Vooraf: de bronnen
Voor deze beschrijving is bijna alleen gebruik gemaakt van de schriftelijke bronnen, voor oral history ik ben te laat gestart met onderzoek, zoals bij mijn opa Pieter Teunis Both. Jammer, maar het is niet anders.
Van dit huwelijk zijn 4 kaarten te vinden in het bevolkingsregister van Rotterdam, te weten:
Dagtekening van inschrijving: 1896
Dagtekening van inschrijving: 1904
Dagtekening van inschrijving: 1904
Dagtekening van inschrijving: vervolgkaart
Adresboeken Rotterdam
Het is best een puzzel om die registraties goed te lezen.
Een tweede bron is die van de huwelijksakten. Hoe vaak komen Pieter Gerrit en Maaike Neeltje daarin voor?
Pieter Gerrit is dertien keer op het stadhuis de vader van de bruid of bruidegom. Elf van zijn kinderen treden in het huwelijk, waarvan de eerste drie keer als vader van een kind met Lijsje van Zomeren, acht van zijn kinderen met Maaike Neeltje. Waarvan Neeltje drie keer in het huwelijk treedt.
Maai Neeltje is dertien keer aanwezig bij een huwelijksplechtigheid. Neeltje treedt drie keer in het huwelijk, Catharine Lena Luijten twee keer. Dus tien kinderen treden in het huwelijk, twee van haar eerste man en acht van Pieter Gerrit.
Wat we niet weten is of Pieter Gerrit of Maaike Neeltje ook voorkomt als getuige. Dat is niet geregistreerd in wiewaswie, dat is wel jammer.
Derde huwelijk Maaike Neeltje: Pieter Gerrit van Kekem
Iets meer dan een jaar na het overlijden van Dirk Dorsman hertrouwt Maaike Neeltje. Hoe ze Pieter Gerrit heeft leren kennen is (nog) in nevelen gehuld. Een aanknopingspunt is dat ze in 1897 beiden woonden in Rotterdam. Pieter Gerrit is 14 januari 1897 weduwnaar, Maaike Neeltje gaat juli 1897 in Rotterdam wonen. Pieter Gerrit wordt bijgestaan door zijn halfzusje Maria Diepenhorst. Hij gaat in diverse straten wonen, waaronder ook in Schoutenstraat nummer 46. Het gebied van de Schoutenstraat is door het bombardement van 14 mei 1940 grotendeels verwoest. Zie hier de kaart van voor de oorlog. Maaike Neeltje heeft gewoond op Slaakkade nummer 78. Van De Slaakkade, waar Dirk Dorsman overlijdt, lagen de tuinen aan die van de Schoutenstraat. Het is mogelijk dat ze elkaar in Rotterdam hebben leren kennen. Gingen (de) kinderen naar dezelfde school? Twee stiefkinderen (Maaike en Jannigje) zijn negen en acht en gaan vast naar school, Pietje Kaatje is augustus 1897 zes jaar oud en zal met haar stiefzusjes vast naar school gaan. Johan van Kekem zal een jaar later, augustus 1898, pas naar school gaan. (De schoolgaande leeftijd was vanaf 6.) Op 29 augustus 1898 overlijdt Dirk Dorsman. Maaike Neeltje zal de kinderen vast naar school hebben gebracht en pas een paar maanden later vertrekken uit Rotterdam. Het is dus goed mogelijk dat ze Maria Diepenhorst gesproken heeft als zij haar neefje naar school bracht. En Maria zal met Pieter Gerrit over het overlijden van de man van Maaike Neeltje gesproken kunnen hebben, inclusief de tragische afwikkeling dat de stiefkinderen naar een weeshuis moesten.
In het adresboek van Rotterdam van 1898 staat dat Pieter Gerrit van Kekem, timmerman, woonde in Schiestraat (Noordzijde), wijk 17, nummer 9.
Andere optie die niet erg aannemelijk is, is dat Dirk Dorsman, als werkman, Pieter Gerrit, als timmerman, heeft ontmoet tijdens het werk. Het aantal inwoners van Rotterdam groeit in 30 jaar explosief (van 116.232 in 1870 naar 318.507 in 1900). Men kan elkaar ook heeft leren kennen via de kerk.
Hoe dan ook: Pieter Gerrit was medio 1898 weduwnaar met 4 kinderen, Maaike Neeltje blijft achter met haar kinderen en die van Dirk Dorsman. Ze heeft te maken gehad met de opname van de kinderen van Dirk in het Burger Weeshuis, daarna vertrekt ze naar Puttershoek. Is er een mogelijkheid dat daar een link is met Ameide en Puttershoek of Strijen? Wellicht is Johannis Diepenhorst daarom getuige. De naam Diepenhorst (stiefvader van Pieter Gerrit) komt voor in Puttershoek en Strijen. Ik heb vooralsnog geen link kunnen vinden. Er zijn meerdere Diepenhorsten (bv Gerrit Arnoldus). De meeste kans maakt Jan Pietersz Diepenhorst. Hij wordt gedoopt 16 Jan 1780 te Ameide, hij overlijdt 23 maart 1847 te Strijen. Maar er is geen enkele familierelatie met de stiefvader van Pieter Gerrit. Het zou wel goed kunnen zijn dat ze elkaar gekend hebben. Ook onderzocht is of er een link is met de naam Verloop. De opa van Dirk Dorsman heette Dirk Verloop, die in 1850 trouwde met Neeltje de Boer. De vader van deze Dirk Verloop is Heiman Verloop (* Lidewij Meurs). Deze Heiman is de grootvader van de moeder van Dirk Dorsman. En het is de opa van Johannis Verloop uit 1871. Nu is er ook een Cornelis Dirksz Verloop, gedoopt op 16 maart 1777 te Goudswaard. Die trouwt in 1800 te Goudswaard met Cornelia Pietersd Diepenhorst, gedoopt 17 Aug 1777 te Ameide. Maar deze Cornelis Dirks Verloop gaat pas rond 1700 terug op dezelfde voorvader als Heiman Verloop. Daar zit geen link.
Wat we wel kunnen concluderen, is dat ze ruim dertien maanden na het overlijden van Dirk Dorsman (al) gaan trouwen. Sterker: 10 maanden na het vertrek uit Rotterdam, gaan Pieter Gerrit en Maaike Neeltje met elkaar trouwen. In Rotterdam, niet in Puttershoek. Dat ondersteunt de theorie dat ze elkaar in Rotterdam hebben leren kennen.
Op woensdag 11.10.1899 trouwt Maaike Neeltje, weduwe, dertig jaar oud, te Rotterdam met Pieter Gerrit van Kekem, ook dertig, weduwnaar.
Op de akte staat dat Pieter Gerrit geboren is te Ameide en woont in Rotterdam. Hij is weduwnaar van Lijsje van Zomeren en meerderjarige zoon van Neeltje van Kekem, zonder beroep. Over een vader wordt niets vermeld. Ook Maaike Neeltje is zonder beroep. Ze is geboren en wonende te Puttershoek. Weduwe van Dirk Dorsman. Het eerste huwelijk wordt niet vermeld. Haar ouders zijn beiden zonder beroep. Het is nog een hele administratie, ze moeten beiden overleggen: de geboorteakten, de overlijdensakten van hunne vorige echtgenoten en het bewijs van de huwelijksaankondigingen in Puttershoek. Ze hebben werk gemaakt van de getuigen. Niet van de eerste twee genoemden, die werken op het gemeentehuis: Frans van Es, 47 jaar, stadssergeant, en Johannes Cornelis Boot (?), 40 jaar, sergeant-commies ter secretarie. Wel Gerrit Jan van Zomeren, 26 jaar (1873-1940), boerenarbeider wonende te Tienhoven. Hij is de jongere broer van Lijsje. Tweede getuige is Johannis Diepenhorst, 57 jaar, timmerman, wonende te Ameide. Hij is de stiefvader van de bruidegom. Er wordt niet vermeld of de ouders van Maaike Neeltje aanwezig zijn. De moeder van Pieter zal er zijn, haar man is immers getuige.
