Батькам


Практичний психолог: Камко Олена Сергіївна (lennik919@gmail.com)

м.т. 093 744 63 18

Соціальний педагог: Кривопиша Олександр Михайлович (krivopisha1987@gmail.com)

м.т. 093 794 60 32

                     Поради для батьків щодо спілкування з дітьми, які мають емоційні труднощі

 

12.12.2022

ДИТЯЧА АГРЕСІЯ

Агресія – це енергія подолання, боротьби, відстоювання своїх прав та інтересів. Ця сила необхідна дитині для того, щоб досягти своєї мети, протистояти перешкодам. Небажаною є не сама по собі агресія. А неприйнятні форми її прояву: звичка кричати, ображати, битися.

Тому завданням виховання дитини є не усунення злості, а навчання адекватно проявляти свої негативні почуття: гнів, обурення, неприйняття. Саме тому, що дитина не вміє усвідомити й висловити протестні почуття стосовно значущої особи (батька чи вчителя), у неї може виникати „безпредметна агресивність” – розповсюдження почуття злості на слабші та безпечні об’єкти – на однолітків, тварин, предмети. Причиною підвищення дратівливості також можуть бути фізичні чи психологічні проблеми дитини, які виснажують її, підвищують збудженість та імпульсивність.

Чим можуть допомогти батьки:

1. Не сваріть дитину за те, що вона посміла гніватися на вас. Навпаки, поставтеся до  її обурення з розумінням й повагою: допоможіть їй усвідомити і сформулювати свої бажання.

2. Тільки тоді, коли емоції вщухнуть, розкажіть дитині про те, як Ви переживали, коли вона виявляла свій гнів. Знайдіть разом з нею вдалу форму висловлювання злості.

3. Поспостерігайте за собою. Дуже часто ми самі придушуємо своє роздратування, терпимо доти, доки воно вибухне, як вулкан, яким уже не можна керувати. Набагато легше й корисніше вчасно помітити своє невдоволення і проявити його так, щоб не принизити дитину, не звинуватити, а просто виявити свої побажання.

4. Вчіть дитину розуміти себе та інших. Якщо дитина навчиться усвідомлювати свої почуття  й  почуття інших, вона зможе свідомо обирати мирні форми боротьби  і захисту.

      28.11.2022

НАВЧАННЯ ВДОМА: ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

Зараз діти, так само як і ми, перебувають у напрузі. Вони відчувають загальну тривогу від невизначеності, від напруги батьків, від зміни звичного режиму та обмежень. До цього додаються хвилювання про ДПА/ЗНО – поки немає розуміння щодо цього питання, від цього напруга посилюється. Тобто, зараз діти, особливо старші, потребують батьківської підтримки, вони очікують від батьків психологічної допомоги.

Ідеально, якщо батьки намагаються бути в контакті зі станом дитини і її почуттями, чесно говорять про те, що з нами відбувається. Треба просто сказати: “Якби мені зараз було потрібно вчитися вдома, я б, мабуть, на все забив. Мені самому складно зараз зібрати себе в купу. Давай допоможемо одне одному – наприклад, разом складемо розклад на день. Я потребую твоєї допомоги”.

Ми маємо розуміти, що перші два тижні – це період адаптації, коли ми тільки напрацьовуємо новий життєвий досвід. У когось – два, у когось – два з половиною. Це індивідуально. Взагалі, на адаптацію дається до двох місяців, тобто два тижні – це фантастично швидко. Тому зараз ми маємо бути дуже терплячими і обережними до себе і своїх дітей.

Треба робити вдих та видих і нагадувати собі: “Я не вчитель”. Основа техніки безпеки для батьків: нам потрібно пам’ятати, що ми НЕ вчителі для наших дітей, у нас немає потрібних професійних навичок, ми не вміємо пояснювати предмети і, найголовніше (власне, чому батькам не можна навчати своїх дітей) – ми дуже емоційно включаємось. Якщо дитина щось не розуміє, ми не можемо впоратись зі своїми емоціями: нам здається, що ми дурні, наша дитина дурна і таке інше. А дитина може просто не сприймати нас у ролі вчителя – і це нормально.

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ

1. День не має перетворюватись на суцільне виконання домашніх завдань. Школа – це не все життя дитини, особливо зараз. Діти і без того відчувають себе незрозуміло за що покараними, і нам важливо, аби школа не асоціювалась із додатковим покаранням.

2. У дитини, яка вчиться вдома, має бути окрема територія. Навіть якщо в неї немає своєї кімнати, можна символічно позначити невелику частину мотузкою на підлозі, зробити парканчик з іграшок або коробок – що завгодно.

Ми всі зараз змушені жити і працювати разом на невеличкій території, і це час перегляду кордонів кожної людини – неважливо, великої чи маленької – і поваги до цих кордонів. Це час, коли батьки вчаться стукати, перш ніж увійти в кімнату підлітка, якщо вони не робили цього раніше. Час, коли дитина вчиться не підходити без нагальної потреби до мами, яка працює з дому.

3. Треба слідкувати, щоб дитина будь-якого віку робила перерви – і краще, якщо ми зупинимо її трохи раніше, ніж вона втомиться. Маленькі втомлюються за 10-15 хвилин, підлітки – десь за пів години.

4. Відчиняйте вікна, провітрюйте, дбайте про свіже повітря під час навчання дитини. У мозку є структури, що відповідають за відчуття безпеки – у разі нестачі свіжого повітря ці показники зменшуються. Якщо дитина перебуває в задусі, у неї знижується активність, вона втомлюється, закатує істерики. Чим менше повітря, тим гірші результати навчання.

5. Часто, коли дитина бачить велику кількість завдань (понад 8), у неї природно починається паніка і їй легше взагалі закрити щоденник або месенджер. Наше завдання – допомогти структурувати підхід до навчання. Буквально скласти з дитиною план: ти починаєш робити оце, потім – це.

Також – розбивати велике завдання на маленькі частини. Це стосується всіх дітей. Загалом старші школярі вже вміють це робити самостійно, але якщо дитина у стані тривоги – розфокусована, погляд відсторонений, відсутній, або дитина хапається то за одне, то за інше – їй треба допомогти.

6. Часто дитина перед вибором: з якого завдання почати – з простого чи складного? Це залежить від того, як ваша дитина “вступає в діяльність”. Щоб це зрозуміти, треба поспостерігати: як дитина прокидається?

