A levelek csak így jönnek: Jóska 'Bá...

Közzététel dátuma: 2014.08.20. 21:07:08

A szolnoki születésű Surjányi József a gyógyszerek iránti érdeklődését Szegeden gyógyszerész édesapjától örökölte, ahol iskoláit is végezte, majd 1957-ben megszerezte gyógyszerész diplomáját. Miskolci gyakornoki idejét követően Szegvár községbe nevezték ki gyógyszertárvezetőnek, majd 1961. januárjában pályázat útján elnyerte a zirci gyógyszertár vezetői állását.

A rendszerváltás után felmerült a lehetőség, hogy gyógyszerész nővérével visszavásárolják édesapjuk szegedi patikáját, de addigra a zirci gyógyszertárban eltöltött évek már végleg ide kötötték. Szeretett zirci gyógyszertárát 1996-ban „Szent Bernát” Gyógyszertár néven privatizálta, és vezette egészen 2008. április 1-i végleges nyugdíjba vonulásáig.

Surjányi József egészségügyi szakember lévén aktívan részt vett a Gyógyszerész Kamara munkájában, és mindig igyekezett segíteni a rászoruló embereken. Több szakmai kitüntetést kapott, pl. 2005-ben Egészségügyi Miniszteri Dicséretben, 2007-ben jubileumi aranyoklevél elismerésben részesült.

Surjányi József mindig vonzódott a természethez, ezért 1975-ben a Veszprémi Vegyipari Egyetemen környezetvédelmi szakmérnöki diplomát szerzett.

Surjányi József munkája mellett a vadászat szenvedélyének hódol. 1962-ben avatták vadásszá, és a mai napig vadásztársasági tag. A zirci József Attila Vadásztársaságban vezető tisztséget töltött be közel 20 éven keresztül, amely idő alatt a Vadásztársaság működését új alapokra helyezte. A vadgazdálkodás korszerűsítésével a bakonyi Réde-Lesaljai területek a ’70-es ’80-as években ontották az aranyérmes trófeákat. A vadgazdálkodásban elért kiváló eredményeinek elismeréseként 2013-ban a Hubertus Kereszt Arany fokozatát adományozta számára a Vadászati Kulturális Egyesület.

Surjányi József munkája és hobbija mellett jelentős szerepet vállalt a zirci közéletben is: több cikluson keresztül elnöke volt a Helyi Választási Bizottságnak, melynek munkája során mindig törekedett a választások tisztaságának megőrzésére, tisztességgel, becsülettel végezte feladatait.

Surjányi József helyi közösségért végzett önkéntes tevékenysége is több évtizedes múltra tekint vissza. 1991-től hosszú éveken át a Pro Urbe díjas „A BULI” rendezvény főszakácsa volt a Három-hegyen, és személyes közreműködése mellett anyagilag is hozzájárult a család és barátság fesztiváljának sikeréhez. Ugyancsak támogatta a „Segítő Kezek Zirc” Alapítvány egészségmegőrző-fejlesztő tevékenységét is.

Elmondható, hogy kevés olyan, a Zircen és környékén élőknek örömteli kulturális kikapcsolódást nyújtó esemény volt/van a városban, melyet feleségével, Sztana Évával együtt ne támogattak volna.

A Surjányi családot gyökerei Erdélyhez kötik, szülei az I. világháborút követően Temes megyéből jöttek Magyarországra. Surjányi József első házasságából két gyermeke született, diplomás lánya és fia 9 unokával ajándékozta meg a büszke nagyapát. Erdélyhez való kötődésük vált még erősebbé, amikor fia 1990. január 6-án házasságot kötött a baróti Nagy Zsófiával.

A családi esemény kapcsán, a város akkori vezetőjével beszélgetve merült fel a gondolat, hogy Zirc kössön partneri kapcsolatot az erdélyi Barót városával. A fiát eskető néhai Boda János baróti polgármester örömmel fogadta a kezdeményezést, így 1990. február második felében Zircről háromfős delegáció utazott Barótra: Kiss László tanácselnökként, Havasi Dezső oktatási osztályvezetőként, és Surjányi József civilként érkezett a testvérvárosi szerződés aláírására, ami nagy valószínűséggel az első hivatalos szerződés volt erdélyi és magyarországi település között.

Surjányi József célkitűzése az eltelt évtizedek alatt megvalósult: a hivatalos delegációk mellett egyre több zirci család, civil és gazdasági szervezet létesített máig élő kapcsolatot Baróttal, az ott élő emberekkel, és az élet szinte minden területére kiterjedő, megszámlálhatatlan találkozóra került sor a két város legkülönbözőbb társadalmi szerepvállalói és lakosai között.

A Surjányi család kötődése Székelyföldhöz a Zircre érkező erdélyiek fogadásában is megmutatkozik, otthonuk a baróti és erdővidéki polgárok zarándokhelyévé vált. Surjányi Józsefet a testvérvárosi kapcsolatok erősítéséért végzett áldozatos munkája elismeréseként Barót városa 2008-ban díszpolgárának fogadta.

Surjányi József kezdeményezésére, és felesége közösségi munkavállalásával 2000-ben megalakult az Erdélyi Baráti Kör Egyesület, amely aktívan gondozza a határon túli magyarok közösségét, kiemelten segíti Barót testvérvárosunkban élő barátokat és civil szervezeteket. A közösség aktív tagjainak is köszönhetően életre szóló barátságok köttettek Zirc és Barót polgárai között, erősítve az egy nemzethez tartozás valóságát és örömét.

Az Erdélyi Baráti Kör Egyesület által kitüntetésre javasolt Surjányi József 53 éve él városunkban, zircinek vallja magát, itt van otthon. Életútja példaértékű, mindenki számára követendő útmutatást jelenthet tisztességből, becsületből, felelősségvállalásból, áldozatkészségből és tenni akarásból.

Surjányi József idén júniusban töltötte be 80. születésnapját: Isten éltesse!