Тема уроку: Суспльно корисна праця в школi i вдома
Мета: розширювати уявлення учнів про значення праці для життя суспільства та кожної людини; активізувати бажання турбуватись про ближніх; учити долати лінощі; розвивати уміння висловлювати власні думки, допитливість, винахідливість кмітливість; виховувати повагу до праці, людей праці.
Обладнання: мультимедійна дошка, дитячий мікрофон, геометричні фігури, на яких написані слова, хмаринка із завданнями .
Хід уроку І. Організаційна частина.
Вчитель. Продзвенів уже дзвінок. Починається урок. Він незвичний і цікавий, Гостей багато завітало. Повернемось обличчям до гостей І лагідно промовим: «Добрий день». Діти стоячи проказують:
Бог присутній поміж нами. Він на небі й на землі. Все Він бачить, все Він чує, Усім світом Він керує. Господь любить усіх нас, Він із нами повсяк час. Діти сідають за парти. Вчитель.
- До якого уроку приготувалися?
- Зробимо паузу для молитви, заспокоївши своє серце перед Богом, і попросимо у Бога сили, терпіння і мудрості, що нам потрібно на уроці.
Діти, взявшись за руки, сидячи, промовляють молитву.
Господи, дай мені силу, здійснити те, що я повинен(на) зробити.
Господи, дай мені терпіння, змиритися з тим, що я не можу зробити.
Господи, дай мені мудрість, відрізнити можливе від неможливого.
Стукає Ангел.
Ангел. Доброго дня, дітки.
Голуба хмаринка
З неба покотилась
І на дошці в вашім класі
Хоче примоститись,
Та про цікаві завдання
Діткам сповістити. Вчитель. Діти, до нас на урок завітав Ангел, який на хмаринці приніс багато цікавих завдань від усіх ангеликів. Це такі завдання, послухайте їх:
1. Криничка вивченого.
2. Тема і мета уроку.
3. Чудові прислів'я.
4. Казкова скарбничка.
5. Фізкультхвилинка.
6. Робота в парах.
7. Казка в гості завітала.
8. Допитливе сонечко.
9. Гра «Мікрофон»
10. Домашнє завдання.
Усі ці завдання на уроці ми повинні виконати. Для цього треба плідно працювати, бути активними, відповідати на запитання.
II. Криничка вивченого.
Тож приступаємо до першого завдання - «Криничка вивченого». Зараз за допомогою кросворду я перевірю ваші знання.
1. Що є найбільшим злом? (Гріх).
2. Хто є нашими опікунами і охоронцями, через яких Господь все бачить, все чує і все знає про нас? (Ангели).
3. Як називається книга, в якій говориться про створення світу? (Біблія).
4. Хто сотворив світ? (Бог).
Г
Г
р
і
х
А
н
г
е
л
и
Б
і
б
л
і
я
Б
о
г
Прочитайте ключове слово, яке утворилося. (Хліб). Значить кросворд розгаданий вірно.
- Що таке хліб? (Це життя, дар Божий, святий продукт, продукт харчування.)
- Як ми повинні ставитись до хліба? (Бережливо, не кидатися хлібом.)
Звичайно, до хліба повинно бути бережливе ставлення, бо хліб - це життя. Для того, щоб на столі був у нас духмяний, смачний хлібчик, потрібно прикласти багато людської праці. Та й не тільки до хліба, а й до всього, що нас оточує застосована велика людська праця.
Кожного дня всі дорослі люди зайняті дуже важливими справами. Вони будують нам житло, печуть хліб, водять автомобілі, поїзди, літаки, працюють на полях, заводах, в лікарнях, у школах.
Висновок. Отже, всім необхідно працювати. Праця для людини -найголовніше.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Ось і тема нашого уроку «Праця в нашому житті». Це і є наступним завданням Ангелика.
Сьогодні на уроці ми розширимо уявлення про значення праці для життя кожної людини, суспільства; пробуджуватимемо бажання турбуватись про ближніх; будемо вчитися долати лінощі.
Зараз, будь ласка, відкрийте робочі зошити і запишіть в них дату, класна робота та тему нашого уроку, (звертаю увагу на осанку).
Хто записав тему уроку, прошу поставити ручку в-ящшішиїа парті і сісти рівненько.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1 .Розповідь вчителя.
Господь кожному дав свій талант. Один може щось творити своїми руками, в іншого - талант до мудрого слова, хтось має дар зцілення, а хтось здібності до вивчення мов.
Кожен, отримавши дар від Бога, має сумлінно робити свою справу і жити з праці своєї. Так учив Христос, так учили апостоли, повторюючи слова Господа.
«Хто не хоче працювати, - говорив апостол Павло, - той нехай не їсть. І хліб кожного буде таким, якою буде справа, що він її робить.»
2. Чудові прислів'я.