Є діти, які швидко встають, умиваються і починають усе робити. Коли така дитина їсть, вона спочатку з’їдає всі найсмачніші шматки і залишає несмачні наостанок. У такому ж режимі вона “вмикається” в усе нове. Тобто дуже швидко “входить” в урок – але й швидко втомлюється. Вона швидко здає контрольну роботу – але не факт, що там не буде помилок. Про таких дітей кажуть, що вони все схоплюють миттєво, але не зрозуміло, наскільки довго будуть це пам’ятати. Таким дітям треба складне давати на початку. І робити зарядку після уроку.

Натомість є діти іншого типу – які довше розганяються. Вони “вмикаються” не так швидко – але довше йдуть. Ці діти переважно встають поволі, не з першого разу, зазвичай спочатку з’їдають несмачне, а смачні шматочки залишають наостанок. Таким дітям треба на розгін давати легші завдання, а складні – потім. Їм навіть можна ставити під час навчання енергійну музику – якщо музика їх не відволікає. Або робити перед уроком зарядку.

7. Коли ми хочемо дитину в щось швидко залучити – наприклад, у навчання – ми маємо пам’ятати, що в неї, як у кожної людини, є інерція. Коли маленька дитина грається, а їй треба сідати за уроки – тут допоможе обумовлений час або дзвоник будильника, який кличе до навчання. Або ми говоримо: “За 10 хвилин сідаємо за уроки”. Так ми виявляємо повагу до своєї дитини як до людини. Зрозуміло, що це складно, адже багато батьків сьогодні також живуть у режимі дефіциту сил. Найлегший спосіб зекономити сили – примус. Але це програшний спосіб.

Світлана Ройз                                                                          9.11.2022

Поради для батьків по адаптації першокласників

1. Ваше спокійне ставлення до шкільних турбот і шкільного життя дуже допоможе дитині. Побачивши батьків спокійними й впевненими, дитина відчує,  що боятися школи просто не потрібно. Ваше позитивне ставлення до школи зумовить формування такого ж ставлення до школи у дитини.

2. Найголовніше, що ви можете подарувати своїй дитині, - це ваша увага. Вислуховуйте її розповіді про школу, ставте уточнювальні питання. І пам'ятайте: те, що здається вам не дуже важливим, для вашого сина чи дочки може виявитися подією, що хвилює весь день. Якщо дитина побачить ваш інтерес до її справ і турбот, вона обов'язково відчує вашу підтримку. Слухаючи її уважно, ви зможете зрозуміти, в чому малюкові потрібна ваша допомога, про що слід поговорити з вчителькою, що реально відбувається з дитиною після того, як ви прощаєтеся з нею біля дверей школи.

3. Повторюйте вправи. Розвиток розумових здібностей дитини визначають час і практика. Якщо якась вправа не виходить, зробіть перерву, поверніться до неї пізніше або запропонуйте дитині легший варіант завдання.

4. У заняттях з дитиною треба знати міру. Не змушуйте дитину виконувати вправу, якщо вона весь час крутиться, стомилася, неврівноважена. Спробуйте визначити межі витривалості дитини, збільшуйте тривалість занять на невеликий відрізок часу.

5.  Розмежовуйте ставлення до оцінок та ставлення до особистості дитини. Шкільна оцінка - показник знань дитини з даної теми даного предмету. Ніякого відношення до особи дитини це не має.  Хваліть дитину за її шкільні успіхи. І пам'ятайте, ніяка кількість «дванадцяток» не може бути важливішою за щастя вашої дитини.

6.  Не порівнюйте успіхи вашої дитини з успіхами інших дітей. Дитина може болісно на це реагувати. Порівняння дитини з іншими дітьми в перспективі може бути причиною невпевненості, заниженої самооцінки, складнощів у спілкуванні з іншими дітьми.

7.  Допоможіть дитині дотримуватись режиму дня. З початком шкільного навчання різко збільшується навантаження на нервову систему, хребет, зір, слух дитини. Якщо до цього ви не дотримувалися режиму дня, то постарайтеся м'яко ввести його. Ваша дочка чи син потребує  регулярного  тривалого сну. Допоможіть школяру навчитися засинати в один і той же час, вчити уроки в один і той же час.

8. Допоможіть дитині встановити стосунки з однолітками й відчувати себе впевнено. Особливо ваша допомога знадобиться, якщо дитина не ходила до школи в дитячий садок. В цьому випадку вона не звикла до того, що увага дорослих розподіляється відразу між декількома дітьми. Хваліть дитину за товариськість, радійте вголос її новим шкільним знайомствам. Поговоріть з нею про правила спілкування зі своїми ровесниками, допоможіть стати вашій дитині цікавою іншим. Вчіть її новим іграм, щоб вона могла показати їх друзям. Запросіть однокласників вашої дитини до вас додому. Просте чаювання може допомогти маленькому господарю навчиться приймати гостей.

                      2.11.2022

Поради для батьків по адаптації п’ятикласників

1.Цікавтеся шкільними справами, обговорюйте складні ситуації, разом шукайте вихід із конфліктів. Основними помічниками у складних ситуаціях для дитини є терпіння, увага, розуміння з боку батьків.

2.Не слід відразу ослабляти контроль за навчальною діяльністю, якщо в період навчання в початковій школі дитина звикла до контролю з вашого боку. Привчайте дитину до самостійності поступово: вона має сама збирати портфель, телефонувати однокласникам і питати про уроки у випадку пропуску занять.

3.Якщо дитина звертається до вас з питаннями, пов'язаними з домашніми завданнями, допоможіть їй знайти відповіді самостійно, а не підказуйте їх. Допоможіть дитині відчути інтерес до того, що викладають у школі.

4.Якщо Вас щось турбує в поведінці дитини, зустріньтеся й обговоріть це із класним керівником, шкільним психологом.

5.З'ясуйте, що цікавить вашу дитину, а потім встановіть зв'язок між його інтересами й предметами, що вивчаються в школі. Наприклад, любов дитини до фільмів можна перетворити на прагнення читати книги, подарувавши книгу, по якій поставлений фільм. Шукайте будь-які можливості, щоб дитина могла застосувати свої знання, отримані в школі, в домашній діяльності. Наприклад, доручіть їй розрахувати необхідну кількість продуктів для приготування їжі або необхідну кількість фарби, щоб пофарбувати певну поверхню.

