Hiánypótoltuk az új Alapszabályt

Közzététel dátuma: 2014.11.10. 17:52:00

A törvényi szabályozás megváltozása miatt ez év augusztusában módosítanunk kellett az Alapszabályunkat (gyakorlatilag újra kellett írni). Ezt annak rendje és módja szerint megtettük, és a Közgyűlésünk által elfogadott Alapszabályt benyújtottuk a bíróságra, amely szeptemberben hiánypótlásokat írt elő. Most eleget tettünk a hiánypótlási felszólításnak, és a november 5-i Közgyűlésünkön elfogadtuk az újra módosított Alapszabályunkat (a hiánypótlási felszólítás, a közgyűlés jegyzőkönyve és a módosított Alapszabály az Egyesületi dokumentumok (jegyzőkönyvek, határozatok, beszámolók) menüpontban tölthetők le).

Valamikor elfogadott jogelv volt, hogy a a magasabb rendű jogszabály előírásait nem kellett megismételni az alacsonyabb rendű jogszabályokban. Az Alapszabályunk most számos olyan előírást tartalmaz, amelyeket szó szerint emeltünk át (kellett átemelni) magasabb rendű jogszabályokból. Három, az utóbbi három évben hozott törvény előírásait kellett megvizsgálni, mi vonatkozik ezekből a mi egyesületünkre.

A kérdésünk már csak az: vajon egy kistelepülés közösségi feladatok elvégzésére egyesületbe szerveződött öntevékeny polgárai hogyan birkóznak meg a paragrafusokkal? Nem olyan rég elég volt jól körülírni, milyen közösségi cél érdekében szerveződik az egyesület, összejött a tíz alapító tag, benyújtották az alapszabályukat a bíróságra, és máris elkezdhették a munkát, gyűjthettek adományokat a működésükre, pályázhattak állami támogatásokra, jogosultak voltak az 1%-ra. A mostani jogszabályok szinte a gazdasági társaságok jogi szabályozásának szintjére kényszeríti a civileket. A hírek arról szólnak, hogy a mostani kötelező alapszabály-módosításokért a jogi közreműködők 50-100 ezer forint közötti összegeket számláznak az egyesületeknek. Kinek jó az, ha civil szervezetek lehetetlenülnek el, mert nem képesek eleget tenni az indokolatlanul bonyolult és nehezen áttekinthető jogszabályi változásoknak?