Róma & Lazio tartomány

Róma - Lazio tartomány, az oldal tartalomjegyzéke:

Miért ne Róma? A város atmoszférája,  A Piazza Venezziától a Colosseumig, 

A Palatinustól a Capitóliumig, A Colosseum, Angyalvár,  Az Angyalvártól a Trasteveréig, 

Öreg templomok, Trévi kút,Piazza Navona, Largo Argentina tér, 

Virágmező és a Spanyol lépcső, Egyiptomi oszlopok és obeliszkek, Caracalla fürdője, 

Nemzeti Múzeum I-II,  A Villa Medici és a Pincio hegy, 

Egyiptomi oszlopok és obeliszkek, Trevi-kút, 

Nemzeti Múzeum I.- II., Diocleziano fürdője, Appia Antica,  A Villa d’Este Tivoliba, 

Ostia Antca, Ostia, Vatikánváros, Esti muzsika

Miért ne Róma?

Korábbi  római utunk során 12 új videót sikerült készítenünk. Ezekből az első a "Miért ne Róma" címet viseli. Amolyan tartalomjegyzék féle ez. Szaknyelven Headline, melynek feladata, hogy  felkeltse az érdeklődést a további tizenegy, az Örök Város legfontosabb látnivalóit bemutató filmjeink iránt. Mondhatnánk, oldalunk alcíme az lehetne, hogy "Róma kezdőknek" hiszen a napjainkban oly divatos három éjszakás rövid túrák alatt ezen ajánlatok a kötelező városnéző túrák megállóinak részét képezik. Akit elvarázsol a mediterrán klíma, múltunk ránk maradt csodás emlékei, az olasz életstílus, azok aztán ha tehetik, újra visszatérnek ide.  Rómát haladóknak a kapcsolódó Online Útikönyvek oldalon, fényképek és kommentárok segítségével  mutatjuk be. 

A város atmoszférája

Róma alapterülete másfél ezer négyzetkilométert foglal el Itália területéből. Mint Olaszország  fővárosa, nagyon fiatal. Most tapossa második száz esztendejét. Mondhatni ez az egyik legnépszerűbb  turisztikai célpont a világon. A látogatók száma évente folyamatosan meghaladja a tíz milliót. Ez pedig igazol minden várakozást. Rómát a Tevere folyó szeli át. Szeszélyes  a vize, hol sekély, hajózásra alkalmatlan. Hol hatalmas árvíz szorul a partját övező gátak közé. Egy szigetet fog közre, ez az Isola Tibertina. Róma a hét mindeni által emlegetett hét dombra épült. Ha visszaforgatjuk az idő kerekét, elérkezünk időszámítás előtt 753-ban. Ugyanis a monda szerint ekkor alapította meg Romulus Rómát. A város aranykorát i.e. 31-től számítják.

A Venecia tértől...

A Piazza Venezia legmagasabb építménye az Írógépnek csúfolt  emlékmű, mellyel Mussolininek sikerült vitathatóan átalakítani a város arculatát. Innen indul a Via dei fori Imperiali nevű sugárút, mely a Colosseumhoz vezet. Ezt is a diktátor építette elvágva egymástól az ásatási területeket. A Colosseumot Vespasianus császár építette 72-ben. Célja az volt, hogy több tízezer embernek szerveztessen itt különféle látványos és véres szórakoztató eseményeket. Ha vízzel töltötték fel a küzdőteret, akkor tengeri ütközeteket is bemutattak az ámuló rómaiaknak. A  máig az idővel dacoló falak legmagasabb pontja 56 méter. A halandók a felsőbb szinteken, a gazdagok lejjebb, míg az elöljárók páholyai az alsó régióban kaptak helyet. 

a Palatinusig és a Capitoliumig

A Colosseumnál, az előző videóban látott Constantino diadalívénél kell felkapaszkodni a Paltinus dombra és átsétálni a Foro Romano romkertjén. A Palatinus, mint a hét domb egyike, a császárok lakóhelyeként vált ismertté. Paloták, kertek, stadion maradványai között kalandozhatunk e területen.  A közeli  Forum Romanum egykoron egy vásártérként szolgálta a római polgárokat. Jó szolgálatot tesz egy kezelhető útikönyv, mely segíti az eligazodást. Ennek segítségével repülhetünk vissza az i.sz. kezdetét követő 100-as évekbe. ha jól tervezzük a sétánkat, akkor a Capitolium dombjához érünk, ami a Piazza Venezia szomszédja. Ennek terveit Michelangelo készített.  Fő éke a központi terén megcsodálható  Marcus Aurelius lovas szobrának másolata. 

