Egyiptom

Egyiptom, az oldal tartalomjegyzéke:

Kairó-Giza, Citadella Kairóban, Vallási emlékek Kairóban, Egyiptomi (régi) Régészeti Múzeum, Parfüm Palota, Papirusz műhely, Befejezetlen obeliszk Asszuánban,  Felukkával Asszuánban, 

Nílusi hajóút, Kom Ombo, Edfu, Karnak, Luxor, Theba, Alabástrom műhely, Vörös-tenger,  Hurgada,

Sahara Park, Grand Seas Resort Hotel

Egyiptom

Kairó-Giza

Kairó-Giza, előbbit 641-ben alapították. Jelentősebben a kilencedik században indult fejlődésnek.  Lakosainak száma közelíti a 20 milliót. De biztos adatot mondani senki nem mer. A várost a Nílus szeli ketté. Ahol elhagyja határát, ott kezdődik a deltája. Mint tapasztaltuk, Kairó nem számít csendes helynek. Itt nem tiltott a járművek szakadatlan, sokszor indokolatlan tülkölése, dudálása. Aki vendég itt, az tömegközlekedési járműre ne próbáljon meg felszállni. Valószínű, hogy nem sikerülhet ez a  mutatvány. Kairó az ellentétek városa. Vannak gazdag és átlagos kerületei. De sok felé köszönt ránk a nyomor. A közeli Gizában állnak  a Piramisok, és a Szfinx. A legnagyobb piramis a Kheopsz, kisebb a Khephrén és a legkisebb Mükeriosz.

Egyiptom

Citadella Kairóban

Citadella Kairóban: ide is az Insight Tour számunkra szervezett programja keretében jutottunk el. Ez az épület együttes a várost védelmezte. Egy jól a város fölé emelkedő dombra kezdték építeni a XIII. század elején. Mai állapotát a a XIX. század közepén nyerte el.  A Mohamed Ali-mecset már messziről mutatja az irányt, hívőknek és turistáknak egyaránt. Mi időhiány miatt nem mindenhová mentünk be. Így a Mohamed Ali sírja fölött őrködő, oszlopokon nyugvó díszes baldachint is csak a külön belépőjeggyel átléphető bejáratból kaptam lencsevégre. Míg feleségem és kísérőnk a Hadtörténeti Múzeum kiállítási tárgyaival, főleg a katonai uniformisokkal ismerkedtek, én a nyugdíjazott harci járműveket néztem meg. El-Alameiből   sajnos nem találtam emléket.

Egyiptom

Vallási emlékek Kairóban

Vallási emlékek Kairóban: a mohamedán Kairó egyik szép mecsetje pont a Khan al-Khalili bazár mellett található. Így míg feleségem ott küzdötte át magát az árusokon (sok örömét ebben nem lelte) én kísérőmmel bejutottam ide. Később a Citadella faláról nagyszerű nyitó képet készíthettem felülről is az épületről. Extra programként látogattunk el Kairó óvárosába. Ahol a katonákkal őrzött  bejáratnál udvarias, ám alapos motozásban részesültünk. Az eredetileg római erődnek épült falak között ma a kopt közösség éli megszokott életét. Egyházuk a kereszténységgel  egyidős. A kopt közösség a mai lakosok számának egy tizede. Ahogy fogyott a számuk, úgy ritkult templomainak a száma is. Bővebbet róluk  Kopt-múzeumban tudhatunk meg.

Egyiptom

Egyiptomi (régi) Régészeti Múzeum

Az Egyiptomi Régészeti Múzeum Kairóban az a hely amit feltétlenül meg kell látogatni. Ne riasszon a gondolat, hogy az értékes kincseket állig felfegyverzett katonák, és tüzelésre kész harckocsik őrzik a bejáratnál. Mint a bevezetőben megírtuk a turisták védelmét is szolgálja ez az óvintézkedés. A mai épületet 1902-ben emeleték, a Tahrir tér közvetlen szomszédságában. De ez a múlt. A múzeum nagyon lassan költözni készül a Piramisok szomszédságába. Addig meg kell elégednünk azzal, hogy a hihetetlen érdekes és értékes műtárgyak amolyan iskolai szertár szerű tárlókban láthatók. No és még valami, az épületen beül tilos fotózni és videózni. Mindezt Londonban, a British Múzeumban pótoltuk. Köszönet érte! 

