Oprettelsesdato: Apr 18, 2012 6:17:40 AM
Fredag 27. april får Herslev Strand Sejlklub besøg af Lasse og Malene, der er skippere på det gode skib Æfnitýr. I foråret 2009 pakkede de børnene i båden, en Vindö 40, og tog på langfart.
Vær med når skipperne fra Æfnitýr fortæller om deres eventyrlige langtur til Middelhavet via Den Engelske Kanal, og tilbage gennem Europas floder og kanaler. Om fantastiske naturoplevelser og frustrerende sejladsbetingelser på den 8.000 sømil lange rejse.
Efter togtet har familien og Æfnitýr bo- og søsat sig i Holbæk; vi får nok også historien om baggrunden for denne beslutning.
Kort tid efter foredraget udkommer en bog om familiens langtur, og der trækkes lod blandt deltagerne om et eller flere af de første eksemplarer af bogen "Skibet er ladet med eventyr".
Fællesspisning kl. 18:00 – tag lidt med til buffeten – og foredrag kl. 19:00
Øl, vand, kaffe og te kan købes til rimelige klubpriser.
Et familievenligt bidrag opkræves: 20 kr. per person, dog max. 40 kr. per familie – så tag endelig børnene, eller børnebørnene med til denne hyggelige aften. Alle bidrag går til køb af bøger, så gevinstchancerne er rigtigt gode!
Alle interesserede er velkomne - mød talstærkt op!