Bôb obyčajný

BÔB OBYČAJNÝ ZÁHRADNÝ

Devín

Odroda bôbu záhradného Devín bola v štátnych odrodových skúškach (DUS) skúšaná v rokoch 1999-2000. Prihlasovateľom aj majiteľom odrody je Ing. Benková Katarína, Kráľová pri Senci. Devín je vysokého vzrastu, so svetlou až stredne zelenou farbou olistenia. Stonka má stredný počet nódov, s výskytom slabého antokyánového zafarbenia. Lístky sú stredne veľké. Odroda kvitne skoro, na krídle kvetu sa vyskytuje melanínová škvrna. Na strieške sa vyskytuje slabé antokyánové sfarbenie. Struky majú polovzpriamené až vzpriamené postavenie, strednej veľkosti s miernym stupňom zakrivenia v štádiu zeleného struku. Tvar pozdĺžneho i priečneho prierezu semena je elipsovitý, HTS stredná. Farba osemenia hneď po zbere je béžová s výskytom čierneho sfarbenia pupka. Odroda je vhodná pre záhradkárov, nevyžaduje špeciálne požiadavky na pestovanie.

Falan

Odroda Falan pochádza od firmy Zelseed. s.r.o., Horná Potôň. Bola vyšľachtená z krajovej populácie bôbu záhradného metódou individuálneho výberu. V skúškach DUS bola skúšaná v rokoch 1996-1998 pod označením K 26-529. Stredne neskorá odroda, dĺžka rastliny je stredná. Počet strukov na rastline je veľký, počet semien v struku malý. Struk je krátky až stredný. HTZ je veľká. Farba semena je béžová, farebná vyrovnanosť semena dobrá, semeno na priereze štvorcovité. Odroda má strednú až nižšiu odolnosť proti poliehaniu. Je to veľkozrnná odroda, využiteľná v zrelom stave na varenie. Jej zdravotný stav je dobrý, so strednou odolnosťou k antraknóze a hnedej škvrnitosti. Odporúčaný výsevok 25-30 semien/m-2.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 1999. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 31, čiastka 13, s. 142.

Piešťanský

Odroda Piešťanský bola vyšľachtená na Šľachtiteľskej stanici Horná Streda, a.s. z krajovej populácie bôbu záhradného „Drahovský“. V skúškach DUS bola skúšaná v rokoch 1997-1998 pod označením VSVP-7. Stredne skorá odroda, dĺžka rastliny je stredná. Počet strukov na rastline je malý, ale počet semien v struku je veľký. HTZ je stredná až veľká. Farba semena béžová, farebná vyrovnanosť semena dobrá, semeno na priereze široko elipsovité. Odroda má strednú odolnosť proti poliehaniu. Je to odroda s dobrou varivosťou, ktorá má využitie ako potravina, v zelenom stave, alebo suchom zrelom stave semien. Ďalej ako zelenina na prípravu šalátov, alebo na mrazenie. Zdravotný stav je dobrý, so strednou odolnosťou proti koreňovým chorobám a dobrou odolnosťou proti antraknóze a hnedej škvrnitosti. Odporúčaný výsevok 25-30 semien/m-2.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 1999. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 31, čiastka 13, s. 142.

Omar

Odroda vyšľachtená na Šľachtiteľskej stanici Horná Streda krížením odrôd Považský x (Kästlins x Erfordia). V štátnych odrodových skúškach zaradená pod označením HS 2993-75.Rastlina vysoká v priemere 1,53 m, byľ stredne hrubá až hrubá. Lístky svetlošedozelené, elipsovité i vajcovité, stredne veľké až veľké, väčšinou po 2 pároch. Kvet biely, veľký, strieška hnedo žilkovaná, krídla s veľkou čiernohnedou škvrnou. Struk kyjovitý, rovný, výška nasadenia 1. struku 510 mm. Počet semien v struku 2,4 - 3,4. Semeno svetlohnedé, stredne veľké, elipsovité až vajcovité, zboku stlačené. Farba čiarkovej jazvy čierna, v priemere 4% výskyt bledej farby (1 - 8%). HTS v priemere 480 g (425570 g). Rýchly počiatočný rast, skoré zakvitnutie, vysoký vzrast. Stredná odolnosť proti políhaniu a lámavosti bylí. Dobrá až veľmi dobrá odolnosť proti chorobám. Skoré dozrievanie (o 2 dni skôr než odrody Inovec a Přerovský). Odrodu Inovec prekonáva v úrode semena pri mierne zvýšenom obsahu hrubých bielkovín. Úrodou zelenej hmoty sa vyrovná odrode Inovec. Zvýšený obsah hrubých bielkovín v zelenej hmote o 1% vysoko preukazne zvyšuje úrodu hrubých bielkovín z ha. Odroda intenzívna a plastická. Najvyššie úrody dáva na stredných a ťažších pôdach kukuričnej a repnej oblasti, darí sa i v priaznivých polohách zemiakovej oblasti.

