Українська мова
Закріплення знань учнів про прикметник як частину мови. Складання усної розповіді.
Виконати:
вправи 380 – 381 – списати,змінюючи слова.
Скласти усно розповідь про весну.
Узагальнення знань про прикметник
https://www.youtube.com/watch?v=FTb-8DDHWLo
Українськамова 3 клас
Тема: Закріпленнязнань про прикметник як частинумови
Мета: систематизуватизнанняучнів про прикметник; вдосконалювативміннярозрізнятиприкметникисередіншихчастинмови, встановлюватизв’язокміжіменниками і прикметниками; уточнитиуявлення про прикметники-синоніми, прикметники-антоніми; розвиватизв’язнемовленняшколярів, граматичнупильність; виховуватилюбов до рідного слова.
Обладнання: таблиці, картки, дидактичний матеріал, предметні малюнки, «лепбук», проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго ранку всім присутнім!
Продзвенів уже дзвінок,
Він покликав на урок.
То ж і ми часу не гаймо
І урок вже починаймо!
II. Актуалізація опорних знань
- Діти, подивіться у віконце. Коли ви йшли сьогодні до школи, що ви помітили цікавого? (Відповіді дітей)
- Так, вже весна … Сьогодні 23 березня – день метеорології. Це наука, яка вивчає фізичні явища в атмосфері. Атмосфера – повітряна оболонка, яка оточує з усіх боків нашу планету Земля.
… Мабуть, по дорозі до школи все довкола вам всміхалося. Тож і ви даруйте людям радість. Пам’ятайте: Людина починається з добра.
1. Каліграфічна хвилинка
Урок продовжимо без зупинки
з каліграфічної хвилинки
23 березня – День метеорології. (Написано на дошці)
IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку
-Синоптики передбачають погоду на декілька днів наперед. Скажіть, будь ласка, а що ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей)
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо все, щовчили про прикметник. Встановлюватимемозв’язокміжприкметниками та іменниками, будемодобиратиприкметники-синоніми та антоніми.
А допомагатиме у нашій роботі книга, яку ми виготовили власноруч. Це – лепбук за темою «Прикметник»
Лепбук – в дослівному перекладі з англійської мови означає «наколінна книга». У нашій книзі зібрані цікаві матеріали, які допоможуть повторити і узагальнити знання вивченої теми.
ІV. Закріплення й узагальненнявивченогоматеріалу
1. «Повтори і пригадай»
- То ж зараз мені потрібна ваша допомога. Пригадайте, що ви знаєте про частину мови прикметник? (Відповіді дітей).( Вчитель в цей час розкриває пелюстки квітки, на яких зафіксовані відомості про прикметник (у лепбуці)
2. Створення «Асоціаційного куща» ( відповідно до кожного етапу уроку)
зв'язок з іменником частина мови змінюється за числами
ознака ПРИКМЕТНИК який? яка? яке? які?
змінюється в однині в реченні прикметники – синоніми,
за родами другорядний антоніми
- Як ви гадаєте, наша книга яка? (відповіді дітей)
- Так, вона велика, цікава і повчальна.
- Як називаються слова: велика, цікава, повчальна?
- Серед великої кількості слів в українській мові почесне місце надається прикметнику. Давайте і ми спробуємо їх знайти.
3. Гра «Впізнай прикметник»
На кожній парті картка зі словами – різними частинами мови. Завдання: знайти прикметники, записати, визначити закінчення. Яку ознаку називають?
Картка 1 Веселий, приїхав, радість, низький, стоїть, в, на, стіл, дошка, я,
співучий, дорога, юнак, кумедний.
Картка 2 Співає, велика, читає, весняна, біля, у, батько, дитяча, дзвінок,
голос, голосна.
Картка 3 Швидке, метушливе, теля, мороз, птахи, під, летить, їде, усміхнені,
бадьорі, мова.
- Отже, прикметники відповідають на питання який? яка? яке? які?
- У якому випадку прикметники відповідають на питання який? яка? яке?, а коли – на питання які?
- Так, прикметники змінюються за числами
4. Вправа «Визнач прикметники однини і множини»
- То ж давайте розподілимо прикметники на дві групи: однини і множини
Діти в зошитах групують прикметники у два стовпчики: однина і множина. Прикметники : складний, доросла, магічні, пшеничне, дружні, чарівні.
Перевірка.
5.Гра «Добери прикметники»
- У нашій книзі є чарівні квіточки. В чому їхня таємниці? Поглянемо. В квітках написані іменники чоловічого, жіночого та середнього родів. ( День, весна, сонце)
- Яку геометричну фігуру нагадують квіти? Виконати завдання:
1ряд – добирає прикметники чоловічого роду,
2 ряд – жіночого,
3 ряд – середнього.
Правило: Прикметники у однині змінюються за родами.Перевірка
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
6.Гра «Знайди зайве». Потім вчитель пропонує дітям словосполучення (лепбук) ім.+прикм., а учні «ланцюжком» усно визначають рід прикметників, або виправляють помилку. (В кожній групі словосполучення одного роду, але може рід і не співпадати, вчитель навмисно робить помилку)
- Завдання: записати «зайві» словосполучення, скласти з ними речення, визначити граматичну основу.
7. Вибірковий диктант
Зв’язок прикметника з іменником
- Як ми можемо визначити рід прикметника? (По запитаннях, по іменнику).
Прикметник у реченні пов'язаний з іменником. У словосполученні іменник головне слово, прикметник – залежне. Прикметник того роду, числа, що й іменник. Завдання: виписати словосполучення ім..+прикм., зв'язок позначити
(Лепбук. Розрізний блокнот)
Під лежачий камінь …(вода не тече).
Із малої іскри …(великий вогонь буває).
Дружній череді …(вовк не страшний).
Від теплого слова і лід …(розмерзається).
Бджола мала, а …(й та працює).
