30.03.2020
Ділення двоцифрового числа на одноцифрове виду 72:3 і 50 :2.Складання задач за поданим виразом.
Виконати №900,904 – обчислити вирази,
№ 901,906 – розв’язати задачі
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=kNWwid8OAVM
01.04.2020
Перевірка ділення множенням.
Розв`язування задач обернених до задач на знаходження суми двох добутків.
Виконати:
№914,924 – обчислити вирази,
№920,923 – розв’язати задачі,вивчити правило.
Перевірка ділення множенням
https://www.youtube.com/watch?v=E0WZ-A6H8vw
01.04.2020
Математика
Ділення на двоцифрове число способом послідовного ділення . Задачі на знаходження четвертого пропорційного.
Пальчикова гімнастика
https://www.youtube.com/watch?v=dTrh-br4rPU
02.04.20- 03.04.20 ( 2години)
Математика
Вивчені випадки ділення круглого числа на кругле способом добору. Складені задачі на 2-4 дії, які є комбінацією вивчених видів задач (арифметичні дії першого і другого ступенів)
С.131,
№914 -917 (усно) №918-920(письмово)
Домашнє. завдання 921,922
https://www.youtube.com/watch?v=B1vzgeblTJs&t=123s
06.04.20
Залежність результатів множення і ділення від зміни одного з компонентів діі. Складені задачі на 2-4 діі , які є комбінацією вивчених простих задач. Самостійна робота.
Мета: показати на прикладах залежність результатів множення і ділення від зміни одного з компонентів дії; формувати вміння розв'язувати складені задачі на 2-4 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 921
— Який компонент невідомий? Як знайшли? Прочитайте розв’язання рівнянь.
— Що однакового в рівняннях? (Однакова відповідь х = 4)
Завдання 922
— Скільки метрів тканини пішло на 1 комбінезон? ((110 - 2): 12 = 9 (м))
2. Робота в парах. Гра «Хто найшвидший?»
Розв'язування прикладів на швидкість
1 варіант
34:2 19•5 56-12-4 + 19
78:4 6•13 56 : 8•14
72:3 21•4 48:6 + 26•2
2 варіант
96:6 16•4 39 + 2•2+18
26:2 6•5 4•16 + 27:3
24:6 31•3 32:4•12
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал.
IV. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 138-139)
Завдання 923. Робота в групах
Учні «ланцюжком» складають вирази та обчислюють їх значення.
Завдання 924. Робота в групах
Учні порівнюють приклади першого і другого стовпчиків.
Роблять висновок: якщо ділене збільшити (зменшити) в кілька разів, то і частка збільшиться (зменшиться) у таку саму кількість разів.
Завдання 925. Робота в групах
Учні порівнюють приклади першого і другого стовпчиків.
Роблять висновок: якщо дільник збільшити (зменшити) в кілька разів, то частка зменшиться (збільшиться) у таку саму кількість разів.
Завдання 926. Усне виконання завдання з коментуванням правил
Учні порівнюють значення виразів, не виконуючи обчислень.
Завдання 927. Робота в парах
(47 + 25): 9 = 8 9 • (90 - 83) = 63 90 : 30• 8 = 24
(10 + 8) • 3 = 54 (40 + 6): 2 = 23 60 : 3 : 4 = 5
Завдання 928
Розв’язання
(96 - 16): 10 + 1 = 9 (дн.)
Завдання 929
Розв’язання
(240 : 6) • 4 = 160 (грн)
Завдання 930
Розв’язання
64 : 32 = 2 (раз.)
2. Самостійна робота
1 варіант
1. Задача.
Школярі посадили 3 ряди яблунь, по 15 штук у кожному ряду, і 10 рядів слив, по 16 штук у кожному ряду. Скільки всього дерев посадили?
2. Приклади.
85 - 60 : 5 + 35 600 : 3 + 120 • 6
57-57:3 + 24 16•4-4•12
(28 + 36):4 + 26 - 19 320•2 - 400
2 варіант
1. Задача.
У Дмитрика в альбомі 5 сторінок, по 50 марок на кожній сторінці, та 11 сторінок, по 8 марок на кожній сторінці. Скільки всього марок у Дмитрика?
2. Приклади.
(90-18): 8 +27 (68 + 2): 7 - 21 + 33
17•3 + 2 •15 (56 + 32): 8 + 900: 9
60-60:4 60 : (3 + 2) • 6
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічної задачі
Сестра старша за брата на 5 років. На скільки вона буде старшою від нього через 6 років? (На 5 років)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи вдалося розв’язати всі завдання самостійної роботи?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 139, завдання 931; 932.
