Az Egyesület Alapszabálya

Az Erdélyi Baráti Kör 2016.június 9-től érvényes Alapszabálya itt le is tölthető.

Az

ERDÉLYI BARÁTI KÖR EGYESÜLET

MÓDOSÍTOTT ALAPSZABÁLYA

A 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.), a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, valamint a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény előírásai alapján felülvizsgált és módosított szöveg.

1.Általános rendelkezések

1.1. Az Egyesület neve: Erdélyi Baráti Kör Egyesület

1.2. Az Egyesület székhelye: 8420 Zirc, József A. u. 8/A

1.3. Az Egyesület honlapja: https://sites.google.com/site/ebkzirc2000

1.4. Az Egyesület elektronikus levélcíme: ebkzirc@gmail.com

1.5. Az Egyesület döntéshozó szerve a Közgyűlés, ügyvezető és képviseleti szerve az Elnökség.

1.6. Az Egyesület jogállása: az Egyesület önálló jogi személyiségű civil szervezet, amely a nyilvántartásba vétellel jön létre.

1.7. Az Egyesület a közhasznú jogállását a közhasznú szervezetként való nyilvántartásba vétellel szerzi meg

1.8. Az Egyesület hatóköre: nemzetközi

2.Az Egyesület célja

2.1. A határon túl élő magyarság életmódjának megismerése, személyes kapcsolatok kiépítése és fenntartása a magyar közösségekkel és civil szervezetekkel. A kulturális, művészeti értékek kölcsönös megismerése, a hagyományok megőrzésének segítése. Egymás természeti és környezeti értékeinek megismerése, védelme, épített környezetének fejlesztése, megóvása. A fenti célok érdekében az Egyesület feladatának tekinti a Kárpát-medencében élő magyarsággal kapcsolatok kiépítését, ápolását, nemzetközi tevékenység gyakorlását.

2.2. Az Egyesület közhasznú tevékenységei:

2.3. Az Egyesület közhasznú szolgáltatásai tagjain és önkéntesein kívül mások számára is hozzáférhetők.

2.4. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak támogatást nem nyújt.

3.Az Egyesület tagsága

3.1. Az Egyesület tagja lehet minden magyar állampolgár, továbbá az Egyesület céljának megvalósításában közreműködő külföldi – elsősorban a városban letelepedett, vagy ingatlantulajdona folytán rendszeresen itt tartózkodó külföldi – állampolgár is, aki

a) rendszeresen fizeti a tagdíjat és

b) rendszeresen részt vesz a Közgyűlésen.

      1. A tagsági viszony az Egyesület megalakulásakor az Egyesület nyilvántartásba vételével, az alapítást követően a Közgyűléshez intézett írásbeli belépési kérelemnek a Közgyűlés által történő befogadásával keletkezik.

3.3. A belépési kérelemnek a Közgyűlés által történő elutasítása ellen fellebbezésnek nincs helye, viszont a belépési kérelem bármikor újra benyújtható.

3.4. Az Egyesület tagjairól az Elnökség nyilvántartást vezet. A tagság névsora nem nyilvános.

3.5. Az Egyesület tagjának jogában áll az Egyesület tevékenységében és rendezvényein részt venni, a Közgyűlésen választhat és választható, az egyesület működésével kapcsolatban javaslattételi joggal rendelkezik és kérésére az Egyesület működéséről az Elnökség köteles őt tájékoztatni.

3.6. A tag tagsági jogait személyesen gyakorolhatja.

3.7. A tagsági viszony megszűnik

a) a tag kilépésével;

b) a tagsági jogviszony Egyesület általi felmondásával;

c) a tag halálával.

Az Egyesület mellőzi a kizárásra vonatkozó szabályozást.

3.8. Az Egyesület felmondhatja a tagsági viszonyt, ha a tag nem felel meg a tagsági feltételeknek, különösen abban az esetben, ha két éven keresztül nem fizeti a tagsági díjat, vagy a Közgyűlésről két éven át indoklás nélkül folyamatosan távol marad. A beszámítási időszak az Alapszabály módosításától kezdődik.