Het is mooi dat de stiefvader van Pieter Gerrit en de broer van Lijsje op deze wijze hun zegen geven aan dit huwelijk. Het is duidelijk dat Pieter Gerrit zijn stiefvader hoog acht. De ouders van Lijsje leven dan nog wel, wellicht zijn ze ook aanwezig.
3.11.1899: zoon Frederik van Kekem vertrekt naar Tienhoven. Hij is vier jaar oud. Onbekend is waar hij gaat wonen.
Getrouwd vlak voor de eeuwwisseling moet een bijzondere oudejaarsavond geweest zijn voor Neeltje en Pieter. Het kan niet anders dat ze die avond de 31ste 1899 aan hun overleden geliefde hebben gedacht. Nu gaan ze samen een nieuwe tijd tegemoet. Pieter Gerrit blijft werken als timmerman, Neeltje zorgt voor de kinderen. Ze wonen in Rotterdam. Op gezinskaart 1 uit het bevolkingsregister van Rotterdam staat dat zoon Frederik, dan vier jaar oud, op 3 november 1899, dus ongeveer drie weken na het huwelijk, verhuist naar Tienhoven. Hij zal daar gaan wonen bij familie, waarschijnlijk van Lijsje van Zomeren. Er komen geen eerdere kinderen van Neeltje bij het gezin wonen, in eerste instantie wonen Piet en Neeltje samen met Johan en Merrigje. Het zal geen vetpot geweest zijn. Ze verhuizen de nodige keren. De straatnamen die staan vermeld en waar ze gewoond hebben, zijn: Emmastraat 28, Assendelftstraat 41, Schoutenstraat 46 B, Hugo de Grootstraat 55 2 en Pleretstraat 6. Geen van die huizen hebben het bombardement en de tijd overleefd.
In het adresboek van Rotterdam van 1901 staat: P.G. van Kekem, Assendelftstraat 41. Een ander boek: Schoutenstraat 46 a en twee regels daaronder Assendelftstraat 41. In het adresboek van 1902 en 1903 woont hij ook nog in Schoutenstraat 46/a.
4 mei 1900: halfzus van Pieter Gerrit, Antje Diepenhorst (22), trouwt op vrijdag te Ameide met timmerman Jan Peursum (21). Haar vader, moeder Neeltje zijn aanwezig, alsmede twee neven als getuige: Frederik Diepenhorst Dirkszoon (44) en Frederik Diepenhorst Hermanuszoon (53), beiden timmerman te Ameide. Pieter Gerrit zal vast aanwezig zijn.
27 juli 1900: halfzus van Pieter Gerrit, Maaike Diepenhorst (25) trouwt op vrijdag te Ameide met Cornelis Martinus Pelikaan (41), broodbakker te Ameide. Ook hier zijn haar ouders aanwezig. Neef Cornelis Arienzn van Kekem, 20 jaar en broodbakker, is haar getuige.
Op zes maart 1901 komt Pietje Kaatje Luijten, dochter van Neeltjes eerste huwelijk, "behuwd dochter" van Pieter Gerrit, uit Puttershoek inwonen. Pietje Kaatje is vernoemd naar de ouders van Neeltje. Zij is dan negen jaar oud, van 31 januari 1891. Hoelang zij blijft is niet duidelijk. In elk geval verhuist ze op 1 augustus 1903 mee naar Hilligersberg. Op de volgende gezinskaart in Rotterdam staat ze niet vermeld, zal ze in Hilligersberg weer zijn vertrokken? [NOG OPZOEKEN]. Misschien komt ze moeder bijstaan, die is dan hoogzwanger. Op 16 maart 1901 krijgen Piet en Neeltje hun eerste gezamenlijke kind, dochter Neeltje.
[Huwelijksakten gedaan, enkele nog nalopen. Daarna geboorte-akten en overlijdensakten]
16 mei 1901: wordt Neeltje, de eerste gezamenlijke dochter, geboren, om 8 uur 's avonds. Ze wonen blijkens de aangifte dan in Schoutenstraat 46a, Bertha Cohen (32) is de verloskundige, zij doet ook de aangifte. (Bertha Cohen: 1869-1913) Het komt vaak voor dat de verloskundige aangifte doet, je zou een lijst van verloskundigen kunnen maken van Rotterdammers door die namen allemaal te noteren.
De naamgeving is naar de moeder van Pieter Gerrit, Neeltje van Kekem, die is dan 59 jaar oud is.
17 oktober 1902: geboorte Jacoba Bastiaantje. De verloskundige Antonia Castelijns (38), huisvrouw van Fransicus Scheermaker, geeft het aan. Familie van Kekem woont in een huis aan de Schoutenstraat. Twee gemeentebodes zijn getuige. Pieter Gerrit is timmerman.
De naamgeving is mij (nog) niet duidelijk. Jacob zou naar de eerste man kunnen zijn van Maaike Neeltje?
Jacoba zal 20 november 1902 al komen te overlijden. Leonardus Verkuil (37) en Gerrit van Ree (39), beiden 'loopknecht', geven aan dat ze om 10 uur 's ochtends in een huis aan de Coolsingel is overleden. Ze wonen nu dus weer aan de Coolsingel. Gerrit van Ree is wellicht een buurman? Ene Leonardus Verkuil kom ik op internet vaker tegen als getuige.
De Coolsingel was in die tijd nog met een gracht en een water, de Coolvest. Het huidige stadhuis en postkantoor werden pas in gebruik genomen in 1920. Daarvoor stond het stadhuis op de Hoogstraat. Dit was de Coolsingel in 1900. En dit.
2 juli 1903: overlijden van de ex-zwager van Pieter Gerrit. Johannis Cornelis van Zomeren, jongere broer van Lijsje, overlijdt te Tienhoven. Hij wordt slechts 31 jaar oud, was boer in Tienhoven.
01-08-1903: verhuizing van Pieter Gerrit naar Hilligersberg. (bevolkingskaart). Het gezin bestaat uit 6 personen: Pieter Gerrit (34), Maaike Neeltje ( 34), zoon Johan (11), dochter Merrigje (9), Pietje Kaatje (12) en Neeltje (2).
Adres: De familie Van Kekem gaat wonen in de Verbraakstraat 29. (op de bevolkingskaart staat nummer 19) Tot 1904 lag de grens tussen Hillegersberg en Rotterdam bij de toenmalige Heulbrug bij de kruising van de Schiekade en Blommersdijkse weg (de huidige Bergweg). In 1904 ging het gebied ten zuiden van de huidige Ceintuurbaan van Hillegersberg naar Rotterdam. In deze straat staat nu geen enkel huis meer van voor 1962.
19-09-1903 (pagina 146]: geboorte van Jacoba Bastiaantje van Kekem in Hillegersberg, Verbraakstraat 29, op zaterdag om 7 uur 's avonds. Degene die de akte inschrijft, heeft een onleesbaar handschrift. Wat ik kan lezen is dat de Verloskundige Grietha Wilhelmina Sophia Mur ("Gretha") het aangeeft, op dinsdag de 22-ste. In de akte staat dat Pieter Gerrit timmerman is en "de vader was verhinderd aangifte te doen". Er zijn twee getuigen, ik kan ontcijferen dat de een heet Hermanus Johannes Koedam (44), hij is schoenmaker (geboren in 's-Hertogenbosch). Die woont in de Kerkstraat 49. Er is geen relatie met Van Kekem, hij komt vaker voor als aangever (bv akte 98 in 1904). De ander is Abraham Algie. Hij is secretariebeambte.
