ÚJRA TÁNCOLTUNK HATÁRTALANUL 

2022. július 24-31. Zirc

Két év kényszerű kihagyás után Erdélyi Baráti Kör Egyesületünk – a Nemzeti Együttműködési Alap 1,8 millió forintos pályázati támogatásának, a széleskörű helyi összefogásoknak és a Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület partneri együttműködésének köszönhetően – újra vendégül látta a baróti és derceni tánccsoportokat Zircen.

A 2009-től szinte évenként megrendezett „Újra táncolunk határtalanul” projektünk idei programjaival aktívan bekapcsolódtunk a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB „Kulturális Stelázsi” hagyományőrző rendezvénysorozatába.

„Újra táncolunk határtalanul” NEA-pályázati programunk állandó célja Barót és Dercen testvérvárosaink néptánccsoportjainak hagyományőrző, értékközvetítő zirci találkozója, melynek során:

–     bemutatjuk az erdélyi és kárpátaljai magyar hagyományok gazdag tárházát,

–      idén közös tánctanulás keretében neves táncpedagógusok által vezetett szakmai programokkal fejlesztjük a fiatalok tánctudását,

–     a szakmai programok révén, valamint a zirci városnézések, a megyebéli kirándulások, és a tartalmas, ismeretekben is gazdag szabadidős programok közös élményei által tovább erősítjük a hazai értékekhez és az egymáshoz való kötődést, melyeknek köszönhetően a határon túli gyerekek már második otthonuknak tekintik városunkat.

 

Fontos célunk, hogy a határon túl élő közösségek mindenkor érezzék odafigyelésünket, szeretetünket, folyamatos segíteni akarásunkat és nagyrabecsülésünket. Különösen sokat számít mindez a Kárpátaljáról érkező gyerekeknek, ahol idén februártól egy borzasztó háború is rányomja bélyegét az ott élők mindennapjaira.

Július 24-én, vasárnap délelőtt érkezett meg a baróti táncosok 12 fős csoportja a szokásos bázishelyünkre, a PSZC Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégiumhoz, ahol a szálláshelyek elfoglalása után röpke alvásokkal és hamburger-ebéddel készültek a fiatalok a késő esti közös vacsorán találkozásra.

A derceni gyerekek 25 fős csoportját – hosszú vonatozás után –18.30 órakor Budapesten, a Nyugati pályaudvaron fogadtuk, onnan a Zirci Városüzemeltetés Kft. különjáratával, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ kisbuszával (sofőrünk Lamszider József), és Kőrös János autójával hoztuk Zircre.

A derceniek este kilenc órára várható érkezése miatt a konyha csak hideg vacsorát tudott volna biztosítani, de mi úgy gondoltuk, hogy a hosszú utazások végén vendégeinknek jól esne a meleg étel. Ezért kora délután kis csapatunkkal nekiálltunk egy jó nagy adag gulyásleves főzésének, és szépen terített asztalokkal vártuk valamennyi vendégünket a Művelődési Házban. A villám-köszöntés és a közös vacsora után senkit se kellett álomba ringatni.

A remek hangulatú vasárnapról így írt Wolfné Litter Bea a Kulturális Stelázsi facebook csoportjában: „Erdélyi Baráti Kör Egyesület Zirc – Drága társszervezőinkkel az első munkanap valahol itt kezdődött. Müllerné Wenczel Rita ki lett nevezve konyhafőnöknek, mert barátainkat vártuk Dercen és Barót városából. Forró tűzhely, óriási vasfazék, avagy a színpadi dobogó újrahasznosítása – erő, kitartás, lelemény – Rita heroikus küzdelméről készült képpel szeretnénk megköszönni, hogy egy egész héten át, jóban, rosszban kitartottatok mellettünk. Hálásak vagyunk a sok segítségért!”

Július 25-én, hétfőn Müllerné Wenczel Rita és Stenger Kató kíséretével Tapolcára és a Balaton-felvidékre kirándultunk.

