Манифестације

Међународни фестивал природе и традиције "Жестивал"

„Жестивал“је конципиран као привредно туристичка манифестација са мотом „ракија се не пије, већ дегустира“. Циљ ове манифестације је да допринесе очувању традиције, промоцији и пласману аутентичних, традиционалних производа нашег краја, међу којима су и воћне ракије.

Осим воћних ракија, на фестивалу излажу најеминентнији произвођачи и дистрибутери пољопривредне механизације, опреме за справљање, складиштење и паковање ракија. Посетиоцима се представљају и произвођачи пратеће опреме као што су казани, дрвене, прохромске, стаклене и керамичке посуде, опреме за пчеларство, затим стари занати и типични производи попут меда, ужичке пршуте, лековитог биља, органске производње.

Од 2017. године саставни део Фестивала је и Боемско вече које се одржава у предвечерје изложбеног дела „Жестивала“ где се уз тамбураше освеже сећања на времена када је кафана била институција, на ужичке кафане и боеме који су постали легенде.

Град Ужице у сарадњи са Регионалном привредном комором, Пословним клубом западне Србије, Регионалном развојном агенцијом Златибор, Пољопривредно саветодавном и стручном службом Ужице, Туристичком организацијом Ужице и Туристичком организацијом регије западна Србија организује ову манифестацију.

Традиционално-међународни

Скокови са старог железничког моста


У Ужицу се од 1993. године организује такмичење у скоковима у воду са старог железничког моста на Градској плажи.

После традиционалног такмичења у скоковима у воду са Старог моста у Мостару које је прекинуто због рата у Босни и Херцеговини, у новој Југославији такмичења су почела да се одржавају у Ужицу, са старог железничког моста преко реке Ђетиње, којим је некада ишла пруга уског колосека према Сарајеву.

Висина моста од површине воде је 11 метара, а по пропозицијама такмичари скачу са врха моста са висине од 16м. Дубина реке је око 4 метра. Ветра углавном нема тако да је ово место погодно за одржавање оваквог такмичења. Услови дозвољавају само такозване летачке скокове (у којима скакач не рони дубоко), јер је дубина воде недовољна за друге врсте скокова.

Прва три скакача добијају вредне новчане награде које додељује Град Ужице.

Организатор овог такмичења приређује и пратећи културно-забавни програм у коме наступају популарни спортисти – освајачи медаља на европским и светским првенствима.

Време одржавања: јул

Међународни дечији фестивал фолклора "Лицидерско срце"

Лицидерско срце је манифестација по којој Ужице постаје препознатљиво не само у региону, земљи већ и шире, захваљујући све већем одзиву фолклорних друштава из целог света.

Фестивал је својеврсна промоција фолклорног наслеђа различитих поднебља, размена искустава и прилика да се млади људи у ових неколико фестивалских дана друже и стекну нови пријатељи. За наш град ово је прилика да покаже своју традиционалну гостољубивост и госте упозна са културно-историјским наслеђем као и са нашим туристичким потенцијалима.

Tрадиционални садржај фестивала је изложба народних ношњи земаља учесница у Јокановића кући, у Ужицу, јер сви наши учесници доносе оргиналне костиме своје земље, и то буди велику пажњу и интересовање грађана Ужица, који препознају добар фолклор и разумеју се у оргиналну народну ношњу.

Учесници фестивала током петодневног боравка у Ужицу, могу да упознају најатрактивније туристичке дестинације овог краја. У том циљу одржава се и грнчарска радионица у селу Злакуса, где деца покушавају сама да направе неки предмет од глине, након што им се пруже неопходне инструкције. Сваке године од радова начињених претходне године прави се изложба радова учесника фестивала.

Овај фестивал је једна својеврсна спона између, напред наведених културе и туризма.

Фестивал фолклора је хуманитарног карактера и сав приход од продаје лицидерских срца на штандовима, постављеним на локацијама где се фестивал одржава, иде за лечење деце.

Међународни дечији фестивал фолклора „Лицидерско срце“ својом младошћу, лепотом и шармом, привукао је велику пажњу, освојио многа срца и примером показао како можемо да направимо боље, лепше и хуманије место за живот, да мењајући услове мењамо и себе и своју децу – на боље.

Време одржавања: август

Југословенски позоришни фестивал

Кад су Ужичани средином деведесетих година установили ову позоришну смотру најбољих остварења у театру Србије, вероватно нису ни слутили да ће она временом прерасти у значајан међународни фестивал, на коме се сада такмиче најбоље представе из четири државе.

Увек је то празник културе у граду на Ђетињи, који читаву седмицу, колико смотра траје, живи за овај догађај. А позоришни људи на прави начин се одужују таквој заинтересованости, па приређују модерне, квалитетне и занимљиве представе.

Време одржавања: новембар

Међународна колонија керамике

Међународна колонија уметничке керамике “Злакуса” Ужице је део ауторског пројекта “Керамика Злакуса”, Софије Бунарџић академског сликара – керамичара из Ужица, аутора оригиналне идеје и концепције пројекта “Керамика Злакуса” и Међународне колоније уметничке керамике “Злакуса” Ужице.