Egyiptom

Parfüm Palota

Parfüm Palota Kairóban, az a hely mely kötelezően szerepel több utazás iroda kínálatában. Maga az épület nagyon közel van a Piramisokhoz, így az utazás nem rabol tőlünk értékes időt. Én bár nem szívlelem az ilyen programot, nagyon élveztem minden pillanatát. Megtudtuk, a vezető kozmetikai világmárkák gyártói Egyiptomból szerzik be az készítmények meghatározó alapanyagait. Azt már én teszem hozzá, nyilván kihasználva helyi klímát és az olcsó munkaerő előnyét. A tulajdonos minden vásárlási kényszer nélkül, rendületlenül mutatta be az új és újabb illatkölteményeket. Amiből természetesen mi vásároltunk is. Nagyon kedvező áron, korrekt kártyás fizetéssel. És a felszolgált hideg  hibiszkusz teát is megszerettük! Hoztunk haza is egy kilót!

Egyiptom

Papirusz műhely

Papirusz műhely Kairóban, ez is a standard egy napos városnézés elmaradhatatlan része. Itt is elhamarkodott volt a félelmem. Hiszen itt módunkban volt karnyújtásnyi távolságból megismerkedni a  papír elődjének számító papirusz több ezer éves technológiával. Megtudtuk, hogy az egykori egyiptomiak papirusznád felhasználásnak módját majdnem el is felejtette az utókor. Ám pár évtizede divatba jött újra a papirusz készítése. Melyre csak az itt termő, jellegzetes formájú  növény alkalmas. A bemutató az üzlet egyik sarkában zajlik. A nagyobb terület egy kiállító tér. Itt megmutatom, hogy  az elkészült anyagra készült festmények témája változatos, megunhatatlan. Ha valaki vásárolni szeretne, egy ilyen komoly helyen tegye azt!

Egyiptom

Befejezetlen obeliszk Asszuánban

A Befejezetlen obeliszk meglátogatása Aswanban az a program, mely élvezetéhez bizony kell egy kis képzelőerő. Egy holdbéli tájra emlékeztető kőbányát kell megmászni, melyhez jó túracipő is ajánlott. No meg védelem az itt már perzselő nap ellen. Aki látta a párizsi, londoni egyiptomi obeliszkeket, azok bizony ezek szülőhelyén teszik tiszteletüket. Természetesen pontosan nem ismerik mindegyik bölcsőjét. Mint például azt sem, hogy  az egyik, ki tudja hová készülő obeliszket hová szánták. Mert az faragása közben megrepedt. Ezért hagyták félben a gránit oszlopot. Amikor ez történt, az i.sz. előtti  1500-as években jártunk.  Ami sikerrel  elkészült, azokat a közeli, áradt Níluson úsztatták le a célállomásra, vagy a tengeri kikötőbe.

Egyiptom

Felukkával Asszuánban

Felukkával az  aswani botanikus kertbe tervezett program utunk egyik nagyon várt  csúcspontjának számított.  Hiszen ez a vitorlás hajó a folyó jelképe. Szerencsénk volt, mert fújt a szél, így nem motoros bárkán vittek minket a Kitchener-szigetre. Az ébredező turizmus miatt a felukkán hárman utaztunk, így a legpazarabb körülmények között ismerkedhettünk a Nílus ezen jelképnek is számító vitorlással. Az utunk célpontja egy tábornokról elnevezett sziget volt, melyet szudáni katonai győzelme miatt kapott Egyiptomtól ajándékba. A sziget egy gyönyörűen rendben tartott botanikus kert. A májusi időpontban kevés növény virágzott. Ám a sivatag övezte  mikroklíma  így is csodálatos volt számunkra. 

Egyiptom

Nílusi hajóút

A “Nílusi hajóút” Aswantól Luxorig, egy olyan csoda, mely ezt az egyiptomi utazást számunkra örökké emlékezetessé tette. Évek óta terveztük ezt a pazar kirándulást, melynek most értek meg a feltételei. A több emeletes hajó (állítólag egy magyar hölgy tulajdona) maga egy  luxus úszó szálloda. A szobák mindegyike eltolható ajtóval nyújt erkélyes kilátást a Nílusra, a tájra. Innen pillanthat be a látogató a parti falvak lakosainak  mindennapi életébe. Az út során olyan templomokkal ismerkedhet meg az utazó, melyek az építészet és díszítő művészet legfontosabb látnivalói közé sorolják magukat. Éjszakánként a hajó kikötőkben pihen, így nem maradunk le semi szépről. A hajón fantasztikus az ellátás, a séf minden nap valóban kitesz magáért. 

