Учням


Практичний психолог: Камко Олена Сергіївна (lennik919@gmail.com) 

м.т. 093 744 63 18

Соціальний педагог: Кривопиша Олександр Михайлович (krivopisha1987@gmail.com)
м.т. 093 794 60 32 

Тайм-менеджмент для підлітків

Роботизований світ і цифрові помічники дедалі частіше стають обмежувальними факторами у формуванні дієвого тайм-менеджменту. Суспільство зазнає істотних змін у зв’язку з потужною трансформацією комунікативного середовища. Історичний детермінізм породжує нову економічну категорію, своєрідний ринок з поляризацією форм і попитом – ринок вільного часу. Виробники мультимедійного контенту змагаються між собою: наш вільний час привласнює економіка. 

Відсутність самоорганізації та самодисципліни, недотримання внутрішнього розпорядку, недосконале планування робочого часу, невміння розставляти пріоритети або ж слабка мотивація призводять до неминучого – наш життєвий годинник безперебійно рухається, а ми стоїмо на перехресті вибору – раціональне використання часу чи надмірна завантаженість і неефективність.

Окрім того, управління власним часом ускладнюється наявністю хронофагів (інтернет, телебачення, соціальні мережі), до речі, ними можуть бути й люди, наприклад, однокласники, які пропонують «забити» на домашнє завдання та піти в кіно, чи друзі, які люблять обмінюватись смішними мемами в навчальний час.    

Все ускладнюється ще і тоді, коли ти підліток і в тебе в розпорядженні лише 24 години: орієнтовно 7 годин на сон, 6 годин – на навчання в школі, близько 3 годин на домашні завдання. А ще треба виділити час на підготовку до ЗНО або ж улюблені секції. Шалений темп! І лише ефективна стратегія управління часом може допомогти балансувати між важливими аспектами життя. 

Тримайте техніки для підлітків, які допоможуть раціоналізувати найважливіший економічний ресурс – час. 

1. Методика Марка Форстера «Автофокус»

Програмний каркас техніки являє собою не систему організації завдань, а насамперед спосіб реалізації поставлених цілей. Візьміть улюблений блокнот і запишіть ваші цілі в будь-якій послідовності. Список формуйте із завдань, незалежно від рівня важливості.


Пробіжіть очима по занотованим на сторінці справам і переглядайте їх доти, поки якась справа не змусить вас її позбутись. Вона одразу виділиться на фоні інших. Ви оберете її автоматично.

Знайшли необхідну для виконання справу? Дійте, але не намагайтесь зробити її одразу, якщо у вас немає бажання. Сьогодні ви натиснули кнопку «СТАРТ», але якщо зникла мотивація, ви маєте чудову можливість перетягнути цю справу в кінець списку і повернутись до неї згодом. 


Аналізуйте справу за справою. Якщо вас нічого з записаного не зацікавило, викресліть всі пункти. Не варто їх переносити в кінець списку. Значить зараз не час, ви просто не готові до реалізації поставлених цілей. Швидше за все, викреслюючи певні справи й задачі, ви трансформуєте власні цілі та бажання, задаєте собі нові пріоритети. Виділіть маркером те, що втратило актуальність для вас.

Перед вами блокнот. Останні нотатки. Виконавши кінцеву справу, ви автоматично повертаєтесь до справи під номером №1. А далі... відредаговані задачі, відкладені цілі й новий, чіткий алгоритм оперативного тайм-менеджменту. Система дозволяє знайти баланс між раціональністю та інтуїцією і добре підходить тим людям, які не люблять заздалегідь розписувати великі плани. 

2. Техніка GTD

Техніка GTD становить собою фреймворк ефективного планування і є інфраструктурою із  залученням додаткових засобів та нової методики систематизації.

Запишіть всі справи в блокнот, Excel-таблицю чи скористайтесь додатком DoIt. Ми не здатні тримати в голові більше ніж 4 справи, тому записувати їх дуже важливо. Проаналізуйте поставлені завдання і проведіть їх початковий аналіз. Розкладіть все по поличках. Занотовані задачі розділіть на чотири категорії:

Далі перегляньте новий перелік. Уявіть, що ви прийшли в ресторан з українською, але авторською кухнею і вам приносять оновлене меню. Справи швидко застарівають: щось втрачає актуальність, щось переноситься на майбутнє, тому щотижня переглядайте їх. 

Останній крок – ваш  впевнений вибір. Чітка обробка й організація значно знижує рівень стресу, тож коли ви визначилися з актуальною справою і конкретною дією до її виконання – працюйте!

3. Матриця управління часом по Стівену Кові

Цей підхід є нічим іншим, як готовим шаблоном управління часом. Відмінним інструментом для планування зайнятості й продуктивним управлінням щоденними справами.