Saturn

Odroda bôbu záhradného Saturn vyšľachtená firmou ZELSEED, s.r.o., Horná Potôň, bola v štátnych odrodových skúškach na DUS skúšaná v rokoch 2004-2005. Saturn je odroda indeterminantného vzrastu, strednej výšky, s výskytom antokyánového zafarbenia stonky. Olistenie je stredne zelenej farby so sivým nádychom. Lístky sú stredne veľké so slabým zvlnením pozdĺž. hlavnej žily. Počet kvetov v súkvetí je malý až stredný. Na krídle kvetu sa nachádza čierna melanínová škvrna. Strieška má slabé antokyánové zafarbenie. Počet strukov v strapci je malý, postavenie struku je poloovisnuté. Struk je veľmi dlhý a široký, stredne zakrivený. Semeno je široko elipsovité a má veľmi veľkú hmotnosť (priemer 1980 g). Farba osemenia hneď po zbere je béžová. Saturn je vhodný na konzum v zelenom, alebo suchom stave semien, na prípravu šalátov i na mrazenie.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 2006. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 38, čiastka 11, s. 166.

Uran

Bola vyšľachtená z bôbu Přerovský, ktorý bol ovplyvnený etylmetansulfonátom na ŠS Horní Moštěnice, pracovisko Stará Ves. V štátnych odrodových skúškach bol vyskúšaný pod označením HM-SV 71. Ide o univerzálnu odrodu so stredne veľkým semenom, nepatrne väčším než má Přerovský, vhodnú na zrno a na úsušky. V morfologických vlastnostiach takmer zhodný s odrodou Přerovský. Počiatočný rast má rýchly, zakvitnutie poloskoré, vzrast vysoký. Odolnosť proti políhaniu a lámavosti bylí stredná, odolnosť proti chorobám dobrá až veľmi dobrá. Skoré dozrievanie, rovnako ako u Přerovského, semeno stredne veľké (HTS 480 - 490 g). Obsah hrubých bielkovín v zrne vysoký, v úsuškoch stredný až vysoký. Výnos zrna sa blíži výnosovej úrovni odrôd s podstatne väčším semenom, výnos hrubých bielkovín vyšší než u Přerovského, výnos hmoty pre sušiarne vysoký, výnos hrubých bielkovín v úsuškoch vyšší než u Přerovského. Je to stredne náročná, značne plastická odroda. Najlepšie sa jej darí na stredných, ale hlavne ťažkých pôdach repnej a zemiakovej oblasti v R aj SSR. Vzhľadom k tomu, že poskytla veľmi dobré výsledky predovšetkým vo vlhkých a prípadne aj chladnejších podmienkach, naznačuje možnosť náhrady nielen za odrodu Přerovský, ale aj za Chlumecký.

Zobor

Odroda bôbu záhradného Zobor bola v štátnych odrodových skúškach (DUS) skúšaná v rokoch 1999-2000. Prihlasovateľ aj majiteľ odrody je Lestra & CO.s.r.o., Nesvady. Zobor je stredného až vysokého vzrastu, so stredne až tmavo zeleným olistením. Stonka má stredný až veľký počet nódov, s výskytom slabého antokyánového zafarbenia. Lístky sú dlhé a stredne široké. Na strieške kvetu sa vyskytuje slabé antokyánové zafarbenie, na krídle kvietku je melanínová škvrna. Struky majú polovzpriamené až vodorovné postavenie, sú stredné až väčšie s miernym stupňom zakrivenia v štádiu zeleného struku. Tvar pozdĺžneho prierezu semena je elipsovito vajcovitý, tvar priečneho prierezu je úzko elipsovitý, HTS stredná. Farba osemenia po zbere je béžová, s výskytom čierneho sfarbenia pupka. Odroda je vhodná pre záhradkárov.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil: SlPK pri SPU v Nitre -- J. Guzmická, K. Šimončíková

Dokument publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková

Publikované: 2012-08-05

Dátum poslednej aktualizácie: 2013-06-05