Egyiptom

Kom Ombo

Kom Ombo temploma nílusi hajóutunk egyik legemlékezetesebb állomása volt. A többiektől eltérően ezt két istennek emelték. Szobeknek és Hórusznak. Az előbbi a krokodilisten, emlékeztetve mindenki arra, hogy hajdanán a Nílusban nagyon sok krokodil élt errefelé is. Ezek csak az asszuáni gát felépítse után haltak ki a folyóból. A reggelit követő asszuáni indulásunk után itt késő délután kötött ki velünk a Nile Delfin. Pont abban az időszakban, amikor a lebukni készülő nap a lehető legszebben világította be ez a csodás építményt. Ami az idők kezdete óta áll itt a folyóparton. Ez volt az személyes első találkozásunk  ezen fennmaradt templomok képviselőjével. Ami elvarázsolt minket gazdag díszítéseivel,  a színeinek ragyogásával.

Egyiptom

Edfu

Edfuban, Horusz templomát a hajókikötőtől jól megszervezett lovas-fogatos úttal lehet megközelíteni. E néhány percben benyomást kaphat az utazó egy átlagos egyiptomi település képéről. De hát mi nem e csodálatos ország jelenét, hanem építészeti - vallási múltját kutatjuk. Amit az út végén meg is tehetünk. Hiszen itt áll a klasszikus stílusban felépített fontos templomuk. Úgy mondják, ez állta ki legjobban az idők viszontagságát. Melyet a keresztények is romboltak úgy, hogy a figurák faragott arcait megsemmisítették. Amit  alul védett az iszap, azt eredeti szépségében csodálhatjuk meg! E néhány templomon kívül fakultatív programokban ajánlanak többet is. De szerintünk ennyi élmény befogadása és feldolgozása pont elegendő. 

Egyiptom

Karnak

Karnak, két kilométerre fekszik Luxortól. A hajóutunk végállomásától. Építését, még kimondani is hátborzongató, több mint négyezer évvel ezelőtt kezdték. Alapterülete 3 négyzetkilométer. Bejáratához a kos fejű szfinxek övezte úton érünk. Itt áll a 134 hatalmas méretű oszlopokból álló csarnok. Ez a Hüposztilum. Minap láttam egy filmet, melyben bemutatták, hogy úgy illesztették egymásra az elemeit, hogy emelkedésükkel együtt homokot töltöttek a rabszolgák lábai alá. Szokásoknak megfelelően feleségem hétszer körbefutotta a szerencsét hozó gránitszkarabeuszt. Munkámból kifolyólag 1975-ben én már jártam itt. Hatásosságát mi sem bizonyítja jobban, hogy ennyi idő elmúltával,  látványa nem homályosodott emlékezetemben.

Egyiptom

Luxor

Luxor, a Luxori templom megtekintését is kötelezően illesztettük programunkba. Itt is van Szfinxek őrizte út, két obeliszk és oszlopcsarnok. Megtudtuk, a felépített egyiptomi templomok között nincs két egyforma. Ám sok köztük a hasonlóság. A bejárati kapun belépve, a Hüposztilumba érünk, (eredetileg fedett csarnok), a további terek, mint például a  felajánlások udvara és a szentély, ezen építményeknek kötelező tartalmi elemei voltak. Ez utóbbiba, a szentélybe,  halandó a lábát be nem tehette. A ma turistája viszont kivétel. Ami viszont lenyűgöző, a hihetetlenül  gazdagon díszített falak és oszlopok sokasága. Sok helyen eredeti festékekkel színezve. Aki a túrát Aswanból bonyolítja itt már picit eltelhet a templomok megtekintésével.

