Oprettelsesdato: Feb 15, 2012 5:43:24 PM
Referat fra møde i Bramsnæs Sejlklub for formænd, sejlerskoleudvalg m.fl.:
Efter et godt stykke mad, arrangeret af Connie Andersen og Bramsnæs Sejlklub, fik vi en rigtig god gennemgang af DS’s nye koncept for sejlerskoler af Steen Wintlev-Jensen. Se hans slides, til opfriskning af din hukommelse, på dette link (i PDF-format).
Steen gjorde det levende og med gode sønære eksempler, som blev godt og seriøst kommenteret af de mange fremmødte.
Tydeligt, at der var mange sejlerskolefolk mødt op. Og det var dejligt, da arrangementet langt hen var rettet mod dem. Efter en del meningsudvekslinger om 1 eller 2 års undervisning, om fortsættelse af sejleruddannelsen i en anden klub, og meget mere, er det mit indtryk, at alle gik hjem med en positiv indstilling til at se nærmere på idéerne og også med vilje til at få dem implementeret hjemme. Omkring sejlerskolecertificeringen har DS ikke aktuelle planer om ændringer, men vil se på eventuelle tilpasninger om et år eller to, når det nye koncept har slået rod.
Der blev opfordret til, at vi i kredsen ser mere på muligheden for at deltage i en fremmed klubs sejlerskoletilbud uden at blive medlem af den fremmede klub, ligesom der også kan tænkes et tættere samarbejde mellem klubberne, så ikke alle behøver at kunne tilbyde alle kurser. Oplagt med en sejlerskolegruppe i kredsregi.
Herefter fremlagde Niels Haase resultatet af indsamlingen af oplysninger om klubbernes kontingentstørrelser. Der har været bred tilslutning til at deltage med oplysninger. Kun en enkelt klub har været afvisende.
På DS’s generalforsamling er 3 best.medlemmer på valg. Jens Erik Hansen, Århus, Ole Ingeman, Svendborg og Connie Andersen, Bramsnæs. I hvert fald Connie ønsker ikke genvalg. For at sikre en fortsat tæt kontakt til DS vil det være en god idé med en kandidat fra vores del af landet, hvorfor undertegnede opfordrede de fremmødte til at se sig grundigt om i landskabet efter en kandidat. God idé at informere i kredsen, når en kandidat haves. HUSK fristen er 20.02.2012.
Da klokken efterhånden var ganske mange, valgte vi at slutte mødet efter den udfordring.
Med sejlerhilsen
Henrik Pedersen
Stengårdsvænge 112, 2800 Lyngby - 2084 4093 - henrikped<>get2net
Bilag med oplysninger om klubbernes kontingentstørrelser samt liste med mødedeltagere findes her ...