Dagsorden
1. Kapsejlads koordinering (Stævner / datoer)
2. Pointfordeling i kredsmesterskab
3. Spiler / ikke spiler løb og tilmelding
4. Præmier og indskud
5. Flagsejlerproblematikken
6. Eventuelt og bordet rundt om hvad der sker i klubberne
1. Kapsejlads koordinering (Stævner / datoer)
Alle har modtaget indkaldelsen.
Kapsejladser til næste år - og hvordan er det gået i år?
Hvor mange sejladser er med i kredsmesterskabet?
Alle åbne sejladser tæller inkl. SRPI der tæller på en særlig måde.
Ingen bådtyper må udelukkes.
Hvert år har vi prøvet på en eller anden måde at få flere sejlere ud. Trods alle disse tiltag har det ikke hjulpet. Vi må konstatere, at der ikke er kommet flere sejlere på vandet.
Der har været problemer i år for sejlerne syd for broen der grundet aflyste sejladser ikke fik samlet 3 sejladser inden finale stævnet.
Næste års kredsmesterskabs sejladser fordeler sig således:
Maj
Håndværkercup for Nordisk folkebåd i Jægerspris, 3-4. maj
Orø Rundt Singlehand, 31.maj
Juni
Sjælland Rundt På Indersiden, 21-22. juni
August
Orø Rundt, Holbæk Sejlklub, 16.august
Sydfjordsstævne Herslev, 30. august
September
Hesselø Rundt, Hundested, 6. september
Orø Rundt Classic, Orø, 13.september
Jyllinge Åben, Jyllinge, 20.september
Super Finale, Lynæs, 27-28. september
Oktober
Afriggersejlads, Roskilde, 5. oktober
OBS! Afrigger Roskilde tæller med på næste års regnskab, lige som sidste års.
Der var en del diskussion omkring hvorvidt superfinale skal være over 2 eller 1 dag. Det blev påpeget, at der blandt kredsens medlemmer ikke er fuld opbakning til et to dage. Stævnet er desuden rykket en uge frem i 2014 hvilket har betydning for sejlerne syd for broen der vil få svært at nå hjem inden det bliver mørkt om søndagen.
Dette var ny kritik for arrangørerne fra Lynæs der tog den til sig. Man vil i 2014 afvikle søndags-stævnet hurtigere så der er tid til at nå hjem.
Herefter kom antallet af stævnedag til afstemning.
Det blev med stort flertal vedtaget at finalestævnet i 2014 strækker sig over 2 dage. Her.ved har vi endnu et år mere at afprøve konceptet i inden det evalueres til koordinerings.mødet i 2014 med blik på succeskriterierne. Hvad er succeskriterierne? At der deltager en håndfuld både syd for broen?
2. Pointfordeling i kredsmesterskab
Diskussion om hvorvidt finalestævnet fortsat skal tælle dobbelt. Forslag fremme om, at stævnet kunne tælle efter hvor mange deltagere der reelt er?
Det må dog konstateres, at der ikke har været så meget ballade med point systemet / løbs ind.delingen som tidligere år.
Det blev besluttet at sejladserne fortsat tæller dobbelt.
3. Spiler / ikke spiler løb og tilmelding
Løbs inddelingen - det et frivilligt for klubberne hvorvidt man sætter bådene i samme løb eller ej efter de nuværende regler. Jyllinge, Roskilde, Herslev og Holbæk deler bådene op. Folkebåde er altid for sig selv.
Er der stemning for at lave dette om? Det blev konkluderet, at der er ingen grund til at lave noget om på nuværende tidspunkt. Vi fortsætter i 2014 som 2013.
4. Præmier og indskud
Det er de arrangerede klubber der selv frit bestemmer hvordan præmierne skal fordeles. Ca. 50 procent af indskuddet går til præmier. Et forhold der ikke har været problemer med og det fort.sætter i samme spor.
Nye tanker fremme: Puslespil, - samle brikker sammen bestående fx af små guldbåde.
Hvad bliver der brugt rundt omkring i klubberne?
Holmegård nr. 5 i Herslev, KØD i Jægerspris. Holbæk og Hundested gavekort og flasker. Rød.vin i Roskilde.
Lodtrækningspræmier sjove. Holbæk trækker lod om rødvin ved hver aften sejlads. I Jægerpris er det den der kvajer sig mest. Whisky på Orø til singlehand med stor succes.
5. Flagsejlerproblematikken
En problematik vi må se i øjnene der kommer mere og mere af.
Jyllinge har i dette år haft cruisingløb løb med 4-5 deltagende både. Jyllinge lavede dette løb i håb om at få flere både på vandet.
I Herslev ved Sydfjordsstævnet var der cruising sejlere / cruisingløb for første gang. Og her til.meldte der sig ikke mindre end 11 deltagere. Herved var dette felt større end kap.sejlerfeltet. Her blev der brugt ”turlys”.