Egyiptom

Theba

Luxorral átellenben Thébában áll Hatsepszut temploma.  Közel a Királyok és Királynék völgyeihez  mely temetkezési helyekre tilos bármilyen kamera bevitele, így mi sem tudtunk felvételek készíteni. Viszont forgathattunk Hatsepszut királynő templománál, mely napjaink egyik legnagyobb tragédiájának a helyszíne. 1997-ben iszlám terroristák egy terror támadás során itt lőttek le 58 külföldi és egyiptomi embert. Ekkor kezdődött a turizmus hanyatlása. Mint írtam, mi utunk során  veszélyes helyzetet nem érzékeltünk. Viszont élvezhettük, hogy szinte egyedül bámészkodhattunk mindenfelé. Így Hatszepszut templomában is, mely sok mindenben különbözött az előbb bemutatott épületektől, ez egy különlegesség közöttük.

Egyiptom

Alabástrom műhely

Luxor, Alabástrom műhely, aminek meglátogatása alól már felmentést is kaptunk volna vezetőnktől. De hát ha már arra vezetett az utunk, legyen. A filmen látható demonstrációs munkások, inkább dolgoztak, mint nem. A pár ügyetlen mozdulatot is csak a főnök határozott felszólítására mímelték. Figyeljék csak! Bent az üzletben viszont minden eredeti darab. Itt tudtuk meg, hogy az utcán leszólító árusok hogyan hamisítják az alabástromot, márványt, gránitot. A kötelező alkudozáskor bejött a hirtelen ötletem, mikor már elegem volt a kötelező színjátékból,  az általam ajánlott összeg felét mondtam be ismét. Ettől úgy meglepődött a tulaj, hogy nagyot engedett az általa várt árból. A verejtékkel kialkudott pici alabástrom Hórusz szobor szobánkat díszíti.

Egyiptom

Vörös-tenger

Hurgada, a Vörös-tenger melléki nyaralás nagyon népszerű a magyar utazók körében. Leszámítva a repülőjegy és a reptéri illeték néha magas költségét, itt eltölteni a szabadságunkat lényegesebben olcsóbb mint Európában bárhol. Ráadásul ezért a pénzért hihetetlen komfortban élvezhetjük a Vörös-tenger kellemes hőfokú, kristály tiszta vizét. Továbbá a homokos strandokat és a remek vízi sportok többségét. Aki ezekre vágyik, azoknak feltétlenül ajánlott a kiegészítő biztosítás megkötése. Mert a helybéli elsősegélyt nyújtó orvosok szemtelenül sokat kérnek egy-egy beavatkozásért. Ezt mondta nekünk az egyik pórul járt útitársunk. Aki tanácsolja: csinos hölgyek  ne menjenek kettesben búvárkodni, helybéli túlhevült oktatójukkal. Megjárhatják!

Egyiptom

Hurgada, Kősivatag

Hurgada közvetlen környékét kivéve, a sivatagok nagy kontrasztját mutatják  az éltető vizű Nílust övező keskeny zöld sávnak, no meg a Vörös-tenger szűk, gazdag vegetációjú partjának. Egyiptom területe 1.000.0000 négyzetkilométer. Ennek mintegy 90%-a lakatlan. Azért, mert a sivatagok nagyon mostoha életkörülményeit kevés helybéli választja. Ám légyen az bárhol az országban, ahol van rá kereslet, szervezik a sivatagi szafarikat. Aki azonban az igazi homokdűnék elképesztően gyönyörű látványát szeretné megcsodálni, azoknak az ország Líbia és Földközi-tenger által határolt szegletébe kell utazni. Reméljük, a Szíva oázis környékéről  hamarosan mi is hozhatunk képes beszámolót az érdeklődőknek, már  tervezzük felfedező utunkat. 

Egyiptom

Sahara Park

A Sahara Park Hurgada közelében épült, ahová befizettünk egy kirándulásra. Egy ilyen helyre sohasem vágytunk igazán. Azt  a tájékoztatást kaptuk, hogy az út egy homoksivatagba vezet. Meg egy autentikus helyi faluban lesznek a délutáni - esti programok. Hogy mi is várt ránk, arról beszéljenek a képek. A dilettáns műalkotások - festmények, törött végtagú gipsz szobrok, a szűk ketrecekbe zárt, szenvedő sivatagi állatok, a minden pillanatban pénzt tarháló helyiek, a kétes higiénés állapotban leledző ételek, az Egyiptomba  sokfelé unos - untalanul  bemutatott esti folklór műsor egy dologra volt jó. Hogy addig se élvezhessük  a fantasztikus tengert, a szálloda kényelmét. A leszurkolt drága részvételi díj miatt legközelebb még óvatosabbak leszünk!

