Szlovénia 

Köszönjük az egykori budapesti  székhelyű Cippolino Utazási Iroda tulajdonosainak, hogy biztosították számunkra a  szlovéniai  kalandozásaink lehetőségét!

Szlovénia, az oldal tartalomjegyzéke:

Tavasztól télig Szlovéniában, Bled, Bohinji-tó, Kranjska Gora,  Lipica,

Ljubljana,  Maribor, Piran, Postojna, Predjama, Triglav, Zrece

Szlovénia

Tavasztól télig Szlovéniában

Szlovénia területe nem sokkal több mint 20 ezer négyzetkilométer. Vannak termékeny síkságai, hegyek közé ékelődő völgyei, lankás dombjai és magas bércei. És ha nem is hosszan, de e pompás ország partját a tenger is mossa. Szlovénia ezért a vendégek paradicsoma, jönnek is ide az év minden szakában a környező országokból, de nem ritka itt az amerikai, japán és más távoli ország utazója sem. A szlovének bizton állítják, hogy Európaiak ők Európa szívében. Van egy csodaszép országuk, egyre jobban működő gazdaságuk, a mintegy két évtizeddel ezelőtti háborús rémálomból kigyógyult  államrendjük, konszolidált politikai viszonyaik. Mint sok helyütt itt is a jövedelemszerzés egyik fő csapása az idegenforgalom, amihez  minden kellék adott is.

Szlovénia

Bled

Bled a világhírű nyaralóhely. Már önmagában a települést övező és védő hegyvonulat, a középpontjában pompázó tó is elég lenne ahhoz, hogy  Bled vonzó látványosság legyen.  A bledi tó különlegessége a kissé asszimetrikus  odateremtett sziget, amin felépült a Mária mennybemenetel templom. Aki ide tart az a  "szárazföld" több pontján  bérelhető színes fedelű evezős csónakokkal kelhetnek át a szigetre, egy rövid látogatásra. Fontos hely  a bledi Várkastély, mely ott magasodik közvetlenül a tó felett.  Az innen csodálható panorámán túl, hajdanán az itt élők biztonsága is fő szempont lehetett a hely kiválasztásánál. A kastély  gazdag látnivalókkal megtömött múzeum és étterem is egyben.

Szlovénia

Bohinji-tó

Bohinj a kenusok, vadvízi evezősök, természetjárók és a téli sportok kedvelőinek egyik jó nevű bázisa. Bohinji tavat   is karéjban öleli körbe a Júliai - Alpok  hegytömbje. A szállodák és panziók belesimulnak a tájba, itt a természeté a főszerep. A központ Ribcev Laz  mégis híres a Keresztelő Szent Jánosról elnevezett, a XIV - XVI században épült és átépült templomáról és a közvetlen közelében szolgáló kőhídjáról. A siető utazó is felsétál erre a hídra, hogy e kilátó helyről tekintsen végig a tó elegánsan nyújtózkodó  tükrén, a sokszor párás időben megfigyelje a vadkacsák és vadludak röptét, és letekintsen a híd tövébe ahol pisztráng csapatok várnak arra, hogy az erre járó vándor morzsákat vessen neki elemózsiás hátizsákjából.

Szlovénia

Kranjska Gora

Kranjska Gora a  Triglav városkája. Ez a sportolók mekkája, itt az év tizenkét hónapjában van mit csinálniuk. A tél itt is főszereplő, se szeri se száma a minden  igényhez alkalmazkodó olcsóbb és drágább szállodáknak, éttermeknek kávézóknak. A pályák összesített hossza mintegy harminc kilométer, és ezeken megszámlálhatatlan ülő és húzó lift szolgálja a kényelmet.  A kisebb nebulókat elkülönített gyermek pálya és képzésükre specializálódott oktató várja. De feljebb  pályákat képeztek ki a kezdők és haladók számára. Aki ide tervezi téli üdülését nem kell aggódnia, hiszen a pályákat hóágyúzzák, éjszakákon át hatalmas masinákkal tartják karban. De itt Kranjska Gorán nem ritkán látott vendég a hó, ha jön, vastagon lepi be a tájat.