A Kolosszeum

A Colosseum  nevét egy a közelben álló Nerot ábrázoló szobráról, a kolosszusról kapta. Ez egy 188 m hosszú, 156 m széles  elliptikus alaprajzú, és 48,5 m magas mészkőből, tufából és téglából álló építmény. A Colosseum építése 72-ben kezdődött és 80-ban készült el. Az amfiteátrum arénáját óriási sátorral lehetett befedni. Megnyitásakor 5000 vadállattal rendeztek ünnepséget. Az amfiteátrumban mintegy 60-70 ezer embernek biztosítottak belépést. Az Amfiteátrum római találmány. Lényege az elliptikus alaprajzú aréna, amelyet több emelet magasságban ülőhely sorok övezetek. Látványosságként vagy a vadállatok vagy a gladiátorok küzdöttek egymás ellen.  De a keresztényeket előszeretettel  vetették a fenevadak elé.  De rendeztek itt tengeri csatákat is.

Az Angyalvár

Az Angyalvár Hadrianus császár síremlékének épült 135 és 139  között. Az alapépítmény egy 84 méter él hosszúságú négyszög, amelyen egy 60 méter átmérőjű impozáns henger alakú fal rejti  áll, ez rejti a négy sírkamrát és a spirális  felfelé törő folyosót. A 13. században már egy titkos alagút  vezetett a Vatikánhoz. A későbbi idők pápái Angyalvárat használták menedékként. Sőt, börtönként is hasznosították. 1393-ban átépítették.  Ezután már nyári rezidenciaként szolgálta a pápák kényelmét. Az Angyalvár nevet az 59-ben   pusztító pestisjárvány idején kapta. A  pápa látomása volt amikor Szent Mihály arkangyal kardját visszahelyezi hüvelyébe: ezzel jelezte a járvány végét. Erre emlékeztet  1753-tól   az épületet díszítő bronzszobor.

Az Angyalvártól a Trasteveréig

Az Angyalvár, a Rómát átszelő folyó a Tevere partján áll. Az előző videóban fel-feltűnik egy magasban futó folyosó, melynek feladata volt baj esetén a biztonságba ide menekíteni a pápát. Nos, az Angyalvár látogatható, erről is az Online Útikönyvek oldalon mutatunk részleteket. A Tevere folyóról szóltunk már, ennek belvárost övező rakpartján végigsétálni szinte kötelező. Úgy időzítsük ezt, hogy alkonyat tájt érkezzünk a Trasteveréhez. Ami, mondhatnánk így is, Róma vigalmi negyede. Azt nem állítjuk, hogy feltétlenül itt fogyasszuk el a vacsoránkat. Mi két alkalommal sem voltunk elragadtatva sem a kiszolgálástól, sem az ételek minőségétől. Keressünk inkább egy eldugott helyen  lévő éttermet, melyet láthatóan a helybéliek is szeretettel látogatnak.

Róma öreg templomai

Róma áttekinthetetlenül sok öreg és építészeti - történelmi szempontból felbecsülhetetlen értékű öreg templommal büszkélkedhet. Mi a kínálatból három, számunkra is fontosat emeltünk ki. Ahová minden Rómát felfedező turista igyekszik eljutni, az a Pantheon. Építtetője Hadrianus császár volt, aki több mit tizennyolc évszázaddal ezelőtt adta ki erre vonatkozó utasítását.  A kupola egykoron felül nyitott volt, és átmérője 43 méter. Különleges élményt nyújt a Santa Prassede emlékét őrző, IX századból származó templom. Ott is az egy Euroért bevilágítható eredetei mozaikokkal díszített kápolna. A Santa Maria Maggiore nevét viselő tér felőli homlokzata 1676-ban készült el. Érdekessége a negyven  ötödik századból való oszlopokkal övezte belső tere.

A Trevi kút

A Fontana di Trevi Róma egyik fő látványossága. Világhírű, amit itt forgatott játékfilmeknek is köszönhet.  A kút 26 méter magas és 20 méter széles. Az építmény római diadalívéhez hasonlít egy hatalmas központi és két oldalsó fülkével, előtte grandiózus szoborcsoporttal. A kút homlokzatának domborművei az Aqua Vergine legendáját mutatják be. Medencéje lekerekített szélű téglalaphoz hasonlít. Vizét egy 22 km hosszú vízvezeték szolgáltatta. Az új szökőkút építését 1732-ben kezdték el. Elbontották a Bernini-féle reneszánsz  kutat, és a Poli-palota déli homlokzatán felépítették a ma is látható műalkotást, melynek domborművei az Acqua Vergine legendáját mesélik el. A pápa 1735-ben avatta fel hivatalosan az új kutat, noha az még építés alatt állt.