Всі поточні й заплановані справи розділіть на чотири категорії за принципом терміновості й важливості. Для наочності намалюйте квадрат і розділіть його на 4 поля. Перший квадрат – термінові й невідкладні справи (критичні ситуації, нагальні проблеми, які треба терміново вирішити).


Другий квадрат – важливі, але не дуже термінові справи (найважливіша категорія, профілактичні дії, пошук нових можливостей, планування, відновлення сил).

Третій квадрат – неважливі, але термінові справи (задачі для «негайного усунення»: телефонні дзвінки, невідкладні справи, листування у месенджері).

Четвертий квадрат – неважливі й нетермінові справи (рутинні ритуали, хронофаги: дрібниці, які віднімають час).

4. Правило «2 хвилин»

Надзвичайно легкий план дій. Правило, яке безжалісно бореться з прокрастинацією і допомагає впорядкувати своє життя швидко.

Всі прості справи, які можна реалізувати за 2 хвилини, виконуйте негайно. Помийте чашку після кави, приберіть на робочому столі чи уточніть у вчителя, де знайти додаткову інформацію для домашньої роботи. Не додавайте подібні задачі в перелік справ на день, бо вони занадто мізерні, щоб тягнути на реальну справу.

Якщо на виконання справи потрібно більше, ніж дві хвилини, то почніть виконувати її саме зараз. Найважче – розпочати. Хочете покращити рівень знань із математики? Виконайте одне рівняння (навряд чи це займе більше, ніж дві хвилини) – і ви побачите, як легко вирішити всі завдання з домашньої роботи. Хочете зробити читання приємною звичкою? Прочитайте першу сторінку нової книжки, і ви не помітите, як перший розділ буде позаду. 

Організація управління часом на основі пріоритетів — це результат еволюції трьох поколінь. Перше – характеризується наявністю записних книжок, друге – календарями й діловими щоденниками, третє покоління – це сучасний етап управління часом, для якого характерна ідея виділення пріоритетів, цінностей і порівняння значущості різних справ. 


Спробуйте заради експерименту і розширення власного досвіду змінити свою звичну систему тайм-менеджменту. Якщо ви використовуєте паперові планувальники або щоденники, скористайтеся програмними застосунками й гаджетами. Якщо ви віддаєте перевагу електронному тайм-менеджменту – киньте собі виклик, поверніться в архаїку і використайте тільки папір і ручку. 

Цілепокладання – це процес моделювання результату ще невиконаних робіт і без ефективного тайм-менеджменту він неможливий. 

14.12.2022


Як подолати залежність від соціальних мереж?

Видалитися з усіх соціальних мереж. Відключити інтернет. Викинути всі гаджети і переїхати в ліс. Це звісно жарт.

12.12.2022

КІБЕРБЕЗПЕКА ПІДЛІТКІВ: 6 правил свідомого юзера

Перейдіть для перегляду за покликанням 

08.12.2022

10 грудня міжнародний день прав людини

10 грудня міжнародна спільнота відзначає День прав людини (Human Rights Day). Саме у цей день в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини.

Загальна декларація прав людини є видатним документом в історії людства. Цим документом закріплено, що права людини – невід’ємний елемент людської особистості і людського буття. Загальною декларацією прав людини започатковано процес створення системи міжнародних стандартів у галузі прав людини, набуття ними універсального характеру.

До створення цього універсального документу не існувало ефективного та дієвого механізму захисту основоположних і невід’ємних прав людини. Особливо гострим стало питання захисту прав людини після Другої світової війни. Увесь світ тоді об’єднався заради однієї спільної мети – створення єдиної міжнародної системи захисту прав людини.

У Преамбулі Загальної декларації прав людини Генеральна Асамблея зазначила, що «проголошує цю Загальну декларацію прав людини як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав-членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією».

Ще одним міжнародним актом, покликаним гарантувати захист прав людини, є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.

Україна, будучи державою-членом Ради Європи, 17 липня 1997 року ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї. Згідно преамбули Конвенції вона має на меті забезпечити загальне та ефективне визнання прав людини, проголошених Генеральною Асамблеєю ООН у Загальній декларації прав людини.

Конвенція не лише спрямована на захист широкого спектра громадянських та політичних прав, а запровадила ефективний механізм забезпечення прав особи, що зокрема передбачає право на індивідуальне звернення за захистом порушених прав.

Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. Окупація Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим, порушення прав людини цією державою на тимчасово окупованій території України АР Крим, агресія Російської Федерації на сході України, численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу свідчать про неспроможність як окремих держав, так і світової спільноти забезпечити на належному рівні захист прав людини і основоположних свобод.

