Jahoda

JAHODA

Andrea

Odroda Andrey bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná v rokoch 1993-1995 pod označením BO 9-8-81. Andrea vznikla krížením odrôd Senga Dulcita x Anita. Novošľachtenie bolo vyšľachtené na VÚOOD v Bojniciach v rokoch 1981-1991 šľachtiteľom Ing. Evou Škulcovou. Trsy sú vzrastné, kompaktné, hustejšie, guľovitého habitusu. Kvety sú stredne veľké, kvitnúce málo pod úrovňou až v úrovni listov. Bohatosť tvorby poplazov je stredná. Andrea je skoro dozrievajúca odroda stolového typu. Plody dozrievajú zároveň so skorou odrodou Zefýr, na ktorú bola v pokuse porovnávaná. Plody sú väčšie a majú atraktívnu tmavočervenú farbu. Sú väčšie pravidelného, plocho kužeľového tvaru. Dužina je stredne tuhá, červenej farby, rovnomerne vyfarbená, celomäsitá, prípadne s malou dutinkou uprostred plodu. Chuť plodov je dobrá, menej aromatická. Odroda Andrea má vysoký podiel plodov výberovej akosti, značná časť celkovej úrody dozrieva už v prvých zberoch, na rozdiel od štandardy Zefýr, ktorej prvé zbery tvorili menšie % z celkovej úrody. Obsah vitamínu C v plodoch je na priemernej úrovni terajšieho sortimentu, kolíše od 568 do 641 mg/kg. Úrodnosť odrody v t/ha pri porovnaní so štandardou Zefýr je v priemere dvoch zberových rokov približne rovnaká. Priemernú úroda trsu za dva zberové roky mala odroda Zefýr 0,445 kg odroda Andrea 0,475 kg. Úrody v priemere 15,8 t/ha sú pravidelné a vyrovnané. Podľa doterajších poznatkov Andrea netrpí chorobami koreňového krčku. Je stredne odolná k plesni šedej. Nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku, vyhovuje jej doplnková závlaha.

Magura

Stredne dozrievajúca stolová jahoda, pochádzajúca z VÚOOD Bojnice, kde vznikla viacnásobným krížením (Senga Sengana x Talisman) x Gorella. Odroda má väčšie plody kužeľovitého tvaru. Chuť je harmonická, sladšia, aromatická, veľmi dobrá. Vhodná je na konzum v čerstvom stave alebo na mrazenie. Plody sú vysoko hodnotené v čerstvom stave, ale i mrazené. Svetlejšia farba povrchu plodov sa prejavuje i v kompótoch. Obsah vitamínu C je na úrovni štandardy Senga Sengana. List Magury je malý až stredný, slabo vydutý a stredne zvlnený. Tvoria ho len tri lístky. Prednosťou odrody je vyššia odolnosť proti plesni sivej, vysoké a pravidelné úrody. Plody majú tuhú dužinu, čím sa dajú dobre využiť pre transport.

Mária

Vyšľachtená krížením odrôd Surprise de Halles x Anneliese v Ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach. V štátnych odrodových skúškach bola pod označením BO 9-55-64. Rastliny bujného rastu, bohato olistené, listy svetlozelenej farby. Kvitne veľmi bohato v listoch alebo v úrovni listov, na krátkych až stredne dlhých kvetných stvoloch. Plody veľké až nadmernej veľkosti, kužeľovitého až široko kužeľovitého tvaru, žiarivo sýtočervené, pevnej konzistencie, bez stredovej dutiny, s dobre oddeliteľným kalichom, veľkosťou i tvarom vyrovnané. Povrch plodov je ľahko otlačiteľný. Skorá odroda, dozrieva 2-3 dni po odrode Surprise des Halles. Cenná predovšetkým vysokou plodnosťou, vysokým zastúpením plodov vo vyšších akostných triedach a vhodnosťou na konzervárenské spracovanie. Odroda je veľmi plastická, vyžaduje úrodné pôdy s dostatkom vlahy.

