Drzewo

Przykłady

Przedstawione tu drzewa genealogiczne zrobiłem programem GenealogyJ, na podstawie najświeższych danych (plik rodzinaXX.GED). Są one najbardziej rozbudowane, gdy za "korzeń" drzewa wybrać jednego z najmłodszych członków rodziny. Pomimo, że nasz zbiór danych nie jest zbyt obszerny (opisuje 174 osoby - maj 2013), trudno jest zrobić drzewo ze wszystkimi gałęziami. Przedstawiam więc 2 drzewa, jedno wykonane dla Maćka Szumskiego (juniora), a drugie dla Hani Szumskiej. Nawet "suma" tych drzew nie obejmuje wszystkich członków rodziny, krewnych i powinowatych opisanych w zbiorze danych.

dla Maćka Szumskiego (juniora)
dla Hani Szumskiej

Drzewo - jak to zrobić?

Dla osób, które same chciały by poeksperymentować, opiszę sposób konstrukcji drzewa, przy pomocy programu GenealogyJ. Na stronie "Genealogia" napisałem skąd wziąć ten darmowy program. Nie znam go dobrze. Dotychczas używałem go wyłącznie do tworzenia takich drzew, jakie wyżej przedstawiam. Mam jednak świadomość, że trafienie w odpowiednie opcje tego programu wcale nie jest łatwe.

    1. Otwieramy program. Jeśli był już używany z bazą danych, to baza zostanie otwarta, w przeciwnym przypadku Plik -> Otwórz, po czym wskazujemy plik z danymi w formacie GEDCOM, tj. z rozszerzeniem GED.

    2. Opcja Widoki -> Raport, następnie klikamy w przycisk w dolnej części ekranu, opisany "Klikinij tutaj aby uruchomić raport".

    3. W oknie Raporty, z menu po lewej stronie, wybieramy opcję "Graficzne drzewo genealogiczne" i przechodzimy do zakładki Ustawienia, w prawej części ekranu.

    4. Teraz należy odszukać sekcję Wyjście z jedyną opcją Rodzaj wyniku - zdaje się że domyślnie jest "svg".

    5. Uwaga, można tego nie zauważyć, tekst "svg" lub inny w tym miejscu jest elementem aktywnym - kliknięcie weń myszą powoduje rozwinięcie listy wyboru z pozostałymi opcjami: "svg", "pdf", "png" i "screen".

    6. Wybór ekranu ("screen") jako docelowego miejsca utworzenia drzewa ma sens jedynie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni pozostałych ustawień. Najlepszy będzie wybór wyniku w postaci pliku "pdf" albo "png". W pierwszym przypadku utworzony zostanie dokument Adobe Acrobat Reader'a. Graficzne drzewo będzie można wygodnie oglądać tym programem.

    7. Jeśli zechcemy wyświetlać drzewo na stronie internetowej, wtedy lepszym będzie plik graficzny "png". Formalnie rzecz ujmując mógł by to być także plik "svg", ale nie wszystkie przeglądarki internetowe dobrze obsługują ten format grafiki.

    8. Zatwierdzamy ustawienia przyciskiem "OK" i w oknie z listą rozwijalną, wybieramy potomka, dla którego drzewo ma być skonstruowane. Po zatwierdzeniu wyboru (kolejne "OK") drzewo zostanie wyświetlone w dolnej części ekranu, jeśli wybraliśmy wcześniej opcję "screen" albo program poprosi o wskazanie katalogu i nazwy pliku w przypadku wyboru jednej z pozostałych opcji.

    9. Koniec i bomba !