Пояснити зміст прислів’їв. Виховний момент
Отже, прикметники тісно пов’язані з іменниками
8. -Є тваринки, які є національним символом. Їх захищають найбільше. В Австралії, наприклад, це кенгуру та коала. В Єгипті – верблюд. А в Індії священною твариною вважається корова. В Україні ж однією з національних тваринок є комаха БДЖОЛА.
Перегляд фільму про бджілку.( Розвиваючий мультфільм про бджіл )
- Чи є вдома у когось бджоли? Чи знаєте, скільки меду дає один вулик?
Розв’язування задачі: З одного вулика збирають 10 кг меду. Скільки кілограмів меду зберуть з 6 вуликів? 12 вуликів? 25 вуликів?
- Як можна по іншому назвати вулик? ( Будиночок, житло, помешкання, хатка)
- Як називаються ці слова? (Синоніми)
9.Робота над прикметниками – синонімами та прикметниками - антонімами
- Для чого в українській мові існують синоніми та антоніми?
Доберіть синоніми: мала - невеличка, дрібненька. Тепле – спекотне, жарке.
Антоніми: мала – велика, тепле – холодне.
Отже, до прикметників можна дібрати синоніми і антоніми.
10.Самостійна робота. Виконання вправи 382.
- Прочитай. Спиши, дібравши закінчення. Підкреслити прикметники.
- Яким членом речення є прикметники?
Отже, прикметники є другорядними членами речення.
11.Прийом «Плакат думок». Робота в групах
Кожній групі надається можливість висловити свої думки стосовно малюнка, який є у групи (малюнки груп різні) Робота виконується в абсолютній тиші. По закінченню роботи діти зачитують свої міркування.
Завдання: визначити прикметники
V. Підсумок уроку. Рефлексія
- Чи сподобався вам урок?
- Гра «Мікрофон»
Яка частина мови називається прикметником?
На які ознаки вказує прикметник?
З якою частиною мови найчастіше зв’язаний прикметник у реченні?
За чим змінюється прикметник?
Яким членом речення виступає найчастіше прикметник?
Українська мова
Загальне поняття про дієслово. Зв`язок дієслова з іменником у реченні. Складання речень за малюнками.
Виконати:
вправу 389 – скласти речення за малюнками,391 – виписати дієслова
Загальне поняття про дієслова
https://www.youtube.com/watch?v=gumUoLehLKA
Українська мова
Розпізнавання дієслів у реченні.
Спостереження за роллю дієслів у реченнях і текстах.
Виконати:
Вправи 392,393 – виписати дієслова з іменниками
Вправи з Української мови
31.03.20.
Уживання прикметників у загадках та описах.
Уживання прикметників у загадках
Мета:систематизувати і закріпити знання учнів про прикметник; вчити влучно вживати прикметники в усному і писемному мовленні; розвивати інтерес до усної народної творчості; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Ш ш ша шп шу
Шпак шпаківня
Плаче шпак уранц іпісля зливи,
Де шумлять на греблі явори,
Щошпаківнювітерчорнобривий
Перекинув денцем догори.
Ліна Костенко
— Випишіть словосполучення, вжиті в переносному значенні.
— Випишіть однокореневі слова, визначте їхній корінь.
2. Гра «упізнай предмет за ознакою»
— Читайте швидко і доповнюйте речення за змістом.
Рідна, лагідна, найдорожча, ніжна, найдобріша — ... ( y мама).
Запашний, білий, смачний, духмяний, пшеничний — ... ( y хліб).
Білий, холодний, пухкий, іскристий — ... ( y сніг).
Біле, солодке, вершкове, холодне — ... ( y морозиво).
Пухнаста, руда, хитра, прудка, спритна, підступна — ... ( y лисиця).
Нова, цікава, бібліотечна, яскрава — ... ( y книга).
Хитрий, колючий, маленький, спритний — ... ( y їжачок).
Швидкий, боязкий, довговухий, куцохвостий — ... ( y заєць).
Весняний, сонячний, теплий, лагідний — ... ( y вітер).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку
— Чи любите ви відгадувати загадки?
— Сьогодні ми спробуємо складати загадки самі.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. пояснення вчителя
— Народ створив багато загадок, у яких «заховав» прості й відомі всім предмети. Прикметники виявилися дуже зручними для того, щоб описати предмет, не називаючи його. Саме це і потрібно робити в загадці.
2. Робота за підручником
1) Вправа 309 (с. 128–129).
— Прочитайте загадку. Запишіть підкреслені прикметники, які допомогли відгадати загадку. Продовжіть речення прикметниками із загадки.
2) Робота в групі. Вправа 310 (с. 129).
— Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
— Хто та що налякало Ярика? Запишіть.
— Які прикметники вам допомогли дати відповідь? Підкресліть їх.
— Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Підкресліть слова з префіксами роз-, по-, за-.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Конкурс на кращого відгадувача загадок
— Відгадайте загадки.
Я маленький, я вухатий, y
Попелястий, волохатий.
Я стрибаю, я тікаю,
Дужекуций хвостик маю.
(Заєць)
Гей, що то за коні y
Стоять на припоні:
Зелені, лобасті,
Довгасті, голчасті,
Нічого не возять,
А солі просять.
(Огірки)
Г. Храпач
У травахсестрилуговії, y
Золотенькі очі, біленькі вії.
(Ромашки)
Срібніспиці, срібніроги — y
Друг надійний для дороги.
(Велосипед)
М. Кондратенко
Гостроносий і малий. y
Сірий, тихий і не злий.
Вдень ховається. Вночі
Йдешукатьсобіхарчі. (Їжак)
В. Кравчук
— Спишіть одну із загадок. Підкресліть прикметники.
2. Розвиток мовлення
— Прочитайте загадку. Складіть речення зі словом -відгадкою. Запишіть його.
Жовтеньке, тепленьке y
Світилося та гріло,
За день натрудилося,
За обрійзакотилося.