Тому як ніколи суспільство має згуртуватися для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення сприятливих та безпечних умов життя в усьому світі.


Профілактика торгівлі людьми

Торгівля людьми – означає здійснення з метою експлуатації, вербування, перевезення, передачі, приховування або одержання людей шляхом загрози силою або її застосування, або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою, або уразливості положення, або шляхом підкупу у вигляді платежів або вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу.

Перегляньте відо за покликанням: https://youtu.be/Ci4LraiZcDw

За допомогою можна звернутися до Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів за номером 527 з 8:00 до 20:00 ( безкоштовно з мобільних) або 0800 505 501 ( безкоштовно зі стаціонарних телефонів).

Особи,які перебувають за кордоном,можуть звернутися до консультантів гарячої лінії за електронною адресою 527.hotline@gmail.com

Будьте обачні та бережіть себе.

07.12.2022


Тиждень доброчесності

Головна мета тижня – ознайомити учнівство з поняттям “доброчесність“, надати базові знання про корупцію та її негативні наслідки; створити умови, за яких діти зможуть поставити, в першу чергу, собі запитання, які вони ніколи раніше не ставили та не думали про них.

Для чого бути доброчесним? Як це бути доброчесним? Як варто вчинити в тій чи іншій ситуації, коли рішення не є очевидним? 

Формування цінностей у дітей починається зі школи, однак небагато учнів знають, що таке корупція, усвідомлюють її наслідки та інтегрованість у різні сфери суспільного життя. Діти рідко стикаються з цією темою, а вона складна і потребує комплексного підходу. Ще менше з учнями говорять про доброчесність – як протиставлення корупції. Пов’язано це із тим, що, на перший погляд, поняття доброчесності є абстрактним, тому говорити про неї може бути складно чи некомфортно.

Перегляньте выедо за покликанням: https://youtu.be/1B2vJko0Cqw

06.12.2022

У всьому світі 5 грудня відзначають Міжнародний День волонтера. Свято було засновано ще у 1985 році за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН.

Міжнародний день волонтера – свято кожного, хто хоч раз за покликом серця допомагав людям, не чекаючи подяк, нагород і визнання. В Україні, як і в усьому світі, волонтерський рух займає особливе місце, адже волонтери у нас – це діти, які зігрівають захисників листами, малюнками, цукерками та улюбленими іграшками; це патріоти, що всіляко допомагають боронити нашу рідну українську землю.

Дуже приємно, що мешканці нашого міста не залишаються осторонь проблем людей, які потребують допомоги. Тому сьогоднішнє свято об’єднує всіх нас, надихає і дає надію. Бажаємо усім волонтерам міцного здоров’я, добробуту, наснаги на добрі справи, родинного затишку і тепла, миру та благополуччя.

Ми впевнені, доки в наших серцях є місце для допомоги, чуйності, доброти та співчуття, Україна житиме і процвітатиме. Нехай ваші благі справи повертаються вам тим самим добром!


3 грудня – Міжнародний день інвалідів


Відзначаючи щороку Міжнародний день людей з інвалідністю, прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги. Для них мають бути створені такі умови, які дадуть змогу відчувати себе рівними серед рівних. Адже саме ставлення до осіб з інвалідністю визначає ступінь цивілізованості суспільства.

Україна, як і всі цивілізовані країни з високою культурою людських відносин, до таких людей ставиться, як до людей з особливими потребами, які потребують додаткової уваги суспільства. Такі люди не називають себе інвалідами, вони не вимагають до себе жалю, для них важливе лише елементарне – можливість жити. Бути в суспільстві, самореалізуватися, мати доступ до гідної освіти і робочих місць.

  Проведення Міжнародного дня людей з обмеженими фізичними можливостями спрямовано на привернення уваги до проблем цієї категорії суспільства, захист їх гідності, прав та благополуччя. Це день підведення підсумків зробленого, аналіз фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.

 02.12.2022

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щороку, починаючи з 1988 року,  1 грудня відмічається Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Його мета – підвищити рівень обізнаності населення про епідемію СНІДу,  привернути уваги громадськості і нагадати суспільству, що ВІЛ/СНІД є однією з самих глобальних проблем людства. Також  цей день вважають Днем пам’яті жертв цього захворювання. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування. 75,7 мільйонів осіб заразилися ВІЛ з початку епідемії. Від захворювань, зумовлених ВІЛ-інфекцією та СНІДом, померли 35 мільйонів осіб у світі.

Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. Вона знаходиться на другому місці у Східній Європі за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. За інформацією Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ/СНІД, на початок 2020 року в Україні проживало більше 250  тисяч українців,які мають ВІЛ, з них 80 тисяч (32%) не знають про свій статус.