6.В п’ятому класі збільшується кількість інформації. Дитині може бути складно перелаштуватись з вимог початкової школи до вимог школи середньої ланки. Допомагайте вашій дитині освоїтись в нових умовах. Виражайте дитині емоційну підтримку, хваліть при нагоді, давайте поради по розподілу часу, витримуйте баланс навчання та відпочинку для дитини.

7.Пам’ятайте, що на емоційне самопочуття дитини починає все більше впливати те, як складуться її стосунки з товаришами, а не тільки успіхи у навчанні та стосунки з учителями. Вчіть дитину бути хорошим товаришем: вміти надавати допомогу однокласникам, доброзичливо ставитись до помилок інших.

8.Пам'ятайте, що клас, де навчається ваша дитина, - ціле трьох колективів: дітей, батьків, учителів. Чим дружніші, цілеспрямованіші будуть ці колективи, у тим кращій атмосфері буде формуватись ваш хлопчик чи дівчинка. Це залежить від кожного й від вас теж.

31.10.2022

Батькам:ТОП-20 правил

для захисту дитини в інтернеті

Навчити дитину безпечній та відповідальній поведінці в інтернеті набагато важливіше, ніж просто заблокувати небажані матеріали та сайти. Адже дитина все одно подорослішає і без належних знань може зробити безліч помилок. Переходьте та читайте правила за посиланням .

13.10.2022

Підлітковий вік: особливості, кризи, поради батькам

22.06.2022

15.06.2022

Вступ до школи — дуже важливий момент для дитини та її батьків. Багато дітей з готовністю та натхненням відправляються в перший клас, але далеко не всім такі зміни даються легко. Літо перед школою дає можливість батькам підготувати дитину до школи не тільки купивши все для успішного навчання, а й заклавши в неї всі необхідні знання та вміння. 

БАТЬКАМ НА ЗАМІТКУ

Витягти дитину з гаджета: чим загрожує надмірний екранний час

Екранний час — це можливість розвитку, навчання та спілкування з іншими в мережі. Але під час воєнного стану, коли все навчання перейшло в онлайн, діти проводять занадто багато часу в гаджетах. Які ознаки надмірного часу онлайн?

ЯКІ ОЗНАКИ НАДМІРНОГО ЧАСУ ОНЛАЙН У ДІТЕЙ?

Звичайно, що кожен окремий симптом не вказує на те, що дитина надмірно проводить час в мережі. Але якщо 5 із цих пунктів ви помічаєте постійно, це привід замислитись: можливо дитина забагато часу проводить в інтернеті і це впливає на її психологічний стан.


ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА НАДМІРНА КІЛЬКІСТЬ ЧАСУ ОНЛАЙН?


ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО ЕКРАННИЙ ЧАС?

Цифрове середовище стало невід’ємною частиною життя сучасних підлітків. Проте важливо говорити з дитиною про екранний час та наслідки надмірного перебування в онлайні. Ось на що варто звернути увагу дитини:

Контент

Поцікавтесь, з яким контентом найчастіше взаємодіє дитина — це відео, онлайн-гра чи перегляд інформаційних матеріалів. Це дозволить зрозуміти, через що дитина проводить багато часу в мережі, бо, наприклад, перегляд відео може займати годину часу, або проходження одного рівня гри — декілька годин.

Інтерес

Що саме зацікавлює дитину в цьому? Чому саме такий тип контенту обирає? Що корисного бере з нього?

Час

Чи помічає дитина час, який проводить в інтернеті? Як вона думає, що саме впливає на збільшення часу онлайн? (наприклад, в онлайн-грі не помічаєш, як спливає час). Яким чином дитина може контролювати свій час онлайн? Наприклад, використовувати будильник чи таймер.

Альтернатива

Поцікавтесь, чи є щось у реальному житті, що подобається дитині, окрім цифрового середовища? Можливо, вона давно хотіла спробувати гру на музичному інструменті чи зібрати найбільший пазл. Як дорослі можуть підтримати дитину для реалізації цього?


ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ КОНТРОЛЮВАТИ СВІЙ ЧАС ОНЛАЙН?

Освітній проєкт #stop_sexтинг пропонує топ правил для дітей та підлітків, які ви можете обговорити разом з ними:


Війна змінила все

Вона змінила не тільки базові речі, такі як: почуття безпеки, почуття стабільності, місце проживання та звичне буденне життя. Війна змінила наше самопочуття, впевненість у собі та завтрашньому дні і вплинула на психічне здоров‘я кожного українця.

Ви можете відчувати страх, тривогу, паніку, безсилля, дратівливість, ненависть, втому, сум, злість, агресію, гнів, самотність, розгубленість…

У вас та дітей можуть ставатися нервові зриви та панічні атаки.

У вас та дітей можуть з’явитися відчуття безпорадності та відсутності впевненості у завтрашньому дні.

Але повірте, усі ці емоції та стани є нормальними.

Це абсолютно нормальна реакція на ті НЕнормальні обставини та події, які відбуваються в країні.

Особливо зараз, у цих умовах, ви маєте ще більше піклуватися про своє психічне здоров’я та здоров‘я дітей.

Як?

- Контролюйте те, що можна контролювати (тіло, частину своїх реакцій тощо).

- Будуйте короткострокові плани.

- Шукайте підтримку там, де  можете її отримати.

- Займайтися спортом, роби зарядку та додавай фізичних активностей у свій день.

- Дотримуйтесь базового режиму дня.

- Використовуйте спеціальні дихальні техніки та медитації.

- Розумійте свої емоції, дозволяйте їм бути та шукайте здоровий, безпечний та екологічний спосіб їх виражати. Це важливо.

- Піклуйтеся про себе та проявляй турботу до своїх рідних, друзів, близьких.

- Даруйте любов, тепло та обійми рідним, близьким, друзям і особливо дітям!

І не забувайте обіймати себе. Тактильність дуже важлива.

І, звичайно, звертайтеся за допомогою до спеціалістів. Психіатри, психологи та психотерапевти готові надавати підтримку усім, хто цього потребує.

Не нехтуйте своїм здоров‘ям. Ваші проблеми важливі! Ви важливі! Ваші діти важливі!

А ми також завжди поруч, аби підтримувати вас.