3.9. Az Egyesület felmondhatja a tagsági jogviszonyt, ha a tag súlyosan vagy ismételten jogszabályt sért, az Egyesület Alapszabályát vagy közgyűlési határozatát súlyosan vagy ismételten megsérti, vagy az Egyesület céljával összeegyeztethetetlen magatartást tanúsít.

3.10. A tagsági jogviszony felmondását bármelyik tag kezdeményezheti, és arról a Közgyűlés külön eljárás nélkül, titkos szavazással dönt. A felmondást 30 nap határidővel, írásban kell közölni a taggal. A felmondással szemben jogorvoslattal nem lehet élni.

3.11. A tagsági viszonynak kilépés vagy az Egyesület által történő felmondása miatti megszűnése esetén az Elnökség a volt tagot a nyilvántartásból való törlésről értesíti.

3.12. Az Egyesület tagjai tagdíjat fizetnek, amelynek mértékét a Közgyűlés állapítja meg.

3.13. Az Egyesület tagja köteles betartani az Egyesület Alapszabályát, valamint szerveinek határozatait, továbbá a tagdíjat határidőben befizetni.

3.14. Az Egyesület pártoló tagja lehet minden természetes vagy jogi személy, aki vagy amely adományaival az Egyesület működését elősegíti. A pártoló tag státuszra az Elnökség elnöke tehet javaslatot, amelyről a Közgyűlés dönt. A pártoló tag jogosult az Egyesület Közgyűlésén tanácskozási joggal részt venni.

4.A Közgyűlés

4.1. Az Egyesület döntéshozó szerve a Közgyűlés, amely a tagok összességéből áll.

4.2. A Közgyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni olyan időpontban, hogy az Egyesület könyvvezetési kötelezettségének, illetve a gazdasági év lezárási kötelezettségének eleget tudjon tenni.

4.3. Kötelező Közgyűlést összehívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha

a) az Egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi;

b) az Egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni; vagy

c) az Egyesület céljainak elérése veszélybe került.

4.4. Az így összehívott Közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.

4.5. A Közgyűlést az Elnökség hívja össze. A Közgyűlés nyilvános.

4.6. A Közgyűlést a meghirdetett időpont előtt legalább 8 nappal, elektronikus levélben (e-mail) küldött meghívóval kell összehívni.

4.8. A meghívó tartalmazza:

a) a Közgyűlés napját, időpontját, helyszínét és

b) a javasolt napirendet.

4.9. Az Elnökség a meghívóban javaslatot tehet titkos szavazásra. A tagsági jogviszonynak az Egyesület által történő felmondásáról szóló döntés esetén a titkos szavazás kötelező.

4.10. A meghívóhoz mellékelni kell a döntést igénylő napirendekre vonatkozó írásos előterjesztést.

4.11. A meghívót a meghirdetett időpont előtt legalább 8 nappal az Egyesület honlapján is közzé kell tenni.

4.12. A Közgyűlés hatáskörébe tartozik:

a) az Alapszabály elfogadása és módosítása;

b) új tag felvétele és a tagsági jogviszony Egyesület általi felmondása;

c) az Elnökség tagjainak (a vezető tisztségviselőknek) nyílt szavazással 5 évi időtartamra történő megválasztása és felmentése;

d) az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével vagy ezek hozzátartozójával köt;

e) a tagdíj megállapítása

f) az Egyesület éves beszámolójának, a közhasznúsági mellékletnek, a következő évi költségvetésnek és az Elnökség éves beszámolójának elfogadása;

g) Az Egyesület megszűnésének, más egyesülettel való egyesülésének és szétválásának kimondása;

h) döntés mindazokban az ügyekben, amelyeket az Alapszabály vagy jogszabály a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe utal.

4.13. A Közgyűlés határozatképes, ha a tagok fele jelen van. A határozatképtelenség miatt megismételt Közgyűlés az eredeti napirend tekintetében a megjelentek számától függetlenül határozatképes, kivéve az Alapszabály módosítására, az Egyesület céljának módosítására, az Egyesület megszűnésére és a tagsági jogviszonynak az Egyesület által történő felmondására vonatkozó előterjesztést. A megismételt Közgyűlés időpontját az eredeti meghívóban ki kell tűzni, és közölni kell azt is, hogy a megismételt Közgyűlés a megjelentek számára való tekintet nélkül érvényes határozatot hozhat.