Щодня діагноз «ВІЛ» отримують майже 60 українців. Щодня в Україні від СНІДу помирає 7 людей…

      Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це ще одна можливість  дізнатися про факти щодо поширеності ВІЛ-інфекції і втілити знання у практику. Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти та усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ-інфікованими, вони можуть за допомогою цих знань дбати про власне здоров’я і здоров’я інших та толерантно ставитися до тих, хто живе з ВІЛ-інфекцією.

ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.

СНІД — синдром набутого імунодефіциту. Від моменту зараження ВІЛом до вираження симптомів СНІДу може пройти понад 10 років. Виявити інфікування може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ. При негативному статусі слід пам’ятати  про «період вікна» — час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.

 Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів може бути як коротким – 4 – 5 тижнів, так і дуже довгим – декілька років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи людини.

Вірус передається:

– статевим шляхом (при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою);

– парентеральним шляхом (через кров, насамперед, через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин; через забруднений, нестерильний медичний інструмент);

– від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком).

                    ВІЛ-інфекція не передається:

– через рукостискання;

-обійми;

– кашель або чхання;

– при використанні загального телефону;

– при відвідинах хворого в лікарні;

– через укуси комах;

– при користуванні загальним туалетом;

– через їжу і посуд при сумісному помешканні;

– при купанні в басейні, лазні або ванні;

– через білизну і одяг.

Що робити, щоб уникнути інфікування ВІЛ-інфекції:

– уникати випадкових статевих зв’язків;

– утримуватись від вживання наркотичних речовин

якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків,

– не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);

– для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;

– для ВІЛ-позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігання ВІЛ-інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження.

 01.12.2022

Що таке домашнє насильство?

Домашнє насильство означає всі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, які відбуваються в лоні сім`ї чи в межах місця проживання або між колишніми чи теперішніми подружжями або партнерами.

Фізичне насильство:

§  Побої, стусани, штовхання.

§  Перешкоджання вільному пересуванню.

§  Примус до вживання алкоголю чи наркотичних речовин.

§  Створення ситуацій, що несуть ризик чи загрозу життю та здоров`ю.

§  Погрожування зброєю чи іншими речами, що можуть завдати фізичної шкоди.

§  Позбавлення допомоги під час хвороби чи вагітності.

§  Перевезення до іншого місця в межах країни чи за кордон шляхом обману або примусу.

Психологічне насильство:

§  Погрози вбити чи скалічити (в тому числі дітей).

§  Словесні образи та приниження жестами й мімікою.

§  Погрози відібрати дітей.

§  Шантаж та маніпуляції, введення в оману для власної вигоди.

§  Булінг (цькування, переслідування, залякування).

§  Постійний та цілковитий контроль.

§  Зневага як до особистості.

§  Постійна критика та насмішки.

§  Безпідставні звинувачення та формування почуття провини.

§  Обмеження у контактах із близькими та друзями, у виборі кола спілкування.

§  Нехтування правом на честь та гідність.

§  Безпідставні ревнощі, обвинувачення у зраді.

§  Дискримінація через переконання, віросповідання, походження, статус.

§  Примушування спостерігати за насильством над іншими людьми чи тваринами.

§  Погроза позбавити житла або особистого майна.

Сексуальне насильство:

§  Примушування до небажаних статевих стосунків.

§  Торкання інтимних частин тіла без згоди.

§  Змушення до статевого акту з іншою людиною.

§  Примус до неприйнятних форм сексу, садистських практик.

§  Нав`язування відвертого стилю одягу або поведінки всупереч твоєму бажанню.

§  Примушування спостерігати за статевими актами між іншими людьми.

§  Примушування до участі у створенні чи перегляді порнографічних матеріалів.

Економічне насильство:

§  Позбавлення їжі та води.

§  Обмеження доступу чи позбавлення житла.

§  Пошкодження особистого майна.

§  Перешкоджання у доступі до необхідних послуг.

§  Позбавлення власних коштів, інших матеріальних цінностей.

§  Майновий шантаж.

§  Заборона працевлаштовуватись, навчатись.

§  Примушування до жебрацтва.

 29.11.2022

Щорічно в Україні, з 25 листопада до 10 грудня включно, проводиться Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», яку ініціював Перший всесвітній інститут жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

- 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.

- 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

- 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством.

- 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.

- 5 грудня – Міжнародний день волонтера.

- 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.

- 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.

