Поділіться своєю думкою про онлайн уроки інформатики. Пройдіть анонімне опитування на головній сторінці сайту
Доброго дня, дорогі семикласники! Сьогодні ми з вами вирушимо у захопливу подорож у світ анімації. Напевно, ви всі любите дивитися мультфільми, грати в комп’ютерні ігри чи переглядати цікаві відео в інтернеті. Чи замислювалися ви коли-небудь, як створюються рухомі картинки, які оживають на екрані? Сьогодні ми дізнаємося, що таке анімація, які її види існують і як вона працює. Цей урок буде не лише цікавим, але й корисним, адже анімація — це не просто розвага, а й важлива частина сучасних технологій, які ви можете використовувати у своєму житті.
Анімація оточує нас всюди: у рекламі, кіно, іграх, навчальних програмах. І хто знає, можливо, хтось із вас у майбутньому стане творцем крутих анімаційних проєктів! Тож давайте налаштуємося на активну роботу, відкриємо зошити, візьмемо ручки й почнемо відкривати для себе цей дивовижний світ.
Актуальність і застосування анімації в житті
Анімація — це не просто рухомі малюнки, це мистецтво і технологія одночасно. Уявіть, як нудно було б дивитися рекламу, якби там не було яскравих рухомих персонажів чи ефектів. Або як би виглядали сучасні комп’ютерні ігри без анімованих героїв і динамічних сцен?
Анімація робить наше життя цікавішим і зручнішим.
У реальному житті анімація застосовується всюди. Наприклад, у медицині створюють анімовані моделі, щоб показати, як працює людське тіло. У школі ми можемо бачити анімацію в електронних підручниках, коли вивчаємо складні теми, наприклад, рух планет чи хімічні реакції. А ще анімація — це основа багатьох професій: режисери, дизайнери, програмісти працюють разом, щоб створювати мультфільми, спецефекти у фільмах чи навіть віртуальну реальність.
Сьогодні ви дізнаєтеся, як анімація створюється, які її види бувають і навіть спробуєте себе в ролі творців. Це знання може стати в пригоді не лише на уроках інформатики, а й у ваших майбутніх хобі чи професіях.
Актуалізація знань учнів
Перш ніж ми перейдемо до нової теми, давайте пригадаємо, що ви вже знаєте про графіку й комп’ютерні технології. Я поставлю вам кілька запитань, а ви спробуйте відповісти. Якщо щось забули — не страшно, пригадаємо разом!
Що таке комп’ютерна графіка?
Відповідь: Комп’ютерна графіка — це створення, обробка та відображення зображень за допомогою комп’ютера. Наприклад, малюнки, фотографії чи 3D-моделі.
Які програми для роботи з графікою ви знаєте?
Відповідь: Ми вже знаємо такі програми, як Paint, GIMP, Photoshop. Вони допомагають малювати й редагувати зображення.
Чим відрізняється растрова графіка від векторної?
Відповідь: Растрова графіка складається з пікселів (наприклад, фотографії), а векторна — з ліній і фігур, які можна масштабувати без втрати якості.
Як ви думаєте, чи може графіка рухатися?
Відповідь: Так, графіка може рухатися, якщо це анімація. Наприклад, коли персонаж у грі біжить чи коли ми дивимося мультфільм.
Молодці! Ви вже маєте базу знань, на яку ми спиратимемося. А тепер давайте дізнаємося, як звичайні картинки "оживають" і стають анімацією.
Основні теоретичні відомості і терміни
Отже, що таке анімація?
Анімація — це технологія створення ілюзії руху за допомогою послідовності зображень (кадрів), які швидко змінюють один одного. Слово "анімація" походить від латинського "anima", що означає "душа". Тобто анімація — це ніби "оживлення" картинок.
Як це працює? Уявіть, що ви швидко гортаєте блокнот, де на кожній сторінці намальовано трохи змінений малюнок. Якщо це робити швидко, здається, що малюнок рухається. У комп’ютерах і кіно принцип той самий, але замість паперу — кадри на екрані. Зазвичай для плавного руху потрібно щонайменше 24 кадри на секунду.
Основні види анімації:
Традиційна анімація — це коли кожен кадр малюють вручну. Так створювали старі мультфільми, наприклад, "Том і Джеррі".
Комп’ютерна анімація — створюється за допомогою програм на комп’ютері. Наприклад, 2D-анімація (плоскі персонажі, як у "Сімпсонах") або 3D-анімація (об’ємні моделі, як у "Шреку").
Стоп-моушн (покадрова анімація) — це коли фотографують реальні об’єкти (наприклад, пластилінові фігурки), трохи змінюють їхнє положення і знімають знову. Так зняли "Втечу з курника".
GIF-анімація — короткі циклічні анімації, які часто бачимо в інтернеті, наприклад, смішні рухомі картинки.
