Ślady

Koperta

Tak carska armia adresowała listy do mojego dziadka - Ignacego Szumskiego (1868-1942):


Inicjały I. W. to odpowiednio Ignacy Wilhelmowicz. To drugie to tzw. "otieczestwo", tworzone od imienia ojca.

Pewnie koperta zawierała rozkazy, a nie pytanie o zdrowie. Mimo wszystko, sposób adresowania wyraża szacunek dla adresata. Zaskakują także techniczne możliwości drukarni, która reaguje na bieżące potrzeby wojska, w trakcie działań wojennych. Prawdopodobnie koperta pochodzi z 1904-5 roku, tj. z czasu wojny rosyjsko-japońskiej.

Ciekawostką jest tu występowanie znaków cyrylicy, które wyszły z użycia w latach 1917-1918. Czwarty znak, licząc od początku tekstu, to "jać" (ros. ять) zastąpiony później przez literę Е. Trzykrotnie występuje znak "li", tzw. i diesiatiericznoje (ros. и десятеричное), zastąpiony później przez literę И.

Tłumaczenie:

DO ARMII CZYNNEJ

Polowy Urząd pocztowy

SZTAB 8-ej ARMII

19-ty batalion obozowy

Dla lekarza weterynarii 95-go transportu wojennego

I. W. Szumskiego

150 lat niepodległości

Zygmunt Szumski "wygrzebał" w Internecie (deklaracja.genealodzy.pl) podpis Ignacego Szumskiego, na Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych - 4.VII.1926, w sto pięćdziesiątą rocznicę ich niepodległości. Tom pierwszy, strona 54, 1 kolumna, 12 podpis licząc od dołu. Pierwsze 13 tomów (całość obejmuje 111 tomów) jest przechowywane w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Okładka
Strona tytułowa
Podpisy
Podpis Ignacego:

Inne znane mi pamiątki po Ignacym Szumskim:

    • duży półmisek ze śladami pożaru willi w Międzylesiu (1944)

    • mosiężna wizytówka z tego domu z napisem "I. Szumski", która przez wiele lat wisiała na drzwiach mieszkania Józefa i Heleny, w Łodzi przy Żeromskiego 63 m. 11 - mogła służyć dzięki optycznej zbieżności inicjałów imion Ignacy i Józef.

    • 11 zdjęć w otoczeniu rodziny, 2 czy 3 listy

Złoto dla 18-latki

Wkrótce opiszę drogę zawodową mojej matki - Heleny Szumskiej z d. Kiczmaszewskiej (1907-1987). Tymczasem muszę pokazać tu jej bardzo już wiekowe osiągnięcie. Otóż w roku 1925-6, na wystawie w Paryżu, tkanina wg projektu H. Kiczmaszewskiej nagrodzona została złotym medalem!

Trafiła tam jako eksponat Państwowej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej w Łodzi. Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że autorka projektu miała wtedy ledwie 18 lat.

List z kleksami

Pewnie bardzo spodobał się Buni ten list z życzeniami imieninowymi, skoro przechowywała go przez tyle lat. List jest datowany na 25 czerwca 1948 roku. Przesłał go Buni, tj. Władysławie Karasińskiej, 8-9 letni Zygmuś Szumski jr. Szczególnie ucieszne jest ostatnie zdanie, odnoszące się do mojej skromnej, wówczas 3 letniej, osoby.

Mierniczy Przysięgły

Na stronie internetowej, opisującej historię wsi Długie w woj. zachodniopomorskim (dawniej szczecińskim), znalazłem taki oto tekst:

Początki rolnictwa

W większości ludność przybyła do naszej wioski to rolnicy. Do 1950 roku uprawiali ziemię tą, którą sobie sami wybrali i tam gdzie mogli. W 1950 roku rolnicy otrzymali ziemię wymierzoną przez inżyniera mierniczego - Szumskiego.

Zapewne mowa tu o geodecie, Mierniczym Przysięgłym inż. Józefie Szumskim (1909-1991). Wtedy 40-latek, wysoki, szczupły, siwa głowa, włosy zaczesane do góry. Działał tam pewnie w ramach tzw. Reformy Rolnej. Dobrze przy tym wiedzieć, że tereny woj. zachodnio-pomorskiego były częścią tzw. Ziem Odzyskanych.

"Najświeższa" Szumska

... a już się o niej pisze: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/794830,ania-kocha-taniec-i-pisze-swietne-opowiadania,1,id,t,sa.html. 15-letnia dziś Ania Witczak, córka Pawła Witczaka i Małgorzaty z d. Kaźmierczak, po wielomiesięcznej procedurze, została adoptowana przez Macieja Szumskiego i przyjęła nazwisko Witczak-Szumska. Gratulujemy! Tytuł "Najmłodszej Szumskiej" pozostaje przy jej siostrze przyrodniej Hani.

Czerwiec 2013