Контакти Національної гарячої лінії для дітей та молоді є незмінними:

116 111 – безкоштовно з усіх мобільних номерів телефонів по всій території України

0 800 500 225 – безкоштовно з усіх мобільних та стаціонарних номерів телефонів по всій території України

Instagram: @childhotline_ua

Telegram: @CHL116111

Facebook: @childhotline.ukraine

Національна гаряча лінія для дітей та молоді працює цілодобово. Анонімність і конфіденційність гарантуємо.

***

The war has changed everything.

It changed not only the basic things like: sense of security, sense of stability, place of living and ordinary everyday life. The war has changed our well-being, self-confidence and confidence in the future and influence on the psychological health of every Ukrainians.

You may feel fear, anxiety, panic, helplessness, irritability, hatred, tiredness, sadness, anger, aggression, fury, loneliness, confusion…

You may also have nervous breakdowns and panic attacks.

It also may appear the feeling of the sense of powerlessness and lack of confidence in the future. ⠀

You should know, all the emotions and states are normal.

This is absolutely normal reaction on this abnormal circumstances and situations, that has taken place in the country.

Especially now, in this circumstances, you should care more for own psychical health.

How? You may ask me.

- To control all you may take under your control (body, part of your reaction etc).

- To build short-term plans.

- To search the support where would be possible to receive it.

- To do sport, do exercises and add physical activity during your day.

- To continue your daily routine.

- To use special breath techniques and meditation.

- To understand your emotions, to allow them to be and find healthy, careless and ecological option of it expression. It’s important.

- To take care of yourself and your relatives and close friends.

- To love, warm and hugs to your relatives, close friends. Do not forget to hugs yourself. The tactility is very important.

Anyway, you may contact to specialists. Psychiatrists, psychologists and psychotherapists are ready to provide assistance to all in need.

Do not neglect own health. Your problems are very important! You are important! ⠀

And we’re also support you.

Contacts of the National Toll-Free Hot Line for Children and Youths are unchangeable: ⠀

116 111 – free of charge for all mobile numbers all over Ukraine

0 800 500 225 – free of charge for all mobile and stationary numbers all over Ukraine

Instagram: @childhotline_ua

Telegram: @CHL116111

Facebook: @childhotline.ukraine

National Toll-Free Hot Line for Children and Youths works 24/7. Anonymity and confidentiality are guarantied.

«Проєкт «Національна гаряча лінія для дітей та молоді» впроваджується Громадською організацією «Ла Страда-Україна» за фінансової підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та уряду Сполучених Штатів Америки»



Адаптація

Для дітей дуже важлива підтримка та допомога в адаптації до нинішніх умов.

Що може допомогти?

Дуже важливо відновити режим та рутину, яка була в вашій сім‘ї до початку війни, на скільки це можливо.

Це стане гарною опорою для всіх, а особливо для дітей.

Що це може бути?

Якщо дитина лягала спати в певний час, намагайтеся і зараз вкладати її в такий самий час.

Спробуйте разом відновити ті обов‘язки, за які відповідали раніше.

Важливо робити це, домовляючись, разом.

Якщо ви раніше вечеряли усі разом або дивилися фільм на вихідних, спробуйте, по можливості, відновити цей ритуал.

Якщо не робили, подумайте про те, щоб ввести його, адже сімейні цінності є надважливою опорою.

Це може бути спорт, прогулянки в парку ввечері, якщо ви знаходитесь в безпечному місці.

Діти переживають стресові ситуації також через ігри, це найкраща терапія.

Якщо є можливість, використовуйте пластилін, фарби, конструктор, щоб дитина робила щось руками. Це допомогає виражати емоції та хвилювання.

Якщо у вас маленькі діти і ви раніше читали їм казки наніч або співали колискову, продовжуйте робити це і зараз, навіть у бомбосховищі.

У кожної сім’ї свої ритуали та режим, але дуже важливо спробувати відновити його та підтримувати, це дає відчуття контролю над своїм життям.

Ви можете створити нові ритуали, які допоможуть відчувати впевненість та єдність усієї сім‘ї.

Бережіть себе та дітей!

Звертайтеся по допомогу до спеціалістів.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді працює 24/7.

116 111

0 800 500 225

Telegram: @CHL116111

Instagram: @childhotline_ua


Якщо хочеться додому


Поради щодо стабілізації психологічного стану батьків та дітей, які залишили свої домівки

Авторки: Наталія Пашко, Анна Козлова

Під час війни багато родин змушені покидати свої домівки та рухатися у невідомість для пошуку безпечного місця для себе та своїх дітей. Прибувши на місце тимчасового перебування, батьки та діти стикаються з адаптацією до нових умов. Цей процес адаптації до змін, що настали, може проходити такі етапи:

1. Організація побуту для себе та дітей. На цьому етапі важливою є організація побуту та забезпечення базових потреб, орієнтація в просторі (що і де знаходиться, чи є гаряча вода, де буде спати кожен член сім’ї, де ми їстимемо, чи є посуд тощо), тому увага дорослих спочатку може бути спрямована саме на це, без активного усвідомлення того, що зміна (переміщення) вже відбулась.

2. Відслідковування і зіткнення з відмінностями («не так, як вдома»). На цьому етапі може виникати роздратування, розгубленість, швидка втома, апатія. У процесі порівняння відмінностей буття, приходить усвідомлення того, де ти є – не вдома.

3. Ситуація невизначеності. Людина відчуває певну безпорадність та розгубленість, пов’язану із ситуацією невизначеності. З’являються питання на кшталт «що робити далі», «як надовго ми тут», «як бути зі школою та дитячим садком, що робити з роботою», «як продовжити лікування» тощо.

4. Планування (короткострокове і довгострокове). На цьому етапі з’являються плани щодо короткострокових і довгострокових дій. Це пов’язано із тим, що відбулось орієнтування у просторі (де магазин, що потрібно для відвідування лікаря, де навчатимуться діти, як я працюватиму тощо), перевірка на досвіді, що ви перебуваєте у безпеці (повної або часткової відсутності загроз) – первинна адаптація.

5. Асиміляція (інтеграція) досвіду. На цьому етапі актуальним стає проживання психотравмувального досвіду, який був пов’язаний із бойовими діями, розлученням із близькими та втратою звичного способу життя. З’являється опора на ресурси (як був пройдений цей шлях, з чим було складно, на що я опирався / опиралась, коли отримував / отримувала цей досвід, як я можу допомогти собі та іншим).