Szlovénia

Lipica

Lipica és a ménes!  Igen, a nálunk a Bükk hegységben is tenyésztett fajtáról van szó. A Károly főherceg által, az ezerötszázas évek végén alapított gazdaságban kezdték keresztezni ezt a lófajtát. A ménes története igencsak hányattatott múltra tekint vissza, a háborús időkben országról - országra menekítették, hogy aztán a II. világháború után néhány életben maradt és ide visszatért példányával kezdjék újra szaporításukat. Ha valakit a lovasbemutató érdekel, annak érdemes informálódni és jegyet is foglalni. A telepet bejáró túrák gyakran indulnak, és szakszerű vezető kíséri azokat. Lipica azonban még vonzó célpontja a golfozást szertő és művelő közönségnek is. A kirándulók pedig a  pálya széléről  nézhetik a golfozás szerelmeseinek játékát.

Szlovénia

Ljubljana

Ljubljana, Szlovénia fővárosa.Az áttekintésre leginkább megfelelő pont a város fölé magasodó fellegvár melynek története a 9. században kezdődött. 1849 magyar vonatkozású eseménye, hogy itt tartották fogva, kivégzése előtt néhány hónappal  gróf Batthyány Lajost, Magyarország egykori miniszterelnökét.  A főváros számos nevezetességgel büszkélkedik, de mindezek mellett  az érdeklődőre jellegzetes belvárosi képe köszönt rá legtöbbet. A  települést átszelő Ljubjanica folyó  szinte derékszöget mutató kanyarral tör itt utat magának. A partján nemes paloták, lakóházak és közintézmények épültek, és mindezek fenséges látványát emelik a víz felett átívelő kecses hidak, köztük is a leghíresebb a Hármas híd.

Szlovénia

Maribor

Maribor város üdülőövezetében álló színvonalas szálloda közvetlen szomszédságából indul a felvonó a Pohorjéra mely tavasztól őszig nem más mint egy csodálatos kirándulóhely  télen pedig kiváló síterep, jó infrastruktúrával kiépített pályarendszerrel. A hegy lábánál feltörő gyógyvizekre alapozva épült a Habakukk hangulatos termája, azaz gyógyfürdője. Ez az a hely ahol egy izgalmas és tartalmas nap után a látogató magát és elfáradt testét átadhatja a rafináltan masszírozó termálvíz igazi kényeztetésnek. Tehát közel van ide Maribor óvárosa. Így aki itt tölti el szabadságát a sportolást ötvözheti sétával, gasztronómiai kalandozással, vásárlással. A hangulatos utcák és terek, a folyópart mind - mind a felfedezés örömét adja, aki felkeresi Maribort.

Szlovénia

Piran

Piran kikötőjében a kisebb nagyobb csónakok, halászhajók és jachtok kavalkádja  festői látvány, festegetik is helyi művészek. A képek értéke megkérdőjelezhető, bár lehet, hogy évszázadokkal később páratlan műkincsként tartják majd számon egyiket vagy másikat. Minden csónak és hajó egyéniség. Titkokat rejtenek, olyanokat amiről csak ábrándozhat a szárazföldi halandó. Titkokat kalandokról, a tengerről, halászzsákmányokról és a vendégeskedő szép lányokról - asszonyokról. A tengerész-történeteket a kívülálló sohasem tudja meg, hacsak egy író dús fantáziával nem alkotja újra és veti papírra azokat. Pirán tehát a tengerparti turizmus egyik fellegvára. Építészeti emlékeivel is jegyzi magát az adriai városok között.

Szlovénia

Postojna

Postojna Szlovénia talán legismertebb látványossága. Aki ellátogat ide, az rácsodálkozhat arra, amit évezredek, és azon belül is évszázadok megalkottak számunkra. A modern korunk látogatói kisvasúton jutnak be a föld gyomrába. Hogy aztán villanyvilágításnál, kiépített járdákon, lépcsőkön barangolhatják végig a csoda-ország útjait. A barlang már az ősembernek is menedékül szolgált, erre utalnak itt hagyott kőből és csontból készült szerszámaik. Túravezetők kalauzolják a látogatókat. Több nyelven folyó magyarázatukból fény derül a cseppkövek összes titkára, a leghíresebb képződmények neveinek magyarázatára is. És megpillanthatjuk a napfényt soha nem látott, szalamandrák csoportjába tartozó állatkákat is.

