Valg af formand:
Det er vedtaget at det er klubberne i kredsen der har formandsposten for en 2 årig periode. Kalundborg har formandsposten for en 2-årig periode. Herefter går formandsposten på ”tur” i kredsens klubber.
Orientering fra klubberne:
Frederikssund: Går fint med god fastholdelse og ca. 50 juniorer. 12-15 nye i denne sæson. Faciliteterne begrænser nu pga. Plads/grej idet antallet af juniorer er steget støt gennem de sidste flere år. Fr-sund håber på at kommunen vedtager et Ungdoms søsportscenter, men dette er endnu ikke endeligt vedtaget.
Holbæk: Ny ungdomsleder i Holbæk – Lene – Velkommen til!
Uddelegeret ansvar til forældre – sender 5-6 forældrer + 1 junior på instruktørkursus i 2014. Håber at kunne rekrutere ca. 10 nye sejlere i 2014. 19 juniorer i ”stalden”. Hyggeaktivitet 1 gang om måneden samt svømning om lørdagen gennem vinteren.
Kalundborg: Lagt meget arbejde i at få juniorer i klubben. Pt. ca. 40 sejlere. Formandsskifte i Kalundborg på vej. Fastholdelse af ”gymnasie” juniorer er en udfordring. Har haft 1.G på besøg ca. 130 unge igennem et introduktionsforløb med surf, joller, kølbåde. Desværre uden nye medlemmer. Kampagnen med ”tag en ven med” giver gode resultater. Har udloddet biografbilletter til de juniorer der ”skaffer” 3 nye juniorer. Har solgt 2014 kalender på valgdagen og på torvet.
Jægerspris: Rimelig god aktivitet. Er nu oppe på 24 på vandet! Store juniorer er begyndt at gaste på de mange folkebåde. Ligeledes er klubbens H båd igen igang... Meget eftertragtet for juniorer at sejle med folkebådene. Par sejlads virker! Tilskuer venlig sejlads tæt på havnen, har givet en god forældregruppe der hjælper til . Efter hver tirsdag er der kageordning, og en badetur efter sejlads. På materiel siden er der visse mangler. Optimistjoller er ok, men der mangler Tera og Europe joller. Der ligger i sejlklubben nogle 420 og Flipper joller som søges ”aktiveret” til kommende sæson. Ingen vintersejlads, men forskellige land aktiviteter gennem vinteren. Svøm/teori m.m.
Lyndby: Ikke opdelt i junior/voksne. Alle sejler sammen. Sejler primært i Laser, Tera, Wayfarer joller – alt efter hvad der er stemning for. Det er mest Hygge der er det bærende element. Svært ved at fastholde efter 14-15 års alderen. Vinteren er endnu ikke fastsat. Desværre er der ikke den store tilslutning til vinteraktiviteterne . Men de dukker op til foråret igen. Lyndby er en jollesejlklub, så der er ikke mulighed for at tilbyde kølbådssejlads. Overvejer at starte nogle enkelt kapsejladser jvf. DS setup for ”enkelt kapsejlads”. Forslag at lave et ”stævne” hvor man ikke har joller med, men møder op og trækker lod om bådene. Baner tæt på stranden, hvor det er nemt at se for forældre og overskueligt for ungerne. Lyndby er tovholder for et forsøgsarrangement.
Herslev: Optimister, Zoom8, 420 og Ynglinge er i spil. Ca. 25 unger på vandet. Oplandet er ligeledes begrænset og det kræver forældreopbakning der heldigvis er god. Haft en god sæson og været rundt til kredsens stævner. Sydfjordsstævnet arrangeres med fest lørdag aften og jollestævne om søndagen. Fastholdelse i Yngling og har købt endnu en Yngling. Ligeledes tilbydes de ”store” juniorer + disses forældre duelighedsbevis i teori samt praktisk prøve til sæsonen. Vinteraktivitet i svømmehal for at fastholde den sociale relation. WEB sejlads hver anden tirsdag. (se link sidst i ref.).... til sejlsimulator 5. Sejlerlejr gennem sæson (1 med furesø klubberne) samt egen sejlerlejr for juniorer + deres søskende og forældre i HSS.
Nykøbing: 12 sejlere gennem sæsonen. Bedst succes med fastholdelse af sejlere der har været med fra starten. Været med rundt til kredsens stævner. Godt grej, men desværre mangler der nogle sejlere De store juniorer tager på instruktørkursus. Kæmper for at ”overleve” og holde momentum. Desværre er der ikke nogen, der lige står på spring, for at tage over efter Henrik. Henrik tager endnu en sæson, og håber at kunne holde det kørende frem til nye kan tage over.
Uge 29: Unge fra kredsen tager på sejltur i skolebåde og forældrebåde. I 2013 sejlede de til Sverige. Sejladsen er åben for alle sejlere 15-23 år... Sejlere fra Kalundborg, Lynæs, Fr sund + øvrige som egentlig ikke var sejlere (klassekammerater) deltog i 2013.
Kredsmesterskab Evaluering 2013:
Generelt gode stævner. Klubberne der afholder stævnet bestmmer selv tilmeldingsformen (samlet/enkelte). Det undersøges om der kan laves tilmelding på kredsens hejmmeside.
Stævner mm. 2014
25. maj Nykøbing (kredsmesterskab)
1. juni Lyndby
15. juni Kalundborg. (kredsmesterskab)
31. august. Herslev/sydfjord (kredsmesterskab)
14. september Holbæk (kredsmesterskab)
”Uge 29” Frida, Frederikssund er kontaktperson på ungdomsturen.
Uge 31 Sommerlejr i Fr. Sund.
Økonomi:
Kredsen betaler kredsmester pokaler. Holbæk bestiller og afregner med kredsen. Resultater tastes i Sailwave.
Henrik Pedersen, Kredsen:
Den ”voksne” kreds ser med milde og positive øjne på juniorarbejdet og ønsker at samarbejde med” juniorformanden” og juniorkredsen. Informerde om kredsens øvrige aktiviteter – Herunder SRPI, kredsmesterskab for kølbåde. Hvor antallet af sejladse der tæller med i kredsmesterskabet er begrænset, hvorimod det er med det sociale der vægtes.
Informerede generelt om kredsens arbejde.
Formanden for juniorkredsen er fomelt i bestyrelsen for hele kredsen.
Henrik Tang Kristensen – DS:
Se vedhæftede ”nyt fra DS”
Frida: ”Ung til Ung i DS” – facebook gruppe oprettet efter en impultiv workshop på vingsted. Fokus på sociale relationer og netværk på tværs af klubber/klasser og geografi. Styregruppe af unge sejlere. Arrangement i Februar måned samt et forårsarrangement, uge 29 og et arrangement i efteråret.
I øvrigt:
Møder 1. årligt møde i efteråret. Næste møde: 27.november 19:00 Kalundborg.
Fælles klasser i kredsen Bred diskusion dog ikke nogen fælles beslutning.
Eventuelt:
Løbende under mødet.
Link til web sejlads: www.herslevstrandsejlklub.dk/home/nyt/juniornyt/131010
Lars Jørgen Andresen