29-01-1905 [p 139]: geboorte van Pieter Leendert van Kekem. Het is zijn vierde zoon van Pieter Gerrit, de eerste samen met Maaike Neeltje Lagerwerf. Twee dagen later, op 31 januari, geeft Pieter Gerrit zelf, 35 en 'timmermansknecht', de geboorte aan. Pieter Leendert is om 23.00 uur geboren en ze wonen nog steeds aan de Verbraakstraat (nummer staat er niet bij). De aangifte is gedaan in tegenwoordigheid van Pieter van Andel, 53, smid, en Wilhelmus Verploegen, 43, los werkman. Zijn dit buren, vrienden, kennissen, familie? Dat moet ik nog uitzoeken. (Onderzocht dat Wilhelmus Verploegen in 1902 woont in het Achterklooster; over de smid Pieter van Andel kan ik niets vinden).
De naamgeving is naar de vader van Maaike Neeltje en haar halfbroer Leendert van den Berg.
16-03-1906 [p 173]: geboorte van Hermanus van Kekem, op vrijdag, om zes uur 'voormiddag". Op maandag 19 maart geeft Pieter Gerrit zijn tweede zoon die hij krijgt samen met Maaike Neeltje zelf aan. Hij is 37 en timmermansknecht. Hermanus is thuis geboren om 6 uur 's ochtends. Ze wonen nu aan de Vlaggemanskade 41/ 3. De getuigen zijn Johannes Bertus Bakker, 33, opperman, en Jacobus Johannes Marinus Ringeling, 25 jaar, voeger.
Het lijkt er weer op dat Pieter Gerrit collega's vraagt om mee te gaan om de aangifte te doen. Een opperman voert allerlei klussen uit op de bouwplaats en de voeger wijst erop dat Pieter Gerrit in de bouw werkzaam was als timmerman. Wellicht zijn ze na een bouwklus naar het gemeentehuis gegaan, daarna een toast uitbrengen op de nieuwe zoon.
Adres: De Vlaggemanskade is tegenwoordig Schieweg OZ. Destijds was die weg nog met de schie in het midden, in de oorlog is die gedempt met het puin van na het bombardement.
De naamgeving is gelopen via Pieter Gerrit van Kekem. Genoemd naar de halfbroer van Pieter Gerrit van Kekem, Hermanus Diepenhorst. Pieter Gerrit heeft twee (half-)broers, Frederik en Hermanus. Frederik overlijdt reeds als hij 21 is, op 13 oktober 1894 in Ameide. Het is dus voor de hand liggend dat de vernoeming er ook van komt. De halfbroer van Pieter Gerrit is ook timmerman en geboren op 8 september 1884 in Ameide en overleden op 24 mei 1960 in Ameide, hij was toen 75 jaar oud. Hij trouwt met Josina Kool op 7 maart 1913 te Ameide. (Pieter Gerrit is geen getuige, hij zal vast aanwezig zijn, zijn moeder is immers ook aanwezig en zijn stiefvader is dan al overleden)
3 december 1906: overlijden van stiefvader Johannis Diepenhorst te Ameide. Hij wordt slechts 64. Moeder Neeltje van Kekem wordt weduwe.
02-02-1908 [pagina 176]: geboorte van Adriana van Kekem. "Sjaan" is mijn oma. Drie dagen na de geboorte, op 5 januari, doet Maria Louisa Wachter, huisvrouw van Bikkers, 49 jaar en verloskundige, aangifte. Adriana is 's ochtends om 10 uur geboren aan de Wiekstraat 35. Twee gemeenteklerken zijn getuige, Abraham Marius Bogaerdt 't Hooft en Laurens Rikkers.
Adres: Familie Van Kekem woont op dat moment dus aan de Wiekstraat 35. Dit is een van de weinige adressen waar Pieter Gerrit gewoond heeft waarvan de straat nog in de staat is zoals 100 jaar geleden.
Opvallend detail: Maria Louisa Wachter (1858, Rotterdam -1941, Soest) was ook vroedvrouw bij de geboorte van Jacobus, zoon van Lijsje van Zomeren en Pieter Gerrit in november 1896. Zij zal hierna nog drie keer aangifte doen als vroedvrouw, wellicht was ze ook bij andere bevallingen aanwezig, die zij niet zelf aangaf. Haar man was schilder. In 1922 verhuist ze naar Soest.
20-03-1908: overlijden van Hermanus van Kekem, hij is slechts 2 jaar oud geworden. Op 23 maart geeft Wilhelmus Barnard, 24 jaar, lijkbezorger, het aan bij de gemeente. Hermanus is om 11 uur 's avonds overleden in een huis aan de Wiekstraat 35.
04-04-1909: Hermanus van Kekem. Ruim een jaar na het overlijden van Hermanus wordt om 6 uur 's middags weer een zoon geboren en opnieuw krijgt deze dan naam Hermanus. Vroedvrouw is wederom Maria Louisa Wachter, huisvrouw van Bikkers, ze is nu 51 en doet 6 april aangifte. Twee gemeenteklerken zijn getuige.
Adres: Ze wonen weer ergens anders, Helmerstraat nummer 25. Deze straat is er niet meer. Bij besluit B&W 28 januari 1949 werd de naam ingetrokken. Deze straat liep voor het bombardement in mei 1940 van de Ammanstraat naar de Kruisstraat.
In het adresboek van Rotterdam van 1910 staat dat PG v Kekem timmermansknecht is en woont in Helmersstraat 25.
27-05-1910 : Ruim dertien maanden later wordt een tweeling geboren, Leendert en Gerrit. Leendert wordt als eerste aangemeld, de aktes worden direct na elkaar opgemaakt. De geboortetijd van Leendert is 11 uur (voormiddag) en bij Gerrit 12 uur. Wederom dezelfde vroedvrouw, die Leendert en Gerrit de 28ste aangeeft, mevrouw Bikkers-Wachter. Ze is nu 52. Familie Van Kekem woont nog in de Helmerstraat 25. Twee gemeenteklerken zijn getuige.
Adres: In het adresboek van Rotterdam van 1919 staat als adres bij ene Ph van Kekum, timmermansknecht, Tuinderstraat 20b.
18 november 1910: Maria Diepenhorst (30), halfzus van Pieter Gerrit die hem bijstond na het overlijden van Lijsje, trouwt op vrijdag te Ameide met Klaas Verhoef (24), koopman te Ameide. Het is een interessant huwelijk. Zijn ouders zijn Huibert Verhoef en Jannigje Terlouw. Maria was de laatste zes maanden voor het huwelijk wonende te Rotterdam. Haar moeder Neeltje is aanwezig. Haar getuigen zijn Gerrit van Kekem (32), broodbakker en wonende te Lexmond, en Pieter Arie van Kekem (29), timmerman en wonende te Lopik. In de akte staat dat dat halfbroers zijn van Maria. Dat zit als volgt: Pieter Arie van Kekem en Gerrit van Kekem zijn zonen van Arie van Kekem (1854), die de broer is van moeder Neeltje van Kekem (1841), en Jannigje Terlouw ((1852 - 1899). (ze krijgen drie zonen: Gerrit Van Kekem (1878 - 1947); Pieter Arie Van Kekem (1881 - 1944) en Cornelis Van Kekem (1879 - 1954). Vader Arie overlijdt te Ameide op 28 maart1881. Jannigje Terlouw hertrouwt op 1 februari 1884 te Ameide met ... Huibert Verhoef.
Er is een foto van Maria en Klaas, in Ameide uit 1950.
Over Verhoef: de vader van Pieter Gerrit van Kekem is Pieter Verhoef. Moeder Neeltje had met Pieter Verhoef een verhouding toen hij voor het huwelijk overleed. Nu gaat dochter Maria trouwen met Klaas Verhoef. Dat is familie. De opa van Pieter Gerrit en de opa van Klaas Verhoef waren broers, respectievelijk Teunis en en Dirk Verhoef. Hun vaders waren dus neven.
16 juli 1911: halfzus van Pieter Gerrit, Eva Diepenhorst, (31) trouwt te Ameide met Hendrik Vermeulen, 41 jaar oud en ijzersmid te Ameide. De moeder van Pieter Gerrit is aanwezig. Pieter Gerrit is (weer) geen getuige.
