Гастрономија

Ако волите да добро поједете и попијете, на правом сте месту! Много пре него што су и знале за реч "бренд" Ере су трошиле своје сувомеснате и млечне производе и не слутећи колико добрих "брендова" се крије на њиховој трпези...

Традиционална и природна, здрава храна је заштитни знак ужичког краја. Пршута, свињска и говеђа, сланина, кобасица, стеља, млечни производи: сир, кајмак, кисело млеко - ужички су специјалитети справљени на традиционалан начин од најквалитетнијег меса и пуномасног млека. Уз домаћу проју, замешену од "пројиног брашна" представљају уобичајено ужичко предјело, овде више знано као "мезе".


Од мириса и укуса овог благородног краја настају гурманске ђаконије које воде у чист хедонизам. Овде ћете научити да се не једе само да се утоли глад већ да се у храни ужива. Уз добро "мезе" иде и добар апетит! А, има ли бољег апетита од домаће препеченице?! Познат и као воћарски крај у коме рађа квалитет шљива, овде се справља добра ракија, "љута" и "мека". Она је народни лек, спас за душу, оне је песма и љута мука, инспирација и проблем.

Телетина испод сача: мекана, сочна, топи се у устима. Током конзумације овог јела западате у блашено стање среће и хедонистичког задовољства! Јело умирује могућу "гурманску" грижу савести прилозима поврћа које вам каже " ово је чисто здравље ". Јагњетина испод сача или/и телетина испод сача, питање је сад?

Тајну неодољивог укуса ужички специјалитети делимично дугују и земљаном посуђу у којем се припремају. Злакушка грнчарија је као "ужички цептер". У овом посуђу месо се не кува већ динста на лаганој ватри доста дуго, не би ли преузело сокове и сву дивоту повратних прилога.



Проја и качамак

Без проје и качамака се не може. Ужичка проја, умешана од кукурузног брашна самлевеног на некој од оближњих поточара, памти мирис камена и планинске реке. Испечена у шпорету на дрва, златне, хрскаве корице, проја заслужно носи епитет домаћег специјалитета.

Качамак: моћан, укусан и здрав! Бољи од сваког корнфлекса или пахуљица. Може се конзумирати само са млеком, само са кајмаком или сиром, или све заједно, или како Ви волите.

  • Спремите сами качамак

Сипати два литра воде у суд, додати кашику масти или уља, соли по укусу, па ставити на ватру да проври. Док вода ври закувати 0,5 кг пројиног брашна. Док се у воду сипа, брашно непрестано мешати дрвеном варјачом све док се качамак не почне одвајати од суда. Сипати у дубљу чинију, прелити врућим млеком. Качамак се може служити засебно, а са њим се може послужити и сир, кајмак, масло по вољи. Служити се док је још добро врућ. Пријатно!


КОМПЛЕТ ЛЕПИЊА

Реч је о специјалитету из Ужица, који ће Вам приредити веома позитиван "удар" на чуло укуса и мириса али се мора рачунати и на калоријску вредност овог ужитка. Реч је о свима већ добро познатој ужичкој комплет лепињи, познатој и као лепиња "са све". Иако изглед може да завара, јер не изгледа тако "снажно", да би се конзумирали лепињу "са све" потребно је искуство. Када дођете у Ужице и питате било ког пролазника где можете да уживате у овој чаролији, знаће све да Вам објасни. Исто тако посету Ужицу ћете дуго памтити јер ће Вас домаћин сигурно одвести на "комплетару".

За припрему једне комплет лепиње потребно је:

  • 1 лепиња

  • 1 јаје

  • 1 кашика ужичког кајмака

  • 2-4 кашике претопа (сафт од јагњећег или прасећег, а можете га купити у свакој печењари)

  • Одсеците горњу трећину лепиње. Доњи део премажите кајмаком. Умутите јаје и премажите преко кајмака. Најбоље је када јаја и кајмак измешате у лепињи. Ставите у загрејану пећницу и пеците око 10 минута. Када лепињу извадите, прелите је загрејаним претопом.

Припрема лепиње

Потребни састојци за тесто:

500 гр брашна, 250 мл млаке воде, 3 кашике соли, 1/2кашичице шећера, 1 квасац

За тесто замесити брашно и со. У млаку воду помешати квасац и шећер и пустити да надође. У брашно додати уље и надошли квасац. Оставити у топлом да надође. Поделити тесто на 4 дела и од сваког направити лепиње. Пећи на подмазаном плеху на 200°C око 20 минута. Печене лепиње прекрити крпом да омекшају.

Како се правилно конзумира

Јести искључиво голим рукама, без есцајга! Лагано кидати комадиће поклопца и нежним покретима натапати у претоп и запечено јаје и кајмак. Када сте завршили са поклопцем, исти поступак применити на лепињу. Знак да сте правилно јели комплет лепињу јесу замезане руке и брада. Никако је загризати као хамбургер или пљескавицу (склопљен поклопац и лепиља). Не додавати пршуту, ћевапе, нити било шта друго у ужичку комплет лепињу! Што се тиче прикладног тајминга за конзумирање овог специјалитета прикладно је време током током читавог дана и ноћи. Верујете, најслађа је око два сата по поноћи, после добре журке, концерта или каквог сличног догађаја! Ако не верујете, прођите поред какве ужичке пекаре у то време...

Пршута

Ужичка пршута, традиционални специјалитет ужичког краја, одавно је превазишла оквире и постала један од најпознатијих српских брендова.Тајна је у природи без чијег активног учешћа се не може замислити ниједан традиционални ужички специјалитет. Али има нешто и у тајни традиционалних заната и породичним манифактурама које Вам поред пршуте свињске и говеђе, нуде и остале специјалитете: ужичку кобасицу, стељу, кавурму...




Ужички деликатес - Ужички бели мрс


Стар или млад, кисао или слан, ужички кајмак гурмански је сан!

планински пашњаци и прозиран, чист ваздух објашњавају неодољиви укус ужичког кајмака. Разлику се млади кајмак блажег укуса и стари кајмак оштријег укуса и жићкасте боје. Овај висококвалитетни млечни кремасти производ прави се у домаћинствима на традиционалан начин. Квалитетно млеко и специфичност традиционалног начина припремања, учинили су ужички кајмак својеврсник деликатесом!