4.14. A Közgyűlésen minden tagnak egy szavazat van.

4.15. Az Egyesület Alapszabályának módosításához a jelen lévő tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

4.16. Az Egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló Közgyűlési döntéshez a teljes tagság háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

4.17. A tagsági jogviszony Egyesület által történő felmondásához a teljes tagság feles szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

4.18. A Közgyűlés a határozatait egyebekben egyszerű szótöbbséggel hozza. A Közgyűlés kezdetén a tagok nyílt szavazással döntenek a javasolt napirendekről, megválasztják a levezető elnököt, a jegyzőkönyvvezetőt, titkos szavazás esetén 3 tagú szavazatszámláló bizottságot és a szavazatszámláló bizottság elnökét.

4.19. Az Elnökség a Közgyűlés összehívása nélkül, írásban vagy elektronikus levélben (e-mail) is kezdeményezhet szavazást. Érvényes a szavazás, ha az írásban vagy elektronikus levélben megküldött kérdésre a tagság legalább fele írásban válaszol. A szavazásra feltett kérdést a beérkezett válaszok egyszerű többséggel döntik el.

4.20. A Közgyűlés határozatait az Elnökség 8 napon belül az Egyesület honlapján közzé teszi. A tagsági jogviszony Egyesület által történő felmondásáról szóló döntés nem nyilvános.

4.21. Ha a Közgyűlés határozata meghatározható személyre vonatkozik, az érintett személyt a határozatról írásban vagy elektronikus levélben (e-mail) is értesíteni kell.

5.Az Elnökség

5.1. Az Egyesület vezetősége a 3 tagból álló Elnökség (vezető tisztségviselők).

Az Elnökség elnöke: Horváth István, lakcíme: 8420 Zirc, Békefi Antal u. 40. sz.1

Az Elnökség tagja: Kőrös János Gellért, lakcíme: 8420 Zirc, Deák Ferenc u. 18. sz.

Az Elnökség tagja: Valler Szilvia, lakcíme: 8420 Zirc, Bakonybéli u. 16. sz.2

5.2. Az Egyesület Elnökségét a Közgyűlés választja 5 évre. Az Elnökség elnökét az Elnökség választja saját tagjai közül.

5.3. Az Elnökség szervezi, irányítja az Egyesület tevékenységét, ellátja az ügyvezetését.

5.4. Az ügyvezetés feladatkörébe tartozik

a) az Egyesület napi ügyeinek vitele, az ügyvezetés hatáskörébe tartozó ügyekben a döntések meghozatala;

b) a beszámolók előkészítése és azoknak a Közgyűlés elé terjesztése;

c) az éves költségvetés elkészítése és annak a Közgyűlés elé terjesztése;

d) az Egyesületi vagyon kezelése, a vagyon felhasználására és befektetésére vonatkozó, a Közgyűlés hatáskörébe nem tartozó döntések meghozatala és végrehajtása;

e) az Egyesület jogszabály és az Alapszabály szerinti szervei megalakításának és a tisztségviselők megválasztatásának előkészítése;

f) a Közgyűlés összehívása, a tagság és az Egyesület szerveinek értesítése;

g) az Elnökség által összehívott Közgyűlés napirendi pontjainak meghatározása;

h) részvétel a Közgyűlésen és válaszadás az Egyesülettel kapcsolatos kérdésekre;

i) a tagság nyilvántartása;

j) az Egyesület határozatainak, szervezeti okiratainak és egyéb könyveinek vezetése;

k) az Egyesület működésével kapcsolatos iratok megőrzése;

l) az Egyesületet érintő megszűnési ok fennállásának mindenkori vizsgálata és annak bekövetkezte esetén az e törvényben előírt intézkedések megtétele;

m) a közhasznú jogállás által megkövetelt nyilvánosság biztosítása az Egyesület honlapján az Egyesület működésére vonatkozó dokumentumok és információk közzétételével.

5.5. Az Elnökség működésének szabályait maga alakítja ki, tagjai között a feladatokat megoszthatja, szükség esetén a tagok közül állandó vagy ideiglenes munkacsoportokat hozhat létre. Az Elnökség döntéseit a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza.