Adres: op de bevolkingskaart staat dat ze na de Wiekstraat ook nog even gewoond moeten hebben in de Helmerstraat 25. Wanneer precies staat er niet bij.
13 oktober 1911: op de gezinskaart staat dat Jacoba Bastiaantje, dan 7 jaar oud, naar Puttershoek verhuist.
31-10-1911: geboren Marius van Kekem. Marius wordt 2 november aangegeven door wederom Maria Louisa Wachter. Ze is nu 53. Maris is des voormiddags om 1 uur geboren. Pieter Gerrit is nog steeds timmerman en twee gemeentebeambten zijn getuigen.
Adres: Nu wonen ze in de Tuindersstraat 20b. De Tuinderstraat was een zijstraat van de oude Binnenweg, De huidige Tuindersstraat herinnert aan de Tuindersstraat die voor de Tweede Wereldoorlog in deze buurt, ter plaatse van de Karel Doormanstraat, voorkwam. Deze Tuindersstraat heette voor 1883 Tuinderslaan. Die werd reeds in het midden van de 17de eeuw aangelegd en dankte haar naam aan de vele tuinderijen die langs deze laan waren gelegen
2 juni 1912: overlijden van de moeder van Lijsje van Zomeren: Marigje van Es (27 oktober 1843 – 2 juni 1912)
27 augustus 1912: Neeltje van Kekem, 11 jaar oud, verhuist naar 's Gravenhage en 10 september zal Pietje Kaatje, 21 jaar oud, haar voorbeeld volgen. Bij Pietje Kaatje lijkt een adres te staan, maar dat is onleesbaar. Het lijkt op A Holst 65, maar dat was in 1912 geen straatnaam in Den Haag. De leerplicht gold vanaf 1901 tot 12 jaar, men moest 6 jaar onderwijs gevolgd hebben, dat lijkt hier net niet het geval te zijn. Van Neeltje staat ergens anders dat ze 19 juni 1915 (weer) verhuist naar Den Haag en dat ze 1 december 1917 weer terug in het gezin komt wonen.
29-11-1912: dertien maanden na de geboorte van Marius weer een zoon, Antoon Teunis van Kekem. Pieter Gerrit en Maaike Neeltje moeten veel van elkaar gehouden hebben ;-). Deze keer geeft Pieter Gerrit zijn zoon zelf weer aan, op 2 december. Pieter is 42 en timmerman. Antoon Teunis is 7 uur 's avonds geboren, ze wonen nog steeds in de Tuinderstraat 20b. Pieter heeft geen getuigen meegenomen, de twee gemeente-ambtenaren zijn getuigen.
15 januari 1913 [p. 23]: huwelijk in Rotterdam van het oudste kind van Maaike Neeltje. Pietje Kaatje Luijten trouwt met Jean André de Vaal. Hij is 24 jaar oud, grondwerker, wonende te Lexmond. Zijn ouders zijn Jean André de Vaal (dijkopzichter) en Dailiana van Steenis. Er zijn vier getuigen, allen bediende van het gemeentehuis. Het is het eerste huwelijk van een kind van Maaike Neelje dat wordt voltrokken. Het is een zogenaamd motje, want 6 maanden later wordt het eerste kleinkind van Maaike Neeltje geboren.
7 maart 1913: een broer en een zus van Pieter Gerrit trouwen op dezelfde vrijdag. NOG DOEN
de halfbroer van Pieter Gerrit, Hermanus Diepenhorst, trouwt op vrijdag met Josina Kool te Ameide. Pieter Gerrit is geen getuige.
4 juli 1913: Pietje Kaatje Luijten krijgt een zoon, Jean André de Vaal. Vader Jean André, 24 en grondwerker, geeft het zelf aan. Ze wonen in de Tuinderstraat 8a. Dat is in dezelfde straat als Maaike Neeltje! Getuigen zijn de gemeente-ambtenaren. Maaike Neeltje wordt oma op haar 44-ste. Ze zal zelf nog drie kinderen krijgen!
02-10-1913: helaas, zoon Antoon Teunis overlijdt, 10 maanden oud. Het gezin woont nog steeds in de Tuindersstraat. De aangifte wordt gedaan door Roelof Jozeph Petrus de Large, lijkbezorger, 32, en Johannes Adrianus van Leusden, scheepsroeier, 30 jaar. Pieter wordt omschreven als timmermansknecht. Relatie van Johannes Adrianus van Leusden is onbekend. Een snelle blik in het bevolkingsregister geeft aan dat ze geen directe buren waren.
9 december 1913: Merrigje van Kekem verhuist naar elders, ze is 19 jaar oud. Op de gezinskaart staat niet dat ze trouwt, wel dat ze een aparte kaart krijgt. Ze zal pas 5 augustus 1914 trouwen.
12-11-1913: huwelijk van zoon van Pieter Gerrit: Johan van Kekem (21) met Cornelia Johanna Maria Riela (19) (Andries Riela * Adriana Johanna van Someren). Het huwelijk vindt plaats in Rotterdam. Op de bevolkingskaart met startdatum 1/1/1904 staat Johan ook ingeschreven. Als vorige woonplaats is Hilligersberg genoemd. Daar staat dat hij 12/11/1913 zal trouwen.
Johan heeft als beroep 'sleepbootkapitein'. Het beroep van Pieter Gerrit wordt omschreven als 'timmermansknecht'. De moeder van Johan was Lijsje, overleden. Cornelia Riela is zonder beroep, haar vader is 42, zijn beroep is 'kantoorlooper', haar moeder is 45. Ze wonen in Rotterdam. Getuigen zijn bedienden van het gemeentehuis.
11 december 1913 [Aktenummer 17] huwelijk van dochter van Maaike Neeltje Lagerwerf: Catharina Lena Luijten, 21 jaar oud, met Bernardus Antonie Put (Bernardus Antonie Put * Maria Mastenbroek(), geboren te Ridderkerk, 25 jaar oud. Het huwelijk vindt plaats in Puttershoek. Hij is electricien en woont in Watergraafsmeer. Zijn vader is doodgraver en net als zijn moeder aanwezig bij de huwelijksplechtigheid. Catharina Lena woont in Puttershoek en is laatst wonende in Rotterdam. Maaike Neeltje is aanwezig en geeft, net als de ouders van Put, haar toestemming. De getuigen zijn Pieter van den Burgh, 44 en broodbakker in Puttershoek; Leendert Put, 42 en Smid in Ridderkerk; Arij Quispel, 36 en graanhandelaar in Puttershoek en Gerrit Put, 45 en ijzerwerker te Ridderkerk. Zij allen ondertekenen, behalve de moeder van de bruidegom, die kan niet schrijven. Pieter van den Burgh is de bakker die tegenover Kaatje Sloof gevestigd was, het is dus niet ondenkbaar dat Catharina Lena bij oma in gewoond heeft. Misschien heeft Catharina Lena wel bij hem gewerkt.
Adres: In het adresboek van 1914 staat dat P.G. v. Kekem, timmermansknecht, nog steeds woont in Tuinderstraat 20b. Maar ze moeten volgens het bevolkingsregister ook nog gewoond hebben in de Diergaardekade 10B.
04-07-1914: geboorte van een tweede tweeling, twee jongen: Teunis en Antoon van Kekem. Voor elk wordt een akte opgesteld. Op dezelfde dag, 4 juli, doet Pieter Gerrit aangifte, hij is inmiddels 45. (wat zal hij trots zijn!) Antoon wordt geboren om 4 uur 's morgens.
Adres: Ze wonen op de Lijnbaanstraat nummer 19 [er staat nog achter, klein een b]. Volgens een forum is de Lijnbaanstraat wat tegenwoordig de Hennekijnstraat is. Het was een zijstraat van de Aert van Nesstraat. Tijdens het bombardement bleef daar niets van over. De getuigen zijn Cornelis Jacobus Sangster, 39 jaar oud en timmerman (in het bevolkingsregister staat schoenmaker), en Abraham Johannes Konijnendijk, 29 jaar oud en ook timmerman. Bij Teunis staat hetzelfde. Het interessante is dat we van Pieter Gerrit twee collega's hebben gevonden, wellicht biedt dat een mogelijkheid de werkgever van Pieter Gerrit te vinden.