Ujvári Ivett élménybeszámolója: „Az első napon utunk egészen Tapolcáig vezetett, ahol felkerestük a város központjában található Malom-tavat. A hangulatos séta után a Tapolcai-tavasbarlang lelkes, felkészült idegenvezetőjének segítségével részletesen megismerkedtünk a karsztvidékek csodálatos világával. Az élmények egészen a város alatt húzódó barlangrendszerig vezették a csoportot, ahol aztán vízre szálltunk, és csónakokban evezve a felszín alatt is megismerkedtünk Tapolcával. A vízi kaland után Szentbékkálla felé vettük az irányt, hogy a földalatti hűvös levegőt ellensúlyozzuk kicsit egy túrával a napsütéses felszínen: a Kőtengerhez kirándultunk. A tikkasztó túra után Kapolcson lazítottunk kicsit a Művészetek Völgye forgatagában, hogy aztán a már itthoni kiadós vacsora után átadhassuk magunkat az esti retro disco felszabadító hangulatának a Művelődési Házban.”

A derceni gyerekek, 

a baróti fiatalok Nagy-Kopeczky Annamária és Bódi László táncoktatóikkal Tapolcán

Kapolcs

Szentbékkálla, Kőtenger

Az esti programról Valler Szilvi mesélt: „Lassan indult be a hangulat, de végül mindenki remekül érezte magát. Tehel Karcsi nagyon jó hangulatot teremtett, Facsiga (Braun Zsolt) és csapata a szuperül dübörgő hatalmas hangfalakat adta a bulihoz – köszönjük támogatásukat! Voltak idei külföldi divat slágerek, szólt az Edda, Az éjjel soha nem érhet véget, Ki ez a lány????, vonatoztunk, és volt persze lakodalmas nótacsokor is. Énekeltünk, táncoltunk, átmulattuk az éjszakát, éjjel 11 óráig tartott ki a csapat.”

Július 26-án, kedden a Tihanyi-félsziget, az Örvényesi szabad-strand, és Balatonfüred volt az úticélunk.

Tihanyba Stohl Ilike kísérte el a derceni csoportot: „Az előző nap hőségéhez képest az időjárás megváltozott, borús, felhős, esőre hajló nap köszöntött ránk. Ez nem tántorította el a derceni gyerekeket, mint mondták, erre készültek egész idő alatt, hogy fürödhessenek a Balatonban. A derceni gyerekek kérése, vágya a fürdőzés volt, így felcseréltük az aznapi programot: a tihanyi sétát megelőzte az örvényesi fürdőzés. A strandra még be sem értünk, de már vetkőztek – elsősorban a fiúk –, hogy mielőbb a vízbe csobbanhassanak. A viszonylag kicsi, de kulturált, jól felszerelt strandon szinte csak mi voltunk, úgy tűnt, majd mindenkit elriasztott a rosszabbra fordult és zivatarokat előre jelző idő. Ez persze nem akadályozta a mieinket, hogy két órán át szakadatlanul ugráljanak, ússzanak, játszanak a vízben, hogy aztán dél tájékán maguktól jöjjenek ki a partra kicsit szárítkozni, és megenni a hideg ebédet. Úgy tűnt, ennyi fürdőzés elég volt számukra. A szélben a levegőt is hűsebbnek éreztük, így a közös döntést követően kisbuszainkkal átmentünk Tihanyba, ahol iszonyú tömegbe csöppentünk bele. Az volt az érzésünk, az összes balatoni kiránduló egyszerre ért oda, mindenki Tihany látnivalóival akart ismerkedni, és még az eső is szemerkélni kezdett. Az Apátságot kívülről megcsodálva, végre találtunk akkora helyet, ahol együtt lehetett a csoport, és mesélhettem Tihanyról, a legendákról, arról, mit nézzenek meg, ha legközelebb erre járnak. A skanzen környékén fagyiztunk egyet, majd visszaindultunk Zircre. 

Balatonfüreden Szalayné Marika gondoskodott az erdővidékiekről:A baróti csoport úgy döntött, hogy a rossz idő miatt inkább csak Balatonfüredre buszozzunk, ahol nagyot sétáltunk, és megnéztük a helyi nevezetességeket: a mólót és a kikötőt, a Tagore Sétányt, az Anna-bálok és a Szívkórház impozáns épületeit, a Jókai villát, Blaha Lujza nyaralóját, a Kerektemplomot. A remek hangulatú séta közben sokat beszélgettünk, viccelődtünk a középiskolás korosztályú, nagyon kedves, udvarias fiatalokkal. A szendvics-ebéd és fagyizás után egy kora délutáni busszal visszajöttünk Zircre. Az esti vacsora után már szabadprogramja volt mindkét csoportnak.”

