Malina ostružina

MALINA (OSTRUŽINA MALINOVÁ)

Ada

Odroda Ada vznikla kombinačným krížením odrôd Newbourgh x Rubín (bulharský) x Ljulin v roku 1987 a následnou selekciou v hybridnom potomstve, na pracovisku VÚOOD Bojnice. Ada je remontantný typ maliny, ktorá má hlavnú úrodu na jednoročných výhonoch bežného roku v letno-jesennom období. Vzrastom je rastlina nižšia, v porovnaní so štandardnou odrodou Ljulin o cca 0,15 m, so stredne silnými výhonmi purpurovo hnedej farby. Tvorba jednoročných výhonov je bohatá, dostatočne zabezpečuje vysokú úrodu i reprodukciu rastliny. Plody sú stredne veľké až väčšie, atraktívne s priemernou chuťou. Môžu mať hmotnosť až 4 g. Tvar je podlhovasto kužeľovitý so stredne červeným zafarbením. Súdržnosť kôstkovičiek je dobrá, plody sa pri dozrievaní nerozpadajú a majú tuhšiu konzistenciu. Väčšina plodov dozreje do konca septembra. Vhodné sú na priamy konzum i spracovanie mrazením v celku. Špeciálne požiadavky na prostredie nemá, môže sa pestovať vo všetkých ovocinárskych oblastiach.

Afrodita

Odroda Afrodita vznikla kombinačným krížením odrôd Rubín (bulharský) x Lloyd George x Pruská a následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1976-1988 na pracovisku VÚOOD Bojnice. Afrodita je neremontantný typ maliny, ktorá má hlavnú úrodu na minuloročných výhonoch v letnom období. Vzrastom je rastlina v porovnaní so štandardnou odrodou Rubín (bulharský) nižšia, so stredne silnými výhonmi svetlo hnedej farby. Výhony sú pevné, vzpriamené a takmer bezostné. Ostne sa nachádzajú len v spodnej časti výhonov. Tvorba jednoročných výhonov je bohatá, dostatočne zabezpečuje úrodu i reprodukciu rastliny. Rodivý potenciál odrody je vyšší. Plody sú menšie až stredne veľké s veľmi dobrou sladkou chuťou. Tvar plodov je okrúhly so stredne červeným zafarbením, v porovnaní s odrodou Rubín (bulharský) tak rýchle neprezrievajú. Tuhá konzistencia, dobrá súdržnosť kôstkovičiek a ľahká oddeliteľnosť od lôžka robia plody vhodnými i na mechanizovaný zber a spracovanie mrazením v celku. Pre dobrú sladkú chuť sú vhodné aj na priamy konzum.

Bojana

Odroda Bojana vznikla kombinačným krížením odrôd Boyne x Rubín (bulharský) s následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1976-1988, na pracovisku VÚOOD Bojnice. Bojana je neremontantný typ maliny, ktorá má hlavnú úrodu na minuloročných výhonoch v letnom období. Rastlina je v porovnaní so štandardnou odrodou Rubín (bulharský) vzrastnejšia a vyššia o cca 10-15 cm, so stredne silnými výhonmi purpurovo hnedej farby, po celej dĺžke sú pokryté stredne hustými ostňami. Odnožovacia schopnosť je stredná, dostatočne zabezpečuje vysokú úrodu i reprodukciu rastliny. Výhony v období dozrievania mierne ovísajú, najmä pri bohatej násade plodov, sú polorozložité. Rodivý potenciál odrody je vysoký. Plody sú stredne veľké, s veľmi dobrou aromatickou chuťou, tuhej konzistencie, ľahko sa oddeľujú od lôžka. Tvar plodov je okrúhly, so žiarivým tmavo červeným zafarbením. Kôstkovičky sa ani pri prezretí nerozpadajú. Špeciálne požiadavky na prostredie a agrotechniku nemá, môže sa pestovať vo všetkých ovocinárskych oblastiach.

Granát

Odroda vyšľachtená krížením odrôd Lloyd George x Pruská na Šľachtiteľskej stanici Bojnice. V štátnych odrodových skúškach bola pod označením BO-5/3. Rastliny vzpriamenejšie, stredne hustého habitu s dlhými a silnými výhonmi, ktoré takmer netvoria postranný obrast. Odnožujú stredne silno. Plody veľké, prevažne guľovitého tvaru, sýto červené, sladké, aromatickej chuti. Patrí do skupiny stredne skoro dozrievajúcich odrôd, dozrieva súčasne s odrodou Rubín (bulharský).