20-07-1914: overlijden van Teunis van Kekem, slechts 16 dagen oud. Jan de Graaf, 51. lijkbezorger, geeft het aan, samen met Johannes Adrianus van Leusden, scheepsroeier, 31. Nog steeds wonende Lijnbaanstraat.
05 augustus 1914: het leven gaat gewoon verder: 16 dagen later gaat de enige dochter van Pieter Gerrit uit zijn huwelijk met Lijsje van Zomeren trouwen te Rotterdam: Merrigje van Kekem (20) met André Petrus Harpman (25) (Jesaias Antonie Harpman * Johanna Adriana Peters).
In de akte staat dat Merrige geboren is te Ameide, minderjarige dochter van Pieter Gerrit, oud 45 en timmerman, en Lijsje van Zomeren. Zij is zonder beroep, André Petrus is melkverkoper. Zijn vader is overleden, het beroep van zijn moeder is 'koopvrouw in visch'. Ze woont in Rotterdam. De getuigen zijn van het gemeentehuis. In de persoonskaart van Merrigje staat dat ze op haar trouwdag gaat wonen bij André Harpman.
28-09-1914: twee maanden later na het overlijden van Teunis ook het overlijden van de andere tweelingzoon Antoon van Kekem, twee maanden oud. Jan de Graaf, lijkbezorger (51) en Johannes Adrianus van Leusden (31), scheepsroeier, geven het aan. Ze wonen nog op de Lijnbaanstraat nummer 19. Antoon overlijdt om 2 uur 's nachts.
09-03-1915: doodgeboren kind van zoon Johan van Kekem en zijn vrouw Cornelia. Het is een jongen en hij krijgt geen naam. Het wordt aangegeven door een lijkbezorger en (ook hier) de roeier Johannes Adrianus van Leusden, 32 jaar oud. Pieter Gerrit moet nog even wachten om opa te worden.
Adres: Ze wonen volgens de akte (staat niet op de kaart van het Bevolkingsregister) in de Van Brakelstraat 43a. Deze woning is er helaas niet meer, de ene helft van de straat heeft nog de oude huizen (bouwjaar 1865), de andere zijn van 1983.
20-03-1915: geboorte van eerste (?) kleinzoon van Pieter Gerrit van Kekem, Jesaias Antonie Harpman, zoon van Merrigje van Kekem.
Oud en nieuw van 1916 zal apart geweest zijn voor Pieter Gerrit: zowel zijn vrouw Maaike Neeltje is hoogzwanger als zijn schoondochter Cornelia Johanna Maria Riela, die getrouwd is met zijn zoon Johan van Kekem. Maaike Neeltje is de eerste.
19-01-1916: Maria van Kekem wordt geboren, het is het 14-de kind van Pieter Gerrit en Maaike Neeltje en het zal ook de laatste zijn. Maaike Neeltje heeft in totaal 17 kinderen gekregen, Pieter Gerrit 18 kinderen. Pieter Gerrit gaat haar de volgende dag aangeven, hij is inmiddels 46. Maria is 's middags om 6 uur geboren. Twee gemeenteklerken zijn getuige.
Adres: Ze wonen weer ergens anders, nu in de Tuindersdwarsstraat 2b (zijstraat van Aert van Nesstraat, ook gebombardeerd).
09-02-1916: geboorte van (tweede?) kleinzoon van Pieter Gerrit van Kekem. Hij heeft dezelfde naam als zijn opa. Vader Johan van Kekem en zijn vrouw Cornelia wonen in de Van Brakelstraat 43a. Johan is 23 en (nu al) sleepbootkapitein. Pieter Gerrit is 46 jaar oud als hij opa wordt.
Het is een bijzondere dag, want op dezelfde dag wordt de tweede kleinzoon van Maaike Neeltje geboren, het tweede kind van Pietje Kaatje, Jacob de Vaal!! Jacob is zowel vernoemd naar Jacob de Vaal als Jacob Luijten, de vroeg overleden vader van Pietje Kaatje.
01-03-1917: overlijden in Puttershoek van kleinkind Maria Johanna Put, dochter van Catharina Lena Luijten.
03-05-1917: geboren in Puttershoek, kleinzoon Jacob Jan Put, zoon van Catharina Lena Luijten. (op de gezinskaart van Catharina Lena staat dat hij 15.9.1927 komt van PG van Kekem. Hij heeft denkelijk een tijdje bij zijn grootouders gewoond.)
28 juni 1917: overlijden van de vader van Lijsje van Zomeren: Jacobus van Zomeren (6 augustus 1840 – 28 juni 1917), Tienhoven. Hij heeft het meegemaakt dat zijn kleinzoon, de zoon van Lijsje, een kind heeft gekregen.
17-04-1918: huwelijk van Maaike Neeltje van den Berg, het nichtje van Maaike Neeltje die naar haar vernoemd is. Ze gaat trouwen in Rotterdam met ene Arie Rook. Maaike Neeltje is geen getuige. Twee dagen later zal de zoon van Pieter Gerrit trouwen.
19-04-1918: huwelijk te Tienhoven van de tweede zoon van Pieter Gerrit en Lijsje, Frederik van Kekem (22) met Margaretha van Hoff (28) (Jan Thomas van Hoff * Annigje Wierks).
Frederik zijn beroep is mandenmaker. Hij is geboren in Ameide en woont in Tienhoven. Pieter Gerrit is timmerman, wonende in Rotterdam. Hij is aanwezig bij het huwelijk. Jan Thomas van Hoff woont in Tienhoven en is ook mandenmaker. Annigje Wierks is ook overleden. Getuigen zijn de oom van Frederik, Gualtherus Marinus Jan van Zomeren (1879-1958), bouwman, 38 jaar oud en wonende te Tienhoven (= jongere broer van Lijsje), en de andere getuige is de broer van Margaretha, Hendrik van Hoff, 33 jaar oud en ook mandenmaker.
23-08-1918: kleindochter Lijsje van Kekem wordt geboren, dochter van Frederik van Kekem en Margaretha van Hoff, ruim 4 maanden na het huwelijk.
25-10-1918: geboren in Puttershoek kleindochter, Maria Johanna Put, dochter van Catharina Lena Luijten.
8 december 1919: overlijden te Ameide van Johanna Diepenhorst, de twee jaar oudere stiefzus van Pieter Gerrit. Zij was toen 52 jaar oud. Zij was twee keer getrouwd, de eerste keer met Jan van Klaveren en de tweede keer met Cornelis Stam. Beide mannen zullen bekenden zijn van Pieter Gerrit, ze waren geboren in Ameide.
12 jan 1920: geboorte te Tienhoven van kleinzoon Jan Thomas van Kekem, zoon van Frederik van Kekem en Margaretha van Hoff. Hij zal op 10 mei 1940 overlijden te Didam bij de inval van de Duitsers.
07-02-1920: overlijden van de halfbroer van Maaike Neeltje, Leendert Gabriël van den Berg, in Barendrecht. Hij is maar 57 geworden. Hij was getuige bij haar huwelijk met Willem Dorsman en moet een belangrijke rol in haar jeugd gespeeld hebben. Ze vernoemd haar kinderen naar hem, alsook naar zijn vrouw. Leendert op zijn beurt heeft een kind naar Maaike Neeltje vernoemd, geboren in Rhoon op 21-12-1890 .
12-05-1920: geboren in Puttershoek, Maaike Neeltje Put, dochter van Catharina Lena.
19-01-1921, aktenummer 146: huwelijk te Rotterdam van Neeltje van Kekem (19) met David van Erkel (26) (Dirk Johannes van Erkel * Janna Jansje Horsman).