— Запишітьознаки, які б характеризувалисонечко у різні пори року, дня,в різну погоду.
— Доберітьсиноніми до слова обрій.
3. Робота в групах
— Складіть загадки:
1-ша група — про явища природи;
2-га група — про навчальне приладдя;
3-тя група — про квіти;
4-та група — про тварин.
Кожна група презентує свою загадку. Обирається найцікавіша загадка.
VІ. Підсумок уроку
— Чи сподобалося вам відгадувати і складати загадки?
— Слова якої частини мови допомагали вам під час складання і відгадування загадок?
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 314, с. .
01.04.20
Змінювання прикметників за родами в сполученні з іменниками.
Мета: вчити учнів визначати рід і число прикметника за родом і числом пов'язаного з ним іменника; збагачувати словниковий запас школярів; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 118)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з прикметниками, будемо вчитися визначати рід і число прикметників; розглянемо, що спільного і відмінного між прикметниками та іменниками.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (вправа 314
• Читання словосполучень «ланцюжком».
• Визначення роду, числа, відмінка іменника та пов’язаного з ним прикметника.
• Робота в групах.
— Об’єднайтеся у групи і спробуйте відповісти на запитання до вправи 315
2. Ознайомлення з правилом
— Що спільного і відмінного між прикметниками та іменниками? Прикметники можуть змінюватися за відмінками і числами, а в однині — і за родами.
Іменники теж змінюються за відмінками та числами, але за родами вони не змінюються.
Кожен іменник, що вживається в однині, належить до одного з родів — чоловічого, жіночого, середнього.
Наприклад: ліс (ч.р.), зима (ж.р.), село (с.р.);
зелений (ч.р.), зелена (ж.р.), зелене (с.р.)
3. Творча робота
— Від виділених іменників утворіть прикметники.
— Виділіть закінчення прикметників.
— Визначте число і рід прикметників.
1-й ряд
2-й ряд
3-й ряд
Горщик із глини — ...
будинок з каменю — ...
стіл з дерева — ...
сопілка з калини — ...
хустина з шовку — ...
каша з гречки —...
поле з пшениці — ...
колесо з гуми — ...
озеро в горах — ...
4. Робота за таблицею
— Розгляньте таблицю, за якою змінюються прикметники.
— Прочитайте питання кожного відмінка в однині.
— Прочитайте питання кожного відмінка в множині.
— Спробуйте закрити таблицю та повторити її з пам’яті.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване письмо (вправа 318
— Утворіть словосполучення, дописуючи закінчення у словах.
— Підкресліть прикметники, визначте їх число, рід, відмінок за зразком.
2. Гра «Побудуй місток»
Учитель називає три іменники, а учні знаходять прикметник-«місток», який їх об’єднує.
Сталь, дружба, знання (міцні).
Думка, постріл, слово (влучні).
Воля, злива, почуття (сильні).
Листя, клімат, білизна (сухі).
Воля, вантаж, завдання (важкі).
Час, скеля, річка (стрімкі).
Яма, річка, рана (глибокі).
Вата, котик, хмара (пухнасті).
Досвід, сльози, перець (гіркі).
— Утворіть словосполучення з другою групою слів. (Влучні думки, влучні постріли, влучні слова)
— Поставте ці словосполучення в однину. (Влучна думка, влучний постріл, влучне слово)
— Змініть форму слів. Закінчіть словосполучення: влучної...; влучного...; влучного...
— Спробуйте змінити словосполучення за родами.
— Чому у вас нічого не вийшло? (Прикметники змінюються за родами в однині, а іменники мають рід, але за родами не змінюються. Тому нам і не вдається змінити ці словосполучення за родами.)
3. Робота за вправою 319
• Мовчазне читання тексту учнями.
• Переказ змісту прочитаного тексту.
• Списування першого абзацу з граматичним завданням.
• Перевірка виконаної роботи.
— Назвіть закінчення прикметників.
— У якому числі стоять підкреслені у тексті прикметники?
4. Робота в групах. Гра «Хто швидше?»
— Доберіть якомога більше прикметників, що відповідають поданим моделям.
— Запишіть їх у зошити.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок? (Швидкість, цікавість, увага, творчість, знання...)
— Якими прикметниками? (Повчальний, цікавий, неповторний...)
— Як визначити рід, число прикметників?
— Коли ви можете визначити рід прикметників? (Тільки в однині)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 320; вивчити правило
02.04.20
Родові закінчення прикметників
Мета Ознайомити учнів з родовими закінченнями прикметників, формувати
вміння змінювати прикметники за родами, орфографічні та каліграфічні
навички; розвивати мовлення, вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати;
виховувати любов до рідної мови, почуття гордості за велич української поезії
Т. Г. Шевченка.
Обладнання Схеми-опори, таблиця, картки для самостійної роботи,
алгоритм.
Хід уроку
І Організація класу до уроку
Створення емоційного настрою
Посміхнемось, побажаємо успіхів, доброго дня.
На урок візьмемо:
У – уважність
Р – розум
О – організованість
К – кмітливість
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (Впр. 322)
- Прочитайте загадки про весну.
- Прочитайте прикметники, які характеризують цю пору року.
2. Каліграфічна хвилинка
- Хто зображений на портреті?
- Хто такий Т. Г. Шевченко?
- Хто назве коли і де народився Шевченко?
- Хто може назвати поезію Шевченка?
- Хто може прочитати поезію Т. Г. Шевченка?
- Як у нашому місті вшановують пам’ять Т. Г. Шевченку?
9 березня – день народження Тараса Григоровича Шевченка.
3. Словниковий диктант
Весняний, широкий, червоний, великий, дерев’яна, тепленьке,тихенька,
легенькі, весела, глибоке, стрибок.