5.6. Az Elnökség ülései nyilvánosak. Az ülések időpontját és helyszínét az Egyesület honlapján előzetesen nyilvánosságra kell hozni.

5.7. Mindazon esetekben, amikor az Egyesület nevében írásbeli kötelezettségvállalás vagy nyilatkozat szükséges, az elnök önállóan, az Elnökség másik két tagja pedig együttesen jogosult az elnök nevében aláírni.

5.8. Az Egyesület bankszámlája felett az Elnökség tagjai jogosultak rendelkezni úgy, hogy a bankszámla feletti rendelkezéshez az Elnökség bármely két tagjának együttes aláírása szükséges. Szükség esetén az Elnökség döntésével a bankszámla feletti rendelkezési joggal az Egyesület két másik tagját is felruházhatja.

6.Az Egyesület gazdálkodása

6.1. Az Egyesület vagyona a tagdíjakból, magán- és jogi személyek felajánlásából (pártoló tagi hozzájárulásból), egyéb adományokból, pályázaton elnyerhető juttatásokból, valamint saját tevékenysége, rendezvényei bevételeiből képződik, az alábbiak szerint:

a) tagdíj,

b) gazdasági-vállalkozási tevékenységből (szolgáltatás nyújtásából) származó bevétel;

c) a költségvetési támogatás:

ca) a pályázat útján, valamint egyedi döntéssel kapott költségvetési támogatás;

cb) az Európai Unió strukturális alapjaiból, illetve a Kohéziós Alapból származó, a költségvetésből juttatott támogatás;

cc) az Európai Unió költségvetéséből vagy más államtól, nemzetközi szervezettől származó támogatás;

cd) a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerint kiutalt összege;

d) az államháztartás alrendszereiből közszolgáltatási szerződés ellenértékeként szerzett bevétel;

e) más szervezettől, illetve magánszemélytől kapott adomány;

f) befektetési tevékenységből származó bevétel;

g) az a)–f) pontok alá nem tartozó egyéb bevétel.

6.2. Az Egyesület gazdasági-vállalkozási tevékenységet csak közhasznú, vagy az Alapszabályban meghatározott alapcél szerinti tevékenység céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez.

6.3. Az Egyesület a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, hanem azt az Alapszabályban meghatározott közhasznú tevékenységére használja fel.

6.4. Az Egyesület Elnöksége (vezető tisztségviselői) feladataikat díjazás nélkül látják el, indokolt készkiadásaik megtérítésére azonban igényt tarthatnak.

7.Az Egyesület működésének további szabályai

7.1. Az Elnökség és Közgyűlés üléséről jegyzőkönyvet kell vezetni, amelyből megállapíthatónak kell lenni a döntések időpontjának, tartalmának és hatályának, továbbá a döntést támogatók és ellenzők számarányának (ha lehetséges, személyének). A határozatokat évente folyamatos sorszámmal számozni kell.

7.2. Az Egyesület működése során keletkezett iratokat az Egyesület székelyén őrzi az Elnökség. Az iratokba (a személyi adatok védelmére vonatkozó korlátozással) bárki tekinthet, az erre vonatkozó igény bejelentésétől számított 15 napon belül. A betekintésre vonatkozó igényt írásban vagy elektronikus levélben (e-mail) az Elnökséghez kell eljuttatni.

7.3. Az Elnökség – az Egyesület működésének átláthatósága érdekében - az Egyesület a működése során keletkezett dokumentumokat, így különösen a Közgyűlés határozatait, a Közgyűlés által elfogadott jelentéseket, beszámolókat köteles az Egyesület honlapján folyamatosan közzé tenni.

7.4. Az Egyesület a szolgáltatásairól az adott szolgáltatás jellegének és céljának megfelelő célcsoportot közvetlenül értesíti. A nem célcsoportra irányuló szolgáltatásairól honlapján felhívást jelentet meg. Az Egyesülettel a honlapon található elektronikus levélcímen lehet felvenni a kapcsolatot.

7.5. Az Egyesület, tevékenységének népszerűsítése érdekében, rendezvényeiről, eseményeiről rendszeresen beszámol a honlapján és további célcsoportspecifikus médiában.

8.Összeférhetetlenségi szabályok

8.1. Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.

8.2. Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet.

Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.