A Navona tér

A Piazza Navona az akkoriban  felújítás alatt álló Fontana di Trevi helyettesítője. Azért is, mert szökőkútjaiba dobálják aprópénzeiket, kik hisznek e mágia visszatérést segítő erejében. Ezen igencsak látványosra sikeredett tér X. Ince pápának köszönheti megszületését. Ezt megelőzően itt az időszámításunkat követő első században egy atlétikai stadion jelölte ki a későbbi tér határai. Akit érdekel az Örök Város és a Piazza Navona építészeti fejlődése, javasoljuk, hogy látogassa meg a tér sarkán álló Museo di Róma állandó tárlatát. Itt számos szép festményt csodálhat meg a régmúlt időket dokumentálva. A téren ma három szökőkút csobog. Középen Bernin alkotása a Fontana Quattro Fiumi. 

Az Argentina tér

A Lago Argentina, Area Sacrának is nevezett teret  1926-ban fedezték fel. Négy templom állt itt, a köztársaság idejében emelték őket. Persze legfőbb nevezetessége, hogy I. e. 44. március 15-én itt gyilkolták meg Julius Caesart, ami gyakorlatilag véget vetett az ókori Róma köztársasági korszakának, és megnyitotta az utat a Római Birodalom felé, amelyet Caesar utódja, Augustus császár alapít. A területet nagyrészt az ezt követő évszázadok során építették be, mielőtt az 1920-as években régészeti örökség területté nyilvánították, mivel Benito Mussolini megpróbálta összekapcsolni fasiszta diktatúráját a Római Birodalommal, lebontva a későbbi épületeket, hogy propaganda projektként napvilágra kerüljenek a romok. A tér, föld felszíni területe napjainkig nem volt látogatható. 

A Virágmező és a Spanyol lépcső

A Campo dei Fiori magyarul a Virágmező. Nos majdnem szó szerint is vehető, mert piaci napokon sok itt a virágárus, no meg mindenféle más kereskedő népség. A tér közepén áll Giordano Bruno bronzba öntött szobra. ma már csak emlékeznek a hajdanán itt dolgozó kurtizánokra, no meg az embereket izgalomba hozó kivégzésekre. Róma egyik emblematikus turisztikai látnivalója a Spanyol lépcső, a Scalinata di Spagna. Nevét a közeli nagykövetségről kapta. Úgy ütemezzük a programunkat, hogy maradjon idő arra, hogy a többi helybélihez és turistához hasonlóan leüljünk egy fél órára. Nézelődjünk, esetleg elnyaljunk egy fantasztikus olasz fagyit. A lépcső a Trinitá dei Monti templomhoz vezet.

Egyiptomi obeliszk Rómában

Róma utcáit, tereit járva feltűnően sok egyiptomi oszlopra és obeliszkre bukkanunk. Az oszlopokon nincsenek faragványok, míg az obeliszkeken igen. Az oszlopoknak mitológiai a jelentésük. Talán életfák, mások szerint a világokat összekötő tengely. De napszimbólumok is egyben. Az obeliszkek gazdagon díszítettek. A neve görögből fordítva "kis tű"-t jelent. Az obeliszkek rendre felfelé keskenyülnek. És jellegzetes csúcsban végződnek. Anyaguk gránit, melyet Asszuán mellett bányásztak. Erről Egyiptom oldalunkon nézheti meg helyszíni tudósításunkat melyet egy félbemaradt obeliszkről készítettünk a Nílus partján.  Egy adattár szerint ma kilenc a fennmaradt oszlopok, és miután egy obeliszket visszaszállítottak Etiópiába, tizenhárom maradt belőlük Rómában. 

Caracalla fürdője

A fürdő nevét az azt felavató császárról, Caracallaról kapta, aki a  III. században élt. Az  ezerhatszáz ember befogadására tervezett épület együttest a VI. századig használták. Ekkor a támadó gótok elvágták a 212-ben elkészült  vízvezetéket, ami a medencéket táplálta.  Úgy tippelik, hogy a működése idején  naponta mintegy nyolcezer látogató fordult meg itt. Császárok jöttek, mentek, mindenki épített hozzá egy-egy új részt. A későbbi XVI. században művészek jártak a romokhoz rajzolni, festeni. A 337 x 328 méteres tér  feltárása az 1800-as években kezdődött. Eredménye a négy hideg vizes a két langyos vizes medence,  hét melegvizes medence,  a nyitott uszoda,  két szauna, öltözők rekonstrukciója. Ez Róma legjobb állapotban fennmaradt fürdője.