- Яке слово на вашу думку, зайве? ( Стрибок)
- Знайдіть серед записаних слів прикметник у множині. (Легенькі)
- Яку частину мови ми вивчаємо?
- Як змінюються прикметники? (За числами, за питанням)
- Як визначити число прикметників? ( За іменником, пов’язаним з ним)
- Яке закінчення мають прикметники у множині?
- На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися змінювати прикметники за
родами.
ІІІ Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Коментоване виконання
- Записати у три стовпчики іменники (Ранок, земля, небо, сон, фарба, море)
Ч. р. Ж. р. С. р.
- Доберіть до іменників прикметник, щоб утворилося словосполучення
( Міцний, синя, глибоке, літній, рідна, вечірнє.)
- Прочитайте словосполучення. Які закінчення мають прикметники і чому?
- Як ви думаєте, чи змінюються прикметники за родами?
- Від чого залежить рід прикметника? (Від роду іменника, пов’язаного з ним.)
- Які закінчення мають прикметники чоловічого роду? (Закінчення –ий, якщо
основа закінчується на твердий приголосний, -ій – якщо основа на м’який
приголосний)
- Які закінчення мають прикметники жіночого роду? (-а – якщо основа
закінчується на твердий приголосний, -я – якщо основа на м’який)
- Які закінчення мають прикметники середнього роду? (-е – якщо основа
закінчується на твердий приголосний, - є – якщо основа на м’який)
- Прочитайте словосполучення. Які закінчення треба написати в прикметниках і
чому?
- Блакитн_ небо, блакитн_ прапор, блакитн_ вода.
Складання правила про родові закінчення прикметників в однині.
2. Колективне виконання
Запиши іменники в стовпчик змінюючи число. (Пісня,казка, книжка,
соловейко, дзвінок, бджілка, мова, хата.) (Пісні, казки, книжки, соловейки,
дзвоники, бджілки, мови, хати.)
У другий стовпчик добери до кожного іменника прикметник. (Мелодійні,
чарівні, цікаві, співучі, голосні. роботящі, рідні,материнські)
- Позначте закінчення прикметників.
- Зробіть висновок про змінювання прикметників у множині. ( У множині
прикметники за родами не змінюються)
- Складання правила про родові закінчення прикметників у множині.
3. Фізкультхвилинка.
4. Робота над змістом вірша (впр. 323)
ІV Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Гра « Коректор»
- Розгляньте текст.
- Як потрібно змінити слова, щоб текст став зрозумілим?
Ось стоїть переді мною ( легкі, тендітні) пролісок. Його ( білі, запашні)
голівка схилилася додолу. А поряд ростуть такі ж ( скромний, ніжний) вісники
весни. Це означає, що настала ( справжні) весна.
2. Гра « Кінцівки»
- Допишіть закінчення прикметників. Чому ці закінчення різні?
Папір ( який?) біл__
Хустинка ( яка?) біл__
Молоко ( яке?) біл__
Хмари (які?) біл__
Костюм (який?) син__
Фарба (яка?) син__
Море ( яке?) син__
Волошки ( які?) син__
3. Гра « Відгадай Іменник»
Велика,довгаста, жовта, духмяна, солодка –
Кругле, солодке, смачне, червонобоке –
Тихий, весняний, погожий, теплий –
Рясний, холодний, осінній –
V Підсумок уроку
- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
Продовж речення:
- На уроці сьогодні я дізнався, дізналася...
- Сьогодні найлегшим було завдання...
- Найцікавіше було завдання...
VI Домашнє завдання
Вправа 324
03.04.20
Урок розвитку зв’язного мовлення.
Написання переказу за колективно складеним планом.
Перевірна робота
Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст; розвивати усне і писемне мовлення;
збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов, бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Каліграфічна хвилинка
— Відгадайте загадку.
y Як подивишся на нього,
Бачиш в нім себе самого
Отаким, яким буваєш.
Що це, друже? Відгадаєш? (Дзеркало)
— Запишіть каліграфічно.
Дз дзі дзу одз ндз
Дзвінок дзеркало кукурудза
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні ми перевіримо ваше вміння писати письмовий переказ. Ви
старанно працювали протягом року, тому успішно впораєтеся із завданням.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Гра «Угадай героїв уроку»
y За вікном летить сніжок,
Піднялася віхола.
Але бачу я пташок
Що сидять під стріхою!
Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці
Звуться, діти, ... (горобці).
y Вона животик жовтий має,
Ще й чорну краватку одягає.
Пташина жвава і маленька,
Співає дзвінко, веселенько,—
Той спів узимку кожен чує.
Шматочок сальця їй смакує.
Що ж це за пташка невеличка,
Чи здогадались ви?.. (Синичка).
2. Цікаво знати!
Горобець — один з найпоширеніших птахів як в Україні, так і на Землі.
У нас найчастіше зустрічаються два види. Це горобець польовий та горобець
хатній. Почнемо з польового горобця, якого за рішенням Українського товари-
ства охорони птахів визнано птахом 2010 року.