Основні терміни:
Кадр — одне статичне зображення в анімації.
Частота кадрів (FPS) — кількість кадрів за секунду (frames per second). Чим більше FPS, тим плавніший рух.
Таймлайн — шкала часу в програмах, де розміщують кадри для створення анімації.
Сьогодні анімацію створюють у спеціальних програмах, наприклад, Adobe Animate, Blender чи навіть у простих редакторах типу PowerPoint. А тепер давайте спробуємо застосувати ці знання на практиці!
Завдання на практичну роботу
Сьогодні ми створимо просту анімацію в програмі, яку ви вже знаєте, — Microsoft PowerPoint. Ваше завдання: зробити коротку анімацію "Рухома кулька".
Інструкція:
Відкрийте PowerPoint і створіть новий слайд.
Намалюйте на слайді коло (це буде наша кулька) за допомогою інструменту "Фігури".
Перейдіть у вкладку "Анімація" і виберіть ефект, наприклад, "Переміщення".
Налаштуйте шлях руху кульки, щоб вона рухалася зліва направо.
Установіть час анімації (наприклад, 2 секунди) і перевірте результат, натиснувши "Попередній перегляд".
Додаткове завдання (для тих, хто впорається швидко): Додайте до кульки ще один ефект, наприклад, "Зникнення" в кінці руху.
Працюйте акуратно, допомагайте один одному, а якщо щось незрозуміло — піднімайте руку, я підійду.
Домашнє завдання
Теорія: Перепишіть у зошит визначення "анімація", основні види анімації та терміни (кадр, FPS, таймлайн).
Практика: Спробуйте вдома створити просту GIF-анімацію. Для цього можете скористатися онлайн-сервісом (наприклад, ezgif.com). Намалюйте 3-5 кадрів (наприклад, як сонце сходить) і об’єднайте їх у GIF. Принесіть результат на флешці або надішліть мені на електронну пошту.
Творче завдання (за бажанням): Придумайте ідею для короткого мультфільму (1-2 речення) і запишіть її в зошит.
Ось і все на сьогодні! Ви молодці, адже дізналися багато нового про анімацію і навіть спробували себе в ролі аніматорів. На наступному уроці ми продовжимо цю тему й дізнаємося, як створювати складніші анімації. До зустрічі!
У підручнику стор. 181-185п.5.1
Попередньо вивчити види анімації сторінка 183 підручника
Ознайомлення з різними видами анімації
1. Запустіть браузер.
2. Ознайомтесь з мультфільмами (протягом 1–2 хвилин для
кожного) за відповідними посиланнями:
Визначте для вказаних прикладів назву мультфільму та вид
анімації, який було використано під час його створення,
і внесіть ці дані в таблицю:
Збережіть результат виконання завдання у вашій папці
у файлі з іменем вправа 1.docx.
Тест на тему "Поняття про анімацію. Види анімації" (за основними теоретичними відомостями)
Що таке анімація?
a) Програма для малювання
b) Ілюзія руху за допомогою послідовності кадрів
c) Статичне зображення
d) Текстовий файл
Правильна відповідь: b) Ілюзія руху за допомогою послідовності кадрів
Від якого слова походить термін "анімація"?
a) Anima (душа)
b) Animal (тварина)
c) Anime (мультфільм)
d) Annual (щорічний)
Правильна відповідь: a) Anima (душа)
Скільки кадрів за секунду потрібно для плавного руху в анімації?
a) 10
b) 24
c) 50
d) 100
Правильна відповідь: b) 24
Що таке кадр в анімації?
a) Програма для редагування
b) Один звук у відео
c) Одне статичне зображення
d) Частина тексту
Правильна відповідь: c) Одне статичне зображення
Який вид анімації створюють вручну, малюючи кожен кадр?
a) Комп’ютерна
b) Традиційна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: b) Традиційна
Який вид анімації використовує фотографії реальних об’єктів?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: c) Стоп-моушн
Який вид анімації найчастіше використовують у комп’ютерних іграх?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: b) Комп’ютерна
Що таке GIF-анімація?
a) Довгий мультфільм
b) Коротка циклічна анімація
c) Об’ємна 3D-анімація
d) Анімація без звуку
Правильна відповідь: b) Коротка циклічна анімація
Що означає абревіатура FPS у контексті анімації?
a) Frames Per Second
b) Fast Processing Speed
c) Full Picture Size
d) Free Program Software
Правильна відповідь: a) Frames Per Second
Яка програма може бути використана для створення анімації?
a) Microsoft Word
b) Adobe Animate
c) Paint
d) Notepad
Правильна відповідь: b) Adobe Animate
Що таке таймлайн у програмах для анімації?