Zijn beroep is constructiewerker. Zijn vader is overleden, zijn moeder is 68. De ouders van Neeltje zijn 51, hij is timmerman. Getuigen: Willem Frederik Eradus, 41 jaar, schoenmaker, zwager van de echtgenoot. En Jean André de Vaal, 32 jaar oud, grondwerker, zwager van Neeltje. De moeder van de echtgenoot verklaart niet te kunnen schrijven, omdat ze dat niet heeft geleerd.
24-03-1921: geboren in Tienhoven Annigje van Kekem, dochter van Frederik van Kekem en Margaretha van Hoff.
6 juni 1921: geboren Neeltje van Erkel, dochter van Neeltje van Keken en David van Erkel. Blijkt uit bevolkingsregister, kan geen geboorte-akte vinden.
29-01-1922: op zondag overlijdt de moeder van Pieter Gerrit, Neeltje van Kekem, te Ameide om half drie 's nachts. Zij is 80 jaar oud geworden.
08-05-1923: geboren in Puttershoek, Johanna Put, dochter van Catharina Lena.
13-5-1923: kleinzoon Pieter Gerrit de Vaal wordt geboren. Het is de zoon van Pietje Kaatje. Mooi dat Pietje Kaatje haar zoon naar haar stiefvader benoemt.
09-01-1924, aktenummer 144: huwelijk te Rotterdam van Neeltje van Kekem (22) met Addeke Joosten (27) (Albert Joosten * Neltje Lottering) uit Onstwedde.
Zijn beroep is matroos der koopvaardij. Geboren te Onstwedde, wonende alhier, laatst te Wildervanck. zijn moeder is overleden, zijn vader is zonder beroep en woont te Wildervanck. Neeltje is 22, zonder beroep , weduwe van David van Erkel en wonende te Rotterdam. Vader Pieter Gerrit is timmerman. In de akte staat dat beide ouders van de bruid bij authentieke akte kun toestemming verlenen. Ze zijn dus niet aanwezig. De vader van Addeke Joosten is ook niet aanwezig, er is een geneeskundige verklaring dat hij niet in staat is zijn wil ten opzichte van dit huwelijk te verklaren. De bedienden Theodurus Kloeg en Gerardus Herscheid zijn getuigen.
24-08-1924: geboren in Puttershoek, Pieternella Put, dochter van Catharina Lena.
11 oktober 1924: Pieter Gerrit van Kekem en Maaike Neeltje Lagerwerf zijn 25 jaar getrouwd. Hoe ziet het gezin eruit? Er zijn 14 kinderen nog in leven, 2 van Maaike Neeltje, 3 van Pieter Gerrit alleen en 9 kinderen samen. De oudste is 33, de jongste is 8. Adriana van Kekem, mijn oma, is 16 jaar oud. De oudste is Pietje Kaatje de Vaal - Luijten. Zij is 33 jaar oud. Man en twee kinderen van ... Tweede in anciënniteit is Johan van Kekem. Jij is 32 en ... Daarna komt Catharine Lena Luijten, 31.
HIER VERDER MET DE AKTES
Ik vermoed dat deze foto gemaakt is voor de viering van het 25-jarig huwelijk van Pieter Gerrit en Maaike Neeltje. Dat zal dan oktober 1924 zijn. Het is de enige foto die bekend is van Pieter Gerrit van Kekem. Ze zouden dan 56 jaar oud zijn, dat lijkt me aannemelijk.
15-08-1925: Volgens het bevolkingsregister verhuizen ze naar 1e Gijsingstraat 54a. Op 7 augustus 1926 verhuizen ze naar 58b. In het adresboek van 1927 (en 1928 en 1929) staat P.G. v. Kekem, timmerm. 1e Gijsingstraat 58b.
(eronder staat ene P.A. van Kekum, timmerm. Putschebocht 80b. Een jaar later is P.A. van Kekem timmerman en aannemer, ook Putschebocht. Deze Pieter Arie is een neef uit Ameide, wellicht werkte hij voor hem.)
In 1960 is er een naamsverandering ingevoerd: De 1ste Gijsingstraat werd Gijsingstraat; de 2de Gijsingstraat ontving de naam Gijsinglaan. Op Funda staat Gijsingstraat 58b op 3-1-2022 te koop, voor 245.000 euro. Het is gebouwd in 1926, heeft 76 m² en 2 slaapkamers. "Het appartement is gelegen op de 1e verdieping, te bereiken vanuit een afgesloten portiek, voorzien van bellentableau en brievenbussen." Het pand is flink gerenoveerd. Er is ook een filmpje op YouTube uit 2015. Toen kostte het nog 78.300 euro! Daarin is mooi te zien dat achter de voordeur zich een lange hal bevindt van waaruit alle kamers te bereiken zijn. "Aan het einde van de hal bevindt zich de "riante, lichte" woonkamer met grote raampartijen. "Het balkon is gelegen op het ZUIDEN, waardoor er een groot deel van de dag de zon op schijnt. Het ligt vlakbij de Schiedamseweg en het Visserijplein. Op loopafstand is Historisch Delfshaven te vinden. Het oudste stuk van Rotterdam."
19-08-1925: huwelijk te Rotterdam van Jacoba Bastiaantje van Kekem (21), geboorteplaats Hillegom, met Arnoldus Johannes Kroon (25) (Johannes Hendrikus Kroon * Antonia Francina Steijl) uit Rotterdam.
Beroep van Arnoldus is koffiehuisbediende. Zijn ouders, 58 en 52 jaar oud, zijn aanwezig, beiden zijn zonder beroep. Pieter Gerrit is timmerman, hij en Neeltje zijn 56 jaar oud. De getuigen zijn bedienden van de gemeente.
25-01-1926: geboren in Puttershoek, Bernardus Antonie Put, zoon van Catharina Lena.
27 oktober 1926: overleden Bernardus Antonie Put, man van dochter Neeltje, in Puttershoek. Hij is 38 jaar oud geworden.
1927: geboren te Tienhoven Piet van Kekem, zoon van Frederik van Kekem en Margaretha van Hoff.
08-02-1928: huwelijk Pieter Leendert van Kekem (23) met Johanna Wilhelmina Hendrika Geurts (18) (Johannes Hendrikus Geurts * Maaike Johanna van Kwawegen) uit Rotterdam.
Beroep van Pieter Leendert is sleepbootkapitein. Pieter en Maaike zijn 58 jaar oud, beroep Pieter is timmerman. Schoonvader Johannes Geurts is 48 en straatmaker. Schoonmoeder is overleden. De getuigen zijn van het gemeentehuis (komen vaker voor in aktes).
01-08-1928: huwelijk te Rotterdam van Adriana van Kekem (20) met Wilhelm Biemans (28).
Het beroep van Wilhelm is 'metaaldraaier'. Hij is geboren in Gorinchem maar woont nu 'alhier', in Rotterdam dus. Zijn vader is bierbrouwersknecht. Zijn ouders wonen in Gorinchem. Pieter Gerrit is timmerman. Als leeftijd staat vermeld 69, maar dat is incorrect, dat moet zijn 59, net als Maaike Neeltje. Er staat dat de ouders van de bruid hier tegenwoordig zijn en toestemming geven voor het huwelijk. "terwijl die toestemming door de ouders van den bruidegom werd verklaard bij authentieke akte". De afkondiging van het huwelijk vond in Rotterdam plaats op 21 juli. De getuigen zijn bedienden van het gemeentehuis. De handtekeningen onder W. Biemans zijn van Theodorus Kloeg en Gerardus ?, de bedienden. Onder A van Kekem staan de handtekeningen van haar vader en moeder.
Het is bekend dat de ouders van Wim Biemans het niet eens waren met het huwelijk, omdat Adriana (Sjaan) niet katholiek was.
Notitie op de akte: Scheiding uitgesproken 9 juli 1968.