6. Прийняття. На цьому етапі відбувається два процеси: перший – пов’язаний з проживанням подій, які пов’язані з війною, а другий – пов’язаний із прийняттям тих змін, які відбулись, та адаптації в нових умовах і пошук ресурсів.

Поради щодо стабілізації психологічного стану батьків, які сумують за домом

Перш ніж психологічно підтримувати дітей, батькам важливо спочатку стабілізувати власний психоемоційний стан.

Рекомендації щодо стабілізації стану:

Не звинувачуйте себе ні в чому (не поїхали раніше, поїхали не туди, чому поїхали, а не залишилися тощо). Запам’ятайте: під час війни будь-які прийняті вами рішення про безпеку вашої сім’ї, є правильними.

Відслідковуйте негативні думки та виділіть собі час на них (техніка «Будильник»: я подумаю про це з 10.00 до 11.00, в інший час буду вільним/вільною від цих думок), переключайте себе на позитивні думки/спогади.

Фокусуйтесь на позитивних спогадах, які є для вас підтримкою.

Якщо відслідковуєте, що ви застрягли на якійсь думці, переключіть себе на просту дію (наприклад, помийте посуд, пройдіться, зваріть кави тощо).

За можливості, підтримуйте спілкування з іншими людьми, не тільки смс-повідомленнями, а й за допомогою відеозв’язку.

Відслідковуйте власне дихання: там де ви завмираєте – якщо ви затамували дихання або воно поверхневе – покладіть одну руку на живіт, іншу на плече та почніть дихати животом, таким чином, щоб рука, яка лежить на животі, почала підніматися.

Дайте собі можливість прожити емоції – спогади про дім, роботу, близьких, які залишись, можуть викликати сум, тривогу, страх – дозволяйте собі ці почуття (наприклад, дайте собі можливість поплакати, посумувати).

Реагуйте на свої потреби та намагайтеся їх задовольняти.

Спогади про дім та бажання повернутись, побачити близьких людей, можуть викликати наступні тілесні реакції: тремор, труднощі із засинанням, прискорене серцебиття, спазми тощо. При цьому можна, якщо тремор – підсилити тремтіння (пострибати, потрусити руками тощо), якщо морозить – накритися ковдрою, якщо труднощі із засинанням – за дві години вимкнути перегляд новин, відслідковувати дихання, обійняти близьких, які поруч, зробити очима 8-ку тощо.

Відслідковуйте негативні поведінкові реакції, наприклад, бажання дистанціюватися від усіх та ізолюватися; напади агресії, що спрямована на себе; вживання алкоголю, думки на кшталт “Нічого не має більше сенсу, я все втратила/втратив”, “Мене більше нічого не цікавить, я нічого не хочу робити”, “Я не зможу знайти роботу” тощо. Якщо вони є – формуйте нові ритуали та нові сенси (наприклад, долучайтеся до волонтерства, якщо немає змоги працювати, гуртуйтеся з однодумцями тощо).

Обмежте перегляд новин, безперервне читання соціальних мереж. Виділіть час для новин та споживайте новини тільки з перевірених джерел.

Виконуйте фізичні вправи, які допоможуть впоратися з напруженням та стресом (фізична зарядка, йога, прогулянки на свіжому повітрі).

Якщо ви відчуваєте, що ваш стан не змінюється і вам важко з ним впоратись самостійно, вкрай важливо звернутись за професійною психологічною допомогою

Поради щодо підтримки дітей, які сумують за домом

Перш за все, емоційний стан дитини залежить від емоційного стану найближчого оточення і про це важливо пам’ятати. Коли дитина ставить вам питання: «Коли ми повернемось додому», «Коли ми побачимо тата», «Коли я побачу друзів» тощо, – нормально не знати відповідь на них. Не давайте дітям обіцянок та інформації, в якій ви не впевнені.

Як підтримати дитину дошкільного віку:

Поясніть дитині, чому ви зараз тут: «Тут немає сирени / гучних звуків, тут тихо».

Поясніть, чому тато/інший значимий дорослий (чоловік чи жінка, який/яка служить в ЗСУ або належить до ТРО), зараз знаходиться не з вами: «Тато/мама/інша людина там, тому що захищає нашу країну/місто/село».

Поясніть, чому інші родичі – не з вами (стосується тих, які є значущими для дитини і залишились вдома): «Вони залишились вдома, тому що вони прийняли таке рішення/ не мали змоги виїхати разом з нами / допомагають стареньким» тощо.

Щоб допомогти дитині впоратися зі смутком, запропонуйте намалювати малюнок своїх відчуттів або малюнок татові/бабусі/діду/брату – тим, хто не поруч.

За можливості, дайте змогу дитині побачитись з близькими, які залишились: покажіть фотографії / відео або спілкуйтесь відеозв’язком.

Запропонуйте дитині пограти у гру, в яку з нею грала близька людина, за якою сумує дитина.

Якщо дитина дуже сумує за якоюсь іграшкою, яка залишилася вдома, спробуйте знайти іншу, запитайте в дитини, щоб натомість це могло бути.

Якщо дитина сумує та плаче за домом, дайте можливість посумувати та поплакати, скажіть: «Я розумію тебе та те, чому тобі сумно, мені також сумно» або запропонуйте: «Ти можеш намалювати сумного смайлика та намалювати або розповісти мені, що би цей смайлик хотів зробити, щоб йому стало добре, або що його може заспокоїти». Далі допоможіть дитині стабілізуватися, включивши її до звичної для неї/улюбленої активності.

Якщо дитина довгий час плаче і застрягла в цьому стані, важливо переключити на просту дію та сприяти тому, щоб дитина проговорила, про що саме вона плаче (наприклад: «Давай я буду мама-кенгуру, а ти зможеш застрибнути в кишеньку з пледу і побути там, поплакати. А коли ти будеш готовий / готова заспокоїтися, то вистрибнеш із цього карманчика»). Необхідно створити безпечне місце, куди дитина може ховатись, плакати, згадувати будиночок, тата або інших родичів, які зараз не з вами. Якщо стан дитини не зміниться протягом 3 тижнів, вкрай важливо звернутися за допомогою до професійного психолога.

Намагайтеся дотримуватися режиму дня та ритуалів, які були звичними вдома: ранкові процедури, прогулянки, казка наніч, сон тощо.

Обіймайте дитину.