Forslag fremme fra Bjarne Søeborg om at etablerer en ”cruisinglicens” i lighed med kap.sejlerli.censen. Det er vigtigt at bruge navnet cruising for ikke at blande kapsejlerne ind i dette. Crusinglicens kan meget nemt regnes ud med afsæt i det etablere DS system som sejlerne har betalt til igennem mange år. Crusinglicens skal være gratis og kan kun bru.ges til crusingsejlads. Det skal ses som et nyttigt værktøj for klubberne når start- og mål.tider skal beregnes for denne gruppe på et fair og præcist grundlag. Mere herom ved en senere lejlighed.
Der blev fremsat kritik af forslaget gående på, at cruisinglicens vil være at udnytte kapsejlernes licenser. Andre hilste det velkommen, Fx fra Hundested hvor man i klubben i dag kun har 2 kapsejladslicenser og mangler et værkstøj for etablering af cruisingsejlads for resten af sejlerne. Her mener man, at det ville være et sted sejlerne ville få noget for deres DS kontingent. Klubben har været meget tæt på at melde sig ud af DS.
Holbæk mener, at man i stedet skulle komme med forslag om, at alle skal have et billi.gere måle.brev.
Der blev fremsat et synspunkt for, at man skal være medlem af en sejlklub for at sejle cruising. Dette forhold ville afføde problemer for SRPI hvor alle kan deltage.
Herefter var der diskussion omkring cruisingsejlere og deres ligeværdighed sammen.holdt med kapsejlere. Et forhold der ikke var enighed omkring. Der fremkom ligeledes et forslag, at hvis man havde haft en kapsejlerlicens kunne denne får stemplet cruisinglicens hen over og bruges som den er uden at blive fornyet?
Herfra fortsatte cruising snakken og Lars P. fortalte om tursejlerprojektet i Herslev med besøg af tursejlerkonsulent fra DS Carsten Breuning torsdag 16. januar 2014.
Herslev har desuden udarbejdet et spørgeskema i samarbejde med Niels Haase som kan ses - og afprøves på Herslevs hjemmeside. Alle blev opfordret til dette.
6. Eventuelt og bordet rundt om hvad der sker i klubberne.
Der er kommet en henvendelse fra 101 klubben der spørger kredsen om de må deltage i kreds.mesterskabet i deres eget løb. De taler om 8-10 101 både.
Det var der stemning for. De kan få eget klasseflag og hvis det er praktisk muligt og hensigtsmæssigt vil de få deres eget løb / start når de kan stille nok både.
Bordet rundt:
Holbæk: Orø Rundt - største kapsejlads i kredsen. De vil godt sejle med flagsejlere men ikke be.tale deres licenser. Klubben har knap 40 både til aftenmatch. Ca. 560 sejlende medlemmer. Kitesurferne i Holbæk er ved at være organiserede og de vil som noget nyt deltage i onsdagssejladserne i 2014. Starter som de sidste. Pølser og grill hver onsdag efter sejladsen.
Jyllinge: Her har man som noget nyt indført at sejle i løb med præmie der blev udleveret ved fremmøde op i klubben efter sejladsen. Dette forhold resulterede i ca. 30 sejlere i klubhuset om tirsdagen med stor betydning for klublivet der igen er kommet i gang. Det har givet liv og prote.ster mm. Her kører man en smørebrødmodel efter liste. Første båd i havn henter osv.
Lynæs: skal afholde DM for Nordisk Folkebåd 2014. Det glæder man sig meget til. De er en 12 - 14 både der sejler om onsdagen i klubben. Medlemstallet er ca. 250. Det fungerer ikke optimalt.
Her har man i 2014 en ny udfordring i klubhuset efter sejladsen, - der er ingen mere til at servicere sejlerne. Smørebrødsmodellen blev anbefalet.
Herslev: har OK joller med til aftenkapsejladsen. De har deres eget løb bestående af ca. 22 OK joller. 12 - 14 kølbåde. Trods den massive tilgang af OK jollesejlere har Herslev ikke øget deres medlemstal.
Orø og Bramsnæs: kan ikke tælle mange både om onsdagen til aftenmatch.
Jægerspris: har 12-14 folkebåde på vandet. Kapsejlads cirklen i bredningen vil i 2014 blive gjort mindre. Herefter bliver der to starter på en aften. Klubben har desuden fået en havkajak klub med og har derved kunne holde medlemstallet oppe.
Roskilde: arrangerer deres aftenmatch sammen med Veddelev. Herved er man oppe på 42 til.meldte både. Det giver i snit 23-24 både pr. aften. Her blev der afviklet 14 sejladser i 2013 sæsonen. Conterderjollerne vil muligvis sejle med til i 2014.
Hundested: det går det sløjt. Her var der i 2013 maksimalt 8 både på vandet. Et forhold der skal der arbejdes på hen over vinteren. Klubben har ca. 100 aktive hvoraf halvdelen er sejlbåde. Der er plads til forbedring her. Ros til Hundested for den dejlige havn det er at komme til som gæste.sejler.
Connie A.