Július 27-én, szerdán megkezdődtek a négynapos Kulturális Stelázsi hagyományőrző programjai: (A három délelőtti táncos képzést és a négy napon át tartó hagyományőrző programokat a Művelődési Ház több sikeres pályázatból finanszírozta.)

 

Délelőtt a Kárpát-medence tánclépésekben program keretében kárpátaljai – viski és nagydobronyi – táncokat tanultak a fiatalok a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola ”F” épületének tornatermében. A Művelődési Ház által felkért neves oktatók adták át tudásukat a gyerekeknek, és a zenekarral együtt megalapozták az estig tartó jó hangulatot is. Táncosaink a hőség ellenére is kitartó figyelemmel fogadták ifj. Hercz Vilmos (a Debreceni Népi Együttes kiváló szólistája) és Jócsák Gréta táncoktatók instrukcióit, és lelkesen táncoltak együtt az országos hírű Zagyva Banda élőzenéjének kíséretében.

Biztos, hogy szerdán nem kellett álomba ringatni a baróti és derceni gyerekeinket, akik külön elismerést érdemeltek, amiért az egyhetes sűrű programcsomagban, az egész napos „tánc-munka” mellett, ebéd után bevállalták hagyományos fellépésüket is a Szent Bernát Idősek Otthonában. Encz Ica kísérő élménybeszámolója: „Évről évre nagy örömmel megyünk, az Otthon lakói szeretettel várják táncosainkat, most is saját készítésű ajándékkal kedveskedtek a gyerekeknek, kísérőknek. Mindnyájunk számára megható élmény volt az újra találkozás, és ahogy elköszönéskor többen mondogatták: csak nehogy kimaradjon megint két év!, jövőre is várnak bennünket! A fellépéshez hangosításbéli segítséget Móricz János finnbarátunktól kaptunk, köszönjük!”

A Szent Bernát Idősek Otthona köszönő sorai a facebookon: „A tánc a mindenség lelke, minden mozog, minden forog, nincs megállás. De az örök mozgásnak rendszeres szabályai vannak, üteme van, a lélek adja.” (G. Hajnóczy Rózsa) Július 27-én, lakóink nagy örömére Zirc testvértelepüléseiről, Barótról, illetve Dercenről érkeztek fellépők idősotthonunkba. A Syncron Táncegyüttes és a Gyöngyösbokréta Néptánc-együttes rendkívül színvonalas műsorát lakóink tapsvihar és könnyek között nézték végig. Ezúton is köszönjük a fellépőknek, felkészítőknek, illetve a kísérőknek a rengeteg munkát, befektetett energiát, időt, és azt a sok szeretetet, amit a parkettre varázsoltak lakóinknak.”

Délután a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház udvarán folytatódó programokban Kárpátalja – Dercen volt főszereplő: a tájegység dalait a délelőtti oktatók zenekaros kísérettel tanították a gyerekeknek és az érdeklődőknek.

A kárpátaljai viselet-bemutatón a derceni csoport vezetője, Korolovszki Valéria a viski és nagydobronyi ruhák jellegzetességeivel ismertette meg a résztvevőket.

Eközben a Bakonyi Finnbarátok Körével együttműködésben, – az előzetesen regisztráló szép számú résztvevővel, és Répásné Irma finnbarátunk irányításával, – remek hangulatban zajlott a Gazdaságos paraszti konyha – rétes készítő workshop, ami közben derceni aratólevest is főztünk. A finom ételeket sokan megkóstolták, és minden nagyon ízlett vacsorakor a gyerekeknek is.

A Rákóczi téri Országzászló előtt felállított színpadon Kalap Jakab zenés gyerekműsora vonzott gyerek-szülő tömegeket, és sokan fotózkodtak a hírneves Kádár Ferkó Fotószínházában is.