Горобець польовий дуже маленький птах, вага якого 20–25 грамів, а дов-
жина 14–15 см, розмах крил — 20–22 см. Голівка вкрита коричневою «ша-
почкою», на щічках та грудях — чорні плями. Тулуб укритий сірим пір’ям, а крила чорно-сірим, з коричневими смужками. Невеличкий хвіст завдовжки
5–6 см. Зустрічається цей невеликий птах мало не по всій Європі, а також на значній частині Азії — від полярного кола, Уральських гір та південного під-
ніжжя Гімалаїв на схід до берегів Тихого океану, тобто цілком заселяє Китай. Веде як осілий, так і кочовий спосіб життя. Завжди тримається зграї. Щодо їжі, то польовий горобець невибагливий. Живиться насінням та плодами
рослин, навесні — комахами. Широко відома кампанія зі знищення польових
горобців як шкідників сільського господарства, проведена в Китаї у 1950-х рр. У ході розгорнутої в березні-квітні 1958 р. кампанії тільки за три дні в Пекіні
71 та Шанхаї було знищено 900 тис. птахів, а до першої декади листопада того ж року в Китаї, за неповною статистикою, було винищено 1960 млн горобців. Однак ця боротьба призвела до масового поширення комах-шкідників навесні та влітку 1959 р. у Шанхаї та інших містах. 18 березня 1960 р. Мао Цзедуном було ухвалено особисте рішення про припинення боротьби з горобцями. Горобець хатній, або домовий. Напевно, найвідоміший птах, який живе по сусідству з людиною. Звідси і назва «хатній». До початку XXІ ст. загальноєв-ропейська популяція хатнього горобця значно скоротилась, а в ряді країн цей вид опинився на межі зникнення. Так, з середини 80-х рр. популяція горобців у Чехії зменшилася на 75%, у Великій Британії — на 68%, причому у великих містах Британії вони практично зникли. Як причини називаються зменшення кількості комах під час їх періоду розмноження, хвороби, викликані високим вмістом пестицидів у злаках, зникнення місць гніздування в містах через їх реконструкції, зменшення зелених міських зон і знищення дерев, що знову-таки призводить до загибелі комах, необхідних для вигодовування пташенят. Синичка. Узимку, біля людських домівок можна побачити невеликих сивих пташок, які прилітають сюди в пошуках їжі. Це — синиці. Синиці жи-вуть в Україні цілий рік, хоча дехто вважає, що вони прилітають до нас тільки взимку. Навесні і влітку вони живуть у лісах, де в цей час багато їжі, тримаючись подалі від людей. Узимку ж цим пташкам важко прогодуватися і, шу-
каючи їжу, вони прилітають до людського житла, де дбайливі люди влашто-
вують для них годівниці. У лісах України проживають 7 видів синиць, які схожі між собою за зовнішнім виглядом і поведінкою, але відрізняються зазабарвленням і деякими рисами поведінки. Гніздяться переважно в дуплах дерев. У пошуках їжі нерідко підвішуються на гілках униз головою. Синиці —типові комахоїдні птахи і, хоча взимку комах немає, ці птахи залишаються зимувати в наших краях, переносять сніжні зими і морози, тому що здатні частково переключатися на рослинну і навіть тваринну їжу. Велика синиця — найбільш поширений птах з родини синицевих і добре
відомий населенню України. Це найбільший вид з родини синиць, за що
й отримав свою назву. Придивіться, як вона гарно вбрана: спинка зеленувата,
низ жовтий з широкою чорною смугою вздовж грудей і черева, голова чорна,
щоки білі з чорною облямівкою. В Україні поширена в усіх зонах. Синиця
дуже рухлива: з ранку до вечора перелітає вона з дерева на дерево, з куща на кущ. Це вона видивляється і знищує жуків, комарів, мух, інших шкідливих комах, їх личинки і лялечки. Узимку прилітає до годівниць, де охоче споживає різне насіння, дзьобає м’ясо, сало, масло. Узимку синицям живеться
нелегко. Від голоду і холоду вони потерпають більше, ніж інші птахи. Учені
підрахували, що із 10 синиць до весни доживає лише 2, решта гинуть. Тому
так важливо підгодовувати синичок, улаштовувати спеціальні годівниці, що гойдаються, наприклад, із пакетів з-під молока чи соків. А чому такі, що гой-
даються? Тому, що інші птахи на такі годівниці не сідають, і весь корм діста-
ється тільки синичкам.
3. Слухання тексту (вправа 325, с. 136)
— Розгляньте малюнок. Який епізод тексту зображений на ньому?
— Виконайте завдання, запропоновані в «Зошиті з розвитку писемного
мовлення».
4. Самостійна робота учнів
V. Підсумок уроку
— Чи все вдалося вам зробити на сьогоднішньому уроці?
— Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?
— Чи вдалося їх подолати?
06.04.20
Змінювання прикметників за числами
у сполученні з іменниками.
Мета: вчити учнів змінювати прикметники за числами у сполученні з іменниками; вдо-
сконалювати вміння ставити питання від іменника до прикметника; розвивати
зв’язне мовлення школярів, образне мислення; виховувати працелюбність, любов до природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Яс ею ць туп оч ща
Сонце щавель
Попрощалось ясне сонце
З чорною землею.
Виступає круглий місяць
З сестрою зорею.
Т. Г. Шевченко
— Випишіть прикметники і поставте до них запитання.
— Зробіть звуковий аналіз слова місяць.
— Знайдіть і назвіть у вірші букви, які позначають два звуки.
— Назвіть головні члени у першому реченні.
2. Прикметниковий диктант
— Доберіть прикметники до іменників, які я диктуватиму, пояснюючи
при цьому всі орфограми у прикметниках та іменниках.
Пиріг (яблучний, ароматний, свіжий, рум’яний, смачний, ...)
Пшениця (золота, стигла, висока, густа, зелена, ...)
Черешня (стигла, соковита, червона, налита, запашна, ...)
Автомобіль (швидкий, легковий, вантажний, новий, красивий, ...)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку
Вибірковий диктант
— Випишіть прикметники з вірша у стовпчик.
Тепла і ніжна — в матусі рука.
Дужа й солона вона — в моряка.
У сталевара — міцна, мозолиста.
Легка, мов крило,— в піаніста-артиста.
В лікаря — чуйна.
Шорстка — в хлібороба ...
Тільки ніяка рука — у нероби.
Л. Савчук
— З яким іменником зв’язані виписані прикметники? (Рука)
— В якому числі вжито іменник рука?
— Сьогодні ми будемо вчитися змінювати прикметники разом з іменни-
ками в однині і множині, виділяти закінчення.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником
1) Колективна робота (вправа 326, с. 136–137).
— Прочитайте вірш Надії Донець, у якому «розгубилися» слова.
