Elkészült a zöld kör felújítása Szarvaskútnál

Közzététel dátuma: 2020.04.17. 14:15:45

Tavaly nyár végén kereste meg egyesületünket Berki Zoltán (többek között a bakonyi Cartographia-turistatérképek szerkesztője, az egyesületünk által eddig kezdeményezett és megvalósított turistautak szakmai segítője), hogy túrázók visszajelzései alapján nagyon rossz állapotban van a szarvaskúti zöld kör jelzés. Ezt mi is tudtuk, mert korábban szerveztünk már oda útvonaltakarítást, cserjeirtást, és a Zirc30/Szarvaskút15 útvonalunk is közel 2 km hosszan együtt fut vele.

Októberben bejártuk a területet, elvégeztünk egy állapotfelmérést, majd elkezdődött az egyeztetés turisztikai szakmai szempontból. Amikor kialakult egy közös álláspont, megkértük a Verga, mint az erdők kezelőjének jóváhagyását. Ekkor már beleszaladtunk a hűvösebb napokba, így hát tavaszra toltuk el a munkát.

A térképen sárga szín jelzi a zöld kör felújított nyomvonalát. Változások a korábbi állapothoz képest:

1. a Szarvas-tó gát vonalától a műút előtti töréspontig egyesítettük a zöld kört a Szarvaskút15 piros körúttal;

2. a zöld kör útvonal mostantól csak a Szarvaskúttól a Csengő-hegyen át a Rómer Flóris Emlékútig (RFE, zöld sáv) tartó zöld négyzet/Szarvaskút15 piros körút déli és északi becsatlakozási pontjai között van jelezve, a Z4/Szarvaskút15 szakaszra nem került oda harmadik jelzésként.

Az új zöld kör felújított szakasz hossza így kb. 2,5 km.

Februárban az első kísérletünk nem jött össze, az egész héten tavaszias időjárás a hét végére zimankósra fordult. Végül március 14-én szerencsénk volt, és bár fagypont körüli reggellel indult, de a nap szépen kisütött, és ha nem is ideális, de elviselhető körülmények között végeztük el a munka első részét: a régi jelzések lefestését szürkével, és az új jelzésalapok felfestését fehérrel.

A legtöbb régi jelzés ilyen vagy hasonló állapotban volt. egyetlen régi sem hagytunk meg, mindet leszürkítettük.

Az együtt futó szakaszon az új zöld kör jelzések egységesen a meglévő Szarvaskút15 piros körút jelzés alá kerültek.

Az ecsetcsapat - Rita, Kató, Szilvi, Jani, Lamszi, Gábor - a napsütés és a sokrétegű télies öltözet ellenére is didergett néha

Az időjárás előrejelzés láttán már számolgattuk, hogy még kétszer fél nap, aztán el is készültünk vele. Következő szombatra, március 21-re meg is hirdettük a festést, amikor közbeszólt a korona, így hát le is fújtuk a programot.

A tavasz azonban egyre csak nyomult, és szinte fájt, hogy egymás és a saját magunk egészsége érdekében tétlenül telnek a napok. A kijárási korlátozás azonban szinte naponta kapott új értelmezést, és kis töprengés után találtunk egy megoldást: az együtt élő családtagokra nem vonatkozik csoportosulási tilalom, Szarvaskút ráadásul Zirc közigazgatási területe, tehát még a lakhelyünket sem hagyjuk el, ha a természetbe kimegyünk. Így hát Raullal - akivel a távoktatás beindulása óta de facto egy háztartásban élünk - elhatároztuk, hogy befejezzük a művet.

Két laza délelőtt kellett hozzá: első nap megfestettük a második réteg alapot, második nap pedig ráfestettük a jelzést.

A zöld kör déli becsatlakozási pontja a Szarvas-tónál,

és az északi a Csengő-hegy felé.

Egy jellemző jelzésegyüttes: felül a leszürkített régi jelzés, alatta a Szarvaskút15, majd legalul az új zöld kör

Az autóspihenő (sajnos megint sok a szemét) bejáratának jelzése

Az első, márciusi festési napunk még több mint három órás volt, mert a felületelőkészítés időigényes. A második és a harmadik már sokkal gyorsabban ment, kettőnknek kb. két-két óra kellett a második alaphoz és a jelzés megfestéséhez.

Nem tudjuk, meddig tart még a kijárási korlátozás, de lenne még mit megfesteni, felújítani a környéken!

Szöveg és képek: kgbalázs