 

Este a Derceni Gyöngyösbokréta Népi Együttes táncműsora kapott vastapsot, majd valamennyi táncos és a közönség részvételével, a Zagyva Banda közreműködésével táncház zárta a Kulturális Stelázsi első, Kárpátalja napját.

Július 28-án, csütörtök délelőtt erdélyi, csíki néptáncok tanításával folytatódott a Kárpát-medence tánclépésekben program: ezen a napon Hajdú Flórián (a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Magyar Bronz Érdemkereszttel kitüntetett szólistája) és Sosovicza Fanni (a Budapesti Bem Táncegyüttes tagja) voltak a táncoktatók, és a már Zircen is megkedvelt Zagyva Banda húzta a talpalávalót.

Ebéd után a fiatalok értő vezetés mellett ismerkedtek a Regulyversum csodáival, majd a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház udvarán folytatódó programokban Erdély – Barót kapott főszerepet: a tájegység dalait a délelőtti oktatók és a zenekar tanították a gyerekeknek.

Az erdővidéki viselet-bemutatón a csoport vezetője, Nagy-Kopeczky Annamária a Baróthoz tartozó felsőrákosi női és férfi ruhák jellegzetességeiről beszélt az érdeklődőknek, miközben sorra kerültek fel a ruhadarabok az egyik táncosra.

A baróti tánccsoport egy erdővidéki polgári tánccal is megörvendeztette a közönséget, 

majd megható köszönő gondolatok kíséretében Annamari ajándékokat adott át az Erdélyi Baráti Kört képviselő Sztana Évának, a derceni csoportot vezető Korolovics Valikának, a zirci Művelődési Házat képviselő Litter Beának, és a legfiatalabb EBKE-tagnak, Ujvári Emmának.

Kora délután Egyesületünk koordinálásában zajlott a Gazdaságos paraszti konyha – kemencés ételek workshop, ahol porvai asszonyokkal sváb krumplis bugyellárist sütöttünk. A mákos-szilvalekváros töltelékű finomságot kicsik-nagyok szívesen kóstolgatták, ahogy az erdélyi csülkös, tárkonyos krumplilevesünket is.

Müllerné Wenczel Rita összefoglalója a két sütős-főzős napról a facebookon: „A Kulturális Stelázsi szerdai, csütörtöki napja a dal, tánc és ízek napja volt. A séfek mind a két napon Porváról hozták az ízeket is, és a tudást is. Répás Józsefné Irma a nagymamájától tanult rétessütés rejtelmeibe vezette be közönségét szerdán, akik együtt készítették el a finomabbnál finomabb almás-mákos, túrós-meggyes, káposztás, krumplis réteseket. Csütörtökön Répás Józsefné Gartner Teri, testvére Répás Imréné Gartner Anna, és Répás Kata az unoka a krumplis bugyellárist sütötte mákos-szilvalekvár töltelékkel. Talán mondanom se kell óriási sikerrel. Köszönjük nekik! Ja, és hogy ennyi Répás, no hát ez Porván nem szokatlan.”

Egész délután kézműves foglalkozások is várták az érdeklődőket, akik gyöngykalárist fűztek B. Dobos Terézzel, bőr karkötőt készítettek Kropf Milánnal és mézeskalácsot sütöttek Marton-Bőczy Boglárkával

Kora este a Rákóczi téri Országzászló előtt felállított színpadon fellépő Écsi Gyöngyi mesemondó pont a derceni gyerekeket hívta játékra a színpadon,


ahol utána a Baróti Gaál Mózes Általános Iskola Néptánccsoportjának műsora aratott hangos sikert,

végül az összes táncos és a közönség részvételével, élőzenekari kísérettel hangulatos táncház zárta a Kulturális Stelázsi Erdély napját.

A délutáni uzsonna, majd az esti fellépés és a táncház után a gyerekek jó étvággyal fogyasztották vacsorakor is az általunk készített finomságokat.

Július 29-én, péntek délelőtt bakonyi néptáncok tanulásával zárult a Kárpát-medence tánclépésekben képzéssorozat: Szabó Csaba (a Tördemic Néptáncegyüttes alapítója és művészeti vezetője, a Népművészet Ifjú Mestere) tanította tájegységünk táncait, Császár Dominik (a népi furulya és duda kiemelkedő mestere) és barátai pásztor zenekarral és vonós bandával húzták a talpalávalót egész nap.