07.04.20
Контрольна робота
Мета:перевірити навички позатабличного множення двоцифрових і трицифрових чисел на одноцифрове число, вміння розв'язувати задачі, пов'язані з одиничною нормою, розв'язувати рівняння, знаходити периметр многокутника; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III.КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
1. Математичний диктант (для обохваріантів).
— Запишіть вирази, знайдіть їхзначення.
1)Частку чисел 8 і 1 збільшити на добуток чисел 10 і 0.
2)Різницю чисел 23 і 18 помножити на 1.
3)Добуток чисел 0 і 9 збільшити в 5 разів.
4)Перший множник 1, другий — на 19 більше. Знайдітьдобуток.
5)Суму чисел ЗО і 29 помножити на їхрізницю.
6)Частку чисел 7 і 7 збільшити на добутокцих чисел.
1 варіант
2. Розв’язати задачу.
3 наборифарбкоштують 72 грн. Скількикоштують 4 таких наборифарб?
3.Розв’язатиприклади.
90 : 5 + 72 : 9 314-42: 3 38:2•4
615-180:9 72: 3-19 75:3•2
356 + 58:2 432 - 320:8 90:6•4
4.Розв’язатирівняння.
40 + х = 500 х - 30 = 470
5.Додатковезавдання.
Накреслити квадрат і прямокутник з периметром 20 см.
2 варіант
2.Розв’язати задачу.
Робітникобробив 210 деталей за 3 години. Скільки деталей вінобробить за 6 годин при тійсамійнормівироблення?
3.Розв’язатиприклади.
100:4 + 63:9 413-45:3 78:2-6
316-280:4 42:3-9 36:3 + 19
654 + 98:7 531 - 360 : 6 70:5•4
4.Розв’язатирівняння.
x + 20 = 400 x - 20 = 560
5. Додатковезавдання.
Накреслитиквадратіпрямокутникзпериметром 16 см.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які завдання викликали труднощі?
08.04.20
Аналіз контрольної роботи.Вивчені випадки множення і ділення. знаходження значень числових виразів , що містять кілька арефметичних дій одного чи різних ступенів без дужок і з дужками.
Мета:провестироботунадпомилками, допущеними у контрольнійроботі; повторитививченівипадкимноження і ділення; вдосконалювативміннязнаходитизначеннячисловихвиразів, щомістятькількаарифметичнихдійодногочирізнихступенівбездужок і з дужками; закріпитивміннярозв'язуватискладенізадачіна 2-4 дії; виховуватиінтересдопредмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙМОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток нас. 3)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивченийматеріал.
IV. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 141)
Завдання 943
Учнізнаходятьчастку способом добору. Перший стовпчик — з коменту¬ванням, рештаприкладів — самостійно.
96 : 24 = 4 90 : 18 = 5 900 : 300 = З
72 : 18 = 4 63 : 21 = 3 700 : 100 = 7
42 : 14 = 3 75 : 25 = 3 800 : 200 = 4
Завдання 944. Самостійневиконаннязавдання з наступноюсамоперевіркою з дошки
27•3-60:15 = 77 14 + 28:7 = 18 500:100•5 = 25
27 : (39 - 30) • 6 = 18 (14 + 28): 7 = 6 24 • 3 - 24 : 3 = 64
(49 - 24): 5 • 8 = 40 100 : 100 • 0 = 0 230 • 4 - 300 = 620
Завдання 945
Учні визначають порядок дій і знаходять значеннявиразу. Один учень працює білядошки, решта — у зошитах.
Завдання 946. Робота в парах
—Поставте дужки так, щобрівності стали істинними.
(200 - 128): 4 = 18 560 : (10 - 6) + 60 = 200
420:7 + 3 = 42 (400 + 15 • 6): 10 = 49
Завдання 947
Ознайомившись з умовоюзадачі, учніскладаютьїїкороткийзапис та само¬стійнорозв’язують.
Розв’язання
1)18 • 2 = 36 (яхт) — малих;
2)18 + 36 = 54 (яхт.) — всього;
3)36 - 18 = 18 (яхт.)
Відповідь: 54 яхти взяли участь у змаганнях; на 18 більшебуломалих яхт, ніж великих.
Завдання 948
Ознайомившись з умовоюзадачі, учніскладаютьїїкороткийзапис.
—Повторітьпитаннязадачі. Що треба знати, щоб на ньоговідповісти?
—Якоюдієювідповімо на питаннязадачі?
—Чиможнавідразувідповісти на питаннязадачі?
—Що треба знати, щоб про цедізнатися?
—Якоюарифметичноюдієювідповімо на питання? (Дієюдодавання.)
—Чиможнавідразувідповісти на цепитання?