In het adresboek van 1929 staan zes Van Kekems: twee keer een bakker en een broodbakkerij C. van Kekem met een aantal filialen, J. van Kekem als fruithandel, P.A. van Kekem, timmerman en aannemer (dat is Pieter Arie van Kekem, geboren in Ameide en een neef van Pieter Gerrit, komende uit Lexmond, wonend in Putschebocht b8 b, hij is getuige bij het huwelijk van Maria Diepenhorst, de halfzus van Pieter Gerrit, zie aldaar), P.G. van Kekem, timmerman, 1e Gijsingstraat 58b; P.L. van Kekem, sleepbootkapitein, wonend Hilledijk 53b. De laatste is de zoon van Pieter Gerrit. Deze straatnaam is niet opgenomen in het bevolkingsregister.
18-09-1928: geboren in Rotterdam, Willy Luijten, dochter van Catharina Lena. Zij is dan ongehuwd. Op de kaart staat n.n.e., wat betekent "Natuurlijk (niet) erkend kind (in kolom verwantschap)". (zie daarover 2-11-1929)
09-01-1929: geboorte Gerritje Gijsberta Biemans, dochter van Adriana van Kekem en Wim Biemans.
Adres: 13-02-1929: gezin van Pieter Gerrit verhuist van de eerste Gijsingstraat naar Buitenhofstraat 33b. Dat blok woningen is inmiddels afgebroken. Op internet is te vinden dat in 1942 de Joodse familie Frank daar woonde, allen omgekomen in de Holocaust.
Adres: 13-07-1929: het gezin verhuist naar de Essenburgstraat 137b.
02-11-1929: geboren in Rotterdam, Willem Luijten, dochter van Catharina Lena. Zij is dan ongehuwd. Ook hier staat n.n.e.. Gezien de naam Willem (en eerder Willy) is het aannemelijk dat ze toen een relatie had met haar latere man Willem van Smaalen. Die was toen nog gehuwd en zal in 1933 gaan scheiden.
In het adresboek van 1930 en 1931 en 1934-1935 woont Pieter Gerrit in de Essenburgstraat 137b.
1 januari 1931: overlijden van halfzus van Pieter Gerrit, Antje Diepenhorst. Zij is geboren op 30 december 1877 in Ameide en overleed in Hilversum als ze 53 jaar oud is. Getrouwd met Jan Peursum.
22-10-1931: overlijden in Rhoon van nichtje Maaike Neeltje van de Berg, die naar Maaike Neeltje vernoemd is, dochter van halfbroer Leendert. Ze is maar 40 jaar oud geworden.
13-04-1932: huwelijk Gerrit van Kekem (21) met Elizabeth Krijgsman (25) (Jan Johannes Krijgsman * Anna Maria Catharina Leonard) uit Capelle aan den IJssel. Plaats: Rotterdam. De akte van 06-04 is doorgehaald. Het beroep van Gerrit is vleeschhouwer. Vader Pieter Gerrit is timmerman. Jan Krijgsman is opperman. Elisabeth is zonder beroep. Ze woont in Overschie. Echte akte van 13-04: Getuige is Leendert van Kekem, zijn beroep is slager. Andere getuige van Elizabeth is Arie de Kreij, 21, haar zwager.
Notitie op de akte: Scheiding uitgesproken 27 april 1976.
25-06-1932 [p. 46]: overlijden van Willem Luijten, twee-jarig zoontje van Catharina Lena.
08-01-1933: overlijden Adriana van Drimmelen, echtgenote van halfbroer van Maaike Neeltje, Leendert van den Berg, in Rotterdam. Ze is 72 geworden.
3 mei 1933: overlijden van halfzus van Pieter Gerrit, Teuntje Merrigje Cornelia Diepenhorst. Zij is geboren op 1 april 1889 in Ameide en overleden op 3 mei 1933 in Utrecht, zij was toen 44 jaar oud. (getrouwd met Hendrik Beems)
06-09-1933: huwelijk van Catharina Lena Luijten (40) met Willem van Smaalen (38) (Willem van Smaalen * Hendrika Johanna Blok) uit Rotterdam. Hij is havenarbeider, geboren en wonende in Rotterdam. Willem is gescheiden van Mijntje Pietertje Pot. Dat is uitgesproken op 04-03-1933 in Rotterdam. Zijn ouders zijn aanwezig en zonder beroep. In de akte staat dat de vader van Catharina Lena Jacob Luijten is, havenarbeider. Haar ouders zouden beiden zonder beroep zijn en wonende alhier. Dat is onjuist, de vader van Catharina Lena is immers overleden. De getuigen bij dit huwelijk zijn Jan van Kempen, 32 jaar oud en boorder; Jan Timmermans, 30 jaar en los werkman, zwager van de bruidegom. Ze wonen beiden in Rotterdam. Er staan 5 handtekeningen onder de akte. Of de ouders aanwezig zijn, kan ik niet opmaken.
[Akte van 23-08-1933 is doorgehaald!]
Adres: 26-03-1934: verhuizing naar Schooterbosstraat 21.
27-03-1934 : Overlijden Pieter Gerrit van Kekem. Het verhaal gaat dat hij zich heeft opgehangen in de bedstee. Hij was ontslagen en kon het niet aan dat hij afhankelijk was van steun van zijn kinderen. Voor Maaike Neeltje was het een complete verrassing. Het was op zaterdag, dus de lijkbezorger, Jasper van Strien (?), 28, geeft het pas twee dagen later op maandag aan, samen met Johannes Rosier (?), 63. Tijdstip van overlijden is 5 uur 's middags. Hij is 65 jaar oud geworden. Straatnaam staat niet in de overlijdensakte. Dat moet Schooterbosstraat zijn, daarnaar is hij de dag ervoor verhuisd! Op 24 maart vierde hij zijn 65-ste verjaardag!
Er is geen proces-verbaal beschikbaar, wel een geneeskundige verklaring van de schouwarts, hij schouwt op 28 maart. Hij omschrijft het als "zelfmoord door ophanging". Straatnaam is Schooterboschstraat 21c. (zie hier, p 442). Op de volgende pagina staat "Geen bezwaar tegen begraven, de Commissaris Politie" met een onleesbare handtekening. Het proces-verbaal met foto is volgens de archivaris van het archief van Rotterdam verloren gegaan in het bombardement van Rotterdam in 1940.
Volgens de archivaris van Gorinchem heeft een neef van Pieter Gerrit zich op 15 april 1895 van het leven beroofd door in Gorinchem op de rails te gaan liggen. Deze neef, Maarten Dirk van Kekem, was toen 55 jaar oud en net als zijn moeder schoenmaker. Hij had maar liefst 15 kinderen, waarvan er velen niet oud werden. (zie hier) De ouders van Neeltje van Kekem en deze Maarten Dirk van Kekem waren broers (respectievelijk Gerrit en Cornelis). Deze Maarten Dirk was al bijna 10 jaar weduwnaar, in 1885 overleed zijn vrouw Maaike Brouwer op 40-jarige leeftijd overlijdt in Noordeloos, 5 dagen na de bevalling van haar 15-de kind! Het ligt voor de hand dat dat grote invloed heeft gemaakt op Pieter Gerrit.
Adres: 11-04-1934: Maaike Neeltje gaat niet in dat huis wonen, ze verhuist al snel naar Kleijnstraat 32b. De appartementen uit die straat zijn alle opgeleverd in 1926 en 1927 en ligt achter de Gijsingstraat.
25-04-1934 : huwelijk te Rotterdam van Neeltje van Kekem (32) met Adrianus Marinus Seiker (23) (Johannes Seiker * Wilhelmina Margaretha Clemens) uit Rotterdam.
26-09-1934: huwelijk Leendert van Kekem (25) met Maria van Doodewaard (20) (Jan van Doodewaard * Elisabeth Geerts) uit Rotterdam. Plaats: Rotterdam
Leendert is volgens de akte 24 jaar oud en rijwielhersteller. Maaike Neeltje is aanwezig en verklaart dat ze haar toestemming geeft voor het huwelijk, zij is 65, zonder beroep. Maria is 20 jaar oud en minderjarige dochter. Haar vader is straatmaker. De ouders verlenen toestemming via "authentieke akte". Zij zullen, net als bij Adriana en Wilhelm Biemans, niet aanwezig zijn. Getuigen zijn Willem van Smaalen, 39 jaar en havenarbeider, zwager van Leendert, en Theodorus Kloeg, bediende van het gemeentehuis. Hem zijn we eerder tegengekomen, toevallig ook bij Adriana.