— Запишіть вірш, римуючи слова другого речення.
— Складіть із виділеним словом речення.
— Доберіть споріднений прикметник до підкресленого слова.
2) Робота в групі (вправа 327, с. 137).
— Доберіть п’ять словосполучень іменника з прикметником. Запишіть.
3) Колективна робота (вправа 328, с. 137).
— Прочитайте текст, уставляючи пропущені закінчення.
— Спишіть текст, уставляючи пропущені закінчення. Позначте їх. Ви-
значте число і рід прикметників.
4) Робота в парі (вправа 329, с. 137–138).
— Розгляньте малюнки. Запишіть іменники — назви птахів в однині та множині. Доберіть відпо-
відні прикметники. Запишіть за зразком.
5) Заучування правила (с. 138).
6) Робота в групі (вправа 330, с. 138).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки й уставляючи пропущені закін-
чення. Перекажіть.
1 варіант
— Спишіть перший абзац тексту, розкриваючи дужки. Поставте прикмет-
ники в тому числі, у якому стоять іменники.
2 варіант
— Спишіть другий абзац тексту, уставляючи пропущені закінчення. Під-
кресліть прикметники. Визначте їх число.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Попрацюйте разом!
— Спишіть сполучення іменників з прикметниками. Позначте закінчення
прикметників.
Однина Множина
Солодка груша солодкі груші
Глибокий ставок глибокі ставки
Широке поле широкі поля
Червона троянда червоні троянди
Глибоке озеро глибокі озера
— Прикметник завжди стоїть у тому числі, що й іменник, з яким він
зв’язаний.
— Які закінчення мають прикметники у множині?
2. Робота в парах
— Прочитайте текст. Випишіть сполучення іменників з прикметниками,
ставлячи питання до прикметників. Позначте закінчення прикметників. Усно
визначте число.
НА ПОДВІР’Ї
Край села стояла велика солом’яна хата. Вона була затишна і біла. Вузька
стежка вела від порога до глибокої криниці. Вода у ній була завжди студена
і прозора. Понад стежкою росли пахучі квіти. Із хати вийшла молода струнка
дівчина. У довгих косах червоніли стрічки. З вишитої сорочки посміхалися
блакитні незабудки. Дівчина набрала холодної води і пішла в хату.
3. Гра «Хто швидше перетворить однину на множину?»
Не дошці написано прикметники з іменниками в однині. Потрібно напи-
сати їх у множині. Позначити закінчення. Темна ніч — (темні ночі).
Круглий м’яч — (круглі м’ячі).
Велике вікно — (великі вікна).
Голосний дзвоник – (голосні дзвоники).
Класна кімната — (класні кімнати).
Рясний дощ — (рясні дощі).
Яскравий ґудзик — (яскраві ґудзики).
VІ. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— У якому числі може стояти прикметник?
— Які закінчення мають прикметники у множині?
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 331, с. 138.
додаток до уроку 96
1. Каліграфічна хвилинка
Йй йо ій ай ий
Пам’ятай край Батьківщина
Пам’ятай, не забувай
Батьківську стежину.
Прикрашай, шануй свій край,
Дім свій — Батьківщину!
В. Гринько
— Які це речення за метою висловлювання?
— Перебудуйте речення так, щоб звертання висловлювалося до багатьох
людей.
2. Робота над загадкою
y Очі в неї вузенькі,
Ніжки в неї темненькі,
Жовтувато-рудий кожушок.
Хвіст у неї розкішний,
І пухнастий, і пишний.
А на кінчику — білий пушок. (Білка)
А. Свашенко
3. Робота в групах. Конкурс на кращий опис білочки з опорою на малюнок
або слайд
4. Перевірка домашнього завдання (вправа 331, с. 138)
06.04.20
Змінювання прикметників за числами
у сполученні з іменниками.
Мета: вчити учнів змінювати прикметники за числами у сполученні з іменниками; вдо-
сконалювати вміння ставити питання від іменника до прикметника; розвивати
зв’язне мовлення школярів, образне мислення; виховувати працелюбність, любов до природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Яс ею ць туп оч ща
Сонце щавель
Попрощалось ясне сонце
З чорною землею.
Виступає круглий місяць
З сестрою зорею.
Т. Г. Шевченко
— Випишіть прикметники і поставте до них запитання.
— Зробіть звуковий аналіз слова місяць.
— Знайдіть і назвіть у вірші букви, які позначають два звуки.
— Назвіть головні члени у першому реченні.
2. Прикметниковий диктант
— Доберіть прикметники до іменників, які я диктуватиму, пояснюючи
при цьому всі орфограми у прикметниках та іменниках.
Пиріг (яблучний, ароматний, свіжий, рум’яний, смачний, ...)
Пшениця (золота, стигла, висока, густа, зелена, ...)
Черешня (стигла, соковита, червона, налита, запашна, ...)
Автомобіль (швидкий, легковий, вантажний, новий, красивий, ...)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку
Вибірковий диктант
— Випишіть прикметники з вірша у стовпчик.
Тепла і ніжна — в матусі рука.
Дужа й солона вона — в моряка.
У сталевара — міцна, мозолиста.
Легка, мов крило,— в піаніста-артиста.
В лікаря — чуйна.
Шорстка — в хлібороба ...
Тільки ніяка рука — у нероби.
Л. Савчук
— З яким іменником зв’язані виписані прикметники? (Рука)
— В якому числі вжито іменник рука?
— Сьогодні ми будемо вчитися змінювати прикметники разом з іменни-
ками в однині і множині, виділяти закінчення.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником
1) Колективна робота (вправа 326, с. 136–137).
— Прочитайте вірш Надії Донець, у якому «розгубилися» слова.
— Запишіть вірш, римуючи слова другого речення.
— Складіть із виділеним словом речення.
— Доберіть споріднений прикметник до підкресленого слова.
