Наше Ужице

„Ко те Ужице не би волео и бол и радост био си граде..."

Повест једне вароши

"Па ми намах на очи Ужице наше изиђе, сјајно и велико, како је и било, да му је и Стамбол мого` завиђети. Ко год у њега дође - једва из њега оде, толико му се тешко од оне љепоте растати."

Хусеин-ефендија

Историја

Ужице је, кроз историју, било варош великих контраста. На једној страни људи у кондурама, опанцима, у вуненим белим чарапама, искрпљеним чоханим туровима и лактовима, у масним шајкачама, а на другој страни модерне куће, намештене по градски, а укућани са шеширима и у европској ношњи. Била је то мала варош од Доварја до Курлагиног раскршћа.

Култура

Култура се односи на целокупно друштвено наслеђе неке групе људи, то јест на научене обрасце мишљења, осећања и деловања неке групе, заједнице или друштва, као и на изразе тих образаца у материјалним објектима. Култура је настанак и нарастање свег богатства око, и са човеком, а најважније, самог човека. Култура је процес.

Боемско Ужице

У време када није било ни радио-апарата, цео друштвени живот се одвијао у кафанама. Разговарало се о свакодневици, вођени су и пословни разговори, уговарала се куповина и продаја, узгред се наручивала "тура пића". Некад се надметало и јуначило, као у олимпијском духу: ко ће брже, боље, више, попити.

Спорт

Фудбалски клуб "Слобода" је најстарији и најзначајнији фудбалски клуб из Ужица. Основана 1925. године, Слобода је кроз историју била спортско „мезимче“ града Ужица, институција са којом су се многи идентификовали и клуб који је Србији подарио на десетине играча који су оставили неизбрисив траг.

Географија и демографија Ужица

Општина Ужице припада Златиборском управном округу, који се налази у Западној Србији. Највеће насеље је град Ужице. Осим њега, на територији општине постоји још 40 насеља. Од већих је још само Севојно. Према попису из 2011. године општина броји 78.040 становника, док град Ужице има 59.747 становника.

Соколство у Ужицу

Соколско друштво у Ужицу основано је 1911. године, са доласком чешког предњака Јосифа Јехличке.

По доласку у Ужице, Јехличка је радио на успостављању соколске организације. Савезнике у остварењу свог циља нашао је у представницима војске и чиновничког слоја, будући да су они били највиши ауторитет и најизразитији протагонисти гимнастике у вароши.

УЖИЦЕ У ЏЕПУ

Прочитајте ауторске текстове многих познатих и успешних Ужичана. По први пут своја сећања и осећања, која гаје према Ужицу, деле са нама. Неколико доктора наука, глумаца, писаца, спортиста и других, у свом ЏЕПУ, увек, носе Ужице.

Познати Ужичани

Познати или мање познати, успешни или мање успешни, сликари, писци, музичари, боеми, учитељи, путници, научници или ратници, Ужичани су увек били познати као занимљиви људи. На овим страницама испричаћемо вам приче, надамо се занимљиве о људима који су рођени у овом крају или су у њему живели донети ко зна којим вихором воље или невоље којима је Балкан увек обиловао.

Политичари и војна лица

Научници и уметници

Спортисти и остали

БЛОГ

"БЛОГ" је светски позната интернет сензација, која на веома елегантан и приступачан начин, обједињује више тема у једну свеобухватну причу.

Занимљиве приче и есеје о Ужицу, Ужичанима и осталим темама, можете прочитати на овој станици.

КРЕМАНСКО ПРОРОЧАНСТВО

ЗЛАТИБОРСКИ КРАЈ

ПЛЕМЕНИТИ НАКОВАЊ

Сви за Ужице

Драги читаоче,

тематика ове странице, захваљујући пријатељима Редакције "Наше Ужице", превазилази Ужице и простор западне Србије.

Пред тобом се налази 12 специјала више различитих аутора, књижевника, писаца, путописаца, генерала и других, који на посебне и веома интересантне начине обрађују многе актуелне теме.

Уживај!!!

Приче са Свете Горе

АВДЕНАГО

Бесмртни батаљон

Изгубљени рај

Тајна историја Титовог Ужица

Командант

Кумановски споразум

Индијанци небом лете

Мултимедија

Мултимедија је назив за оне медије који су комбинација више различитих медија.

Мултимедијална комуникација је истовремено коришћење више медија (попут филма који обједињује слике и звук, анимацију...) или симултано коришћење више начина комуницирања (спој текста и фотографије, тј. слике, графике и сл.)

КОНКУРСИ

Редакција "Наше Ужице" од 2019. године организује два књижевна конкурса, а то су: "Љубомир Стојановић" и "Митрополит Јосиф Цвијовић". Прва награда се додељује за најбоље дело из опште књижевности, док се награда "Митрополит Јосиф Цвијовић" додељује за најбоље дело из духовне књижевности и/или дело инспирисано националном историјом.


Погледајте све учеснике и њихова дела.

На фотографији у средини се налазе Митрополит скопски Јосиф Цвијовић и Ава Јустин Поповић

Митрополит Јосиф Цвијовић

МЕМОАРИ

Говорити и писати о Митрополиту Скопском Јосифу (Цвијовићу: 1878. + 3. јули 1957), тако великом човеку, јерарху Српске Цркве и великом паћенику, није нимало лако. Но, са свешћу о одговорности на нашој пред Богом, историјом, нашим народом и нашом живом Црквом, потребно је рећи и макар нешто од онога што знамо, што смо чули и дознали: проучавајући документа у архиви Српске Патријаршије и слушајући од очевидаца и учесника у животу Цркве и Народа током предратне Југославије, током окупације и послератне, несрећне, такође Југославије. Дужни смо да кажемо истину колико је нама људима то могуће.