.

Заборављени српски хероји са Кошара

Неколико месеци трају разговори са човеком који је са својим саборцима већ историја о којој се ћути. Он и његови другови, Пакао Кошара носе у себи јер су вековима удаљени од наслова наших таблоидних строго контролисаних медија. У себи носе саборце, који су остали на првој линији одбране.

Песме које су обележиле бомбардовање 1999.

И док су Југославију 78 дана гађали дању и ноћу, покушали копнено да уђу на Косово, наш народ је певао и окупљао се на мостовима.

Ево неких песама које су обележиле бомбардовање 1999. године.

Војна тајна НАТО-а

1999. године почели су ваздушни напади НАТО-а на Савезну Републику Југославију који су трајали 11 недеља и у њима је, према проценама из различитих извора, погинуло између 1.200 и 4.000 људи. Међутим, и даље највећа "државна тајна" је да су пилоти тадашње Војске Југославије нападали НАТО базе, а пре свега у Тузли и Тирани!

Како је оборен "невидљиви"?

Јунак који је пре 17 година оборио НЕВИДЉИВИ АВИОН - F117А, а за наш портал без длаке на језику, открива како је заиста срушен понос НАТО-а, као и да ли би се вратио у Војску Србије и за колико новца би продао део чувеног СТЕЛТА.

Херој Горан Шаћировић

Иако смртно рањен, 21-годишњи Горан Шаћировић окрвављеног лица се подигао са земље и пуцао на шиптарског терористу који је са бомбом у руци кренуо да докрајчи његове преживеле и рањене другове.

Херој Вељко Раденовић

Није само реч о животу – најлакше је погинути. Постоје много горе ствари у животу, поготово на фронту. Постоји и реална могућност да останеш инвалид, то је јако често теже од смрти…

Страдање Срђана Перовића

Срђан Перовић, од оца Јездимира, рођен је 20. децембра 1962. године у Пећи, на Космету. По професији је био полицајац, запослен у Министарству унутрашњих послова СР Југославије. Био је припадник интервентног вода "Муње" које су бројале 30-ак припадника.

Исповест добровољца Ненада

Из Батуше крећемо у једној групи. Има нас 30 – 40, углавном добровољаца. Понављамо цео успон од предходног дана. Са нама је и Милован Дрецун са својим камерманом Томом. Мислим, бићемо на телевизији, можда нас неко и препозна.

Српска хероина Љиљана Жикић

Велика српска пјесникиња и још већи човјек. Љиљана Жикић. Написала пјесму и опоруку, епитаф, споменик и камен граничник између чојства и поганлука, вјере и невјере, части и бруке, живота и смрти... Описала сопствену смрт и остала неумрла да опомиње и кори нас који сачувасмо макар зрнце стида.

Списак уништених православних светиња од 10. јуна 1999. до данас

Случај Рачак 1999

Случај "Рачак" је назив за жесток оружани сукоб између србских снага безбедности, војске и полиције са албанским терористима из ОВК, у селу Рачак, општина Штимље, на Косову и Метохији. Овај сукоб се десио у рано јутро 15. јануара 1999. године око 03:00, када су припадници посебних снага полиције изненадили албанске терористе у селу Рачак и том приликом их је убијено око 45 терориста.

Сећање Нишлије Ивана Величковића

Глeдaо сaм сa моjом мajком кaко нaс бомбaрдуjу. Зaпрaво нисмо видeли ни jeдaн aвион – ослушкивaли смо их кaко лeтe и свaки пут кaд би ноћу eксплодирaлa бомбa тргнули би сe, ипaк човeк нe можe дa знa тaчaн трeнутaк бучнe eксплозиje и нe можe дa сe припрeми зa тaко нeшто.

Сећање Марине Јовановић

Пролеће је најлепше годишње доба… све се рађа и све мирише, а мене пролеће боли и враћа ми немир, несигурност, и пушта ту бол са којом живим свакодневно да исплива на површину…у свесност.

Трешња цвета. Трешња… Сања је волела трешње.

Сећање канадског Србина на бомбардовање Србије 1999

Виjeст о почeтку бомбaрдовaњa Србиje мe зaтeклa jeдући бурeк у кaфaни jeдног Jугословeнa. Пориjeклом Хрвaт, aли он то ниje шљивио 2 %. Рођeн у Кaнaди, вaспитaвaн од родитeљa Jугословeнa коjимa je Тито био свe и свja, и брaтство и jeдинство и свe оно што уз то идe.

Сећање једне 14-годишње девојчице: Проклeти били, ми смо вaс волeли

Нико неће заборавити

Током тих 78 дана бомбардовања погинуло је између 1.200 и 2.500 људи. Укупна материјална штета процењена је на више десетина милијарди долара.

Ђачки састав о бомбардовању

Читатељка нашег портала послала је средњошколски састав који је писала за време бомбардовања Југославије инспирисан дешавањима који су задесила целу земљу. Прочитајте потресну причу једне тинејџерке која описује све оно што се догодило њој и њеним пријатељима.

Последице бомбардовања СРЈ 1999

Србиjу су бомбaрдовaли: Бeлгиja, Кaнaдa, Чeшкa, Дaнскa, Фрaнцускa, Нeмaчкa, Грчкa, Мaђaрскa, Ислaнд, Итaлиja, Луксeмбург, Холaндиja, Норвeшкa, Пољскa, Португaлиja, Шпaниja, Турскa, В. Бритaниja и СAД

Обарање америчког авиона

Обарање америчког авиона Ф-117 код сремског села Буђановаци је догађај током НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе 1999. године који представља први и једини потврђени губитак авиона НАТО алијансе израђеног у "Стелт" технологији.

Нишка хероина: Слађана Станковић

Прва жена добровољац у србској војсци погинула је на Косову 5. јуна 1999, помажући рањеним саборцима. Четрнаест година касније Ниш се одужио једној од најхрабријих становница. Мртве не заборавите, живе браниоце Отаџбине поштујте, порука је свим Србима ма где да живе широм света и у Србији.

Мртва стража са Кошара

Милица Ж. Ракић

Милица Ракић (1996-1999) је трагично настрадало дете у агресији односно НАТО бомбардовању СР Југославије у пролеће 1999. године, које је познато још под шифрованим именом "Милосрдни Анђео".

Једна ратна прича са Космета

У лето 1998.године, на борбеном задатку у рејону карауле Кошаре и Јуничке планине са јединицом се налазио и капетан прве класе "Срна". Био је то део легендарне 63. падобранске бригаде. Задатак им је био спречавање преласка терориста из Албаније преко Проклетија, на Космет.

Исповест Марије Тошовић из Медара

Мала Бојана Тошовић, из Мердара, ове године би напунила 16 година. Али, тек што је проходала и почела да изговара прве речи, са оцем Божином, почетком априла 1999. године, настрадала је од НАТО бомби.

Бомбардовање Ниша 1999

Бомбардовање Ниша 1999. је свирепи злочин који се десио 7. маја 1999. године током злочиначке акције "Милосрдни Анђео".

Грделичка клисура 1999

Грделича клисура 1999. је назив за ужасан злочин који су извршили су авиони НАТО пакта 12. априла 1999. године, када су испаљене 4 ракете и погођен је путнички воз, са 2 ракете, који је прелазио преко железничког моста на Јужној Морави у Грделичкој клисури.

Друге приче

Видео снимци