Oprettelsesdato: Apr 20, 2012 6:39:53 AM
Med en sølvmedalje i bagagen fra de Paralympiske Lege i Sydney i 2000 ved Jens Als Andersen hvad der skal. Den 53-årige sejler er udtaget til sit fjerde PL i træk og trods en professionalisering i handikapsejlsporten tror Jens Als på et resultat i toppen.
Frem med PL, der sejles samme sted om OL i Weymouth, i starten af september vil Jens Als deltage i et par World Cup-stævner. Herudover vil sejleren ved siden af sit fuldtidsjob sejle og træne en del i Sverige, hvor 2,4 mR-klassen er stor.
Jens Als Andersen holder kortene tæt til kroppen frem mod sin fjerde deltagelse ved de Paralympiske Lege. Se videointerview.
Holbæk-sejleren Jens Als Andersen fik i marts papir på udtagelsen til Paralympics af elitechef i Dansk Handicap Idræts-Forbund Michael Møllgaard Nielsen
Kilde: Dansk Sejlunion, 18. april