Wstęp

Witrynę utworzyłem ze względu na zasługi dla ojczyzny tej gałęzi rodu oraz liczbę świeżo zdobytych materiałów. W ubiegłym 2018 roku, Tomek i Kasia Śniegoccy z Łodzi, udostępnili mi wojenne wspomnienia wuja Tadeusza Śniegockiego (1910-2008) oraz książkę "Wspomnienia harcmistrza Henryka Śniegockiego" zmarłego w 1971 r. Pierwszy z materiałów umieściłem w opcji "Wrzesień 39". Na stronie "Henryk Śniegocki" zamierzam zawrzeć informacje pozyskane z jego książki.

Zanim jednak to zrobiłem otrzymałem list od pana Damiana Nowaka z Poznania, który przesłał mi odsyłacz do materiału pt. "Monografja Bronisława Śniegockiego".

To drugi taki przypadek, kiedy dzięki korespondentom nagle odkrywają się przede mną zupełnie nowe obszary wiedzy o mojej rodzinie. Poprzedni zawdzięczam panu Tomaszowi Rojewskiemu z Włocławka, dzięki któremu poznałem bardzo bogaty włocławski okres życia młodszej siostry mojej babki ze strony ojca - Władysławy ze Śniegockich Karasińskiej (1875-1967) oraz jej męża Józefa Karasińskiego (+1943). Efektem współpracy z panem Rojewskim jest strona Karasińscy we Włocławku .

Wszystko co wiedziałem o poznańskiej części rodziny Śniegockich zawierało się w informacji mojej nieżyjącej już ciotki Jadwigi Szumskiej (1902-1984): "Pamiętaj, że mamy w Poznaniu rodzinę - Śniegockich, bardzo porządni ludzie". Prawdopodobnie ona ostatnia miała z nimi jakiś kontakt.

"Monografię Bronisława Śniegockiego" udostępniam tutaj w postaci strony WWW. Wskazany w odsyłaczu pana D. Nowaka materiał posiada format DjVu (od francuskiego déjà vu - już widziane), który jest niewygodny i działa zbyt wolno. Nie chciałbym naruszać praw autorskich, ale z mojego doświadczenia wynika, że warto chomikować cudze materiały, bo nierzadko nikną one z sieci bezpowrotnie.

Poza odsyłaczem otrzymałem od pana Nowaka wspaniałe zdjęcie ul. Rycerskiej 38 w Poznaniu. Miejsce to łączy historię jego przodków - zasłużonej dla Polski i Poznania rodziny Drwęskich oraz Śniegockich. Fotkę włączyłem do "Monografji" jako ryc. 5a.

Pobudzony do aktywności listem pana Damiana Nowaka, "wydłubałem" w internecie niezwykle frapujące ogłoszenie sprzed 141 lat, zamieszczone w gazecie przez Michała Śniegockiego, które można przeczytać kierując się odpowiednim odsyłaczem.

Strony o łódzkich Śniegockich i o grobach na Starym Cmentarzu Powązkowskim miałem przygotowane już wcześniej.

Chronologicznie na końcu dodałem stronę "Powstańcy styczniowi" (druga pozycja wśród odsyłaczy), aby pokazać związek Śniegockich z pozostałą rodziną.

MpS, marzec 2019