Nemzeti Múzeum I.

A Museo Nazionale Romano Róma  egyik legnagyobb régészeti múzeuma. Születését az új Olasz királyságnak köszönheti. Ekkor lett Róma a főváros. Az építkezések során rengeteg, felbecsülhetetlen műkincs került elő a föld alól. Ennek szakszerű megőrzésére és bemutatására 1889-ben  alapították a múzeumot. Igénybe véve a Sanata Maria degli Angeli e dei Martiri templom kolostorának területét. Ez  egyben Diocletianus császár hatalmas fürdőkomplexuma helye is, aminek egy részét foglalta el a templom és a kolostor. Rómában 1911-ben  itt rendezetek egy nagyszabású  Régészeti Kiállítást. A műkincseket az olasz kormány 1974-ben és osztotta szét a nagy római múzeumok között. Ezek egyike a Museo Nazionale Romano.

Nemzeti Múzeum II.

Még a XVI. században  a ma múzeumként használt területen építettek  meg  egy   nagy kolostort, kis kolostort, lakóházakat a szerzetesek számára. A nagy kolostor, amit közkeletűen Michelangelo kolostorának neveznek, a maga 10 000 négyzetméterével, 100 x1 00 méteres szárnyaival, amelyeket 100 monolitikus oszlop szegélyez, a legnagyobbak közé tartozik Olaszországban. A kolostor második szintjén kialakított térben található az a tárlat, mely i. e. 11-10. századtól az i. e. 6. század elejéig tartó időszakból származó leleteket mutat be. 1890-ben állították ki itt a a múzeum  régészeti és szobor-gyűjteményének egy részét. A széles kerengőben szobrokat és más kőemlékeket helyeztek el. A látvány mindenkit megigéz!

Diocletianus fürdője

A Diocletianus termái az ókori Róma városának és egyben a Római Birodalomnak a legnagyobb közfürdője volt. Mintegy 13 hektár területen csupán nyolc év alatt, 298 és 306 között épült fel. A 376 x 361 méteres külső falak egy négyzetes alaprajzú területet fognak közre.  A fürdőkomplexum 597-ig ig maradt használatban. Építését Constatius uralkodása idején fejezték be. Mérete hasonló a Caracalla termáihoz, de belső kiépítettsége, épületeinek mérete miatt kétszer annyi ember használhatta egyszerre. A fürdőkomplexum 597-ig maradt használatban, akkor a nyugati gótok Róma ostroma során lerombolták a vizet hozó vezetékeit és többé már nem is állították helyre. A tervszerű ásatások a XX.  elején kezdődtek el és két évtizeden át tartottak.

A római hadiút

Az igazság az, hogy jó pár évvel ezelőtt nekivágtunk az Appia Antica felfedezésének. Csak később jöttünk rá, hogy nem jutottunk el az igazi látnivalókig. Így hát újráztunk. Felkerestük Róma első hadiútját, amit Kr. előtt 312-ben kezdtek építeni.Amikor elkészült, hossza 563 km volt. Szélessége 4,15 méteres, ami lehetővé tette két harci szekér elhaladását.  Számunkra volt ez egy könnyű program. Busszal most is a híres Quo Vadis templomig jöttünk. A katakombák után egy magán birtokon vágtunk át, hogy elsőnek Circo di Massenzio e Mausoleo di Romolo területét járjuk be. Öröm volt felismerni a Mausoleo di Cecilia Metella épületét. Itt igazítottak minket útba, ugyanis kicsit távolabb kezdődött csak az az útszakasz amit keresünk. Az eredeti kövezetű, távolba vesző hadiút.

A Villa D'Este szökőkútjai

Egy kirándulásra feltétlenül szakítsunk időt! Akár vonattal a Terminiről, akár metró és busz kombinációjával juthatunk el Tivoliba. Sok látnivaló van a városban. Például Hadrianus császárpalotájának, a Villa Adianak  romjai. De ami számunkra Liszt Ferenc miatt is különleges, az a Villa d'Este, mely parkjának szökőkútjai egy fontos művének komponálására  ihlette a mestert. A Villa d'Este 1550-től felügyeli a táj rendjét. Azt Ippolito d'Este bíboros számára építették , aki bizony nem vetette meg a pompát. A kertet, amerre csak nézünk, kisebb és nagyobb szökőkutak és vízi-játék rendszerek  gazdagítják. Aki szereti ezen látványosságot, az pár órát feltétlenül elidőzik a palota parkjában. 

