Изложба

"У Храму Светог Саве у Београду, од 20. до 23. септембра 2007, биће изложено Мирослављево јеванђеље..."

То је суштина вести која је обишла свет, јер је после дугогодишњег у депоима Народног музеја, а затим и у депоима Народне библиотеке, одлучено да се Мирослављево јеванђеље јавно изложи као једно од сто двадесет највреднијих покретних добара у историји људске цивилизације! Излагање Јеванђеља названо је Књига у Храну 72 сата, а уприличено је поводом Дана европске баштине. Сви су помислили како спис не би смео дуже да се задржи у Храму због безбедносних разлога, а и због неадекватних услова, које не могу задовољити све захтеве неопходне за очување реликвије старе осам и по векова.

На помпезној конференцији за штампу у Народној библиотеци речено је да је Мирослављево јеванђеље добар пример укрштање византијске и италијанске орнаментике и естетике, па су медији најчешће цитирали ову изјаву, у којој се не помиње да је реч о српском ћериличном спису. Храм Светог Саве је три дана, колико је Јеванђеље било изложено, био озвучен гласовима Првог београдског певачког друштва и хорова "Мокрањац" и "Ковиљ". На три велика екрана непрестано су приказиване странице Јеванђеља, па је тако укрштена електроника новог доба с патином векова.

Сусрет старог списа и бројних посетилаца Храма, искрених верника и атеиста, који су дошли да се увере у уметничке домете преписивача и сликара цртежа и монограма Јеванђеља, био је величанствен и дирљиво узбудљив. Људи су у редовима по неколи сати чекали да уђу у Храм, да се поклоне и пољубе реликвију кроз стакло клима-коморе, специјално направљене за ту прилику. Причало се како је та комора обложена непробојним стаклом и да је цео простор покривен ласерским зрацима. Поред клима-коморе и "непробојног стакла", стајали су упарађени представници српске жандармерије, а испред Храма Светог Саве била су паркирана полицијска кола за хитне интервенције.

Такво обезбеђење заслужује реликвија чије би осигурање, ако би требало да се упути на неку изложбу ван граница земље, коштало најмање сто милиона евра. Руски стручњаци су објавили да би осигурање за икону Богородице Филермосе, која се налази на Цетињу, износ осигурања достигао и сто милијарди евра, јер се та икона, заједно с руком Светог Јована Крститеља - која се такође налази на Цетињу - сматра највреднијом покретном хришћанском реликвијом.

А ли у стакленој климатизованој комори у Храму Светог Саве није се налазило оригинално Мирослављево јеванђеље већ најсавременије фототипско издање, рађено у Јоханесбургу 1998. године. Истина је да је фототипско издање на први поглед готово исто као оригинал, али је такође истина да су обманути пре свега верници. Тај податак саопштио је Вељко Топаловић, један од приређивача фототипског издања, уз анегдотску примедбу од је мајка Бранислава Митровића, такође једног од приређивача фототипског издања, три сата чекала у реду да би видела Јеванђеље, чији се истоветним примерак налазио у њеној кући!

Заставица, уводна илустрација Мирослављевог јеванђеља

Јеванђеље у Храму Светог Саве