В українського народу про це є чудові прислів'я. Отож наступне завдання від Ангелика прочитати їх і визначити про що вони. - Ой, але Ангел вирішив пожартувати з нами, переставив нам слова. Що ж робити? Мені потрібна ваша допомога. Хто зможе прочитати ці прислів'я.
(Діти читають прислів'я)
робиш так маєш.
Як і
робить, голодний ходить.
Хто той не
- То про що ці прислів'я? (Про працю).
Висновок. Кожна людина повинна працювати, бо хто працює, той і їсть.
V. Закріплення нових знань. 1. Казкова скарбничка.
Вчитель. Закликають до праці не тільки прислів'я, а й казка. Тому наступне завдання від Ангела - «Казкова скарбничка». На партах у кожного на аркушах паперу є надрукована казка Василя Сухомлинського «Перед Справедливим Суддею». Зараз я вам її прочитаю. Приготувалися слідкувати і послухайте, будь ласка, завдання перед читанням: визначити, про що розповідає казка. Читання казки вчителем. Усвідомлення змісту прочитаного.
- Про що розповідає казка?
- Що допомагає людині залишити слід на землі?
- Чи може залишити про себе яскраві спогади той, хто не робив нічого корисного у своєму житті?
Висновок. Отож, пам'ятайте, що кожна людина має залишити за собою добрий слід на землі: повагу людей, друзів, любов, шану, вічну славу.
VI. Фізкультхвилинка. (під музичний супровід)
Вчитель. Діти, Ангел підказує нам, що треба відпочити. Він приготував для нас фізкультхвилинку.
- Про що ви дізнались із фізкультхвилинки?
- Що робив Бог? (працював)
- Скільки днів Бог працював?
Висновок. Незмірними були Боже сумління і старанність у створенні світу й творенні людини. Шість днів Господь працював. А на сьомий день відпочивав. Тому й заповів людям: сумлінно й старанно здійснювати кожну справу, доводити її до завершення. У народі кажуть: «Кінець діло красить».
2. Робота в парах
Це наступне завдання від Ангела.
У кожного на партах є геометричні фігури, на яких написані слова. Ваше завдання з цих слів скласти прислів'я, записати їх в робочих зошитах і пояснити їх зміст.
Без трудів не їстимеш пирогів.
Бджола маленька, та й та працює.
Праця - то здоров'я, лінивство - то хвороба.
- Хто справився із завданням і хоче зачитати прислів'я, і
пояснити, як його розуміє? (відповіді дітей).
Висновок. Молодці! Ви правильно склали прислів'я, пояснили їх зміст. Я думаю, що Ангел задоволений вашою працею на уроці. Тож будьте працьовитими, бо праця прикрашає людину.
З.Казка в гості завітала.
Вчитель. Працьовитою є людина. Але працю люблять і казкові герої. Тому наступне завдання Ангела - «Казка в гості завітала.»
- Чи читали ви казочку «Колосок»?
- Про кого розповідається в казочці? (Про півника і двох мишенят.)
- Яким був півник? А мишенята працювали?
(Інсценізація казки «Колосок»)
Вчитель. Мишенята завжди співали, танцювали. А Півник удосвіта вставав, всіх піснею будив і до роботи брався, та й знайшов у полі пшеничний колосок, (виходить Півник)
- Крутю, Вертю, я колосок знайшов!
- Коли б це його обмолотити?
- А хто буде молотити?
- Тільки не я!
- Тільки не я!
- Ну що ж, піду сам.
Вчитель. Пішов Півник молотити колосок. Обмолотив колосок...( несе Півник зерно в мішку)
- Треба те зерно до млина віднести!
- А хто понесе?
- Тільки не я! (разом)
- Піду сам.
Вчитель. Пішов Півник до млина, змолов зерно...(несе муку)
- Треба тепер тісто замісити, пиріжечки напекти.
- А хто буде місити?
- Тільки не я! (разом)
- Мабуть, мені доведеться.
Вчитель. Замісив Півник тісто, напік пиріжків...(ставить на столик пиріжки)..., а мишенята тут як тут.
- Ану постривайте: хто знайшов колосок?
- Ти, Півнику.
- Хто обмолотив?
- Ти, Півнику.
- Хто до млина відніс?
- Ти. Півнику.
- Хто тісто замісив і пиріжки напік?
- Ти, Півнику, все ти робив.
А ви що робили?
Вчитель. Нічого казати
Домашнє завдання -опрацювати матерiал уроку,записати 12 прислiв"їв про працю
Тема уроку : Християнська традицiя - толока.
Толока- одноразова безоплатна праця гуртом для швидкого виконання великої за обсягом роботи. За давнiми звичаями толока є формою селяської взаємодопомоги ,до якої скликають усiх охочих.