- 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки. Подібні дії з боку насильника приводять до негативного фізичного, психічного та соціального стану здоров’я постраждалої особи. Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки та діти.  Нажаль, в нашому суспільстві переважає думка, що проблеми жорстокого поводження із членами сім’ї є внутрішньою проблемою цієї сім’ї і не потребує втручання суспільства, а тим більше держави. Але саме право на захист від насильства над особою, особливо в сім’ї, є одним із найголовніших прав громадян та дітей зокрема. Насильство дуже часто присутнє в нашому житті і ми відіграємо в ньому певну роль. Залежно від ситуації ми є свідками, жертвами або ж кривдниками. Трагічність ситуації в тому, що свідки чи жертви насильницької діяльності переносять модель кривдницької поведінки у власне життя та продовжують чинити насильство.

Жінки по всьому світу стають жертвами зґвалтувань та зазнають побутового насилля, до того ж, масштаби та істинна природа його нерідко приховані. Дуже важливо, щоб кожен з нас усвідомив, що насилля проти жінки – це не міф, а реальна проблема, від якої навіть сьогодні, у XXI сторіччі, потерпають українські жінки.

Україна як держава докладає зусиль, аби викорінити насильство в сім'ї, зокрема, було ухвалено відповідний закон, країна приєдналась до кампанії ООН проти побутового насильства, започатковано загальнодержавну кампанію “Стоп-насильству”.

24.11.2022

17 листопада світова спільнота відзначає Міжнародний день відмови від куріння.  

Мета Міжнародного дня відмови від паління — сприяти зниженню поширення тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння усіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я. В наш час в Україні нараховується майже 9 мільйонів активних курців, які складають третину всього працездатного населення країни. Дослідження свідчать, що більшість дорослих курців (65%) хотіли б позбавитись цієї звички і намагались зробити це не один раз. Розвиток залежності від нікотину - одна із головних перешкод при відмові від паління.

В Україні тютюнопфаління є опосередкованою причиною кожного п'ятого випадку смерті осіб віком понад 35 років. Щороку в нашій країні помирають від наслідків куріння близько 100 тис. людей. Ті, хто почав палити до 15 років  уп’ятеро частіше помирають від раку легень. 

16 листопада увесь світ відзначає Міжнародний день толерантності


На сьогодні дуже важливим фактором розвитку сучасної держави є системне усунення умовних бар’єрів між людьми.

Одна із складових безбар’єрності – це толерантність. Толерантність — це повага, сприйняття та розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості. 

24 лютого, коли росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну, звичне життя українців кардинально змінилося. З першого дня війни українці шукають відповіді на запитання, якими ніколи не задавалися раніше.

Нашим новим загальним бар’єром тепер стала війна. Нині ми точно розуміємо, що таке життя «до» та «після». І майже кожен в ці дні зіткнувся з багатьма ситуаціями вперше.

Так, усі люди різні і завдяки цьому кожен займається своєю справою, яка допомагає багатьом людям. Завдяки тому, що ми такі різні, ми виграємо.

Під час війни хтось поїхав, хтось залишився, хтось не може працювати й лише волонтерить, а хтось рятується фокусом на роботі. 

Варто пам’ятати одну істину - коли багато людей думають по-різному й рухаються в одному напрямку — це вільний рух вільних людей. Коли ж багато людей думають однаково й рухаються в одному напрямку — це культ.

Багато людей стверджують, що українці сваряться між собою, проте в тяжкі часи об’єднуються, а коли вони минають, знову сваряться. А дехто каже, що після нашої перемоги у цій війні ми станемо більш дружніми й любитимемо один одного, а інші, що буде як завжди.

Але варто зрозуміти, що наше майбутнє залежить тільки від нас та нашого вибору. Тож у ці дні, як ніколи, ми повинні толерантно ставитися до вибору інших.

 Будьмо толерантними та прямуємо до нашої Перемоги!

Перегляньте короткометражний мультфільм "Подарунок" за покликанням:  https://www.youtube.com/watch?v=8B3PBCLpRMo

13 листопада – Міжнародний день незрячих! 

13 листопада у світі відзначається Міжнародний день незрячих людей (International Day of the Blind), який був призначений ВООЗ, до якої належить і Україна

Цей день пов’язаний із днем народження відомого французького педагога Валентина Гаюї (Valentin Haüy, 13.11.1745 р.), який є засновником ряду паризьких підприємств і шкіл для сліпих. Він став першим у своєму роді людиною, яка відтворила подібні організації, яких до 18 ст. у всьому світі не було жодної. Ця людина завдяки рельєфно-лінійному шрифту, зробила навчання сліпих не тільки можливим і доступним, але й цікавим.