До сада је одржана 21 Међународна колонија уметничке керамике “Злакуса” Ужице (од 1996. до 2017. године) у организацији Удружења “Керамика Злакуса” Ужице, уз покровитељство Министарства културе Републике Србије, Града Ужица (Општине Ужице) и уз подршку институција као што су Балканолошки Институт – Српске академије наука и уметности, УЛУПУДС-а, Факултета Примењених Уметности у Београду, Музеја примењених уметности у Београду, Ликовног сусрета Суботица, Народног музеја у Београду… у чијем је раду учествовало:

  • 330 уметника,

  • 16 ликовних критичара,

  • 1 археолог,

  • 1 етнолог,

  • 2 уметничка фотографа и

  • архитекта

из 31 земље света (Јапан, Италија, Швајцарска, Аустрија, Грчка, Бугарска, Македонија, Румунија, Португал, Велика Британија, Гана – Африка, Малта, Турска, Словенија, Холандија, Немачка, Црна Гора, Латвиа, САД, Шпанија, Хрватска, Мексико, Француска, Финска, Египат, Русија, Азербејџан, ЊуЈорк, Охајо, Колорадо и Србија).

Домаћинства у селу Злакуса, надомак Ужица, баве се израдом керамике на стари, традиционални начин више од 400 година. Технолошки процес израде керамике, који је веома сличан ономе у праисторији и данас се примењује и изузетно је занимљив за савремену уметност.

Посебност ове колоније се огледа кроз грађење финих спона између традиционалног лончарства – грнчарства, јединственог по материјалу и методу рада и са друге стране савремених тенденција у уметничкој керамици.

На исти начин, истом технологијом, како се некад радило (од праисторије до данас), савремени уметници стварају своја уметничка дела модерног стила на Међународним колонијама у Злакуси. По први пут у историји, стварају се керамичке скулптуре, керамички панои, уметници керамику комбинују са металом, бојама, стаклом, тером сигилатом ,оксидима…

Специфичност ове нове технике у уметничкој керамици, технике “Злакуса” и лончарско – грнчарског заната је у материјалу и начину рада: глина се меша са ситно млевеним минералом калцита (врста камена), затим се од припремљене смесе раде посуде, односно уметнички предмети на ручном точку (колу) зидањем – грађењем, а након тога се предмети суше, предгревају и пеку на отвореном пламену ватре од високо калоричног дрвета на око 600 – 700 степени. Материјал – глина и менерал калцита се копају и ваде са локалитета у селу Врањани и Рупељево.

Успех и препознатљиво име колоније, афирмише пројекат „Керамика Злакуса“ као вредан уметнички допринос модерној керамици, а уједно представља и запажен културни искорак у свет. Утемељеност у народном стваралаштву знак је његове аутентичности, вековне потребе да се занати чувају, али и осмишљавају новим визијама људи од дара за лепо и вредно.

Време одржавања: август

Међународни дечији фудбалски фестивал "Трофеј Радомир Антић"


Фестивал савремене уметности "Видеопарк"

Циљ фестивала “Видеопарк” је да ширу јавност упозна са савременим уметничким праксама на пољу видеа, филма и покретних слика, као и да укаже на недовољну афирмацију ове врсте уметничког израза. Представљање експерименталних дела која кроз широк спектар визуелних форми, процеса и пракси укључују питања и доприносе креативном и критичком разумевању стварности, као и примена облика савремених дигиталних медија, само су неке од ствари које промовише “Видеопарк”. Радећи са локалном заједницом, подржавајући децентрализацију у уметности и стварајући платформу за све младе уметнике, циљ Удружења Визуелних уметника из Ужица је да преусмери средиште са великих културних центара, фестивала и сајмова уметности на мања места, те да кроз узајамно и заједничко подржавање створи место за све визуелне уметнике који углавном користе видео као основни језик уметничког изражавања.

Мото сусрети

Кад се, тек што летњи дани почну, у Великом парку крај Ђетиње окупи на стотине “бајкера” са својим моћним машинама, тада се овде зна да почињу ужички Мото сусрети “Ере”, који трају три дана.

Занимљиво је то и садржајно дружење моториста из целе Европе. Организују они тада рок концерте познатих група, своје забавне игре и такмичења у спретности, излете до Златибора и околних одредишта, походе градом на мотоциклима.


Време одржавања: крај јуна, почетак јула

„ПАРК ФЕСТ“

Традиционална ужичка манифестација, која се одржава у јулу, доноси одличну летњу забаву. У Великом парку током ова два фестивалска дана наступају нека од водећих имена регионалне музичке сцене. Посетиоци манифестације могу да уживају у разним музичким правцима од поп рока, рока, метала, панка, хип хопа, па до електронске музике.

„ПАРК ФЕСТ“ у значајној мери доприноси побољшању туристичке понуде града Ужица. Приметно је, да из године у годину, расте број људи који посећују ову манифестацију, па организатори сваке године постављају лествицу све више како би посетиоцима обезбедили одличан и незабораван провод.

Велики број младих из Црне Горе, Босне и Херцеговине, Хрватске, као и са територије читаве Србије посећује „ПАРК ФЕСТ“. Број смештајних јединица је знатно повећан у односу на претходни период, а исто тако је и камп „ПАРК ФЕСТ“-а значајно проширен.

Све ове године „ПАРК ФЕСТ“ је промовисао напредне идеје и позитивне друштвене вредности и ова манифестација је начин да се кроз музику, спорт, разне радионице подигне свест грађана, пре свега младих о правим животним вредностима.