Adres: 23-10-1934: Maaike Neeltje verhuist naar Bussinghstraat 3a. Dat is een straatje om van het vorige adres. Ook deze woning uit 1924 staat er nog.
Adres: 12-04-1935: Maaike Neeltje verhuist naar de Schoonderloostraat 6a. Inwonend, staat erbij. Vanaf hier zal Maaike Neeltje steeds bij een ander kind gaan inwonen. Op alle andere adressen die daarna komen staat "inw" achter. Nog uitzoeken bij wie ze allemaal inwoont. Ze blijft maar kort inwonen:
07-05-1935: Mr Buijtenwechstraat 185 / 2
17-06-1935: Schoonderloostraat 6a.
29-10-1935: Havenstraat 103 a
18-12-1935: Osseweistraat 49 b
11-03-1936: Volmarijnstraat 47 b
16-10-1936: Havenstraat 73 a
21-06-1937: Bellevoijsstraat 59 c
25-03-1938: Van Duijlstraat 50 b
03-08-1939: Havenstraat 39 b
01-05-1935 (akte nr. 1379): huwelijk te Rotterdam van Maria van Kekem (19) met Hendrikus Hermanus Jorem (22) (Hendrik Jorem * Cornelia Tiele ) uit Rotterdam.
Hendrikus is 'expeditieknecht', geboren en wonende te Rotterdam. Zijn ouders zijn 54 en 52 en zonder beroep. Maaike Neeltje is 65 en zonder beroep. Getuigen zijn van het gemeentehuis, Martinus Ivo en Johannes Antoinius Brankhuizen (?).
17-09-1936 : overlijden van Pieter Gerrit van Kekem, 3 maanden oud, zoon van Gerrit van Kekem en Elizabeth Krijgsman.
24-2-1937: huwelijk te Rotterdam van Hermanus van Kekem met Barendina van Leeuwen (Willem van Leeuwen * Hendrika Rook) uit Gouda. [Op de akte staat dat de echtscheiding is uitgesproken op 21 juli 1959]
Beroep van Hermanus op de akte: werkman. Barendina is gescheiden echtgenote van Jacobus Steenbeek. Beroep van haar vader is sigarenmaker. Haar beide ouders zijn aanwezig bij de huwelijksvoltrekking. Maaike Neeltje is 57 volgens de akte, dat moet zijn 67. De getuige van Hermanus is zijn zus Pietje Kaatje Luijten, 47 jaar, wonende te Rotterdam.
29 november 1937 [pagina 823]: overlijden te Rotterdam van Johanna Put, dochter van Catharina Lena, 14 jaar oud. Reden is onbekend.
06-12-1937: overlijden van Pieter Gerrit van Smaalen, 5 maanden oude zoontje van Catharina Lena Luijten.
In het adresboek van 1939 staat Wed. M.N. V. Kekem - Lagerwerf, ze woont op Duijlstraat 50b.
Dit is een foto van Maaike Neeltje Lagerwerf met haar jongste dochter Rietje (= Maria van Kekem, 1916-1999) op het strand. (Bron: Gerda Biemans)
Met het bombardement op 14 mei 1940 wordt Rotterdam zwaar getroffen en wordt de capitulatie van Rotterdam ingeluid. Hoe Maaike Neeltje de oorlog doorkomt, dat weten we niet. Ik heb ergens opgevangen dat ze ook bij haar kinderen inwoonde, maar dat kan ik niet staven. Volgens kleindochter Gerda Biemans woonde Maaike Neeltje bij haar overlijden in de Havenstraat.
Anekdote van Gerda Biemans, kleindochter: "Er kwam een keer een man aan de deur bij oma Van Kekem. Hij wilde een kleed verkopen, wat oma deed. Twee dagen later kwam de politie een de deur: het kleed was gestolen. Ze moest het teruggeven, daar was ze erg van van streek."
31-05-1944 : overlijden van Maaike Neeltje Lagerwerf. De lijkbezorger, Cornelis Hendrik J/Suurland (?), 33 jaar oud, geeft het aan. Ze is 31 mei overleden om 23.45. Ze is 74 jaar oud geworden. Ze is weduwe van Pieter Gerrit van Kekem en daarvoor van Dirk Dorsman, staat in de akte. Jacob Luijten staat hier niet vermeld. De straat staat er ook niet (meer) bij. Waar ze begraven is, kan wellicht nog worden uitgezocht. Er is een geneeskundige verklaring van de schouwarts. Hij bevestigt de datum en de tijd. Maaike is niet thuis overleden, maar in het gemeenteziekenhuis aan de Bergweg. De doodsoorzaak is (moeilijk leesbaar) carcinoma peric?? Het eerste woord is duidelijk leesbaar. Dat verwijst naar kanker. Aan welke vorm ze is overleden kan ik niet achterhalen, dat is onleesbaar. Misschien kan iemand dat wel lezen, zie de akte hieronder.
Er zijn mij 4 foto's bekend van Maaike Neeltje Lagerwerf, hierboven de laatste twee. Ze komen uit de nalatenschap van dochter Adriana van Kekem en haar dochter Gerda Biemans, respectievelijk mijn oma en moeder.
De twee foto's hierboven zijn vlak na elkaar genomen. Op de tweede zie je nog de schaduw van de fotograaf, met daarnaast nog iemand, zo te zien aan het kapsel twee vrouwen. Dat zou van Ko van Kekem kunnen zijn en wellicht van haar dochter Ton. Ik heb foto's uit de oorlog die door Nol Kroon gemaakt zijn, hij was getrouwd met Ko (Jacoba Bastiaantje van Kekem). Het zou goed kunnen zijn dat in die familie nog meer foto's van Maaike Neeltje bekend zijn.
De foto links was volgens Gerda Biemans een foto van de oudste dochter Neel, opoe van Kekem, Nel en dochter Nel. Het zijn 4 generaties, volgens Gerda. Neeltje is dan de staande vrouw naast Maaike Neeltje, die haar linkerhand liefdevol op de schouders legt van haar moeder. Neeltje haar oudste dochter heet ook Neeltje (van Erkel), zij is geboren in Schiedam op 6 juni 1921, zij legt haar linkerhand op de andere schouder. Zij lijkt me nog erg jong op deze foto. Als het kind op schoot van haar is, dan zou dat rond 1940 geboren moeten zijn. Ik kan haar niet vinden. Onbekend met wie Neeltje van Erkel trouwt. Ik zie dat de middelvinger van de linkerhand van Maaike Neeltje een ring heeft. Misschien is dat de trouwring van haar overleden man, Pieter Gerrit.
De foto rechts is Maaike Neeltje met wederom de baby op schoot. Die heeft er hier minder zin is. Naast haar staat kleindochter Nel Kroon. De jurk is dezelfde als op de twee foto's van het bezoek aan de molen in Gorinchem van Ko en Nol. Ze is duidelijk dezelfde persoon. Nel Kroon lijkt op haar oma.
Verklaring van de schouwarts van de dood van Maaike Neeltje.
Verklaring van de schouwarts van PG van Kekem.
Deze foto vond ik in een fotoboek van mijn oma, Adriana van Kekem. Een foto van een oude vrouw die aan het haken is.
Er staat helaas niets bij, ook niet op de achterkant.
De foto is wat onscherp.
De persoon lijkt sprekend (vorm van het gezicht) op Maaike Neeltje, maar dan wat ouder. Dat ze een hondje had, staat me vaag bij uit een verhaal van mijn moeder.
Dit zou dan de vijfde foto zijn van Maaike Neeltje.