Домашнє завдання : описати в зошит процес працi , який виконуєте разом
Тема уроку : Лiнь як смертний грiх.Подолання лiнощiв
ЛІНЬ. В людині протягом всього її життєвого шляху борються дві протилежності – прагнення до активності, яка необхідна для досягнення мети, і бездіяльність, як показник низької мотивації і відсутність потреби в чомусь. В психології небажання діяти, особливо за ситуації, коли це необхідне, відносять до прояву слабкості волі, а в побуті іменують просто лінню. Але тут обов'язково виникає питання, а що таке лінь? – це негативна якість волі, особливості нервової системи, характеристика особистості або ж симптом хвороби. Для того що б з'ясувати це, необхідно звернутися до наукових джерел, які допоможуть максимально об'єктивно пояснити подібне явище.
ОСНОВНІ ВИДИ, СИМПТОМИ І ПРИЧИНИ ЛІНІ Серед оточуючих нас людей досить легко виділити тих, для кого лінь є однією з характерних рис. Так, вони досить швидко знаходять причини для відмови виконувати діяльність, яка їм не до душі, вони частіше інших відволікаються від важливого завдання, беруться за виконання найдрібніших і неважливих доручень. Також основні симптоми ліні знаходять свої прояви в характері людини: у неї часто відсутня стійка мета і інтереси, переважає низький рівень критичності (як до себе, так і до інших людей), він невпевнений в собі, частіше за все проявляє схильність до комфортної поведінки і легко піддається впливу інших. Людей, які швидко виявляються під впливом ліні, можна сміливо віднести до мрійників, оскільки вони люблять видавати досить цікаві і навіть оригінальні пропозиції, але як тільки наступає момент в їх реалізації – вони йдуть назад. Що стосується особливостей їх поведінки, то окрім звичної відмови від дій і виконання нераціональної (на їх думку) діяльності, в екстремальних ситуаціях вони стають найуразливішими і безпорадними. На думку багатьох психологів, головні симптоми ліні – це депресія апатія і хронічна невдача, які знаходяться в тісному взаємозв'язку. І дійсно, людина, яка потрапляє в череду постійних невдач, в досить швидкому часі 5 може стати апатичним, впасти в депресивний стан і відмовитися від будь-якої діяльності, що обов'язково приведе до ліні. І навпаки, постійна відмова від виконання різного роду діяльності і як результат впливів на людину ліні, рано чи пізно приведе до невдач, депресії і апатії. Звичайно лінь, як і інші стани людини, має певну основу або ж причини. Деякі причини ліні викликані ситуацією, в яку потрапила людина, а деякі – особливостями нервової системи і навіть рівнем виховання.
Домашнє завдання - опрацювати поданий матерiал,записати в зошит вiдповiдь на питання : " Яка основна причина лiнi? "
Тема уроку : Український народ - працьовитий народ
З давніх-давен у нас на Україні були народні майстри, вони і передавали своє ремесло з покоління в покоління, яке донині існує і радує своєю чарівною принадою. Недарма мистецтво нашого народу визнано одним із найбагатших у світі.
Гончарі, шевці, столярі, бондарі жили і працювали в нашому краї. Вони виробляли різноманітні речі побуту. Сьогодні ми познайомимося із ними. Це буде для вас цікаве заняття, тому що речі, які виготовили ці люди, вселилися в наші квартири і творять в них святковість, затишок і красу Приносять насолоду дорослим і дітям.
Гончарство — обробка глини та виготовлення різноманітного кухонного посуду, а також цегли, кахлів та іншої кераміки. Гончарні вироби на території України, що належали до трипільської культури, вже визначалися вишуканістю форм, цікавою озлобленістю. На ручному гончарному крузі, що з'явився тут у II ст. н.е., з використанням спеціальної обпалювальної печі — горна — виготовлялася основна маса керамічного посуду в Київській Русі, де гончарне ремесло досягло високого рівня. У XIV—XV ст. на Україні почали застосовувати досконаліший та продуктивніший ножний круг.
Ковальство — обробка металів способом гарячого кування. На території України сформувалося ще у давньоруський період. З розвитком обробки металів у XV—XVI ст. від ковальства відокремилися більш вузькі спеціалізації по виготовленню голок, годинників, ювелірних виробів (золотарство), котрі зосередилися у містах.
На Україні льон, коноплі, а також вовну здавна використовували як ткацьку сировину. Наприкінці XIX — на початку XX ст. домашнє ткацтво українців, незважаючи на розвиток фабричної промисловості, являло собою усталений комплекс технічних прийомів та знарядь праці, які склалися протягом століть. На початку XX ст. стали застосовувати й нетрадиційні види сировини: бавовняну та паперову пряжу, а в західних регіонах — металеву сріблясту нитку — сухозлітку.
Домашнє завдання : вивчити види ремесел українцiв