Maruška

Slovenská odroda vznikla hybridizáciou a následnou selekciou odrôd (Tohoku 9 x Senga Sengana) x Korona. Maruška je skorá, jeden raz rodiaca odroda, vhodná najmä na stolové využitie. Prvé plody dozrievajú už koncom mája. Trsy sú stredného vzrastu, stredne husté, guľovitého habitusu. Listy majú svetlozelenú farbu s leskom strednej intenzity. Majú len malú nerovnosť povrchu. Terminálny lístok je dlhší ako širší so špicatým tvarom bázy. Tvar zúbkov na okraji listov je vrúbkovaný. Postavenie súkvetia v plnom kvete je pod úrovňou listov. Kvety sú malé, s voľne postavenými korunnými lupienkami. Kalich je v porovnaní s korunou kvetu väčší. Kvety rozkvitajú skoro, zároveň so skorými odrodami (Andrea, Gorella). Bohatosť tvorby odnoží je stredná. Plody sú strednej veľkosti, sýto červenej farby, kužeľovito-klinového tvaru. Tvarová vyrovnanosť plodov je len stredná. Vyskytujú sa aj plody vretenovitého tvaru. Taktiež rozdiel v tvare medzi primárnymi a sekundárnymi plodmi je väčší. Povrch plodu je hladký, silne lesklý s nažkami umiestnenými na úrovni povrchu plodu. Dužina plodu je stredne tuhá, tmavšie červenej farby. Dutinka uprostred plodu chýba, alebo je veľmi malá. Chuť plodov je veľmi dobrá, harmonicky vyrovnaná, silne aromatická.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. Ovocinárstvo [elektronický zdroj]. Nitra : ÚVTIP, 2004. 1 CD-ROM.

Najskoršia z Bohatej (Bagoty)

Sorta slovenského pôvodu, pochádza z okolia Komárna, z obce Bohatá (bývalá Bagota). Vypestovala ju Marta Ordódyová náhodným výberom. Dvanásťročná selekcia priniesla svoje ovocie, získala cenný klon, ktorý nazvali „Najskoršia z Bagoty“. Je stredného vzrastu so vzpriamenými trsmi. Listy má stredne veľké, jasnozelené, s pílovitými okrajmi. Kvety má obojpohlavné. Kvitne veľmi bohato a skoro. Kvety sú dosť odolné proti neskorým mrazom. Množstvo poplazov závisí od pôdnej vlhkosti. Vo vlhkej pôde vytvára dostatočné množstvo poplazov (šľahúňov). Na stanovišti ju možno pestovať 3 roky, potom jej rodivosť značne poklesne. Plody sú dosť vyrovnané, stredne veľké, guľaté až oválne, karmínovočervené, so žltými nažkami na povrchu. Dužina je stredne pevná, šťavnatá, červenkastá, príjemne kyslastá, s ananásovou príchuťou. Pri zlej agrotechnike dáva značne drobné a nevyrovnané plody. Plody dozrievajú v posledných dvoch týždňoch mája, až začiatkom júna. Prepravu znáša dosť dobre. Je vhodná na priamy konzum i na výrobu marmelád. Je náročná na stanovište i pôdu. Vyžaduje teplejšie polohy, ľahšie a primerane vlhké pôdy, zásobené ľahko prístupnými živinami. Dáva pekné skoré ovocie dobrej chuti, ktoré sa dá všestranne upotrebiť. Vyžaduje však pravidelné zavlažovanie. Je to odroda vhodná pre záhradky a aj väčšie výsadby na južnom Slovensku a v ostatných oblastiach pestovania jahôd.

Zdroj: POCHYBA, Dominik et al. Malá pomológia. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo pôdohospodárskej literatúry, 1963. 319 s.

Rena

Slovenská remontantná odroda. Trsy má kompaktné, stredného vzrastu, bohato olistené. Tvar plodu je tupokužeľovitý, dužina je pevná, tmavočervená. Plody prvej úrody dozrievajú stredne skoro, tvarom a farbou sa podobajú kultivaru Senga Sengana, sú však drobnejšie. Rozširuje sa ojedinele v záhradkách.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. Ovocinárstvo [elektronický zdroj]. Nitra : ÚVTIP, 2004. 1 CD-ROM.

Viktória

Stredne skorá raz rodiaca odroda. Vznikla z kríženia Primek x (Senga Sengana x Talisman) x Gorella vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín, a.s. Bojnice v roku 2002. Rastlina tvorí stredne vysoké, plocho guľovité trsy. Kvety sú malé, kvitne na úrovni listov. Bohatosť tvorby poplazov je stredná. Plody sú veľké, plocho guľovitého tvaru. Plody sú rovnomerne vyfarbené, červené, lesklé. Nažky sú len mierne nad úrovňou povrchu plodov. Dužina je oranžovo-červená, rovnomerne zafarbená, len niekedy s malou dutinkou uprostred. Kalich je stredne veľký, prisadnutý, stredne ťažko oddeliteľný, s prisadnutými alebo jednotlivo odstávajúcimi kališnými lístkami. Je to odroda pomerne plastická, môže sa pestovať vo všetkých oblastiach vhodných pre pestovanie jahôd, na stanovišti dobre prezimuje. Nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku, vyhovuje jej doplnková závlaha. Viktória netrpí chorobami koreňového krčku, nie je náchylná na listové choroby a je stredne odolná proti plesni sivej. Je odrodou vhodnou pre priamy konzum aj spracovanie.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-17

Dátum poslednej aktualizácie: 201$-02-03