Image

Як підтримати дитину молодшого шкільного віку:

Поясніть дитині, чому ви зараз тут: «Тут зараз безпечно, немає сирени / гучних звуків, тут тихо».

Поясніть дитині правила: коли війна, то є чоловіки та жінки, які мають захищати державу, тому вони лишаються вдома; водночас, коли йдуть бойові дії, дітям важливо виїжджати у безпечне місце; повернутися додому можна тільки тоді, коли закінчиться війна. Наголошуйте, що Україна та світ робить все можливе, щоб війна закінчилася.

Діти можуть програвати з іншими дітьми сценарії військових дій – це є нормальним, та є їх способом проживання цих подій. Вираження агресії в іграх – є типовим способом впоратися з травмуючим досвідом. Важливо слідкувати та навчити дитину, що злитись – це нормально, але у прояві злості є два правила: (1) не можна скеровувати злість на себе та (2) не можна скеровувати злість на інших. Діти можуть разом покричати, покидати камінчики у воду, поборотись жартома, але дорослим важливо слідкувати, аби діти не шкодили один одному та не ображали інших. У випадку, коли дитині важко впоратись з агресією і вона скеровує її на себе та/або на інших, важливо звернутися за допомогою до професійного психолога.

Запропонуйте дитині зробити листа / листівочку / малюнок родичам, які не поруч; допоможіть скласти історію про події, які вона пережила (робіть це разом з дитиною, допомагаючи їй скласти історію).

За можливості, давайте дитині побачитись з близькими, які залишились: покажіть фотографії / відео або поспілкуйтесь відеозв’язком.

За можливості, повертайте дитину до спілкування з однолітками.

Обмежте читання новин та їх обговорення у присутності дитини.

Запевніть дитину, що вона не винна у тому, що сталося, адже діти схильні брати провину на себе, тому важливо пояснити, що це не так.

Якщо дитина сумує та плаче за домом, дайте можливість посумувати та поплакати, скажіть: «Я розумію тебе та те, чому тобі сумно, мені також сумно». Далі допоможіть дитині стабілізуватися, включивши її до звичної для неї/улюбленої активності.

Намагайтеся дотримуватися режиму дня та ритуалів, які були звичними вдома: ранкові процедури, прогулянки, час для навчання, читання на ніч, сон тощо.

Якщо ви використовували рекомендації, проте вас продовжує непокоїти стан дитини, важливо звернутися за допомогою до професійного психолога.

Обіймайте дитину.

Як підтримати підлітка:

Поясніть дитині, чому ви зараз тут: «Тут зараз безпечно, немає бойових дій, тут можна нормалізуватися та обміркувати, як ми можемо допомогти своїй родині та своїй країні».

Обговоріть разом, що сталося. Особливо закцентуйте увагу на тому, що близьким, які залишилися, буде спокійніше, коли вони будуть знати, що діти –– у безпеці. Наголосіть, що Україна та світ робить все можливе, щоб війна закінчилася.

Визначте час для новин та обговорюйте з дітьми те, що чуєте, якщо вони залучені до перегляду.

Сприяйте спілкуванню підлітка з однолітками за допомогою відеозв’язку та в офлайні.

Створіть простір для розмов, де б дитина могла поговорити з вами, поділитись занепокоєнням, поставити запитання. Вислухайте думку дитини, не критикуйте її висловлювань, не знецінюйте запитань та разом знаходьте на них відповіді.

Відтворюйте домашні традиції та ритуали або створюйте нові: спільні прогулянки або чаювання, спільне читання або перегляд кіно.

Підтримуйте підлітка, коли він/вона ділиться переживаннями, може плакати, не намагайтесь одразу його/її зупинити, зарадити (уникайте висловлювань на кшталт «не плач, треба триматись», «не думай про це зараз», «припини про це говорити» тощо), а запитайте, якої підтримки потребує дитина.

Запропонуйте підлітку участь у групі психологічної підтримки для підлітків (детальніше про такі групи і як до них долучитися можна прочитати тут: https://poruch.me/).

Обіймайте дитину, якщо вона цього бажає. 




Арттерапевтична метафора майбуття

«Дорога за обрій»

Війни завжди завершуються, у нашому випадку перемогою, тому що ми обрали свій вільний шлях. А воля це найвища цінність людства!

Щоб нам будо легше долати ці складні дні, чудово малювати образи з ландшафтної арттерапії. Природа - ресурс безмежної сили та відновлення.

У ситуації невизначеності, емоційного та інформаційного вигорання, тотальній небезпеці та близькості до смерті, нам важко концентруватися на майбутньому, логічно й вільно програмувати та уявляти. Тому зараз головним помічником є природа.

Уявіть метафору: дорога в майбутнє за обрій. Спробуйте максимально детально уявити, що навкруги, відчути повітря та власний стан. Зараз ви йдете за обрій по цій дорозі. Спробуйте і відчуйте, таким чином ми через метафору прокладаємо шлях у майбуття. Намагайтеся максимально втримати це в уяві та запам'ятати відчуття в тілі. Звісно намалювати.

Ніби проста вправа - метафора, але програмує нашу психіку на те, що все буде добре, хоча зараз, можливо, це не так. Зверніть увагу, на графічну структуру малюнка:

1. Основні елементи

2. Деталі малюнку

3. Особливі зображення

Запитайте у клієнта при потребі:

1. Чому саме так?

2. Що за обрієм?

3. Як довго буде тривати шлях?

4. Якій він буде складний чи легкий?

5. Хто зможе помогти?

Така чудова метафора, спонукає нас побачити чудову перемогу Україну!

@Вікторія Назаревич 22.03.2022

🇺🇦З Вірою в перемогу




Як позбутися від тривоги, страху та занепокоєння? 

Дивитись  





Наше тіло - це наш дім

Навіть коли той, що з цеглин і до сліз рідний, залишився лише у пам’яті або вже більше місяця чекає на наші кроки в коридорі. Прості ігри з мамою 30-40 хвилин на день, які задіюють тіло та уяву, заспокоюють дитину та дарують їй відчуття дому та безпеки. А ще підвищують ймовірність того, що вона скоріше почує наші “Прибери за собою, будь ласка” та “Я бачу, що ти злишся, але солодкого на сьогодні достатньо”.

Коли дитина нудьгує, нам непотрібно її рятувати. Адже нудьга як чистий аркуш паперу є сприятливим підґрунтям для її творчих ідей. Але ж бувають дні, коли хочеться утеплити наші відносини та просто побути достатньо хорошою мамою.