Egyiptom

Grand Seas Resort Hotel

Hurgada, egy tipikus szállodája Grand Seas Resort Hotel. Nehezen tudtuk kiválasztani a hatalmas kínálatból. Ahogy informálódtunk, járhattunk jobban is, de sokkal rosszabbul is. Ami azt jelzi, nem pontosak  a tájékoztatók! Hotelünk Hurghada déli részén található, egy természetes sekély öbölben, ami tiszta, áttetsző vizéről és fehér homokos strandjáról ismert. A Vörös-tenger panorámája és az egyiptomi sivatag közötti üdülőhely nyugalmat áraszt. A jól megérdemelt pihenés kitűnő színhelye. Határtalan lehetőséget kínál a kikapcsolódásra, szórakozásra. Rövid utazás után elérjük Hurghada központját vagy a repülőteret is. Ellátás: félpanzió vagy all inclusive Szolgáltatások: napi takarítás , TV, Szobai széf , Klíma berendezés , Mini bár, Hajszárító , erkély vagy terasz.

Egyiptom: ÚtiEmlék

Egyiptomi utazásunkat az azóta megszűnt Insight Tours budapesti irodája szervezte. Kiválóan képzett, kedves és szolgálatkész magyar és egyiptomi szakembereik minden elképzelésünket magas színvonalon váltották valóra. Köszönet érte!  A nívós prospektusuk, színes  kínálatából mi a “Kleopatra II.” elnevezésű ajánlatukat választottuk. Ez a program bemutatta számunkra Egyiptom turisztikai kínálatának a legjavát. Meg voltunk elégedve az alapárban foglalt szállodákkal, és M/S Nile Dolphin úszó luxus szállodahajóval. Melynek étterme különösen magasra emelte szolgáltatásuk mércéjét. A döntésünket, hogy megszervezzük-e hosszú évek óta tervezett utazásunkat, az határozta meg, hogy megnyugtató hírek érkeztek a javuló közbiztonságról. Ezt helyszíni tapasztalatunkkal is megerősíthetjük. Mi egy pillanatig sem éreztük, hogy bármilyen veszély is fenyegetne bárkit. Így volt vele számtalan japán, német, angol és amerikai, indiai és dél-amerikai útitársunk is. A lassan erősödő turizmus (áprilisban 12%-kal nőtt a vendégek száma) ellenére a leglátogatottabb látványosságok még nem zsúfoltak, így akik tehetik, azoknak most érdemes Egyiptomba látogatni!forrás: Insight Tours*

Az iroda 2018. novemberében beszüntette a tevékenységét. Nagyon sajnáljuk!

Egyiptomi Arab Köztársaság Nagykövetsége

1125 Budapest, Istenhegyi út 7/b

Tel: (06/1) 225 2150

Fax: (06/1) 225 8596

Magyarország Nagykövetsége

29 Mohamed Mazhar utca, Zamalek - Cairo

Tel.: (00 20 2) 273-58634

 

Egyiptom Észak-Afrika legnépesebb országa, északon a Földközi-tenger, keleten a Vörös-tenger határolja. Legnagyobb tája, a Nílus-völgyétől nyugatra elterülő Líbiai-sivatag, az ország területének 2/3-át foglalja el. A kő- és homoksivatag egyhangúságát csak néhány medence, valamint az „Új-völgy” oázisai (Kharga, Siwa, Dakhla) élénkítik. A kisebbik, keleti országrészt a Sínai-félszigeten is húzódó Arab-sivatag, valamint a Vörös-tenger partjával párhuzamosan futó hegységek alkotják. A két sivatagi táj között nyújtózik a Nílus-völgy hatalmas folyami oázisa, amely az ország ütőerét jelenti évezredek óta, csaknem a teljes lakosság és gazdaság a folyó menti keskeny sávban összpontosul. Legértékesebb része a Nílus-völgy 10-15 km széles termékeny folyami oázisa és 200 km széles deltavidéke, amely a Líbiai-sivatag oázisokkal, homokbuckákkal, mélyföldekkel (Kattara-mélyföld -133 m) tarkított mészkőtábla-vidéke és a Vörös-tenger árkára 2000 m magasból leszakadó Arab-sivatag mészkőből és homokból álló sivatagra és hegyvidékre osztja az országot. A már Ázsia területéhez tartozó Sínai-félsziget kopár hegyvidékét a Szuezi-csatorna választja el az ország többi részétől. Legmagasabb pontja: Jabal Kătrîna 2637 m. Legjelentősebb folyó: Nílus. Legnagyobb tó: Nasszer-tó (amely egyben víztároló is).

