Alapvonások

A karakterek

Személy leírása (a I.4. témakör felhasználásával)

Aki saját akadályait legyőzi, hős. Hogy ez az akadály micsoda, az teljesen lényegtelen – egy iskolás lány számára meghódítani első szerelmét semmivel sem kevésbé félelmetes, mint egy lovagnak a sárkány barlangjába merészkedni. Végső soron az írás erről szól: a hős izgalmas nehézségek árán legyőzi saját akadályait.

Képzelj el egy hőst magadnak! Ez a te hősöd: bármilyen lehet. Az egyetlen elvárás az, hogy te szeresd. Ez fontos, mert sokat fogsz dolgozni vele. Történeted az ő életét fogja elmesélni. Ha nincs ötleted, gyakran segít, ha olyasvalakit képzelsz el, akivel szívesen cserélnél helyet, akinek az életét te is boldogan leélnéd. Ki szeretnél lenni, amikor a történetet megírod?

Leírás

Te szereted a hősödet, és szeretnéd, ha mi is szeretnénk őt. Ebben segítened kell nekünk, neked pedig korábbi tapasztalataid segítenek majd. A személyleírásról már tanultál az 1.4-es témakörben: leírtál egy szereplőt, kezdve legjellemzőbb tulajdonságával; elképzeltél színészeket fénykép alapján idősebbnek, vagy fiatalabbnak; összehasonlítottál szépet és csúnyát. Ha szeretnéd, ismételd át ezeket a feladatokat, olvasd el mit kértünk tőled, és hogy hogyan oldottad meg! Szükséged lesz mindezen tudásodra, mert most ezeket fogjuk továbbfejleszteni.

Külső leírás

Ha szeretnéd, hogy szeressük a hősöd, az első lépés, hogy el tudjuk őt képzelni. A legegyszerűbb, ha így gondolsz a feladatra: mi az, amit látnál, éreznél, hallanál, ha a hősöd előtted állna? Mi az első benyomásod róla, ha először találkoztok? Mi a legjellemzőbb tulajdonsága?

De ezúttal egy lépéssel továbbmegyünk a megszokott leírásoknál. Segíteni fogsz nekünk, hogy a hősödet úgy lássuk, mintha valóban előttünk állna. Ehhez a vonásokat fogod használni. A vonások olyan érzékelhető tulajdonságok, amiket gyakran figyelünk meg.

Egy ember fején például ezeket nézzük:

fej formája (ovális, kerek, szögletes, szívforma)

hajszín (fekete, vörös, barna, szőke, stb.)

hajszálak (egyenesek, hullámosak, göndörek)

frizura (rövid vagy hosszú haj, hátra kötve, copfban, zselézve, stb.)

a szem színe (kék, zöld, barna, szürke, stb.)

a szem formája (nagy és kifejező, apró, mélyen ülő, mandulavágású, stb.)

az orr formája (méretre lehet nagy és kicsi, keskeny és széles, krumpliorr, lehet fitos, pisze, lehet karvalyorr, stb.)

az ajkak, a száj, a fogak

Egy emberi testen beszélhetünk például a testalkatról. Egy férfi lehet vékony, izmos, mackós, tömzsi vagy jól megtermett. Egy nő lehet apró, sudár, karcsú, molett, töltött galamb, sőt! A női test a szépség egyik legalapvetőbb formája a természetben, és ehhez mérten nyelvünk számtalan kifejezést és szempontot ismer rá, hogy leírjuk.

Fontos, hogy ezek közül nem kell, nem szabad minden szempontot leírnod és kifejtened, hisz az olvasó nem tud ennyi dolgot megjegyezni és folyton észben tartani. Az ember egyszerre legfeljebb hét dologra tud emlékezni – ennél több vonást felesleges leírnod, de a legjobb, ha a három-négy legjellemzőbb vonását ki tudod fejteni. Ron Weasley-ről például elég tudnunk, hogy magas, vörös, szeplős fiú.

Fontos az is, hogy ezen információkat milyen koncepció (irányok) alapján írod le. Amikor egy történetet írsz, ez a koncepció általában kiderül az eseményekből. Például, ha a távolból közeledik hozzánk egy ember, az első, amit megtudunk – már a mozgásából és az alkatából – hogy férfi-e vagy nő, a következő a ruházata, kora, és ahogy közeledik, egyre több részletet láthatunk meg.

A hős erénye

A hősöd egy nagyszerű ember – másképp miért érdekelne téged? Van valami, amiben jobb, mint mások, jobb, mint te, valami, amit emberek irigyelnek tőle. Ez az ő erénye. Ez az erény teszi őt képessé, hogy legyőzze azokat a kihívásokat, amikkel szembe kell néznie a történet során.