Розв’язання
1)96 : 2 = 48 (хв) — виготовляємайстер одну деталь;
2)55 — 48 = 7 (хв) — більше часу на одну деталь учневі;
3)7 • 6 = 42 (хв)
Відповідь: на 42 хвилинибільшепотрібноучневі, ніжмайстру, щобвиготовити 6 деталей.
—Розв’яжіть задачу, склавшивираз.
(55 - 96 : 2) • 7 = 49 (хв)
Завдання 949
Р = 7 • 2 = 14 (см)
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв'язування логічної задачі
Було 10 гномів у білих, синіх та коричневихковпачках. Гномів у синіхковпачкахбуло в 2 рази менше, ніж у коричневих, а рештагномівбули в білихковпачках. Скількибулогномів у білих, синіх та коричневихковпачках, якщо в білихковпачкахїхбулостільки ж, скільки і в коричневих?
Слід зазначити, щоцю задачу можнарозв’язатиарифметичним способом, якщоскластисхематичниймалюнок:
Маємовсього 5 рівнихчастин. Щобдізнатися, скількиковпачківводнійтакійчастині, треба:
10 : 5 = 2 (шт.) — ковпачків у меншійчастині, тому 2 синіхковпачки.
10 - 2 = 8 (шт.) — білих і коричневихковпачків.
8:2 = 4 (шт.) — білихабокоричневихковпачків.
Відповідь: 4 гноми — в білих ковпачках, 4 гноми — в коричневих ковпачках, 2 гноми — в синіх ковпачках.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
—Що повторили на уроці?
—Які завдання викликали утруднення?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 141, завдання 950; 951.
Додаток до уроку
1. Аналіз контрольної роботи
2. Гра-змагання між рядами
1-й ряд 2-й ряд 3-й ряд
11•9 3•24 4•17
17•4 4•15 13•7
3•24 28•3 19•3
18•5 14•6 4•25
27•2 26•3 5 •16
8 •12 5 •12 15•6
3. Гра «Віконечка»
600 : 20 □ 600 : 2
(300 + 700) • 1 □(200 + 800) : 10
0• (27 : 3) • (0 • 5) □ 0 • (27 : 3) + (0 + 5)
400 : 2 □400 : 20
(600 + 300) • 1 □(600 + 300) : 10
0 • (16 : 4) + (0 + 8) □ 0 •(16 : 4) • (0 + 8)
09.04.20- 10.04.20 ( 2 години)
Частина. Поняття частини.Утворення частин способом ділення цілого на рівні частини і виділення однієї з них.
Мета: пояснити утворення частин способом ділення цілого на рівні частини й виділенням однієї з них; дати поняття про дріб, чисельник і знаменник дробу; вчити визначати кількість певних частин у цілому, знаходити частини від числа; навчити читати і записувати частини у вигляді дробу з чисельником 1; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: урок-квест
Обладнання: презентація, картки із квестом та самостійною роботою, фото семи чудес світу, короткий запис умов до задачі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Вірш
Станьте діти всі рівненько,
Підрівняйтеся гарненько,
Поверніться до гостей
Привітайтесь : - Добрий день.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
Працюватимем старанно,
Щоб побачити в кінці
Що у нашім 3-ім класі
Діти просто Молоці!
2. Робота в групах
(квест Сім чудес світу)
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Першою нашою зупинкою буде Храм Артеміди. А щоб почути цікаву інформацію про нього, нам необхідно перевірити домашнє завдання.
Завдання 950
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
3 • 12 - 65 : 5 = 23;
70-27*2 + 19 = 35;
42: (71 -64)*8 = 48;
24 : (90 - 82) + 67 = 70
Завдання 951
— Яку задачу склали за таблицею? Прочитайте розв’язання.
Розв’язання
(40 • 6): 12 = 20 (бід.)
Відповідь: 20 бідонів.
Артеміда – грецька богиня родючості. Вона була покровителькою тварин і полювання. Статуя Артеміди в храмі була зроблена із золота та слонової кістки.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Наступною нашою зупинкою будуть Єгипетські піраміди. Це кам’яні споруди, гробниці фараонів, що збереглися до наших часів. Щоб сюди потрапити необхідно виконати завдання.
- Першим з яких буде задача.
- Під час подорожі Єгиптом туристи оглянули 6 пірамід. Половину з них вони побачили в місті Гіза. Скільки пірамід вони побачили?
6:2=3(п.)
- А сьогодні на уроці ми навчимося з вами знаходити частину від числа. І ці частини називаються дробами. Ознайомимося із поняттями чисельник і знаменник дробу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Групова робота
- Під час нашої подорожі туристам захотілося з’їсти яблук. Але воно було лише одне. Як розділити яблуко між туристами???
І група – ви повинні розділити яблуко між двома туристами;
ІІ група – між трьома туристами;
ІІІ група між чотирма туристами.