Szlovénia

Predjama

Predjama a meseszép környezetben fekvő várkastély fontos meglátogatandó érdekesség az szlovén érdekességek között. Mind Postojna, mind Predjama az országot átszelő fő közlekedési úttól nem fekszik messze. Így akár Itáliába, Horvátországba igyekszünk, érdemes erre tervezni az utunkat. Esetünkben  egy régi,  XIII. századi építmény helyére a XVI. században emelték a ma látható kastély falait. Magáról a tulajdonosról az a hír járja, hogy rabló lovagként tengette itt életét, és foglalkozása miatt is szüksége volt a nagyfokú védelemre. Aki kedveli a romantikát, feltétlenül több időt szánjon a kastély bejárására, és gondolatban utazzon vissza a régmúlt időkbe, és képzelje el  miként is élhette életét Erasmus Lueger itt e zord vidéken.

Szlovénia

Triglav

A Triglav hegység a Triglav Nemzeti Park hegyvidéke. Annak is büszkesége a 2864 méteres Triglav csúcs. E védett terület nagysága 83 ezer hektár, ami jó néhány számon tartott hegycsúcsot, és patakok, folyók vájta völgyet rejt. Mintegy hetvenöt százalékát borítja fa és gazdag növényzet. A szakirodalom tanúsága szerint itt a több ezer állatfajnak jó és biztonságos életteret biztosítanak, ami egyben azt is jelenti, hogy rezervátum is ez a  számukra. A Triglav sok kipusztulóban lévő, fenyegetett állat végső menedéke és a mi reményünk, hogy utódaink is láthatják majd őket egykoron. Ezen gondolatok már az I. világháború idejében is megfogalmazódtak, de csak a század hatvanas éveiben lett teljessé a terület, melyről később még törvény is született.

Szlovénia

Zrece

Zrece feltörő gyógyvize igazi  pihenő és rekreációs paradicsomot parancsolt ide. A kisebb és nagyobb szállodák, a  bungallow -telep  tulajdonosai nem panaszkodhatnak.  Itt január elsejétől szilveszterig kitehetik a teltház táblát. Mindehhez a sok jóhoz adódik az a helyzeti előny, hogy Zrece a kapu a felette magasodó hegyhez, innen kanyarog fel az út a Rogla csúcsára. A Rogla  az a különleges hely ahol a két és három csillagos szálloda a lesiklópálya tetejére épült és várja a vendégeket. Aki itt foglal magának helyet az decembertől sokszor április elejéig hó biztos terepre számíthat.  A Zrece és Rogla szállodái között a vendégek szállítását úgynevezett pendell busz segíti, így lentről egy kiadós síeléshez, fentről egy ellazítást kínáló  fürdőhöz nem kell autózni.

Szlovénia: ÚtiEmlék

Szlovénia egy általunk nagyon megszeretett ország. Többször volt alakalmunk élvezni a vendégszeretetét. Azért is áll közel a szívünkhöz, mert picit emlékeztet Ausztriára. Lakosai vendégszeretők, nagy a tisztaság és sok a látnivaló.  Amit nehezményezünk, hogy az egyébként remek autópálya rendszerének használta nem igazán alkalmazkodik az élethez.  E sorok írásakor egy hetes és egy hónapos időtartamra vásárolható meg a jogosultság. Az egyik rövidebb, a másik hosszabb mint amit egy hét éjszakás kint tartózkodás szükségessé tenne. De nyilván így van ez kitalálva. Viszont Magyarországról a végig kiépített autópályán gondtalanul utazhatunk Szlovénia legtávolabbi szegletébe is. Oda, amiben különbözik Ausztriától, a pici de nagyon hangulatos adriai tengerpartjára. A csatolt videókban lényegében igyekeztünk átfogó képet adni mindarról, amit ezen pici de gyönyörű ország kínál a látogatóinak.  Aki előzőleg nem szeretné teljesen elkötelezni magát a programjával, és nem a kiemelt főszezoni időszakokban utazik ide, azoknak javasoljuk, hogy egy egy számukra megtetsző településen keressenek és foglaljanak szállást magunknak. A turisztikai centrumoktól picit távolabb hangulatos apartmanok foglalhatók rövidebb időszakra is. Így aztán pár ilyen megállóval bebarangolhatjuk az összes tájegységét.