Róma egykori kikötővárosa

Aki kinyitotta a Róma Online Útikönyvünket, láthatta, hogy tizenöt esztendeje már jártunk Ostia Anticaban. Most kifejezetten azért látogattunk el ide, hogy bővítsük  Rómát bemutató videóink tárházát. Ostia Anticaba a Rómából ide tartó helyiérdekű vasúttal, egy a városban is használatos menetjeggyel lehet eljutni. Ha bejáratnál leszurkoltuk a belépőjegy árát, beléphetünk a lenyűgöző látványt kínáló romvárosban. Ami hajdan Róma ókori kikötője volt. Mára a természet három kilométerre tolta el a vízpartot az egykori településtől. Az élményt sokak Pompei látványához hasonlítják. Igaz az itteni leleteket nem a tűzhányó lávája alól ásták ki a régészek. Hogy megértsük a régmúlt üzenetét, érdemes némi történelmi tudással felvértezni magunkat. 

Róma strandja

Róma strandja a városhoz közeli Ostia  település tengerpartja. Ha szemben állunk a sokszor hullámzó vízzel, akkor tőlünk jobbra fekszik az ország leghíresebb folyója a Tevere, és azon túl a Fiumicino  repülőtér. Ostiaba amolyan helyiérdekű vasúton, egy a városban is használatos menetjeggyel lehet gyorsan eljutni. A tengerparthoz érve, a vonal dél felé kanyarodik. Ott van a végállomása is. Aki pénzéért jobb minőségű szálláshoz szeretne jutni, és szezonban még a tengerben is meg szeretne mártózni, nos akkor érdemes itt szállást foglalni.  A tengerparti sétányt a fizetős és szabad strandok foglalják el. No meg persze a kávézók, éttermek. Mi hosszú  gyaloglásunk végén eljutottunk a Tevere torkolatához. A látvány nem volt felemelő!

A Vatikánváros

A Vatikánváros, a Citta del Vaticano fő látnivalói a Szent Péter-bazilika megtekintése és egy nagyobb lélegzetű,  sokaknak fárasztó látogatás a vatikáni múzeum együttesben. Ennek során ne akarjunk maximalisták lenni.  Válasszuk ki azokat a legfontosabb látnivalókat, melyeket megnézünk. Készüljünk fel a sorban állásra, ha tehetjük foglaljunk előre jegyet magunknak. Akinek kevés az ideje, az is iktasson be egy nappali és egy esti  látogatást a bazilika előtti, televíziós közvetítésekből oly ismert  térre. Hiszen az napszakonként arcát mutatja a látogatóinak. Itt minden Bramante és Michelangelo tervezési zsenialitásáról hoz üzenetet a mai korban élők számára. Többek között a száz esztendeig tartó építkezés alatt változó stílusokról.  

Esti muzsika

Spontán felvétel, belvárosi szállodánk ablakából. 

Hát ez Róma!

Kirándulás Rómából: Orvieto

Az útleírás elolvasásához kattintson a nyílra!

Orvietot Végh András és Mayer Berta festőművészek társaságában sikerült felkeresnünk. Rómából érkeztünk, és a vonaton jól meg is büntettek minket, mert a frissen vásárolt jegyünket nem érvényesítettük a peronon. Ez szolgáljon tanulságul mindenki számára, aki Olaszországban ezt a közlekedési eszközt választja. Orvieto egy hegy csúcsára épült városka, a vasútállomástól függővasút szállítja fel a helybélieket és a turistákat egyaránt. Minket, mint művészettörténettel átitatott látogatókat elsősorban az orvietói Duomo építészeti remekműve csalt el ide. Ezt a Katedrálist 1290-ben alapították. Az időszámítás előtt itt már az etruszkok városa állt, amit i.e. előtt a rómaiak tettek a föld színével egyenlővé. Aki a dóm homlokzatát megcsodálta, annak a belső tere is hasonló élményt kínál. A freskói, például Fra Angelico mester munkája,  páratlanok.  De ide nem csak ezért a templomért érdemes eljönni.  Bár a magaslat miatt erős szél fújt (tessék kabátot, sapkát, sálat vinni!) mi egy nagyon érdekes sétát tettünk Orvieto belvárosában. Bár hosszan és alaposan válogattunk, hogy melyik vendéglőben költsük el az ebédünket, ez döntésünk  talán nem a legjobb volt. A közös képen (most erről Ildi hiányzik) még az olasz földön elronthatatlan bornál tartottunk, és csak készültünk valami fenséges gasztronómiai élményre. Hát ez a csoda ott és akkor elmaradt. Visszautazásunk előtt a függővasút felső végállomásán lévő parkból élveztük a táj szép panorámáját, a Firenzét Rómával összekötő autópálya távoli forgalmát. Orvieto megér egy megállót!