Az Alkotmány utcai rendezvényterület kisszínpadán délután indult a Cuhamenti sváb-magyar party: ennek keretében léptek fel a Baróti Gaál Mózes Általános Iskola Néptánccsoportja,

és a Derceni Gyöngyösbokréta Népi Együttes a zsámbéki Lochberg Tanzgruppe sváb hagyományőrzőinek, és a Tördemic Néptáncegyüttes 3 pár táncosának társaságában, a délelőtti zenekar hangulatos kíséretével.

A helyben főzött gulyás-vacsorát a szervezők nagysátrában fogyasztották el a vendégeink, majd a derceniek ajándékozták meg baróti és zirci barátaikat.

Ahogy szerdától már szokás volt, a fellépések előtt és után a fiatalok remekül érezték magukat a négynapos Kulturális Stelázsi színpadi műsorainak és hangulatos kísérőprogramjainak gazdag kavalkádjában: belekukkantottak a Zirci Megapiknik bográcsaiba, megcsodálták a kiállított veterán autókat, a viselet-, a pásztorélet- és cifraszűr bemutatókat, a Zöldág Lovasudvar és a bakonyjákói sváb hagyományőrzők kiállítását, és bekapcsolódtak Cz. Budai Katalin népi bútorfestő és a Győri Kékfestő Műhely mesterség-bemutatók foglalkozásaiba. Jól szórakoztak a Szárnyas Sárkányok gólyalábas produkcióján, megcsodálták Trilla Manó varázslatos képességeit, kipróbálták Bartha Tóni Csúzlizdáját és a Kenderkóc – népi játékeszközök vidám forgatagát is. 

Késő este Boban Marković Orkestar világhírű szerb trombitavirtuóz és zenekarának örömzenélése, minden idők egyik legnagyobb ma élő trombitása és Európa legnépszerűbb rezesbandája vérbeli balkán temperamentummal töltötte meg a teret, és a közönséget életre szóló balkán és világzenei élményekkel kápráztatták el a Bakony fővárosában is. A nagyobbak kísérőik engedélyével még a Rulett Együttes buliján is szórakozhattak. 

Július 30-án, szombat délelőtt az esős időjárás nem szegte a csoportok kedvét, Sztana Éva vezetésével látogatták meg a Zirci Ciszterci Apátságot: szakértő vezetéssel csodálták meg a Bazilika Minor, Vöröstorony, a felújított Királyterem és az OSZK Ciszterci Műemlékkönyvtár európai hírű értékeit. Éva elmondása szerint: „Bár a baróti fiatalok mindannyian jártak már Zircen, de a két év kihagyás után ők is találtak újdonságokat. A derceni gyerekek mostani csoportja először volt városunkban, így számukra különleges élmény volt a látnivalóinkkal ismerkedés.”

Délután csodálhatta meg a közönség – és a derceni gyerekekkel együtt mi is – a baróti Művelődési ház Syncron Moderntánc Együttesének – több versenyen is díjnyertes – műsorát a nagyszínpadon. A fellépés után fájó szívvel – és bőséges úticsomag-ellátmánnyal – engedtük útjukra erdővidéki barátainkat, mert vasárnap már otthoni fellépésen vártak rájuk.

A derceni gyerekek az esti pizza-vacsoráig még részt vettek a Kulturális Stelázsi szombati forgatagában: egész nap várt mindenkit az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának programja a „Sokszínű élővilág a Bakony fővárosában” című, Zirc környékének természeti értékeit bemutató kiállítás és múzeumpedagógiai foglalkozás (az eső miatt a Művelődési Házban). Kora délutántól zajlottak a színes kísérőprogramok: a pásztorélet bemutató, a cifraszűr kiállítás, Trilla Manó és a Kölyökudvar, a Kenderkóc – népi eszközös gyermek-foglalkoztató. Sokakat vonzottak a mesterség-bemutatók (B.Dobos Teréz, Troják Zsuzsanna, Szurgyi Zsuzsa kézműves foglalkozásai), és Mári néni boszorkánykonyhája (Szarvaskör Egyesület), valamint a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház izgalmas fa-megmunkálós kézműves udvara. 