a) Інструмент для малювання
b) Шкала часу для розміщення кадрів
c) Панель із кольорами
d) Кнопка для збереження файлу
Правильна відповідь: b) Шкала часу для розміщення кадрів
Який вид анімації включає 3D-моделі?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: b) Комп’ютерна
Як називається анімація, створена в PowerPoint?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: b) Комп’ютерна
Який приклад традиційної анімації відомий у світі?
a) "Шрек"
b) "Том і Джеррі"
c) "Втеча з курника"
d) "Сімпсони"
Правильна відповідь: b) "Том і Джеррі"
Який приклад стоп-моушн анімації?
a) "Шрек"
b) "Втеча з курника"
c) "Сімпсони"
d) GIF у месенджері
Правильна відповідь: b) "Втеча з курника"
Що потрібно для створення стоп-моушн анімації?
a) Комп’ютер із програмою
b) Фотокамера й реальні об’єкти
c) Папір і олівці
d) Тільки мишка
Правильна відповідь: b) Фотокамера й реальні об’єкти
Яка частота кадрів забезпечує дуже плавний рух?
a) 10 FPS
b) 24 FPS
c) 60 FPS
d) 5 FPS
Правильна відповідь: c) 60 FPS
Який вид анімації найпростіший для створення в інтернеті?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: d) GIF-анімація
Як називається процес зміни кадрів у стоп-моушн?
a) Рендеринг
b) Покадрова зйомка
c) Малювання
d) Монтаж
Правильна відповідь: b) Покадрова зйомка
Який вид анімації найчастіше бачимо в рекламі?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: b) Комп’ютерна
Що потрібно враховувати при створенні анімації?
a) Колір фону
b) Частоту кадрів
c) Розмір шрифту
d) Швидкість інтернету
Правильна відповідь: b) Частоту кадрів
Яка програма НЕ підходить для створення анімації?
a) Blender
b) Adobe Animate
c) Microsoft Word
d) PowerPoint
Правильна відповідь: c) Microsoft Word
Як можна назвати людину, яка створює анімацію?
a) Програміст
b) Аніматор
c) Художник
d) Редактор
Правильна відповідь: b) Аніматор
Який вид анімації найдовший у створенні?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) GIF-анімація
d) Стоп-моушн
Правильна відповідь: a) Традиційна
Що таке 2D-анімація?
a) Об’ємні моделі
b) Плоскі рухомі зображення
c) Фотографії об’єктів
d) Текст із рухом
Правильна відповідь: b) Плоскі рухомі зображення
Який вид анімації використовує пластилін?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: c) Стоп-моушн
Яке значення FPS найпоширеніше в кіно?
a) 10
b) 24
c) 30
d) 60
Правильна відповідь: b) 24
Що таке рендеринг у комп’ютерній анімації?
a) Малювання кадрів
b) Обробка і створення фінального відео
c) Зйомка об’єктів
d) Збереження файлу
Правильна відповідь: b) Обробка і створення фінального відео
Який вид анімації найшвидший у створенні?
a) Традиційна
b) Комп’ютерна
c) Стоп-моушн
d) GIF-анімація
Правильна відповідь: d) GIF-анімація
Де найчастіше використовують таймлайн?
a) У текстових редакторах
b) У програмах для анімації
c) У браузерах
d) У калькуляторах
Правильна відповідь: b) У програмах для анімації
Розподіл питань за групами результатів (ГР)
Група результатів 1 (ГР1): Працює з інформацією, даними, моделями
Питання, що оцінюють розуміння теоретичних понять, аналіз видів анімації та їх особливостей:
№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Група результатів 2 (ГР2): Створює інформаційні продукти
Питання, пов’язані зі створенням анімації, інструментами та процесами:
№ 10, 11, 13, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 28, 29, 30
Група результатів 3 (ГР3): Працює в цифровому середовищі
Питання, що стосуються роботи з програмами та цифровими інструментами:
№ 10, 11, 13, 22, 30
Група результатів 4 (ГР4): Безпечно та відповідально працює з інформаційними технологіями
Питання, що можуть оцінювати усвідомлення правильного вибору інструментів і відповідального підходу до роботи (у цьому тесті таких менше, але умовно віднесемо):
№ 22 (оскільки вибір правильного інструменту — це відповідальність)
Пояснення розподілу
ГР1 включає питання, що перевіряють знання понять, термінів і видів анімації (теоретична база).
ГР2 охоплює питання, пов’язані із практичним створенням анімації.
ГР3 зосереджена на роботі з цифровими інструментами.
ГР4 у цьому тесті менш виражена, але питання №22 умовно підходить, бо правильний вибір програми — частина відповідальної роботи.
Деякі питання (наприклад, №11, №18, №19) належать до кількох груп, бо поєднують теорію, практику й цифрове середовище.