2) Робота в групі (вправа 327, с. 137).
— Доберіть п’ять словосполучень іменника з прикметником. Запишіть.
3) Колективна робота (вправа 328, с. 137).
— Прочитайте текст, уставляючи пропущені закінчення.
— Спишіть текст, уставляючи пропущені закінчення. Позначте їх. Ви-
значте число і рід прикметників.
4) Робота в парі (вправа 329, с. 137–138).
— Розгляньте малюнки. Запишіть іменники — назви птахів в однині та множині. Доберіть відпо-
відні прикметники. Запишіть за зразком.
5) Заучування правила (с. 138).
6) Робота в групі (вправа 330, с. 138).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки й уставляючи пропущені закін-
чення. Перекажіть.
1 варіант
— Спишіть перший абзац тексту, розкриваючи дужки. Поставте прикмет-
ники в тому числі, у якому стоять іменники.
2 варіант
— Спишіть другий абзац тексту, уставляючи пропущені закінчення. Під-
кресліть прикметники. Визначте їх число.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Попрацюйте разом!
— Спишіть сполучення іменників з прикметниками. Позначте закінчення
прикметників.
Однина Множина
Солодка груша солодкі груші
Глибокий ставок глибокі ставки
Широке поле широкі поля
Червона троянда червоні троянди
Глибоке озеро глибокі озера
— Прикметник завжди стоїть у тому числі, що й іменник, з яким він
зв’язаний.
— Які закінчення мають прикметники у множині?
2. Робота в парах
— Прочитайте текст. Випишіть сполучення іменників з прикметниками,
ставлячи питання до прикметників. Позначте закінчення прикметників. Усно
визначте число.
НА ПОДВІР’Ї
Край села стояла велика солом’яна хата. Вона була затишна і біла. Вузька
стежка вела від порога до глибокої криниці. Вода у ній була завжди студена
і прозора. Понад стежкою росли пахучі квіти. Із хати вийшла молода струнка
дівчина. У довгих косах червоніли стрічки. З вишитої сорочки посміхалися
блакитні незабудки. Дівчина набрала холодної води і пішла в хату.
3. Гра «Хто швидше перетворить однину на множину?»
Не дошці написано прикметники з іменниками в однині. Потрібно напи-
сати їх у множині. Позначити закінчення. Темна ніч — (темні ночі).
Круглий м’яч — (круглі м’ячі).
Велике вікно — (великі вікна).
Голосний дзвоник – (голосні дзвоники).
Класна кімната — (класні кімнати).
Рясний дощ — (рясні дощі).
Яскравий ґудзик — (яскраві ґудзики).
VІ. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— У якому числі може стояти прикметник?
— Які закінчення мають прикметники у множині?
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 331, с. 138.
додаток до уроку 96
1. Каліграфічна хвилинка
Йй йо ій ай ий
Пам’ятай край Батьківщина
Пам’ятай, не забувай
Батьківську стежину.
Прикрашай, шануй свій край,
Дім свій — Батьківщину!
В. Гринько
— Які це речення за метою висловлювання?
— Перебудуйте речення так, щоб звертання висловлювалося до багатьох
людей.
2. Робота над загадкою
y Очі в неї вузенькі,
Ніжки в неї темненькі,
Жовтувато-рудий кожушок.
Хвіст у неї розкішний,
І пухнастий, і пишний.
А на кінчику — білий пушок. (Білка)
А. Свашенко
3. Робота в групах. Конкурс на кращий опис білочки з опорою на малюнок
або слайд
4. Перевірка домашнього завдання (вправа 331, с. 138)
07.04.20- 08.04.20 ( 2 години)
Закріплення знань про прикметник
як частину мови
Мета: систематизувати знання учнів про прикметник; вдосконалювати вміння розріз-
няти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв’язок між іменниками і прикметниками; уточнити уявлення про прикметники-синоніми, прикметники-антоніми; розвивати зв’язне мовлення школярів, граматичну пильність; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 75)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо все, що вчили про прикметник. Уста-
новлюватимемо зв’язок між прикметниками та іменниками, будемо добирати прикметники-синоніми та антоніми.
ІV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
1. Робота за підручником (с. 139–140)
1) Самодиктант (вправа 332, с. 139).
— Прочитайте вірш. Вивчіть його напам’ять.
— Запишіть вірш під самодиктування. Підкресліть прикметники. Ви-
значте число.
— Зробіть розбір виділеного слова за будовою.
2) Робота в парах (вправа 333, с. 139).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки та вставляючи пропущені закін-
чення.
— Спишіть перший абзац, розкриваючи дужки. Позначте закінчення при-
кметників, визначте число. Підкресліть звертання.
3) Спілкуймося красно! Колективне обговорення правил ввічливого
спілкування (вправа 334, с. 140).
— Спишіть текст із рубрики «Спілкуймося красно». Визначте тему тексту.
— Зробіть аналіз прикметника веселий за схемою на с. 133 (впр. 319).
Робота в парі
— Складіть діалог друзів. Використовуйте українські форми вітань і побажань.
Фізкультхвилинка
2. Вибірковий диктант
Робота в групах
— Випишіть з вірша іменник з прикметником:
1-ша група — чоловічий рід;
2-га група — жіночий рід;
3-тя група — середній рід;
4-та група — множина.
Прикметник — це частина мови,
Без неї нам не обійтися.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнися.
Земля — ласкава, люба, рідна,
А сонце — щире, золоте,
А небо — лагідне, життя прекрасне,
А очі в мами — добрі й ніжні,
А голос — чистий і дзвінкий...
Усі ознаки називає
Прикметник як частина мови,
І жодної не обминають
Слова ці, справді пречудові.
Л. Лужицька
3. Диктант короткої дії
— Запишіть прислів’я. Поясніть орфограми. Підкресліть прикметники-
антоніми.