У 1829 році француз Луї Брайль (фр. Louis Braille) - вихованець Паризького національного інституту для сліпих дітей розробив універсальну систему рельєфно-точкового шрифту(так званий шрифт Брайля), що знайшов розповсюдження у всіх країнах світу. В основі шрифту Брайля лежить комбінація шести крапок. Брайль використав порядок букв латинського алфавіту. Для позначення перших букв алфавіту використовують верхні й середні крапки шести крапок

За даними ВООЗ, близько 300 мільйонів людей в світі страждає від порушень зору, з них майже 40 мільйонів незрячі. Щорічно кількість сліпих зростає на 1-2 млн. осіб, адже що п’ять секунд втрачає зір один дорослий, а кожну хвилину – 1 дитина. Медичний журнал The Lancet Global Health довів, що вчені прогнозують зростання кількості незрячих людей до 115 мільйонів у 2050 році, якщо медичне суспільство не розробить нових методів лікування сліпоти. Приблизно 90% людей, які страждають від порушень зору, мешкають в країнах що розвиваються. Зростання кількості незрячих вчені пов’язують у першу чергу, зі старінням населення.

В Україні точної офіційної статистики щодо кількості людей з порушеннями зору немає, за неофіційними даними, – це приблизно 100 тисяч людей, з них понад 10 тисяч – діти. До речі, для України проблема дитячої сліпоти і порушення зору є вкрай актуальною, оскільки дитяча сліпота і слабкий зір в нашій країні займає 4 місце серед основних причин інвалідності дітей.

Ця дата покликана привернути увагу здорових людей до проблем тих, хто втратив зір і опинився у важких життєвих обставинах. Дії усіх направлені на те щоб на сьогоднішній день, коли суспільство не зовсім готове приймати без стереотипів та упереджень осіб з порушеннями зору, привернути увагу до таких людей, та поступово створити умови для їх безбар’єрної життєдіяльності у суспільстві.

Цього дня – медики, закликають всіх громадян не бути байдужими, звернути увагу на людей, які втратили зір і потребують підтримки і допомоги. До цього ж,  нагадуємо про те, що є люди, які втратили зір, мають порушення зору, тощо, а є люди, які навіть не задумуються, що втратити зір частково або повністю може будь хто. Тож, будьте уважні до людей, якщо вони з білою тростиною.

Дбайте і про себе, щоб зберегти хороший зір надовго, не забувайте про профілактичні огляди, піклуйтеся про те як ви будете споглядати навколишній світ.

13.11.2022

Як впоратись зі злістю?

1. Порахуйте від чи до 10. Якщо не допомагає почніть рахувати від 100 до 1. Під час цього процесу пульс сповільниться, і злість, ймовірно, зникне.

2. Дихайте.Коли ви відчуваєте злість, ваше дихання пришвидшується. Саме тому слід робити повільні, глибокі вдихи й видихи: вдих через ніс, видих через рот. Сконцентруйтесь на вашому глибокому диханні.


3. Вийдіть на прогулянку чи займіться спортом. Вправи допомагають заспокоїти нерви і зменшити злість. Вийдіть на прогулянку, покатайтесь на велосипеді. Це корисно для мозку й для тіла.

 

4. Розслабте м’язи. Суть у тому, щоб почергово напружувати, а потім розслабляти по черзі всі групи м’язів: шию, живіт, спину, плечі, губи, очі та інші.

5. Зробіть розтяжку. Повороти шиї та плечей - хороші приклади легких рухів, які можуть вам допомогти контролювати тіло та приборкати емоції.

6. Ментальна втеча.Підіть у тиху кімнату, заплющіть очі, і уявіть себе в місці, де ви розслабляєтеся. Сконцентруйтесь на деталях бажаної сцени. Там є вода? Якого вона кольору та відтінку? Є гори? Які вони? Наскільки високі? Які там дерева і квіти? Співають птахи? Які? Ця техніка допоможе знайти спокій.

7. Музика. Дозвольте музиці вгамувати ваші негативні емоції.

Увімкніть улюблену спокійну музику, і відженіть злість співом або танцями.


8. Припиніть розмови. Коли ви відчуваєте сильну злість, легко втратити контроль і наговорити багато неприємних речей, які ви б ніколи не сказали в стані спокою. Припиніть розмови, це дасть вам можливість зібратися з думками.


9. Зробіть паузу. Сядьте подалі від інших. У цей час тиші ви можете обдумати події та повернути свій емоційний стан до нейтрального.

 

10.Дійте. Використовуйте свою енергію, яка кипить через злість. Зробіть щось хороше комусь іншому. Спрямуйте енергію на щось продуктивне.

11.Запишіть свої емоції у свій щоденник. Те, що ви не можете сказати, можливо, ви зможете написати. Запишіть свої почуття. Обробляючи інформацію через записування, ви можете допомогти собі заспокоїтися та переоцінити події, які призвели до таких почуттів.

12. Змініть свою рутину. Наприклад, якщо ваша поїздка на навчання виснажує, змініть маршрут.