 

 

Azoknak a Kedves Utasainknak, akik nem rendelkeznek magyar útlevéllel, illetve nincs magyarországi tartózkodási engedélyük, a programok részvételi díja változhat az Egyiptomi Szálloda Szövetség Rendelkezése alapján.

 

 

PÉNZ: A hivatalos fizetőeszköz az Egyiptomi Font. Jele: LE kb. 36 Ft. (1 USD kb. 5,5 LE). 1 Font = 100 Piaszter. Pénzérmék: 25,50 piaszter, 1 font. papírpénzek: 25, 50 piaszter és 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 fontos. Sok szállodában van bank (időszakos nyitva tartással), a hajón nincs. Érdemes egy kisebb összeget beváltani a repülőtéren megérkezéskor.

IDŐELTOLÓDÁS: Nyári időszámítás esetén nincs időeltolódás, télen Magyarország + 1 óra.

HÁLÓZATI ÁRAM: 220 V, a konnektorok megfelelnek a szabványméretnek.

NYELV: Hivatalos nyelv az arab, de a legtöbb ember angolul is beszél. Nagyra értékelik, ha pár szót arabul mondunk.

VALLÁS: Egyiptom lakosságának 25%-a keresztény, 75%-a muzulmán.

BANKKÁRTYÁK: Hitelkártyával lehet fizetni, de a legjobb a bank automatákból történő készpénz felvételt.

UTAZÁS: Vendégeink menetrend szerinti Egyptair járattal utaznak. Repülési idők nemzetközi szakaszon kb. 3 óra. Belföldön: Kairó-Asszuán kb. 75 perc , Kairó-Luxor kb. 1 óra. Belföldön a transzferek és programok lebonyolítása légkondicionált buszokkal történik.

ÚTIOKMÁNYOK: Magyar állampolgároknak vízumkötelezettség van. Az útlevélnek a beutazástól számított még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. A vízumot minden kedves utasunknak irodánk intézi. 

HELYI SZOKÁSOK/ÖLTÖZKÖDÉS: A könnyű pamutruha viselése a javasolt. A tengerparton lehet nyitottabb, de a városokban zártabb ruhák viselése ajánlott. Hölgyek ne hordjanak túl rövid vagy túl nyitott ruhadarabokat. Legalább combközépig takarjuk el lábunkat.

SZÁLLÁS: Egyiptomban a szállodák besorolása eltérhet az európai színvonaltól.

EGÉSZSÉGÜGYI ELŐÍRÁS: Egyiptomban nincsenek járványos betegségek, nem szükséges a védőoltás, viszont a napsütés nagyon erős, napvédő szerek használata szükséges.

BETEGSÉG: Az étkezési szokások miatt kisebb gyomorpanaszok léphetnek fel. Megelőzés:

- nagy melegben, napon jéghideg ital fogyasztása nem ajánlott;

- melegből, ha teheti, ne lépjen be légkondicionálóval nagyon lehűtött helyiségbe;

- ne igyon csapvizet, ne fogyasszon jéggel hűtött üdítőitalt;

- bármilyen panasszal azonnal forduljon az idegenvezetőhöz!!!

Az ottani orvosok az Antinal gyógyszert javasolják. Jelezzük az idegenvezetőnek, ha szeretnénk gyógyszert, így a második napon alkalmat kerítenek a beszerzésére.

ORVOS, GYÓGYSZERTÁR: Az egyiptomi gyógyszerek igen jó minőségűek és nem drágák. Bátran fordulhatunk gyógyszerészhez is.