Тоді наступні ігри можуть стати нам у нагоді.

Морозиво. “Уяви, що ти тверде холодне морозиво, яке вже довгий час живе у морозилці. Ти настільки тверде, що від тебе навіть неможливо вкусити шматочок. Покажи, наскільки ти тверде (дитина напружує м’язи). Добре! А тепер тебе дістали з морозилки і поклали на підвіконня, куди сяє тепле сонечко. Ти повністю розтануло і перетворилось на смачне солодке молоко. Покажи, яке ти тепер” (дитина розслаблює м’язи). Аналогічно ми можемо грати у тверді спагетті-варені спагетті тощо. Ми можемо продовжувати гру навпаки: коли розтале морозиво знову поклали в морозилку або осіння калюжа перетворилася на ковзанку.

Голодний привид. Беремо ковдру, сідаємо на підлогу і накидуємо ковдру собі на голову і плечі наче привид. Дитина знаходиться за декілька метрів спереду від нас. Коли ми вигукуємо “Привид зголоднііііііів!”, дитина біжить до нас, ми її запускаємо під ковдру і “з’їдаємо” нашими міцними обіймами. Гра триває до тих пір, поки привид не втомиться і справді не захоче їсти:)

Тискалка. Стаємо на коліна навпроти нашої дитини. І ми, і вона виставляємо наші долоні вперед і прикладаємо до долоньок дитини. (Якщо це дошкільник, він може стояти. Якщо середня школа, стає на коліна). І по команді 1, 2, 3 починаємо тиснути одне на одного нашими долоньками сильно-сильно. Ця тілесна гра допомагає екологічно вивільнити зайву агресію, що накопичується у дитини.

Літери. На долоньках або спині дошкільника пишемо літеру, цифру, геометричну фігуру. Для шкільнят це може бути слово по літерах, приклад або малюнок (будинок тощо). Для деяких дітей ця гра може виявитися занадто лоскотною. В такому випадку пишемо/малюємо з легким надавлюванням.

Що принесли гості? Ми обираємо 10 знайомих дитині іграшок або безпечних предметів. Дитина заплющує очі, обмацує руками кожен предмет і намагається його відгадати. Якщо ми бачимо, що це занадто просто, ускладнюємо: нехай дитина обмацує іграшки вже не руками, а ногами. Або схожий варіант: кладемо 10 невеликих знайомих нашій дитині іграшок у дорослі шкарпетки і пропонуємо відгадати, що в них із заплющенними очима.

Лінива відгадайка (найулюбленіша гра батьків:). Дитина, лежачи на животі, відгадує іграшки, які ми їй по одній кладемо на спину, їздимо та ходимо ними, роблячи легкий масаж. Потім ми міняємося місцями і тепер вже ми довго-довго лежимо на животі, бо ж іграшок багато і ми хочему відгадати усі-усі:)

Кнопка радості. Кладемо обидві руки перед собою на коліна. “Зараз я загадаю кнопку радості в якомусь одному місці на руці, а ти, натискаючи пальчикому у різні місця на руці, спробуй відгадати, де вона. Я буду направляти тебе за домопомогою холодно-гаряче." Коли дитина натискає на місце, яке ми загадали, ми бурхливо виражаємо свою емоцію, бо це ж кнопка радості!

Яйце. Напередодні Пасхи ця гра виявляється дуже актуальною:). Беремо 10 яєць і пропонуємо дитині: як можна кинути яйце таким чином, аби воно вціліло? Нехай дитина винайде якнайбільше методів: поекспериментує з водою, різними поверхнями, відстанню від яйця до підлоги тощо. А ми тим часом можемо додавати використані яйця до пасхального тіста:)

Морозилка. Заздалегідь заморожуємо у морозилці (наприклад, у пластикових стаканчиках) декілька невеликих іграшок. І згодом пропонуємо дитині пограти у археолога: винайти спосіб, як дістати іграшки з льоду.

Будь ласка, зберігайте і розповсюджуйте, аби інші батьки теж могли допомогти собі й своїй дитині. Все буде Україна!

Лада Ендресен

дитячий психолог 



Шляхи повернення до дійсності у кризових ситуаціях

Ізраїльські психологи розробили низку протоколів, які допомагають швидко повернутися до дійсності у кризових ситуаціях. Це прості техніки, які можуть здатися дещо примітивними, але насправді є дуже дієвими.

1. Випийте склянку води маленькими ковтками, або хоча б змочіть ротову порожнину.

2. Торкніться будь-якої поверхні

Дотик до чогось реального допомагає заземлитися. Бажано не просто торкнутися, а описати подумки, яка саме поверхня: гладка, холодна, шорстка тощо.

3. Огляньте простір навколо себе, фокусуючи увагу на деталях

Ця техніка допомагає подолати синдром тунельного зору, який виникає при сильному стресі, коли складається враження, що ви можете бачити лише предмети, розташовані перед вами

4. Назвіть 6 кольорів, які ви бачите прямо зараз. Знайдіть 5 найменших предметів та 5 найбільших. Знайдіть очима 5 предметів різної текстури

5. Порахуйте від 20 до 0 вголос. Ця техніка допомагає привести в норму дихання. При зворотній лічбі активізуються лобні долі мозку, але будь-яке кризове дихання починається не з вдиху, а з довгого видиху, тому перед початком лічби треба видихнути.

6. Оцініть температуру приміщення та власного тіла

Термомоніторинг допомагає повернутися в тіло. Запитайте себе, холодно вам чи жарко. В кризових ситуаціях у людини зникає чутливість тіла, тому треба свідомо повертати собі відчуття температури

7. Притисніть руки або спину до стіни

Це допомагає заземлитися і відчути зовнішню точку опори. Можна також повідтискатися від підлоги або «позабивати цвяшки п’ятами»

Також відновити спокій допомагають:

- спів або мугикання

- погойдування всім тілом

- масаж очних яблук подушечками долонь

- почергове напруження і розслаблення різних частин тіла (особливо, якщо ви довго сидите в одній позі й не маєте можливості порухатися).

8. Зробіть вправу «Метелик»

Щоб повернути собі відчуття власного тіла, схрестіть руки перед собою та покладіть долоні собі на плечі й почергово постукуйте ними

Не менш важливо дозволяти собі жити звичайним життям, коли ви перебуваєте у відносній безпеці. Для нормалізації психіки потрібне відчуття, що ви можете контролювати хоча б якусь частину свого побуту.