13. Поговоріть з другом. Не варіться в подіях, які вас розізлили. Допоможіть собі обробити те, що трапилось, розмовляючи з другом, якому ви довіряєте, і який вміє вас підтримати. Це дозволить побачити нову перспективу.

14. Смійтеся. Долайте гнів, шукаючи спосіб посміятися. Це може бути смішна гра з іншими дітьми, перегляд смішних відео тощо.

15. Практикуйте вдячність. Сфокусуйтесь на хорошому. Усвідомте, як багато речей є у вашому житті. Це допоможе нейтралізувати злість і обдумати ситуацію з іншого ракурсу.

16. Встановіть таймер. Коли ми відчуваємо злість, можемо наговорити багато дурниць. Тому поставте таймер, дайте собі час перед тим, як відповісти. Час зробить вас більш спокійним.

17. Напишіть лист. Напишіть лист людині, яка розізлила вас. Але не відправляйте. Видаліть чи порвіть його. Часто висловити емоції у конкретній формі - саме те, що вам треба.

18. Уявіть, що пробачаєте тих, на кого злі. Знайдіть у собі сміливість пробачати комусь, хто образив вас. Так, для цього потрібні сили. Якщо зможете це зробити, відчуєте, як злість стихає.

19. Практикуйте емпатію. Спробуйте "прогулятися у чужому взутті", і побачити ситуацію з їхньої перспективи. Коли ви розповідаєте історію чи обдумуєте події з протилежної точки зору, можете отримати користь з нового розуміння ситуації та стати менш злим.


20. Висловлюйте вашу злість. Не тримайте в собі ваші емоції. Розкажіть про ваші почуття тим, кому довіряєте.

10.11.2022

Базові правила психологічної стійкості під час війни

1. Не очікуйте, коли війна закінчиться. Таке очікування забирає у вас сили. Обов’язково закінчиться, але необхідно діяти відповідно до реалій сьогодення. Сфокусуйтесь на тому, що ви можете зробити для себе, своїх друзів, близьких сьогодні.

2. Пристосовуйтесь до нових умов. Для цього дайте відповідь на запитання:

3. Відмовляйтесь від того, що емоційно послаблює. Для цього дайте відповідь на запитання:

4. Поповнюйте свої емоційні запаси. Для цього дайте відповідь на запитання:

5. Підтримуйте зв’язки з близькими людьми. Запитуйте у близьких: «Як ти?». Обмінюйтесь новинами, проводьте час разом, обіймайтесь. Зараз дуже важливо отримувати емоційний контакт. Якщо ви на відстані від близьких, додайте аудіо та відеоспілкування замість текстових повідомлень.

6. Допомагайте іншим, але не забувайте дбати про себе. В процесі допомоги іншим зможете відволіктись від сумних думок й направити свої сили в корисне русло. Якщо маєте сили та можливість, то подумайте:

 

7. Знайдіть те, за що ви можете бути вдячними навіть в ситуації війни. Можливо, ви розвинули стресостійкість, побачили, що можете впоратись з важкими переживаннями, почали більше цінувати прості речі. Подивіться на досвід, який дає війни  під іншим кутом і намагайтеся бачити не тільки те, чого війна позбавляє, а й те, який унікальний життєвий досвід вона дає особисто вам.

                03.11.2022

З 25 жовтня по 1 листопада проходить Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності

Наразі триває Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності, співорганізаторами якого цього року виступають ЮНЕСКО та Республіка Корея за темою: «Resisting Disinfodemic: MIL for everyone, by everyone» – «Протидія дезінфодемії: медійна та інформаційна грамотність кожного і для всіх».

Медійно-інформаційна грамотність, за концепцією ЮНЕСКО, об’єднує три взаємопов’язані комплекси компетенцій – інформаційну грамотність, медіаграмотність і технологічну/цифрову грамотність. Інформаційна грамотність – вміння знаходити, аналізувати, використовувати інформацію.

Медіаграмотність – вміння отримувати доступ до медіа, аналізувати контент, оцінювати медіаповідомлення, а також створювати контент для самовираження та спілкування. Технологічна або цифрова грамотність передбачає вміння користуватись сучасними інформаційними технологіями та програмним забезпеченням з урахуванням усіх можливостей, що надає інформаційний прогрес. 

Доступ людей до інформації, зокрема через соціальні мережі, сприяє збільшенню соціального капіталу. Люди активніше взаємодіють один з одним, формують нові зв’язки, створюють власний бізнес тощо. Розширюються можливості участі в демократичних процесах, у розвитку громад, в ухваленні зважених рішень.