ÉGHAJLAT: Egyiptom időjárása mérsékeltnek mondható, kivétel az igazi nyár 3 hónapja (június-július-augusztus), amikor nagyon magas a hőmérséklet főleg európaiaknak. A hőmérséklet - a nyári hónapokat kivéve - a következő értékek között mozog: 17-26°C nappal, 12-17°C éjszakánként. A három igazi nyári hónap alatt felmehet 42-45°C közé Kairóban és 48°C körül Dél-Egyiptomban (Luxor-Asszuán).

VÍZHŐMÉRSÉKLET: A Vörös-tenger partján a víz hőmérséklete az év bármely részén alkalmas úszásra. Kivétel december-január. A Földközi-tengernél a víz csak nyáron alkalmas úszásra, máskor meglehetősen hideg.

BIZTONSÁG: Egyiptomban jó a közbiztonság. Éjjel nem jelent veszélyt, ha a fő utcán sétálunk. A hölgyeket nem zaklatják, figyeljünk a megfelelő öltözékre, tiszteljük az ország hagyományait. A szállodákban széfek állnak a vendégek rendelkezésére. A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a szállodákban a szobákból eltűnt értéktárgyakért nem vállalnak felelősséget. Az utcai lopás nem jellemző, sok helyen látható Tourist Police karszalagos rendőr, aki azonban csak nagyon kicsit beszél angolul.

ÜNNEPEK: Mivel az egyiptomi lakosság kis része keresztény, így karácsonyi hangulat nem érzékelhető. Szilveszterkor csak a turisták részére állítanak össze extra programot. Azonban az iszlám ünnepek igen látványosak. Ramadan - a legnagyobb muzulmán ünnep - alatt nagyobb a forgalom, a múzeumok korábban zárnak. A böjtöt követő háromnapos nagy ünnep a Bájrám, amely külsőségeiben hasonlít a mi karácsonyunkhoz. Az emberek kint sétálnak az utcán, mindenki új ruhát, ajándékot kap szeretteitől. Erre az eseményre a szállodák külön programmal készülnek, ugyanis a tehetősebb családok ilyenkor utazgatnak.

POSTA: Érdemes a képeslappal együtt megvásárolni a bélyeget. A feladandó leveleket a szállodák recepcióján le lehet adni, mert postaládákat csak elszórtan lehet találni. A képeslapokat körülbelül két hét alatt kapják kézhez.

ITALOK: Csapvizet nem szabad inni! Palackozott víz kapható fél-, ill. másfél literes kiszerelésben (ára kb. 3-5 LE). Egyiptom specialitása a "KARKADÉ", hibiszkuszvirágból főzött tea, mely hidegen és melegen is egyaránt frissítő ital. A vallás miatt az egyiptomiak alkoholt nem fogyasztanak, így italboltot ne keressünk. Szeszesitalt szállodákban (sör, bor), vagy vámmentes boltokban vásárolható. A helyi sör neve Luxor (11 %-os alkoholtartalma van, ára: 5-10 LE között helytől függően). Tömény italok 4-5 csillagos szállodákban vagy hajón kaphatók. Érdemesebb itthonról vinni, de nyilvános helyen felbontási pénzt kell fizetni. Ramadán alatt nem árusítanak alkoholt.

VÁSÁRLÁS: A kirándulásokat megszakító pihenők alkalmasak arra, hogy kézműves munkákkal is megismerkedjünk (papiruszműhely, parfümpalota, szőnyegiskola, alabástromfaragó műhely). Ezeken a helyeken eredeti termékeket vásárolhatunk. A bazárban ugyanezek silány másolatait szerezhetjük be.Az Utas, az utazás alatt a rá vonatkozó jogszabályokat, törvényeket köteles betartani. Az országból korallt, műtárgyat, műkincset, eredeti szobrokat, mumifikált állatot kihozni szigorúan tilos. Ezek elmulasztásából, illetve megszegéséből eredő költségek, károk az Utast terhelik.

ÁRAK: Szinte sehol nem jelzik az árakat, meg kell kérdezni, mi mennyibe kerül, alkudozni kötelező. Soha ne fogadjuk el az első árat, főleg a bazárban nem, ez egy játék és hagyomány is egyben az egyiptomi embereknek.