8.3. A Közgyűlés és az Elnökség határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akiknek közeli hozzátartozója a határozat alapján

a) kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

b) bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

8.4. Nem minősül előnynek az Egyesület cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető, nem pénzbeli szolgáltatás, illetve az Egyesület által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, az Alapszabályban rögzített cél szerinti juttatás.

8.5. Nem lehet az Elnökségtől elkülönült felügyelő szerv elnöke vagy tagja, illetve könyvvizsgálója az a személy, aki

a) az Elnökség elnöke vagy tagja,

b) az Egyesülettel a megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik,

c) az Egyesület cél szerinti juttatásából részesül – kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és az egyesület által tagjának a tagsági jogviszony alapján az Alapszabályban foglaltaknak megfelelően nyújtott cél szerinti juttatást, illetve

d) az a)-c) pontban meghatározott személyek közeli hozzátartozója.

8.6. Az Egyesület megszűnését követő három évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki korábban olyan közhasznú szervezet vezető tisztségviselője volt – annak megszűnését megelőző két évben legalább egy évig –,

a) amely jogutód nélkül szűnt meg úgy, hogy az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott adó- és vámtartozását nem egyenlítette ki,

b) amellyel szemben az állami adó- és vámhatóság jelentős összegű adóhiányt tárt fel,

c) amellyel szemben az állami adó- és vámhatóság üzletlezárás intézkedést alkalmazott, vagy üzletlezárást helyettesítő bírságot szabott ki,

d) amelynek adószámát az állami adó- és vámhatóság az adózás rendjéről szóló törvény szerint felfüggesztette vagy törölte.

8.7. A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.

9.Az Egyesület felügyelete

9.1. Ha az Egyesület éves bevétele meghaladja az ötvenmillió forintot, az Elnökségtől elkülönült felügyelő szerv létrehozása kötelező.

9.2. Az Egyesület feletti adóellenőrzést az adóhatóság, az államháztartásból származó (költségvetési) támogatás felhasználásának ellenőrzését törvény eltérő rendelkezése hiányában az Állami Számvevőszék, az állami vagy önkormányzati költségvetésből, illetve a nemzetközi forrásokból juttatott támogatások felhasználásának ellenőrzését a külön jogszabály szerinti ellenőrzési szervezet, a közhasznú működés feletti törvényességi ellenőrzést pedig a reá irányadó szabályok szerint az ügyészség látja el.

10.Záró rendelkezések

10.1. Az Egyesület a törvény erejénél fogva megszűnik

a) ha az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és új célt nem határoztak meg; vagy

b) ha tagjainak száma hat hónapon át nem éri el a tíz főt.

10.2. Az egyesület jogutód nélküli megszűnése esetén a hitelezők követeléseinek kiegyenlítése után fennmaradó vagyont a megszűnést kimondó Közgyűlés határozatában megnevezett, Zirc városban működő, kulturális cél megvalósítására létrejött közhasznú szervezetnek kell átadni. A nyilvántartó bíróság jogszabályban meghatározott szervezetnek juttatja a vagyont, ha az az így megnevezett közhasznú szervezet a vagyont nem fogadja el vagy azt nem szerezheti meg.

10.3. Azokban a kérdésekben, amelyekről az alapszabály nem rendelkezik, aaz egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (új Ptk.), valamint a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény előírásait kell alkalmazni.

Az Egyesület Alapszabályát az alakuló Közgyűlés 2000. március 23-án fogadta el.

Az Alapszabály első módosítására a 6/2007. (IV.05.) számú közgyűlési határozattal került sor.

Az Alapszabály második módosítására az 5/2011. (XI.22.) számú közgyűlési határozattal került sor.

Az Alapszabály harmadik módosítására a 6/2014. (VIII.14) számú, valamint a 8/2014. (XI.05.) számú közgyűlési határozattal került sor.

Az Alapszabály negyedik módosítására a 13/2016. (VI.09.) számú közgyűlési határozattal került sor.

Horváth István Kőrös János Gellért Valler Szilvia

vezető tisztségviselők

1A 13/2016.(VI.09.) K.Gy. határozattal módosított szöveg

2A 13/2016.(VI.09.) K.Gy. határozattal módosított szöveg