Mi ez az izgalmas vonás benne? Mi az, amiben a hősöd jobb, mint mások? Te tudod ezt, mi azonban nem: ezért a lehető leghamarabb meg kell nekünk mutatnod. Leírhatod egyszerűen, hogy „okos” vagy „szép”, de ez nem túl izgalmas, és nem is igazán hihető. Bárkit hívhatunk okosnak vagy szépnek, de lehet, hogy mások teljesen más véleményre jutnak róla.

Épp ezért neked azt kell leírnod, amiről az olvasók kialakítják véleményüket: a hősöd viselkedését. Hogyan okos a te karaktered? Hogyan látszik ez rajta? Hogyan segíti ez az erény abban, hogy legyőzze a próbákat?

Kinizsi Pál nagyszerűsége az ereje volt – ami nyilvánvalóvá vált, mikor tálca helyett malomkövön szolgált fel frissítőt. Hermione Granger tudását sem vonja kétségbe senki, mikor elsőre sikerül neki a nehéz varázslat, amivel mások annyit szenvednek.

De az erény nem csak egy tulajdonság lehet: lehet például viselkedés. Ha valaki elég jó szívű, rengeteg barát áll mellé. Ha valaki elég elhivatott, mindig nyer támogatókat. Lehet erény az is, hogy jól forog a nyelve, viccesen beszél, sőt, bizonyos helyzetekben még az is, ha valaki sokat tud enni!

Találj erényt hősödnek! Választásod legyen minél érdekesebb!

Hátrány

Tökéletes ember nem létezik. Amikor valaki mégis tökéletes emberről próbál történetet írni, az olvasót gyakran frusztrálja, idegesíti. Ha azonban megmutatod nekünk, hogy a te hősöd is ember, akár csak mi, sokkal könnyebben megszeretjük őt. Az ember pedig a hibáiról ismerszik meg. Hibái mindenkinek vannak, és gyakran épp ezek tesznek minket érdekessé. Az viszont minden esetben igaz, hogy a hibák teszik izgalmassá a történetet.

Például: egy szép lány könnyen csábít el egy férfit. Néha szeretünk ilyen sikertörténeteket olvasni, de valójában két-három alkalom után mindegyik ugyanolyannak tűnik, ráadásul folyton azon gondolkodunk: „ilyen nem is létezik”. Kevés lány érzi magát szépnek. A fiúk talán nem a szépségükről gondolkoznak, de más téren ők is ilyenek. Nagyzolnak sporteredményeikkel, de egy verseny előtt az ő lábuk is reszket. Sokkal érdekesebb hát egy olyan lány szerelmi története, aki nem feltétlenül vonzó, vagy egy olyan sportoló versenye, aki eleve hátránnyal indul – például gyenge a szíve.

A hősödnek is kell egy hátrány! Válassz neki egyet, egy olyat, ami nem rombolja le a róla alkotott képed: ami illik hozzá, ami érdekesebbé, hihetőbbé – akár viccesebbé – teszi!

A hátrányt, csakúgy, mint az erényt, az emberek viselkedéséből ismerjük fel. Egy falánk emberről azért tudjuk, hogy falánk, mert amint meglátja kedvenc süteményét, mindent hátrahagyva odarohan.

Talán nem igazán hátrány, de a vicces karakter kidolgozását mégis itt tárgyaljuk.

Vesszőparipám, hogy a vicc az egy roppant komoly dolog, nem lehet elkomolytalankodni.

Ha egy jellemet akarsz viccessé tenni, akkor előbb el kell hitetni az olvasóval, hogy a karakter egyébként valamilyen szinten illeszkedik az ottani társadalmi képbe, komolyan veszi magát (akár mások is komolyan vehetik) csupán egy-két vonása teszi groteszkké a jellemet, ami aztán vicces konfliktusokat szül.

Nem árt a karaktereknek jellemet adni a beszédükön keresztül is. Ha egyedül a komment szövegéből derül ki, hogy éppen ki beszél, akkor vagy a párbeszédek válnak vontatottá, vagy nehezen lesz követhető, kihez melyik megszólalás köthető. Márpedig sokszor igencsak fontos, hogy melyik szereplő mit tud, vagy mit enged sejtetni magáról a többiek előtt. Árulkodik az illető intelligenciájáról, műveltségéről, kedélyállapotáról - egy-egy kedvenc szitokszó karakterhez kötésével akár egy fél könyvön keresztül feleslegessé válhat kommentelni, hogy ki szólt. Ha úgy alakítjuk, egy karakter már csak a megszólalásai alapján komikus figuránkká válhat, sőt, lehet, hogy csupán a szövegétől dőlünk a röhögéstől, miközben akár kulcsfigurája is lehet a sztorinak.