Тому не можна відмовлятися від звичних дій та щоденних ритуалів:

Найважливіше зараз — робити свій стрес експертним. Стрес стає експертним, коли ви розумієте, як можна з ним боротися і функціонувати далі.

Автор- Анна Паливода

6b0dd6ce-da47-45b3-a0b7-969ad222af89.jpg

Інформація про булінг


Натисніть на зображення

Як налагодити стосунки з дітьми 

Як допомогти підлітку у виборі професії? Поради батькам.

Вибір майбутньої професії часто викликає палкі суперечки батьків і дітей, адже батьки впевнені, що краще знають життя, а діти хочуть обирати самостійно, оскільки це їхнє майбутнє. Одвічне питання батьків «як допомогти дітям у виборі професії?» завжди на часі, воно не втрачає своєї гостроти і сьогодні.

То ж варто прислухатися до порад фахівців.

В будь-якому разі треба покладатися на її вподобання. Якщо уявити вектор часу, то дитина знаходиться ближче до майбутнього, ніж ви, а отже краще відчуває напрям розвитку світу. Ваша дитина не буде щасливою, якщо сліпо слідуватиме вашому плану. І рано чи пізно,  вона все одно повернеться до справи, яка їй подобається, але із втраченим часом, або залишиться нещасною.

Ви знаєте її улюблений фільм, колір, тварину? Спілкування на такі теми приводить не лише до зближення, а й до самопізнання, що полегшить майбутній вибір. Поспостерігайте, які завдання дитина виконує із задоволенням. Що в неї найкраще виходить: організація днів народжень, дресура собаки, кулінарія. Ці факти необхідно нанизувати, як намисто, доки не отримаєте цілісну картину.

При виборі професії, можна виділити декілька площин. Перша – розуміння дитиною себе. Друга – навколишнє середовище з усіма його вимогами: знання професій, ринок праці тощо. Ідеальна професія знаходиться на їх перетині.

Уявіть, у світі за загальними підрахунками існує близько 50-70 тисяч професій. А школяр знає лише 30-40 професій, 15 з яких він бачив у школі і підручниках. Тобто, ці площини у дітей мізерні через відсутність інформації. Допомагайте дитині якомога більше дізнатися про зміст професій: журналіст бере інтерв’ю, урбаніст розробляє план міста, маркетолог опановує мистецтво продавати, реабілітолог допомагає людині стати на ноги після травм і хвороб. Ознайомтеся з ринком праці, разом проаналізуйте, які професії користуються сталим попитом.

   Ставте дитині правильні запитання

Згадайте, як давно ви засипали свою дитину запитаннями, на які не отримали виразних відповідей? Якщо дитина не хоче ділитися, значить – вона боїться. Потрібно враховувати психотип дітей, адже запитання можуть бути для них, як допит.

Не ставте закритих питань, наприклад: «Ти вже визначився з професією?». Ви не отримаєте у відповідь нової інформації, лише нерозбірливе «угу» або «нєа», а після трьох запитань дитині набридне, і вона думатиме куди б скоріше сховатися.

Відкриті запитання, якщо їх правильно поставити, допомагають дізнатися нові подробиці. «Як?», «Де?», «Що?» – питання про майбутнє, а не з минулого. Пам’ятайте: не інструкції, а самопізнання.

Намагайтесь уникати питань, які починаються з «Чому?», бо вони асоціюються зі звинуваченням. Єдине виключення: «Чому це для тебе важливо?» Основна мета таких питань – можливість дитині самостійно оцінити свої результати, прогрес, здібності.

Ніколи не запитуйте: «Ким ти будеш, коли виростеш?» Так ви лише заганяєте дитину у ступор. Вона вже є, і ким їй ще бути, як не собою? Правильне питання звучить: “Що тобі подобається робити?”

Ми не маємо права вирішувати за них, тільки допомагати і підтримувати. Направляти дитину кудись своім авторитетом – ведмежа послуга. Вчинивши таке раз, ви змушені будете постійно стояти над душею і направляти далі по життю. На своє виправдання батьки кажуть, що діти нічого не хочуть. Буває, що дитина дійсно нічого не хоче. Тут не можна нав’язувати, лише цікавитися. 

Періодично продивляйтеся актуальні вакансії за обраним напрямом, слідкуйте за тенденціями, ознайомлюйтесь з вимогами. Тоді не стане сюрпризом спілкування з роботодавцем і не виникне питання безробіття і після університету.

Дитина найкраще проявляється через соціальні ситуації, взаємодію з природою, живими організмами, творчість, музику. Це можна зробити через гру або введення у середовище.

Ефективним буде спілкування з людьми, які мають досвід роботи в обраній вашою дитиною професії. Вони можуть розповісти про переваги і недоліки професії з власного досвіду. Зробіть можливим, щоб ваша дитина провела з цією людиною увесь її робочий день, “подивилась кухню зсередини”. Корисним буде створення умов, в яких можна спробувати.

Пошук улюбленої справи свого життя – справа нелегка. Не квапте дитину, якщо вона не знає, ким хоче бути. Просто допоможіть їй виявити, до чого в неї найбільше лежить душа.

Не вимагайте чіткості і визначеності у професії.  Фокус повинен бути не на назві, а на діяльності. Світ більше не ділиться на гуманітаріїв і технарів.Освічена людина сьогодення повинна володіти знаннями широкого профілю. 

Отже, батьки, ваше головне завдання  – розгледіти здібності своєї дитини, розкрити  природні задатки і допомогти знайти таку сферу діяльності, де ці здібності змогли б реалізуватися повною мірою. 

Нехай ваші діти найдуть справу свого життя і будуть успішними!

Психологічна допомога під час війни: ресурси та контакти

Фейсбук - https://www.facebook.com/childhotline.ukraine/

 Інста - https://www.instagram.com/childhotline_ua 

Telegram - @CHL116111

Крім того, команда Інституту когнітивного моделювання зі співпраці з кафедрою медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені Богомольця та спеціалістами проекту "Друг" розробила бот першої психологічної допомоги. Він стане в нагоді в перші години після травматичної події - з ним можна ознайомитися, перейшовши за посиланням ( https://t.me/friend_first_aid_bot)