- Ознайомлювалися з теорією до даної теми с. 142. № 952
- Тепер прослухаємо правило з Розумників.
- Число називають дробовим числом, або дробом.
- Чи знаєте ви, що слово дріб — давнього походження. Воно означає частину цілого числа, всякого роду дрібницю, крупинку, крихту.
Це слово багатозначне. А в математиці термін «дріб» з’явився 200 років тому.
Піраміда Хеопса розташована в Гізі. Її також називають пірамідою Хуфу, або Великою пірамідою. Її висота спочатку становила 147 метрів, але тепер становить 139 метрів, бо з часом вона осіла.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1РОЗУМНИКИ.
Наступною нашою зупинкою буде Колос Родоський. Щоб дізнатися про нього коротку інформацію, нам необхідно виконати певні завдання, а саме звернутись до інтерактивної програми SmartkidsРОЗУМНИКИ.
1.1. Розумники частина 7 завдання 4
Учні пояснюють, зі скількох рівних частин складається кожний круг на малюнку. Записують на дошці і в зошитах дроби, що позначають зафарбовані частини кругів.
1.2. Завдання 5-9. Усні вправи, але із записом на дошці і в зошиті.
Статуя давньогрецького бога-сонця Геліоса. Вона була такою великою, що між ногами статуї пропливали кораблі.
2. Завдання 958. Колективне опрацювання матеріалу
- Наступна зупинка нашого уроку «Мавзолей у Гелікарнасі. Щоб дізнатися про нього цікаву інформацію, потрібно виконати завдання 958.
Учні вимірюють довжину зафарбованої частини кожної смужки і порівнюють її з довжиною всієї смужки. Роблять висновок. Учні записують біля дошки і в зошитах.
від 12 см — це 12 см : 2 = 6 см;
від 12 см — це 12 см : 3 = 4 см;
від 12 см — це 12 см : 4 = 3 см.
Висновок. Щоб знайти ½ — цілого, потрібно ціле поділити на 2. Щоб знайти цілого, потрібно ціле поділити на 3. Щоб знайти цілого, потрібно ціле поділити на 4.
Щоб знайти частину цілого, потрібно ціле поділити на знаменник дробу.
Мавзолей - це погребельна споруда для царя Мавсола. Руїни мавзолею ми можемо побачити в місті Бодрумі, Туреччина
3. Александрійський маяк.
- А тепер перейдемо до наступної зупинки. А щоб побачити це диво, нам необхідно виконати завдання. Розумники завдання 11 і 14. Учні записують на дошці і в робочих зошитах.
- Александрійський маяк. Його висота сягає 120 метрів.
4. Самостійна робота ( на листочках для групової роботи)
- Наступною зупинкою нашого уроку буде Статуя Зевса в Олімпії. Щоб почути про неї коротку інформацію необхідно виконати самостійну роботу. Вам дається 5 хвилин для її виконання.
від 30 від 40 від 54 від 14
½від 16 1/10 від 100 ,1/3 від 21 1/9 від 45
- Перевірка самостійної роботи ( 10 зошитів)
Її збудували на честь повелителя усіх богів. Саме тут, в Олімпії проводилися Олімпійські ігри.
5. Розв’язування задач.
- Останньою зупинкою нашого уроку будуть Висячі сади Семіраміди. Щоб дізнатися цікаві факти про них, нам необхідно розв’язати задачі.
5.1. Завдання 960
Розв’язувала домашнє завдання – 18 хв
Розв’язувала задачу – 1/3 від
За коротким записом учні пояснюють числа задачі.
- Що означає число 18? ( Скільки часу всього виконувала домашнє завдання Маринка);
- Що означає число ? (Яку частину часу Маринка витратила на розв’язування задачі.)
- Що означає знаменник 3? (Число 3 означає, що ввесь час розділили на три рівні частини.)
- Що означає чисельник 1? (Число 1 означає, що лише одну таку частину витратила на розв’язування задачі.)
Учні повторюють правило знаходження частини від числа і записують розв’язання задачі.
Розв’язання 18 : 3 = 6 (хв)
Відповідь: за 6 хвилин Маринка розв’язала задачу.
5.2. Розумники завдання 13 (усно) і 15 (письмово)
Цю чотирьохярусну споруду збудували, засипали родючою землею і посадили квіти, пальми, дерева для дружини царя.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Яку тему ми вивчали на сьогоднішньому уроці?
- Що таке дріб?
- Де стоїть у записі дробу чисельник?
- А де знаменник?
- Як знайти частину цілого?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- На домашнє завдання вам необхідно виконати № 961, 963 на с. 145.
- Молодці, ви дуже старанно попрацювали .
- Дякую за вашу увагу та активність. Готуйтеся до наступного уроку.