Medea

Odroda Medea vznikla kombinačným krížením odrôd Newbourgh x Rubín (bulharský) x Ljulin v roku 1987 a následnou selekciou v hybridnom potomstve, na pracovisku VÚOOD Bojnice. Medea je remontantný typ maliny, ktorá má hlavnú úrodu na jednoročných výhonoch bežného roku v letno-jesennom období. Rastlina je v porovnaní so štandardnou odrodou Ljulin vzrastnejšia, s tenšími výhonmi svetlo hnedej farby a červeným vyfarbením na koncoch. Tvorba jednoročných výhonov je bohatá, dostatočne zabezpečuje vysokú úrodu i reprodukciu rastliny. Plody sú veľké, atraktívne, šťavnaté, s veľmi dobrou aromatickou chuťou. Môžu mať hmotnosť 4-4,5 g. Tvar je podlhovasto kužeľovitý s tmavšie červeným zafarbením. Súdržnosť kôstkovičiek je dobrá, plody sa pri dozrievaní nerozpadajú a majú tuhšiu konzistenciu. Väčšina plodov dozreje do konca septembra. Vhodné sú na priamy konzum i spracovanie mrazením. Nemá špeciálne požiadavky na prostredie, môže sa pestovať vo všetkých ovocinárskych oblastiach.

Miral

Slovenská júlová odroda. Vznikla krížením odrôd Schőnemann x Ottawa. Miral je neremontantný typ maliny, ktorá má hlavnú úrodu na dvojročných výhonoch. Rastlina je stredného vzrastu, so silnými výhonmi hnedej až hnedopurpurovej farby. Výhony sú pevné, vzpriamené, stredne ostnaté. Rodivý potenciál odrody je na úrovni bežných odrôd. Plody sú veľmi veľké s dobrou harmonickou chuťou. Tvar plodov je kužeľovitý, s tmavo červeným zafarbením. Plody sú súdržné s pevnou dužinou, stredne ľahko oddeliteľné od lôžka. Pre dobrú harmonickú chuť sú vhodné najmä na priamy konzum. Pomerne vzpriamené výhony i v období zberu, tuhá konzistencia dužiny a dobrá súdržnosť kôstkovičiek, robia plody vhodnými aj na mechanizovaný zber a spracovanie plodov mrazením vcelku. Zdravotný stav porastu je stredný. Pri silnejšom infekčnom tlaku bola zaznamenaná zvýšená náchylnosť na výskyt hubových chorôb.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. 2004. Ovocinárstvo [elektronický zdroj]. Nitra : ÚVTIP. 1 CD-ROM.

Sajana

Slovenská odroda, vznikla krížením odrôd Rubín (bulharský) x (Llooyd x Pruská). Ide o neremontantný typ maliny, rodiaci na dvojročných výhonkoch v mesiaci júl. Rastlina je stredne vzrastná, vytvára stredne silné výhony hnedej až hrdzavohnedej farby. Výhony sú polovzpriamené, stredne ostnaté. Tŕne sa nachádzajú len v spodnej časti výhonov. Rodivý potenciál odrody je na úrovni bežných odrôd. Plody sú stredne veľké so sladkou harmonickou chuťou. Okrúhle plody sú svetločervenej farby. V porovnaní s odrodou Rubín (bulharský), sú plody k prezrievaniu odolnejšie. Stredne pevná dužina súdržných kôstkovičiek je stredne ľahko oddeliteľná od lôžka. Pre sladkú harmonickú chuť sú plody vhodné hlavne na priamy konzum. Zdravotný stav porastu je stredný. Pri silnejšom infekčnom tlaku bola zaznamenaná zvýšená náchylnosť na výskyt hubových chorôb. Polovzpriamené výhony, stredne tuhá dužina a dobrá súdržnosť kôstkovičiek, tvoria predpoklad plodov i na mechanizovaný zber a konzervárenské spracovanie.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. 2004. Ovocinárstvo [elektronický zdroj]. Nitra : ÚVTIP. 1 CD-ROM.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-20

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-04