Але, окрім переваг, існують також загрози, такі як фейкові новини, дезінформація, альтернативні факти, пропаганда, вибіркова історія, пост-правда, відсутність толерантності, радикалізація тощо. Тож всім нам потрібні інструменти, знання і навички, що допоможуть їм орієнтуватися в медійному та інформаційному середовищі.

У зв’язку з цим пропонуємо вам:

– відвідати CУПЕР ШВИДКИЙ УРОК З “МЕДІАГІГІЄНИ”

– переглянути тематичну добірку відео Чому медіаграмотність важлива?

– дізнатись Факти про медіа

– пройти навчання на Платформи онлайн-навчання з медіаграмотності

– долучити до навчання медіграмотності і дітей, адже це надзвичайно важливо в сучасному світі, за допомогою онлайнової гри «Медіазнайка»: https://www.aup.com.ua/Game/index.html

24.10.2022

 Як впоратись з відчуттям тривоги за 5 кроків?

 

У час збройної агресії в Україні з боку російської федерації збільшилась кількість людей, які потребують психологічної допомоги. В ситуації невизначеності доволі природно відчувати страх, тривогу та апатію. В цій статті зверну увагу на ефективні способи проживання почуття тривоги.

 

Емоцій, які приходять в наше життя – це гості, які про нас дбають й хочуть поговорити з нами. Тривога, наприклад, може говорити про те, що життєва ситуація сильно змінилась й організм сигналізує про те, що треба подбати про себе. Коли ми відчуваємо сильну тривогу, перша реакція нашого організму – зробити що завгодно, аби не відчувати цих сильних емоцій, зайнятись будь-чим, але таким чином тривога не зможе з нами поговорити й донести своє послання. Інколи буває корисно перемикати свої думки на інші заняття, але при цьому залишайте 20-30 хвилин в день для взаємодії з почуття тривоги.

 

Якщо подивитись на тривогу з позитивного боку, то це здатність концентрувати дуже багато сильних почуттів. Якщо людина може стійко й тривало відчувати тривогу, то така людина може тривало й глибоко проживати радість, захоплення, закоханість та інші позитивні почуття. Тривога дбає про нас, вона надсилає в мозок інформацію про реальну або вигадану небезпеку з метою захисту нервової системи.

 

Якості характеру, які допоможуть прожити тривогу:

1.Довіра (собі, іншим, світу).

2.Надія на позитивне рішення ситуації.

3.Почуття гумору та життєвий оптимізм.

 

 

Шлях проживання тривоги.

 

Крок 1. Усвідомлення своєї тривоги.

 

Придумайте на неї метафору, подумайте на що вона схожа, намалюйте її, напишіть їй вірш, розкажіть про неї людям, яким довіряєте. Дайте собі дозвіл відчувати тривогу. Прийміть свої почуття без критики й засудження, підтримайте себе.

 

Крок 2. Побачити позитивний аспект тривоги.

 

Що позитивного з’явилось у вашому житті з приходом тривоги?

Напишіть свій список від п'яти пунктів.

 

Можливо, ви дозволили собі більше відпочивати, чи більше гуляти.

Можливо, ви дозволили собі відмовитись від того, від чого давно хотіли відмовитись з приходом тривоги.

 

Крок 3. Усвідомити послання тривоги.

 

Уявіть, що тривога хоче написати вам лист. Щоб вона хотіла вам сказати?

Напишіть письмо тривозі, починаючи його словами: «Я прийшла у твоє життя для того, щоб … »

 

Крок 4. Створити свій список «Антитривоги».

 

Прислухайтесь до себе й знайдіть 3-4 активності після яких, ви відчуваєте, що тривоги стало менше. Напиши свій список «Антитривоги».

 

Активності, які можуть допомогти:

1.Заняття спортом.

2.Дихальні вправи.

3.Прогулянка з друзями або наодинці.

4.Прослуховування спокійної класичної музики.

5.Спілкування з людьми, яким довіряєш.

6.Заняття творчість.

7.Улюблені хобі.

8.Перегляд позитивних мультиків, фільмів.

 

Крок 5. Провести ритуал відпускання тривоги.

 

Ви можете вибрати будь-який ритуал прощання.

 

1.Написати прощальний лист тривозі й подякувати їй.

2.Відпустити повітряну кульку в парку.

3.Порвати папір з листом «Послання тривоги».

 

 

Мої любі, бережіть себе та дбайте про своє психічне здоров’я.

 

Олена Камко

Тілесні вправи для зняття внутрішньої напруги

Mindfulness. Обійми метелика  

Стихії

02_4_стихії.mp4

Каскад

03_каскад.mp4

Як підтримувати себе у ресурсному стані та чому це важливо?

ресурс і стресостійкість.docx
Як вийти з апатії.pdf

02.09.2022

01.09.2022