FÉNYKÉPEZÉS, FILMEZÉS: Használata nem mindenhol engedélyezett. Tilos katonai objektumokról felvételeket készíteni. Múzeumokban nem lehet a fényképezés viszont a többi turisztikai helyeken a fényképezés lehet, míg a videokameráért nem kell fizetni kivéve a hang és fény játek kb 30-35 font. Bizonyos esetekben turisztikai helyeken sem engedélyezett a videokamera használata.

KIADVÁNYOK: Többnyire angol és német nyelven készülnek. Az áruk különböző lehet (80-100 LE).

ELHELYEZÉS: Irodánk 3*+, 4* illetve 5*-os szállodákat biztosít. A hajó minden esetben 5*-os minősítéssel rendelkezik. A programok részvételi díja standard szobákat foglal magába. Felár ellenében piramisra néző szoba, tengerre néző szoba, illetve a hajón magasabb emeleten biztosított kabin stb. felár ellenében vehető igénybe. Magyarországi irodánkban lefoglalt szállást nem áll módunkban egyiptomi tartózkodásuk alatt cserélni.

ELLÁTÁS: Szállodáinkban a félpanziós ellátás a reggelit és a reggelinél a büféasztalon kihelyezett üdítőket tartalmazza, valamint a vacsorát italok nélkül. A teljes ellátáshoz a reggeli és a vacsora mellett ebéd illetve délután uzsonna tartozik, reggeli kivételével szintén italok nélkül. All inclusive ellátásnál étkezések illetve italok is beletartoznak a szolgáltatásba (kivétel import szeszesitalok, speciális koktélok, frissen facsart gyümölcslevek). Érdemes előzőleg a recepciónál tájékozódni, hogy melyik éttermekben fogyaszthatunk az all inclusive ellátás keretében, nehogy a számla kiegyenlítésekor kerüljünk kellemetlen helyzetbe. A belső járatoknál előfordulhatnak hajnali indulások. Ez esetben a szálloda biztosít azoknak az utasoknak reggeli csomagot, akik nem tudnak a szállodában reggelizni.

UTAZÁS: Utasaink az utazás előtt kettő-három nappal kapják meg a szükséges dokumentumokat: repülőjegy, voucher, igény szerint utasbiztosítás, vízum. A vízumot minden kedves utasunk egyénileg ragasztja be az útlevélbe kettő üres oldalra, a magyarországi útlevél ellenőrzés után, célszerű akkor, amikor már felszálltunk a repülőgépre. Az útlevélnek a visszautazás dátumától számítva még fél évig érvényesnek kell lennie. A csomag 20 kg/fő lehet, a kézi poggyász 8 kg/fő a mérete 50cmX35cmX20cm. A kézipoggyászban nem lehet folyadék, illetve éles tárgy.

ÉRKEZÉS: Vendégeinket a kairói iroda képviselője a repülőtéren várja a csomagok átvételekor. A magyar nyelvű idegenvezetővel a kijáratnál találkoznak. A választott szállodától függően eltérő időpontban érkeznek meg utasaink a szállodákhoz, illetve eltérő időpontban érkezik oda a programok előtt irodánk busza. Körútjaink során a programok sorrendje, időtartama változhat. a változtatások jogát fenntartjuk. Azoknál a programoknál, ahol a programot hurghadai pihenés zárja, Luxorból a transzfer minden esetben 17:00-kor indul.

 

 

FAKULTATÍV PROGRAMOK: A fakultatív programok listáját megtalálják honlapunkon. A programokat minden esetben indítjuk. 1 fő részvétele esetén 50% felárat számítunk fel a programok árához képest.

IDEGENVEZETÉS: Útjainkhoz Kairóban minden esetben biztosítjuk a magyar nyelvű idegenvezetőt, Luxorban, és a hajóút során 4 főtől tudunk magyar nyelvű idegenvezetőt adni, 4 fő alatt angol nyelvű idegenvezetés van. Hurghadán illetve Sharm El Sheikhben angol nyelvű képviselőink biztosítják vendégeink nyugodt pihenését.

KÖLTŐPÉNZ: Költőpénz tekintetében nem drágább Egyiptom, mint Magyarország, sőt olcsóbb. Ha Egyiptomban vásárolunk a bazárban nem illik, kell alkudni. A kínált ár nagymértékben lealkudható, ha van időnk, és kedvünk belefolyni a játékba.