Akkor ismét: ha helyzet, vagy jellemkomikumot kívánsz ábrázolni, ahhoz egy jól felépített világ- és társadalmi háttér kell, amiben a komikus figurád csetlik-botlik, illetlenkedik. Amennyiben a novellisztikus tömörséggel felvázolt világ is olyan kaotikus, hogy eldönthetetlen, hogy ez egy népmesei, Monty Python filmbéli, avagy valami fantasy világ törvényeire épülő háttér, úgy a szereplők csupán idétlenkedni tudnak.

Terry Pratchettet sem lenyúlni kell, hanem megfigyelni, hogyan épített fel tudatosan egy Korongvilágot, benne archetípusokkal, és ezekkel miként vesz torzítós górcső alá filozófiai témaköröknek is beillő témákat: az egyházat és a demokráciát (Kisistenek), az ókor mai megítélését (Piramisok), a népmeséket (Vége a mesének), a kommunizmust (Érdekes idők), a celeb-jelenséget (Gördülő kövek), a despotizmust és diszkriminációt (Őrség, őrség!).

Egyébként ő az, aki a sablonjaira rájátszva, a humor nagyszerű eszközeivé alakítja azokat az Érdekes időkben.

A munkamódszerén túl, amivel felépíti a hátterét a történeteinek, az archetípusai is olyanok, amiket igazából nehéz megkerülni, teljesen mással helyettesíteni.

Csoport hovatartozás

Madarat tolláról, embert barátjáról ismerünk meg. Rengeteget árulnak el rólunk azok a közösségek, amelyekben részt veszünk.

Régen az emberek nem csak családjukba, de rendjükbe, szakmájukba születtek: a királyi vér legalábbis főnemes lesz, vagy pap, a városiak polgárok, céhes emberek, a földek mellett napszámosok. Manapság az ember szabadnak születik, és az ő felelőssége a választás – és az ember nem tud nem választani. Minden egészséges ember tartozni akar valahova. Tinédzserek zenei stílus és divat alapján verődnek csoportokba, felnőttek munkahelyek, hobbik, politikai pártok alapján. Személyiségünknek része az, hogy mely csoportok tagjaként értelmezzük magunkat – és másképp is viselkedünk, mikor családunk tagjaként, és máskor, amikor egy zenekar rajongóiként vagyunk jelen. Minden csoportban megvan a közös nyelvünk, a közös szabályaink: gondolj csak egy egyházi kórus áhítatára, vagy egy baráti csoport nagyhangú tódításaira!

Azonban a mese itt még nem ér véget: a csoporton belül is van egy szerepünk. Lehetünk szószólók, lehetünk a csapat mókamestere, elnyomott vagy épp csak megtűrt tag, lehetünk lelkes, ámbár nem túl okos aktivisták, stb.

Hősöd is tartozik legalább egy ilyen csoportba – még ha nincsenek is ott mellette épp. A törzsét vesztett barbár is gondol elveszett családjára, és az árvának is hiányoznak szülei, leszerelt katonának régi alakulata, stb. Találd meg azt a csoportot, ami a legjobban jellemzi a hősödet! Dolgozd ki a szerepét!

Tipp: sok minden utalhat arra, hogy egy csoport tagjai vagyunk. Hivatalos csoportoknak vannak közös jelképeik – például egy katonának az egyenruha és a kitüntetés, üzletembernek az öltöny nyakkendő, nemeseknek a drága ruha és a pecsétgyűrű –, baráti társaságoknak közös nyelvük: szavak, mozdulatok, amiket sokszor használnak egymás között, vagy egyszerűen közös érdeklődésük. (Hogy szoktatok beszélgetni a barátaiddal?)

Felszerelés

Ki vitatná el, hogy van különbség egy okostelefon és egy varázspálca között? Mégis mindkettő életet menthet. Az, hogy valaki milyen tárgyakat hord magánál, rengeteget árul el számunkra az életmódjáról, elérhető lehetőségeiről, ráadásul használatukkal különböző előnyökhöz juthat. Számtalan könyv története fordult meg azáltal, hogy egy szereplő megszerzett egy tárgyat. (Gondolj Arthur király Excaliburjára, Harry Potter bodzapálcájára, vagy a Gyűrűk Urára, mely regény egyetlen ékszer körül forog!) De még a legegyszerűbb apróság is kihatással lehet a történet menetére. Ugye milyen jól jön egy doboz gyufa, ha hirtelen sötétben maradsz?

Hősödnek milyen felszerelései vannak? Nem árt egy történet megírása előtt mindig listát készítened a jegyzeteidbe. Ha pedig egy tárgyat használni szeretnél a történetben, jó előre mutasd meg, hogy a szereplődnél van! Csehovnak tulajdonítjuk az idézetet: ha az első jelenetben egy puska van a falon, akkor az a történet során el is fog sülni.