Ľan siaty priadny

ĽAN SIATY PRIADNY

Agron

Odroda vyšľachtená v Šľachtiteľskej stanici Slapy u Tábora krížením materiálu BY-3/P s odrodou Natasja. V štátnych odrodových skúškach zaradená pod označením SL-881. Klíčne lístky stredne veľké, široko eliptické. Dlhé stonky so strednou technickou dĺžkou, malou hĺbkou rozkonárenia, s polovzpriameným držaním vrcholu stonky. Listy kopijovitého tvaru, šikmé postavenie podporných listeňov. Koruna stredne veľká, vo vertikálnom reze kolovitá, v horizontálnom reze kruhovitá. Korunné lupienky biele. Korunné lístky veľké (viac ako 9,5 mm), okrúhle.Tobolky kónického tvaru, na báze uťaté, strene veľké, pevne uzatvorené s prevažne ochlpenými septami. Vývinový rytmus do fázy stromčeka je podobný ako pri odrode Věra. Začína kvitnúť o jeden deň neskôr, rastové obdobie je o 1 deň dlhšie ako pri odrode Věra. Odolnejšia proti poliehaniu ako odroda Věra. Zdravotný stav v poľných podmienkach dobrý. Dáva strednú až vysokú úrodu semena, vysokú úrodu stoniek, v ktorých je podiel vlákna vyšší ako pri odrode Věra. Kvalita roseného ľanu dobrá. Nemá zvláštne požiadavky na agrotechniku. Optimálny výsevok 25 mil. klíčivých semien na hektár. Hodí sa na pestovanie predovšetkým v suchších regiónoch vhodných na pestovanie ľanu v Česku a Slovensku.

Zdroj: Listina povolených odrôd (kultivarov) poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého : platná od roku 1988. Bratislava : Príroda, 1988. 198 s.

Belan

Vyšľachtený individuálnym výberom z kríženca odrôd Wiera x L 3120 na ŠS Česká Bělá. Stonka je stredne vysoká až vyššia, stredne hrubá. Rozvetvuje sa stredne hlboko, počet vetví stredný. Kvet je biely, stredne veľký kruhovitý na priereze zvončekovitý. Kališné plátky majú pri báze biely lem, na vrchole so zreteľnou ostinkou. Tobolky sú stredne veľké, guľovité, na hrote pretiahnuté, pukavé. Semeno svetlohnedé, vajcovité stredne veľké so zreteľným zobáčikom na báze. Je stredne neskorou odrodou priadneho ľanu. Odolnejší proti poliehaniu ako odroda Věra, má stredne dlhú vegetačnú dobu, dobrý zdravotný stav, dobrú úrodu stoniek, úrodu semena priemernú. Obsah vlákna je dobrý, vlákno je priemernej akosti. Odroda je vhodná na pestovanie na bohatších pôdach v oblastiach s dostatkom atmosferických zrážok. Vzhľadom na náchylnosť na pukanie toboliek treba dodržať optimálny termín zberu, aby sa predišlo stratám semena. Odroda je vhodná pre kombajnový zber, menej vhodná pre zber vytrhávačmi. Vyššia odolnosť proti poliehaniu umožňuje zvýšiť výsevok a tak ovplyvniť kvalitu vlákna.

Zdroj: Listina povolených odrôd poľných plodín, zeleniny, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého platná od roku 1971. Bratislava : MPVž SSR v Prírode, 1971. 55 s.

Horan

Odroda vyšľachtená krížením kmeňov E 97/12 x 41 K/II/1483 a ožiarením semena generácie F1 s následným výberom na Šľachtiteľskej stanici Keřkov, pracovisko Česká Bělá. V štátnych odrodových skúškach bola pod označením CBW-16/945. Byľ stredne vysoká s malou až strednou hĺbkou rozkonárovania. List stredne veľký, úzko kopijovitý, zelený. Kvet biely, stredne veľký. Tobolky guľovité, stredne veľké, slabo pukavé. Semeno hnedé, stredne veľké, počet semien v tobolke stredný až veľký, počet toboliek na rastline stredný. Vývojový rytmus do fázy kvitnutia stredne rýchly (podobný ako pri odrode Věra), po odkvitnutí dosahuje zberovú zrelosť preukazne skôr ako povolené odrody. Rýchlejšie dozrieva, zvlášť vo vyšších polohách horskej oblasti. Odolná proti poliehaniu, zdravotný stav veľmi dobrý, vzdoruje hrdzi ľanovej i Fusariu ssp. Úroda semena stredná až vysoká, úroda stoniek stredná, obsah aj úroda dlhého aj celkového vlákna vysoké. Vlákno má dobrú kvalitu. Vhodná na pestovanie najmú vo vyšších oblastiach ľanárskych rajónov, kde je výrazne skoršia ako povolené odrody. Zvláštne nároky na agrotechniku nemá.

Zdroj: Listina povolených odrôd (kultivarov) poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, ovocia a viniča hroznorodého. Platná od roku 1982. Bratislava : Príroda, 1982. 113 s.

Obsah spracoval: SlPK pri SPU v Nitre -- M. Bumbalová

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-08-16

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-03