Ранні пташки росу п’ють, а пізні — сльози ллють.
— З якими словами зв’язані прикметники? В якому числі вони вжиті?
— Як ви це визначили?
— Назвіть прикметники-антоніми. Які слова називаються антонімами?
— Назвіть слова, у яких кількість букв не збігається з кількістю звуків.
(Ранні, сльози, ллють)
4. Гра «Відгадайте кольори»
І небо, і струмок, і пролісок у квітні —
Неначе очі мамині, ... (блакитні).
Достигає колосок
І підкручує вусок.
Із зернятка хліб росте,
Бо зернятко... (золоте).
Для ворони є забава —
Походжає, наче пава.
Бо купили тій вороні
Чобітки, як жар, ... (червоні).
Виправ іграшку я з милом,
Став мій зайчик зовсім... (білим).
У сестрички гарна кофта.
Мов кульбабка, кофта... (жовта).
V. Підсумок уроку
Гра «Доповніть речення»
y Прикметник називає...
y Відповідає на питання...
y У реченні зв’язаний...
y Змінюється за... і...
y У множині прикметники мають закінчення...
VІ. Домашнє завдання
Вправа 335, с. 140.
09.04.20
Перевірна робота. Диктант
Мета: перевірити орфографічну та пунктуаційну грамотність учнів, уміння належно
оформлювати письмову роботу; розвивати акуратність, пунктуальність; виховувати
старанність, відповідальність.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІІІ. Контроль знань. Диктант
ВЕСНА У ЛІСІ
Радісна, гомінка і пахуча весна. Дзвінко співають птахи. Теплий вітер про-
бігає у верховітті. З’явилися паростки молодої трави. Голубими та білими
пролісками вкрилися галявинки. Збігали по купинках мурашки. Вилетіли із
зимового притулку перші джмелі.
Ліс одягається в зелене вбрання. Скоро зацвіте на узліссі черемха. Защебе-
чуть дзвінкоголосі солов’ї. Прилетять і закують зозулі.
Гарна, радісна, весела весна в лісі! (59 слів)
ЇЖАКИ
Під ялинкою Михась знайшов гніздо їжачків. У ньому було четверо малят.
Через п’ять днів Михась вирішив навідати їх. Цікаво, як живуть їжачки?
На стежці хлопчик побачив мертву їжачиху. Хтось загриз її. Підійшов Ми-
хась до гнізда. Там на м’якій купині лежали голодні їжаченята.
Щодня носив Михась їжачкам молоко і хліб. Звірятка брали їжу з рук. Так
Михась виходив своїх їжаченят. (60 слів)
Хотілося мені літо побачити. Яке воно? Дідусь обіцяв показати. Цілими
днями я ходив сам не свій. Коли це вже дід мені літо покаже? Та ось одного
разу дід наказав збиратися. Вирушили тією дорогою, що вела в поле. Яку ж
красу я побачив! Тут і лан квітучих соняхів, і густа кукурудза, і зелений горох,
і біла гречка, і море пшениці. Так ось воно яке літо! (64 слова)
У ВЕСНЯНОМУ ЛІСІ
Добре пригріває вже весняне сонечко. Підсихає в лісі земля. Все навколо
оживає. Веселіше співають птахи. Їх уже багато прилетіло. Набубнявіли
пуп’янки на галузках. Полетів перший метелик. Це кропивниця.
Повилазили мурашки — й одразу до роботи. Вони знищують лісових шкід-
ників. І цим допомагають зберігати ліс.
А хто це гріється на камінчику? Ящірка. Вона теж корисна.
Гарно зараз у лісі! (60 слів)
МОЯ БАТЬКІВЩИНА
Україна — це моя рідна земля. Вона розбуджена бурхливою грозою. Кра-
сива й уквітчана ця земля весною. Щедра і різнобарвна восени. Строга і засні-
жена зимою. Солодка і пахуча в теплі літні дні. Понад дорогами стоять явори
багатирями. Високі гори вдивляються в синю височінь. Сивовусий Дніпро
пливе через усю українську землю. Він поспішає розказати Чорному морю про
гостинність її народу. (59 слів)
ІV. Підсумок уроку
— Які орфограми містилися у словах диктанта?
79
додаток до уроку 106
1. Каліграфічна хвилинка
Ос ере ив ад
Дерево посадив сад
Посадив дерево — себе прославив,
Посадив сад — рід прославив.
— Як ви розумієте прислів’я? Поясніть.
— Підкресліть у прислів’ї дієслова.
2. Гра «Чотири дракони»
_ _ дра Ця дра рікою пливе. (Видра)
Ко _ _ н _ Цей кон лише униз росте. (Корінь)
Д _ р _ _а Ця дра від села до села. (Дорога)
Ко _ _ н Цей кон дрова все руба. (Колун)
_ _ д_ ра Цей дра штовхає всіх і б’ється. (Задира)
К _ о _ н Цього кон хто бачить, той сміється. (Клоун)
Др _ _ а Ці дра лежать горою у бору. (Дрова)
Кон _ _ _ Цей кон, якщо змінити о на і, завершить нашу гру. (Кінець)
додаток до уроку 111
1. Каліграфічна хвилинка
Зе тч ез ють
Тче співають береза
Зелений килим тче весна —
Дочка води і сонця.
І лунко падають з весла
Краплинок срібні ґронця.
В. Лучук
2. Фронтальне опитування
— Що таке дієслово?
— Як змінюються дієслова?
— Назвіть часи дієслів.
— На які питання відповідають дієслова минулого, теперішнього та май-
бутнього часів?
— Як визначити час дієслова?
3. Гра «Знайди “зайве” слово»
Кричати, горлати, грати, галасувати. (Грати, решта — синоніми.)
Малював, стрибала, стоїть, співали. (Стоїть, решта — минулого часу.)
Будувати, споруда, під’їхати, пливти. (Споруда, решта — дієслова.)