Megtapasztaltuk, ezért kijelenthetjük, Szlovénia egy négy évszakos turisztikai desztináció. Az év bármely hónapjában barátságos arcát mutatta nekünk.  Kevés az a hely, amely néhány, emlékezetünkből kitörölhetetlen pillanatképpel ajándékozott meg bennünket.

Útban jövet, menet feltétlenül be kell kóborolni két fontos városát. Az egyik a Dráva parti Maribor.  Ez Szlovénia második legnagyobb települése. Belvárosában sok a műemlék. A főváros Ljubljana. 1991-től viselheti e büszke címet. A Száva folyó nem szeli át a települést, szerényen érinti a határát. Van azonban ennek egy ága, melyet a híres Hármas Hídon lehet átszelni. Ljubljana fölé magasodó várnak magyar vonatkozása is ismert. Aki feljön ide, fentről szemlélheti meg a főváros panorámáját.  Aki Magyarország felől érkezik ide, annak döntenie kell, merre folytatja útját. Az osztrák Villach vagy a tengerpart felé. Egy körúton természetesen, megfelelő sorrendben  mindkét irányt illik bejárni. 

Az első fantasztikus téli élményem az Ausztriához közeli Triglav hegységhez kötődik. Társasággal jártunk az egyik neves síközpontban, Kranjska Gorában. Igaz ekkor Villach irányából léptünk be Szlovéniába, a híres Karavanska alagúton át. No szóval, egy átlagos téli időszak volt, a hegycsúcsok sipkái havasak voltak, a pályákat szépen gondozták. Ennél többet nem is várhatott az ide érkező sportoló. A második este azonban el kezdett esni a hó. Nagy pelyhekben, puhán, halkan. Azonnal hótaposót húztunk és kimentünk élvezni a természet eme ajándékát. Másnap reggelre kisütött a nap. Egy olyan téli panorámával megajándékozva minket, melyeket csak a turisztikai magazinokban láthattunk. 

Másik emlékem egy tavaszi hivatalos utazásomhoz kötődik. Késő délután értünk el a tengerpart térségébe. Portoroz felett nyílt meg számunkra a panoráma. A megállásra alkalmas parkolót virágba borult mandula és almafák szegélyezték. Alattunk a távolba vesző kék víztükör, melyen számtalan apró vitorlás szelte a hullámokat. Mindezt a csodát a lebukni készülő nap vonta be aranysárga árnyalattal. A főváros és a tengerpart között van Postojna. Ott is a cseppkőbarlangok cseppkőbarlangja.  Az utazásunk célja turisztikai programok előkészítése volt. Így a barlang igazgatója szívélyesen invitált minket egy kis ismerkedő túrára. Tudvalévő, Postojna arról híres, hogy a látogatókat egy dízelmozdonnyal vontatott nyitott tetejű vagonokból álló szerelvény viszi be a barlang belsejébe.  Szezon előtt voltunk, látogatók hiányában hárman foglaltunk helyet az egyik kocsiban. És a hatalmas, cseppkövekkel zsúfolt teremben is  magányosan nézhettünk körül.

A Postojnához közeli Predjama sokszor kiesik a látogatók útvonalából. Nagy kár érte. Mert az itt épült és megőrzött egykori lovagvár meglátogatása nagyon izgalmakkal teli programpont.

Beszélnünk kell még Lipicáról. Ide két alkalommal is eljutottunk. A remek szállodában megszállva egy egész délután állt a rendelkezésünkre, hogy  felidézzük a Magyarországon is híres ménes történetét és napjainkban betöltött szerepét. Ezt követően a közeli Triestben komphajóra szálltunk, hogy megkezdjük kalandozásainkat Görögországban.