Kora délután népi hangszerbemutatót tartottak a Kelevézek, a családokat várta Fizl Kata népszerű Kerekítő foglalkozása, Trilla Manó és a zegzug mesék, valamint a Szárnyas Sárkányok gólyalábas produkciója. A nagyszínpadon Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák, a Kerekes Band, majd a Talamba Ütőegyüttes kápráztatta el a közönséget. Nagy sikert aratott a Mágus – Nagy Molnár Dávid illuzionista és a Jugglers of the village – tűzzsonglőr csoport produkciója is, végül Kubicsek Rudi bulija zárta a Kulturális Stelázsi négynapos rendezvénysorozatát.

Július 31-én, vasárnap hajnali 4.30 órakor a két zirci kisbusszal és Sztana Éva autójával a derceniek is hazaindultak: őket is bőségesen elláttuk úticsomagokkal, hogy elég legyen a Nyugati pályaudvarról 7 órakor induló vonatúton Munkácsig, és az onnan délutáni hazaérkezésig. Különösen nehéz szívvel engedtük el a kárpátaljai gyerekeket, vissza a háborús helyzetbe, de tudják, hogy a zirciekre mindenkor, mindenben számíthatnak.

Ahogy az Erdélyi Baráti Kör is mindig számíthat sokak együttműködésére és támogatására a baróti és derceni gyerekek zirci látogatásakor

– köszönjük!

 

Nemzeti Együttműködési Alap: 1800e Ft pályázati támogatás az „Újra táncolunk határtalanul” szakmai programunk lebonyolításához

Zirc Városi Önkormányzat: kedvezményes étkezés biztosítása, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ kisbuszának rendelkezésre bocsátása, a Civil Támogatási Alap pályázati támogatása, www.zirc.hu megjelenések

Zirci Városüzemeltetés Nonprofit Kft.: a derceni csoport szállításához kisbusz biztosítása, barátságos tarifával

PSZC Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégium: szálláshelyek kedvezményes biztosítása

Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB: szakmai partnerség a gyerekcsoportok táncoktatásának megvalósításában, a vendégek bevonása a Kulturális Stelázsi városi programjaiba, valamint fellépési lehetőségek, helyiség és technikai feltételek biztosítása, TV-s, Zirc és Vidéke újság és www.zirckultura.hu megjelenések

Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház: a kárpátaljai és baróti csoportok bemutatkozásához helyszín, valamint a tájételek elkészítéséhez, szervírozásához technikai feltételek biztosítása, és ingyenes belépés, tárlatvezetés a Regulyversumban

Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola: a tornaterem biztosítása a csoportok tánctanulásához

Zirci Ciszterci Apátság: ingyenes belépés a Bazilikába, a Királyterembe, a Vöröstorony kilátóba, valamint ingyenes belépés és tárlatvezetés az OSZK Ciszterci Műemlékkönyvtárban

Tehel Károly, Braun Zsolt (Facsiga): zenés szabadidős programhoz ingyenes szolgáltatás biztosítása

Vezir-Hús Kft.: szalámi biztosítása az uzsonnákhoz

Wolf Pékség Bakonyoszlop: ingyenes pogácsa és kenyér biztosítása a megérkezés vacsorájához

Zirc-Coop Áruház: kedvezményes ásványvíz vásárlási lehetőség

Rákóczi téri Zöldségbolt: kedvezményes gyümölcs vásárlási lehetőség

Külön köszönet a programokat lebonyolító

Erdélyi Baráti Kör Egyesületünk

és a partner Bakonyi Finnbarátok Köre

mindig aktív tagjainak!    

 


Összeállítás, fotók: Encz Ilona

 

További fotók: Gyurkó Jánosné, Kövér Klára, Müllerné Wenczel Rita,

Stenger Katalin, Stohl Ilona és Ujvári Ivett (EBKE-tagok)

Wolf Sarolta és Wolfné Litter Beáta (BAVKMHSKB Kulturális Stelázsi)

Korolovics Valéria (Dercen facebook) és Nagy-Kopeczky Annamária (Barót facebook)

„Nigra Stelo” (facebook) és Szent Bernát Idősek Otthona (facebook)